• Mysteriózní

Invaze terordaktylů (2016)

Poslednej dobe som si pozrel "veľkofilmy " s Anakondou, krokodílmi a tak pre zmenu som si chcel pozrieť niečo z vyhynutými dinosaurami a prečo nie " prerastených holubov" ako ich nazvala jedna postava z tohto filmu. Vedel som, že hlavne nemôžem brať film vážne, tato kategória filmov je len pre zabitie času, pre nič iné to nie je. Ako napríklad príbeh, kto môže uveriť alebo aj vymyslieť, že pterodactyli nezahynuli kvoli pádu meteoritu, ale vyleteli do vesmíru, hibernovali, boli z nich niečo ako žive meteority a čakali na správnu príležitosť, ktorá prišla práve teraz. A keď sa nad tým niekto zamyslí a ako sa rozmnožovali?. Nie, to nie je správna otázka, tu sa nemysli. nemyslel režisér a scenárista v jednej osobe a ani produkčná spoločnosť, tak prečo by mal myslieť divák, tu sa nemysli. Najlepšie postava bol Samson, ktorého presvedčivo zahral  Jack E. Curenton, len škoda, že tu nemá profil. Pripomínal mi Burt Gummera, ktorého zahral Michael Gross a to hlavne kvoli tým dosť vtipným hláškam a práve preto bol film pozerateľný. Že sa nebral vážne, vystrelil si aj zo seba a náhodou aj triky boli celkom dostačujúce. Napríklad výbuch tej Pterodactylej maminy bol cool. Slabé 3*.

Deliver Us (2023)

Poslednej dobe som videl niekoľko filmov s kláštora, kde hlavnú rolu hralo mníšky, v tomto prípade mníška. A musim povedat, že tento očividne spadá do kategórie jedno hubiek, na ktoré si za chvilku ani nespomeniem.  A to aj kde náboženské filmy až tak nevyhľadávam, mám niekoľko obľúbených, no tento medzi ne patriť nebude. Už začiatok mi prišiel, že sa niekto chce len ukázať a , že aj keď to na začiatku vyzeralo na okultný horor, zvrhlo sa to na naháňačku niekde v zapadákove. Niekto chcel spraviť napodobeninu the omen, ale to by režiséri tohto filmu museli viac zariskovať a tému oživiť niečím nevídaním a nie stále tá istá pesnička. Pani režiséri hľadajú asi nejakú tému, ktorou by prerazili aj na poli režisérskom, ale tento film je dôkazom, nech hľadajú ďalej, určite nájdu niečo, čo by im pasovalo viac, toto žiaľ nie. Slabé 2*.

Aferim! (2015)

Otec so synom putujú po drsnej rumunskej krajine a komentujú dianie okolo seba. Otec je policajtom a hľadajú otroka na ktorého je vypísaná odmena. Popravde ja som ešte nevidel film, ktorý by mapoval tuto oblasť, ako to tam funguje a aký trpký život bol v tej dobe. O Amerických otrokoch je veľmi veľa filmov, o nevoľníctve tiež, ale aby v 19 storočí v Európe fungovalo ešte otrokárstvo som netušil. Je to neskutočne verne znázornené a je tu aj veľa obsiahlych myšlienok. A aj vypráva bola ukážková a naozaj takýto Európsky western som ešte nevidel a som rad, že sa tak stalo. Silné 4*.

Vzpomínky na lásku (2004)

Začalo to náhodným stretnutím a aj keď on vyzeral na nedostupného frajera, prišla ona a bolo všetko inak. Je tu pomalý rozbeh, vidíme formovanie a spoznávanie postav, ale potom to neskutočne emočne vybuchne. Je to niečo medzi zápisníkom jednej lásky a 50x a stále po prvé a z každého z nich si berie len to milé a zaujímavé. Hlavne ma ocarili hlavne postavy a ich herecký protagonisti, ako keby to nehrali, tá ich iskra v očiach, keď sa do seba zahľadeli, bola tak skutočná, no niečo úžasné. A k tomu sa musí prirátať aj trocha nevšedná dejová linka, lebo mapovanie rakoviny tu bolo nespočetne krát, ale Alzheimer v tom veku tu ešte si myslím ani nebol. Pocitovo to mám za silne 4*, ale za úžasných hercov a aj za mimoriadny príbeh, tú 1* pridám.

Saw 4 (2007)

Tak do tretej časti som bol celkom spokojný, ale rozmýšľal som, že ako to bude, keď už Jigsaw nebude, ale scenáristi dali dokopy svoje hlavičky a hla, ďalší solídny kusov na svete. Film som už videl niekoľkokrát, ale popravde, už som si ho až tak nepamätal. Jedine čo som vedel, že tam hra Costas Mandylor, ktorému som zatial na chuť neprišiel. Cele to jeho herectvo či znázornenie postavy ma u neho nepresvedčilo, že je solídny herec. Príbehovo je to riadny miš-mas a divák, ktorý nevidel predošle časti bude stratený. Lebo sa cestuje do minulosti a prítomnosti a niekedy som aj ja pozeral, že to tam robí tato postava, však zomrela v dvojke. Ale príbeh v tejto sérii nie je podstatný, ale hlavne pasce a ich prevedenie tu hra hlavnú rolu. Tu je bodycount veľmi vysoký, povedal by som, že najvyšší zo serie a režisér pritvrdil aj čo sa týka dômyselných vrážd. Čo mi, ale veľmi vadilo bol strih, niekedy tak debilne to bolo nastrihane, že by som niekomu dal facku za to. Vo filmoch nemám rad takéto divne strihy a tento film nebol výnimkou. Slabé 3* a idem si zopakovať ďalšiu časť.

