• Mysteriózní

Dvojitý milenec (2017)

Je to neskutočná haluška a do poslednej chvíle som netušil či je to všetko len v hlave hlavnej postavy alebo sa niekto hra z jej mysľou tak dokonale, že aj divák môže mať z toho chaos v búdke. Film toho ponuka naozaj veľa. Hlavná postava je viac vyzlečená, ako oblečená. Sú tu aj dvojičky,  bozkávanie sa jedného pohlavia a aj iné praktiky, ktoré sa do komentára nehodia. No proste divák nemá šancu si ani na chvilku vydýchnuť, lebo čo i len jedna nepozornosť a divák bude viac zmetený ako bol doteraz. Film je plný halucinácii, bludov, ale ktoré prerastajú až k dojmu, že to môže byť skutočnosť alebo aj je?  Dlho sa mi nestalo, že som tak úpenlivo čakal na finálnu pointu, aby som konečne zistil, ako to s tými hlavnými postavami naozaj je. A pointa nie je až tak originálna a hádam ani zaujímavá, ale pri tak intenzívnom až heroickom  výkone postav aj deja je to aj tak jedno. Lebo režisér roztočil takú ohromnú jazdu plnú pocitov, ukážkovej kamery, strihov a aj vynikajúcej technickej podpory, že keby bol lepšie zvládnutý koniec, idem na najvyššie hodnotenie, takto za silne 4*.

Family Demons (2009)

Do poslednej minúty som nevedel kto bol vo filme väčší magor. Či tá alkoholička, ktorá sa nazývala matkou a dcéru zamykala na reťaz v kúpeľne. Alebo to bola už celkom zmagorena dcéruška, ktorá chodila po byte a mala silne halucinácie. Čí tá alebo tá, tá mladšia to mala mať po kom. Divák toho moc neuvidí, sú tu dve ženy, celkovo asi štyria chlapi, jeden dom s hnusnou kuchyňou a ešte hnusnejšou kúpeľnou a to som nezačal hovoriť o záhrade. Malo postav nie je problém, problém vidím v dejovej linke, bola tupá, nezaujímavá a hlavne nudne. Takéto filmy si za chvíľu budú púšťať deti v škôlke, lebo dospelým takýto druh filmu nemá čo ponúknuť. Ani herci sa nepredviedli v dobrom svetle a finálna pointa určite originálna nebola, aspoň ja som ju očakával, že sa niekto zobudí a bude to celkom... Ponaučenie filmu je to, že keď máte psychicky labilnejšiu priateľku, za žiadnych okolností nechoďte do nevýhodnej situácie, nemuseli by ste to prežiť. Slabé 2*.

The Canyon (2009)

Čakal som všeličo a najviac som si predstavoval, že to bude niečo podobné ako hory majú oči, ale film ide inou cestou. Ale ako sa to na začiatku začalo formovať, už som si aj ja uvedomil, že čo asi bude nasledovať a nemýlil som sa. Podobných filmov je veľa, ale tu aspoň neboli hysterické a urevane postavy, ktoré by som sám chcel zabiť. S postavami sa dá súcitiť a škoda, že nádejný vŕtač Will Patton dopadol tak, ako dopadol. Je to prijemná jedno hubka s niekoľkými vypätejšími scénami, ale jej ambície neboli veľké a bolo to vidieť, silné 3*.

Pianista (2002)

Adriena Brodyho nemám príliš v obľube a tu sa mi tiež nezdal, že by túto neľahkú rolu zvládol bez ťažkostí. Vedel by som si tu predstaviť lepších hercov. Film mapuje život v najslávnejšom a aj najväčšom Varšavskom ghette, ako to tam vyzeralo od začiatku až po koniec. Takže ide zas o silný príbeh, o silný emocionálny zážitok, kde na jednej strane je bezmocnosť a na strane druhej túžba prežiť. Je tu veľmi veľa ťažkých momentov a film je naozaj veľmi vierohodne podaný aj prezentovaný a divák súcití s každou postavou aj keď sa tam objavila len na chvilku. Už ku koncu, keď hlavný hrdina uteká alebo sa skrýva nie je až tak úderné ako v predošlých minútach filmu, ale stále je to dosť intenzívne a dramatické ako celý krutosťou a ľahostajnosťou doby plynúci film. Silné 4*.

Colette (2013)

Keď som videl film po prvýkrát tak ma moc neoslovil a to hlavne kvoli tomu, že za sebou som mal už oveľa známejšie vojnové drámy a tie oproti tomuto filmu ukazovali celkový reál o chode v koncentračných táboroch. Je naozaj pekne, keď niekto napodobí veľkú katastrofu z roku 1912 a prenesie ju do koncentračného tábora. Naozaj skôr uverím, že niekto z nižšej triedy v Titanicu prežil užasnú romancu ako toto, lebo akokoľvek sa tvorcovia snažili zakryť totálne nedomyslene chovania postav, ktoré pramenili z obsahovej linky, aj tak v konečnom dôsledku to vystrelilo hrozne tupo. Ukázanie  neľudských podmienok a krutosti koncentračného tábora bola naozaj ukážková a aj herci sa snažili, hlavne Hric, Maurery a Thioly. A zase taký Jiří Mádl, ktorý mal byť ťahúňom celého filmu úplne zlyhal, neveril som mu to, tá jeho akože dramatická poza bola len pretvárka, jeho naozaj mám radšej v komediálnejších filmoch, tam sa pretvarovať nemusí. Ale aj tak, zvyšujem o 1*. Silne 3*.

