Pojistka smrti (1944)

Musel jsem se kouknout, jestli jsem místo ze složky "Wilder" nepřehrával ze složky "Hitchcock". Jednoduchá záplatka bez přehnaných twistů s o to působivějším a nervy drásajícím provedením. Přál jsem jim to a třásl se, kde se to podělá. :) 9/10

Bio Ráj (1988)

Nedokáži se rozhodnout, jestli tu větší prim hraje slovo nostagie nebo kýč. 9/10 PS: Proč mám pocit, že se tu mocně inspirovali Pelíšky? Venkovní promítání, Proletáři všech zemí apod.

Svědek obžaloby (1957)

Billy Wilder je definitivně můj nejoblíběnější režisér! A tohle byla zase pecka. 90% filmu to tancovalo mezi všemi možnými myslitelnými žánry tou nejvyšší možnou kvalitou. Parádně jsem se bavil. Ale ten konec, TEN KONEC! ...mě posadil na zadek. Čeština asi nenabízí dost superlativů. :) Marlene Dietrich okouzlující a to jí bylo v době natáčení 56 let, musel jsem se kouknout několikrát, jestli jsem se o dekádu, dvě nespletl. Laughton si neskutečně užíval kažou vteřinu vteřinu před kamerou a vdechnul siru Wilfridovi nezaměnitelné churchilovské charisma. Naprosto lahůdkový film a povinnost snad pro všechny, kdo to s filmem myslí alespoň trochu vážně. :) 10/10

Život Briana (1979)

Skvělá komedie, která střídá scénky třeskutě vtipné (vada řeči) s geniální satirou. 9/10

Marťan (2015)

Samozřejmě velká pecka. Od Scotta mi to asi nejvíc připomíná podceňovanou Bílou smršť. Dobrodružné, vtipné, chytré... Obsazení na jedničku, Damon bavil a překvapil. 8/10 Víc prosím podobných filmů. IMHO takhle nějak měl dopadnout Interstellar pod Spielbergem.

Pahorek (1965)

Sugestivní drama, překvapivě nestojící na Conneryho charismatu. Naprosto nádherně to ke konci graduje. Přitom zápletka tak jednoduchoučká. Pravděpodobně nejpodceňovanější vězeňské drama. Netwistuje se tu jako Darabonta, není to tak těžkopádné jako Motýlci, ale jednoduchost tomu neubírá na kvalitách, naopak! a hrozně žeru kvalitu těch pozdně černobílých filmů. Nevysvětlí mi to někdo technicky zdatnější? Protože šedesátkové černobílé filmy mi prostě obrazově přijdou lepší, než cokoliv co se pak natočilo. Z Wilderova Bytu na BD jsem svého času seděl na prdeli, to je obrazově, jak kdyby to někdo natočil včera. 10/10

Memento (2000)

Genialita a to Nolana moc nemusím. Jeho nejlepší film hned ten první? Proč ne... Doteď nechápu, že se mu to nerozpadlo pod rukama... 9/10

Requiem za sen (2000)

tldr verze filmu: Lidi fetujou a dochází jim drogy. Jenom jsem si potvrdil, že kostýmních dramatech nesnáším drogové filmy. Dějově nezajímavé až bych brečel, akorát to fantasticky natočil Aronofsky. 7/10

Earth (2007) (TV film)

Audiovizuálně podmanivé, jak moc bych v podobném kabátku chtěl vidět dějově dobrodružný film. Jen možná až moc trochu sluníčkové. Příroda umí být a je pěkně hnusná a krutá.... 9/10