• Mysteriózní

DarkGame (2024)

Dark Web ponuka širokú škálu možnosti, ako zapôsobiť na publikum a tento film je dôkazom, že sa dá ľahko vybrať aj zlá cesta. Hlavne mi tu vadila tá detektívna linka, ktorá bola nezaujímavá až hlúpa. Ďalším mínusom filmu sú až detinské súboje a tak vraždy už hádam suchšie ani vyznieť nemôžu.  Ale co mi najviac na filme vadilo bol ten maskovaný zmrd. Že bol škaredý som si uvedomil aj keď mal masku, dúfam, že si ju berie aj do kostola, s ňou je rozhodne zaujímavejší. Tvorcovia sa rozhodli viac staviť na policajne vyšetrovanie a tak vražedná misia išla do ústrania a to pri takomto koncepte je nemysliteľné. Za slabý námet a spracovanie aj slabé hodnotenie. Slabá 1*.

Lovci z konce světa (2024)

Myslel som si, že kde bude Dong-seok Ma, tak film bude nabitý akciou a aj hlaškami a som rád, že som sa nemýlil. Je pravda, že film neponúka nič, čo by som nevidel niekde inde a príbeh okolo zdevastovaného sveta, niekoľkých preživších a šialeného vedca, ktorý má svoje osobne ciele, tak takých príbehov tu bolo veľa. Ale tento film ani nechce byt niečím viac, chce len zabaviť a to mu vychádza, aspoň u mna.  V jednom momente mi to pripadalo, ako keby som hral hru na počítači ako napríklad Resident Evil. Preto je to dosť svižné, energické a má skoro po celú dobu solídne tempo. Tak ja som spokojný, čo som čakal, to som aj dostal. Slabé 4*.

Consecration (2023)

Som z tohto filmu trocha v rozpakoch. Ch. Smitha poznám ako celkom schopného režiséra, ale na strane druhej, hodnotenia i komentáre k tomuto filmu nie sú naklonené. Ja filmy s vierovyznaním mám celkom rád, lebo ten boj dobra a zla sa tu vždy odohráva nekompromisne a zásadovo.  V kláštore bývajú prísne pravidlá a naozaj mám uveriť, že niekto z vonku, sa tam tak poľahky dostal? To rozhodné nie. Príbeh má určité nezrovnalosti, ako aj tlstejší ujo i keď má trojminútové oneskorenie za obetou i tak ju dobehne skoro  hned  pri dome. Na logiku a všetko tým spojene sa tu moc nehladí, ale kašlem na to. Pre mna bol film pútavý a to hlavne kvôli okoliu kláštora a celou tou exteriérovou častou. Potom po technickej stránke bol celkom v pohode a tie flashbacky do mladosti boli bezchybné. Lebo keď si budem chcieť predstaviť zlého tatu, tak tu sa práve objavil. Tak jedinou chybičkou u mna zostava rozťahanosť a i keď sa snaží prekvapiť, až tak mu to nevyšlo. Lebo v pointe to má tiež nejaký ten zádrhel, ale hlavne má nebavilo desať minút pozerať na zakrvavenú pluhu, mohla sa aspoň prezliecť. Ale vážne, film ma nedostal, tam kde chcel, ale zas na druhu stranu, určite strata času to nebola. Trochu nadhodnotím, slabé 4*.

Ďábelské alibi (2023)