Elevator Game (2023)

Už niekoľko hororov vo výťahu vzniklo a aj keď tento sa opiera o netradične spojenie duch- výťah, ale spracovanie bolo celkom nešťastne. Prvom rade znázornenie ducha viac klišéovito už ani byť nemohlo a zase jedna kopírka škaredej Kayako . Duch to tu celkom obstojne killuje, ale žiadna scéna a ani žiadny moment mi neprišiel zaujímavý alebo niečím originálny. Tvorcovia od začiatku recyklujú to, čo už tu je roky a tak takýto film môže zaujať iba sviatočného hororoveho fanúšika a aj to si nie som tým úplne istý. Herci tiež toho talentu moc nepobrali a Verity Marks mi bola po celu dobu odporná, neviem ci to bolo ksichtom alebo postavou, ale bolo to tak. Je to taká ľahká duchárska jedno hubka, ktorá nevystraší, ale aspoň sa pri tom môžete zabaviť, v tej trápnosti je niekedy až vtipná. Silne 2*

Jdi a dívej se (1985)

Na tento film som sa pripravoval dlhé mesiace a až teraz som sa odhodlal ho aj pozrieť. Ale musim povedat, že čakal som niečo podobne ako vo filme Volyň , ale nedočkal som sa až takého intenzívneho a dramatického zážitku, ako práve v spomínanom filme. Bolo nesmierne ťažké sa pozerať na chlapca, ktorý si mal užívať krásneho detstva a pritom videl všade len smrť, krutosť a bezcitnosť. Na konci už bol len troska a v tomto film bol ukážkový, ako divakovi predhadzoval citove a psychické rozpoloženia jednej postavy. A to mi tu aj trocha vadilo, že film sa sústredil na jednu postavu a o žiadnu inú ani nezakopol. Ja som celkom myslel, že film bude chrliť jednu oduševnenú scénu za druhov, že bezcitnosť nemeckých vojakov nebude zhrnutá len do jednej silnej sceny vypaľovania, ale tých neľútostných momentov tam bude oveľa viac a tých momentov tu bolo naozaj malo. Tento film je hlavne o ceste a o zážitkoch jedného chlapca, ktorý okrem niektorých fyzických spamov, má hlavne tie psychické a na konci to je aj riadne vidieť. Som veľmi rád, že som tento film videl , ale do mojich topiek v tejto kategórii sa nedostane, lebo som čakal viac, ako som dostal. Silné 3*.

Zpráva (2020)

O rodákovi z môjho mesta Rudolfovi Vŕbovi tu bolo niekoľko filmov, ale tento je rozhodne jeden z najnapínavejších a najlepšie spracovaných. Je tu ukážka nezmyselnosti vojny, vo filme je aj krutosť, pohŕdanie a aj urputný útek za slobodou, ktorý aj tak nemusí skončiť šťastne.  Škoda, že film bočí od niektorých ťažších scén a tak divák si len môže domyslieť, čo sa vo filme deje a tak celkom nechapem načo, keď sa tvorí takáto ťažká scéna, tak ide veľa podstatného mimo kameru. Ale to je aj jediná chyba, ktorú som v tomto filme zachytil, lebo inač je to silná a ťažšie stráviteľná dráma o útrapách tých čo utiekli a aj tých, ktorý stále boli v tom koncentračnom tábore. Slabé 4*.

Doktor od jezera hrochů (2010)

Jeden z mala filmov poslednej rezijnej tvorby pána Trošky, ktorý ma celkom bavil. Je to tiez somarina, ale mila somarina, kde vidím, že herci si to užívajú a hrajú celkom sympatický. Priznám sa, že aj ja som sa zaľúbil do letušky Lenky, ktorá tam pôsobila, ako keby tam padla z nebies. Všetci sú tam ukričaný, urevaný a hysterický a ona len príde a už je hned stredobodom pozornosti. Je to trocha sci-fi, lebo taká krásavica sa zahladí do takého mimozemšťana sa da naozaj asi len v Troškovom filme, ale odpúšťam mu, som rad, že tam bola. A tak moje hodnotenie zdvihla na slabé, ale 4*.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Trápne, hlúpe a úbohé. Niektoré Troškove rozprávky mám celkom rad, ale niektoré vobec nie a nechapem , že pri prečítaní scenára sa niektorí seriózny herci do takéhoto dielneho projektu upíšu. CI im naozaj ide len o peniaze a je im jedno, že ten film je totálny bral, alebo sú radi, že aspoň niekde môžu ukázať svoj talent. No, ale tu ho rozhodne neukážu, tu sa môžu len strápniť. Videl som tam trocha podobnosť s Cisárov pekár a pekárov cisár a aj to len pri scénach s radcom a generálom. Len Troška nie je Frič a je to naozaj vidieť a aj počuť. Už by to mal naozaj zabaliť a režírovanie ponechať tým, koho to ešte naplňuje a nie len kvoli tomu, že sa práve zobudím a idem si zas niečo dokázať. Slabé 2*.