• Mysteriózní

Mrtvý mezi živými (1946)

Hlavná postava tohto film stála pred ťažkou otázkou: Byť za hrdinu a celkom určite zomrieť alebo mať rozum a neobetovať sa len kvoli peniazom. A na rozhodnutie je len nepatrný čas. A aj v tomto filme sa ukáže nielen pravá tvár akože hrdinu, ale aj to, že ospevovaný hrdina, ktorý padol nie za vlasť, ale za poštu je ospevovaný, ale len chvíľu a potom jeho rodina je odkázaná len na seba alebo musí žiť v chudobe. Je to myšlienka na dlhu debatu, lebo niekto by sa zachoval tak a niekto zas  inak, ale či to bolo správne alebo nesprávne by rozhodla len realita tej skutočnosti. Tu sú traja úradníci, každý sa zachoval inak a každého ľudia aj inak posudzovali.  Bořivoj Zeman roztočil úžasný psychologický kolotoč hľadania pravdy, ale aj pohŕdania, výčitiek či ľudskej hlúposti, kde ľudia nielen podľahnú tlaku ale aj davu. Tento film ma držal ako prikovaného, tá jeho úžasná atmosféra a nálada ma nenechali sa ani poriadne nadýchnuť a stále film pumpoval ďalšie a ďalšie fakty a keď prišlo vytúžene a očakávané finále, lepšie to skončiť ani nemohlo. Karel Höger hral bravúrne a bez jeho životného nasadenia by film nemal to, čo mal s ním. Ten ustavičný tlak na diváka, plne mu dôverovať a s každým jeho názorom či činom bez výhrad súhlasiť. Preto si na tom poste neviem predstaviť iného herca, neviem či by sa ešte v tej dobe našiel niekto, kto by to zvládol podobne ako Karel Höger, ale ja si myslím, že nie. Aj kvoli jeho excelentným výkonom film dávam 5*.

Černý anděl (1989)

Stelvio Massi  točil prevažne poliziotteschi, ale sem-tam si odskočil aj k westernu či giallu. Jeho skorší 5 donne per l'assassino ma až tak nezaujal a tento tiež nie. Giallo sa vyznačuje okrem iného aj ľahkými erotickými scénami, ale v tomto prípade to hraničilo už minimálne s erotickým filmom. Naozaj erotikov sa tu našetrilo a ani perverznosťou, žiadostivosťou a aj chlipnosťou. Je tu ulička plná Gayou a lesbičiek, je tu polorozpadnutý dom so SM praktikami a okolo len sama špina a hnus. A práve to mi vadilo, že vrah aj keď vraždil častejšie a so značnou surovosťou, nebolo to o nom. Bolo to o jednej nymfomanke, ktorá by pretiahla aj krb, keby nemala už iného východiska. Atmosférická scéna tu bola len jedna a to tá, keď  milenka inšpektorky išla tmou a zrazu počula hlas a ani sa nenazdala a bola v prúsery. Tá scéna sa vydarila, bolo z nej cítiť napätia a atmosféru, ale taká scéna bola len jedna a to je fakt málo. Pointa nebola aspoň pre mna prekvapením, tam bol film hrozne predvídateľný, žiadny zaujímavý zvrat sa nekonal. Herci hrali, ako by sa im nechcelo a ani sa im nedivím, veľa z nich bolo viac vyzlečených ako oblečených. Ťahákom filmu je určite žiadostivá Tinì Cansino, ktoré si to tam parádne užíva. Za ňu a za scénu s vykastrovaním a aj keď bolo už po všetkom, ale aj to stačilo k pôsobivému efektu, tak dávam slabé, ale 3*.

Abraxas: Strážce vesmíru (1990)

Trochu mi to pripomínalo Critters a myslím si, že sa Damian Lee týmto kultom aj inspiroval. Lenže tam lovci boli na stope pažravým príšerkám a tu dvaja spojári boli pri vysielačke a jeden naháňal iného svojho niekdajšieho spoločníka. Herci sa aspoň snažili a aj keď im to aj tak moc nešlo, na vine bol rozhodne tupý a nezáživný scenár. Nemal som komu fandiť, lebo záporak tam behal z miesta na miesto, sem-tam ukázal ramená a to bolo všetko a jeho kladný náprotivok nerobil ani to, ten bol utešiteľ mesta. Bolo naozaj vidieť, že je všetko len tak na oko, čo režiséra napadlo, to tam aj sotil a hlavne aby tie sceny boli lacné a to naozaj aj boli a nielen sceny ako také, ale celý film. Totálnej nezáživná nudná záležitosti s dialógmi, ktoré rozhodne vtipné či rozvážne rozhodne neboli. Slabé 2*.