Úžasný dokument či formou alebo obsahom. Režisér nechal celkom na diváka, nech sa rozhodne, komu bude veriť, či Warrenovým alebo zdravému rozumu. Príbeh je známy predovšetkým kvoli The Conjuringu 3 a aj keď séria sa mi veľmi páči, ale len ako sympatické filmové dielo, ale ,že by to bolo podľa skutočného príbehu, to vobec tak neberiem. Hádam len to, že títo manželia to vyšetrovali, všetko ostatné je už nafúknuté pre filmový či knižný priemysel. O Warrenových sa toho narozprávalo veľa, či keď žili alebo aj v tejto dobe a mám aj jednu knihu o paranormalnych javoch a tam skoro vobec nefigurujú, prečo asi? Oni vedeli čo ľudia a svet potrebujú a to im aj rafinovane vedeli predhodiť a preto ja patrím k tým, čo Warrenových berú len ako podvodníkov a nie ako lovcov duchov, ale lovcov dolárov. Je smutné, že sa nájdu ľudia, ktorý sa chcú obohatiť na nešťastí rodiny a je im jedno, ako tá rodina dopadne, je to smutne, ale pravdivé. Dokument je, ale vynikajúci. Dozvedel som sa tam také skutočnosti, ktoré v Conjuringu 3 neboli, lebo pre taký druh filmu je pravda nezaujímavá, čím väčšie klamstvo tým vizuálne dokonalejšie dielo. Krásne sa tu striedajú reálne zábery s tými hranými a do toho sa miešajú rozhovory s reálnymi osobami toho problému. Bavil som sa a tak silne 4* dávam s prehľadom.

Dark Parasite (2023)

S týmto režisérskym duom mám tu česť prvýkrát, ale verím, že nie naposledy. Aj keď je mi jasne, aké filmy točia, tento až tak zlý nebol a to som si myslel, že to bude riadna haluz. Dialógy trhali uši a herci boli riadne neschopný, ale zato sa tvorcovia vyšantili so zrudičkou a páčili sa mi aj premeny ľudí na alienove nádoby. Je tu vidieť snaha ukázať aj za niekoľko dolárov, že kde je cesta, tam je aj ciel a aj keď film nikdy nedosiahne patričný úspech, u mna nedopadol tak, ako som si myslel. V pohode dávam slabé, ale 3*.

Deliver Us (2023)

Poslednej dobe som videl niekoľko filmov s kláštora, kde hlavnú rolu hralo mníšky, v tomto prípade mníška. A musim povedat, že tento očividne spadá do kategórie jedno hubiek, na ktoré si za chvilku ani nespomeniem.  A to aj kde náboženské filmy až tak nevyhľadávam, mám niekoľko obľúbených, no tento medzi ne patriť nebude. Už začiatok mi prišiel, že sa niekto chce len ukázať a , že aj keď to na začiatku vyzeralo na okultný horor, zvrhlo sa to na naháňačku niekde v zapadákove. Niekto chcel spraviť napodobeninu the omen, ale to by režiséri tohto filmu museli viac zariskovať a tému oživiť niečím nevídaním a nie stále tá istá pesnička. Pani režiséri hľadajú asi nejakú tému, ktorou by prerazili aj na poli režisérskom, ale tento film je dôkazom, nech hľadajú ďalej, určite nájdu niečo, čo by im pasovalo viac, toto žiaľ nie. Slabé 2*.

Démon ve mně (2023)

Už tu boli démoni zo všelijakých kultúr a videl som niekoľko aj z Indie. Tento film je remeselne na tom dobre  a dávkuje napätie celkom solídne. Najviac , ale čo sa mi páčilo, že démon vyšiel s faceom až na konci, dovtedy to bolo len na fantázii diváka, ale ani tu sa neubránili viacerým klišé a najväčšmi to bolo v podobe  napodobneniny Kayako a to som nepochopil, načo to sem mal za potrebu niekto drbnúť. Je to pri takýchto filmoch všade, ale pri indickej legende by som to nečakal, no tvorcovia filmu chceli asi byť in, no v mojom prípade to ešte viac pokašlali. Koncový démon je solídny, až tak efektné monštrum som načakal, len škoda, že bodycount nebol vyšší, mohlo to byť aj gore efektnejšie. Film nevystraší, ale v pohode plynie a má aj sympatické postavy a ako jedno hubka na večerne posedenie pri nejakom moku celkom postačí. Silné 3*.