Python 2 (2002)

Ja sa začínam pri takýchto filmoch riadne baviť. Toto by sa mohlo ináč nazvať aj voľné pokračovanie anakondy. Lebo tá digitálna užovka bola dosť podobná známejšej filmovej kolegyni. Len tento digitál ešte aj prskal, ale zas dielov anakondy je veľa, tak možno niektorá z nich tiež frká nejakú kyselinu. Jednotku som ešte nevidel, lebo pod jej názvom bol tento film, ale keď bude tak strašne zábavná ako tento diel, pôjdem do toho. Ja som sa neskutočne bavil na scénach, kde postavy akčných hrdinov sa tvárili nesmierne dôležito a ich akčne kúsky ešte viac. No nič, čo som čakal, som aj dostal, a toto je presne jeden z tých filmov, kde pri celom tom nevkuse a špatnosti sa aspoň riadne bavíme. Slabé 2*.

Hex (2022)

Tak čakal som totálnu sračku, ale nato, že som videl filmy, ktoré by som neodporučil ani svojmu nepriateľovi, tak tento bol fakt v pohode. Obsahovo je celkom originálny a keď som si pred filmom prečítal nejaké komentáre, tak minimálne do polky filmu som nechápal, prečo tento film niekto zrovnáva s Final Destination, až prišla jedna scéna a pochopil som prečo. Herecké osadenstvo celkom sympatické, dianie vo filme do cela svižné, len ten príbeh je riadny bordel. Tvorcovia tam nahúkali zo všetkého niečo, či to bolo z  Ozveny mŕtvych, spomínanej sérii Final Destination či cintorína domácich zvierat. Pri tom poslednom filme som vychádzal z jednej sceny, ktorá bola dosť podobná tej, čo bola aj tu. Pohľady z hora na okolie bolo ukazané užasne a aj tandemové zoskoky s padákom boli nasnímané slušne, len škoda, že to točil režisér celkom bez skúseností a bolo to vo filme vidieť aj cítiť. Keby sa aspoň trocha odviazal, dal by som 3*, takto len silné 2*, na viac ma film nepresvedčil.

Děti Anakondy (2008) (TV film)

Zas sú tu genetické úpravy, zas sa tu niečo poserie a zas je tu na problém ťažký frajer David. Už bojoval s piranami, s lietajúcimi žralokmi a teraz pre zmenu z digitálnym hadom, kde je jeho dno, alebo uz je toto ono, može byť. Uz jednotka s Je Lo bola prepadák, už tam anakonda bola strašne hnusne digitálna a tuto to nie je inak. A ešte do toho ten všedný príbeh z tohto filmu robí solídne béčko, ktoré si pozrú už len priaznivci nízkorozpočtových kravín. Ale aspoň gore stránka bola celkom v pohode, odrhnuté hlavy, končatiny a tento had už aj bodá, tak pozor na neho, lebo tvorcovia sa inspirovali Vesmírnou pechotou.  Stále v pohode zábava, ktorá ma svojou spätnosťou nerozčuľovala, silné 2*.

Jezero vs. Anakonda (2015)

Často sa stáva, že do prvotriednej hovadiny obsadia známu tvár, ale ani tá nemôže úroveň takéhoto filmu vylepšiť. Tento krát je reč o Robertovi Eanglundovi, ktorý si z času na čas odbehne k projektom, ktoré ho nepreslávia, ale nejaký ten dolár mu dajú. Ani neviem, ktoré časti som videl a ktoré nie, ale je to úplne jedno, vždy ide o iný infantilný príbeh, ale tento krát sa mi páčila milá zábavnosť. Hlavne, keď do príbehu vstúpilo sesterstvo a jej hlavná hviezda a tá to tam válala, normálne som jej držal palce aby prežila, no niekto bol asi proti.  Hovoriť o blbých dialógoch, zlých hercoch, či úbohých trikoch je v tomto prípade zbytočné, každý kto už ma niečo napozerane z tejto kategórie filmov vie, čo má čakať a ja som vedel a normálne som sa bavil. Slabé 3*

Poslední rodina (2016)

Prvom rade si divák musí zvyknúť na postavy, keď sa tak stane, tak je to riadny filmový zážitok. Najprv som nechápal, ako rodičia mohli syna, ktorý ma vážne psychické problémy, ktoré vidieť hned od začiatku a rodičia ho odsunu do samostatného bytu, bez pomoci ci opatery. A aj keď bývajú blízko, vedia, že je nestabilný a môže sa všeličo stáť. Ale ako film napredoval, som zisťoval, že rodičia a hlavne matka zdravotný stav svojho syna veľmi preciťuje a tak i keď toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, ale aj oni si už chceli trocha na staré kolena oddýchnuť. Otec sa vybláznil na obrazoch, ktoré boli tak pochmúrne a nevľúdne, ako aj jeho život. Horšie to už bolo s matkou, tá to držala v sebe až pokým... Neskutočne ma zasiahol tento film po psychologickej stránke. Ako sa s tým vyrovnávajú postavy, každá inak, každej pomáha na frustráciu niečo ine. Vážne ukážkové dielo, ktoré je tak autentické, že mi to po celú dobu vyrážalo dych, ako skutočne toto filmové dielo bolo spracované. Ale niečo mi hovorí, že to aj tak nie je na 5*, tak dávam silne 4*, ale určite si tento film pozriem ešte raz a hádam to už pocitovo bude dokonalé.