Den díkůvzdání (2023)

Ja osobne som už slasherom presýtený a aj keď tento film riadne kopíruje svojich kolegov, ako je napríklad krvavý Valentín či Scream a vôbec sa tým netají, aj tak v konečnom dôsledku sa film nikde ďalej neposunul. Ale nebol by to Eli Roth, ktorý by do toho nedal ešte niečo navyše a tak prišla aj scéna, ako s Final Destination, konkrétne dvojky. Rozhodne film ponúka užasne gore a príde naozaj na šťavnaté scény, ale ktoré ma mohli baviť v 2005, ale teraz, keď je filmový priemysel presýtený takýmito filmami už nie. U Eli Rotha som videl  šesť filmov a priemerné hodnotenie je len 2* na film, čo nie je veľa, ale nečakal som, že tento režisér, ktorý najprv zabíja ľudí vírusom, potom zosmiešni Slovensko, aby sa zas ocitol medzi kanibalmi a napokon sa vybral na vražednú misiu s Keanom Reevesom a aby toho nebolo málo, tak zosnoval " slušný" plán s  Jack Blackom. A teraz prišiel s týmto slasherom, ktorý je úžasný po technickej stránke, ale inak je celkom prázdny. Lebo všetko je to jedno veľké klišé a uhádnuť killera, nie je vobec problém a ten kto prežije, je jasný už od začiatku. Určite sa tu nájdu fanúšikovia tohto sľubného slasheru, ale ja medzi nich patriť nebudem. Pre mna navždy zostane len bežnou vybíjanou, ktorá vyzerá solídne, ale v podstate je to len jedna veľká vata, ktorá do tohto subžánru neprináša nič nové a len sa priživuje na starých záležitostiach. Slabé 3*.

Double Blind (2023)

Po prečítaní obsahu som myslel, že takýto druh filmu by sa mi mohol páčiť. Lenže ja vyhľadávam filmy o spánkovej paralýze a tento i keď koncepčne mal niekoľko podobných prvkov, aj tak išiel inou cestou ako som čakal. Najväčšou chybou filmu u mna bola hlavná postava, nie ani tak tá postava ako herečka, čo ju stvárnila. Millie Brady sa mi sem vobec nehodila a ani nebola vobec presvedčivá a to mi vadilo z celého filmu asi najviac. Tak som dúfal, že sa film rozbehne aspoň po gore stránke, ale aj to som čakal márne. Je to čistá klasika, bez štipky nápadu, svižnosti a aj  hereckých prejavov aj keď Pollyannu McIntosh si vždy rad pozriem v nejakom filme, ale tu mala nepatrnú roličku a tak aj film dopadol. Fil beriem len ako jednoduchú jedno hubku, na ktorú si za niekoľko dní už ani nespomeniem. Silné 2*.

Dům běsů (2023)

Mám už od Thajska hororovo niečo napozeraného, ale okrem niektorých výnimiek, sú to len horory priemerné alebo aj podpriemerné. Tak som pristupoval k tomuto filmu obozretne, ale už hodnotenia mojich oblubencov napovedali, že sa nemám čoho obávať a to sa stalo aj skutočnosťou. Mňa je už ťažké niečím zaujať alebo prekvapiť a skoro vždy sa mi pri novom horore vybavia podobné filmy a tu príbehovo som si spomenul na môj obľúbený The Skeleton Key a naozaj mal s týmto filmom viacero vecí spoločné. Silným hračom vo filme je príbehová stránka, najprv sa zdá byt divná, ale ako náhle sa začne vracať do minulosti, všetko je pekne divakovi vysvetlené a pri konci už príde aj na hororovú stránku. Film je tajomný, potom napínavý, má i niečo z atmosféry a niektoré tie rituály  s kŕdľom vrán boli ešte aj temno strhujúce. Herci hrali užasne a aj keď pointa sa da uhádnuť o čosi skôr od jedného momentu film neskutočne hustne v napätí a pútavosti. Tak tento okultistický horor z Thajska mi veľmi sadol a až takú paradu som nečakal, silné 4*.