Cena života (1989)

Obsah ma celkom zaujal a aj to, že koľko samurajských hororov som videl? Z Ameriky ani jeden a ani toto horor nie je. Je to taký mix Highlandera s Americkým samurajom, ale tento ani tej akcie nemá veľa. Ako celok je to čista amaterčina bez čo i len jednej zaujímavej scény a aj príbehovo je to nezáživne a chaotické. Keby tu hrala aspoň Cynthia Rothrock, tak by aspoň to tu trocha oživila, takto tam bolo často uspávacie tempo. Tento film a mnoho podobne ladených bolo vyrobených len preto, že v tomto období sa ich točilo veľmi veľa a niektoré z nich dosiahli aspoň nejaký úspech, ale tento medzi ne nepatrí. Slabé 2*.

Bezbožníci (1989)

"Satanizmus sa rozmáha" silné motto tohto filmu. Ježišovi je to úplne jedno, chcem tým povedat, že vie , že tým satanským sračkám neveríme. Chovaj sa slušne, lebo ti zoberiem kľúče od pohrebného auta. Toto je len malá ukážka zvučných dialogov a hned na začiatku je jasné, že sa film neberie vobec vážne a je to len dobre. Vyzeralo to ako paródia alebo výsmech  všetkým tým satanistickým filmom, ktoré sa berú príliš vážne. Masky, vizual aj herci boli otrasný, ale ako celok je to riadne veselé a tak za mna spokojnosť. A ku konci sa tvorcovia odviazali a ponúkli monštrá z pekla, ktoré by asi nezabodovali ani na firemnej oslave, ale ja som si pritom spomenul na jednu scénu z filmu Andel na horách, kde bola tiež prehliadka masiek a toto bolo niečo podobne, len v dome, nie na svahu. Taká milá jedno hubka, ktorú ocenia hlavne skalný fanúšikovia. Silné 3*.

L'ossessa (1974)

O rok mladší kolega známeho Exorcistu. A i keď je tu niekoľko podobných scén, myslím si, že to bude len náhoda aj keď sa môžem mýliť. Posadnutá je tu krásna mlada žena a tak je tu aj niekoľko ľahkých erotických scén, ktoré som tu, ale čakal. Má niekoľko pútavých scén a jednu rozhodne pamätná a to je tá, kde mladú ženu pribíjajú na kol. Tá sa vážne vydarila, len škoda, že ako celok to moc nedrží po kope. Lebo veľa minút sa tu nič nedeje, potom príde intenzívna päťminútovka, aby sa zas  film ukludnil a trocha aj nudil a takto je to od začiatku až do konca. Dynamické sceny sa striedajú s tými nezáživnými a všednými. Ivana Rassimova nemám nejako v láske, ale táto rola ho evidentne naplňovala. Rola Antikrista, ktorý svoju obeť trýzni, manipuluje a psychicky odrovnáva mu naozaj sadla a tu mi vobec nevadil,  práve naopak, hodil sa sem. Nie je to také prepracované a ani úderné ako Exorcista, ale aj tak má čo ponúknuť aj finálový boj dobra so zlom bol technicky dobre spracovaný. Čakal som oveľa väčšiu biedu, ale prijemne prekvapil, silné 3*

Pillow of Death (1945)

A aj keď sa jedná o šiesty diel Inner Sanctum , o nič som neprišiel, lebo dejovo je to samostatná jednotka. Na začiatku je tu vražda a od nej sa vyvíja solídny detektívny príbeh, kde je niekoľko podozrivých a uhádnuť vraha je celkom oriešok. Hororové prvky sú tu hlavne signalizované v ponurej atmosfére sídla, cintorína a krypty. Vraždy boli jednotvárne a nepáčilo sa mi ani to, že už našli len nehybné mŕtvoly a tak o efekt zabitia a s tým súvisiace vypäté sceny sa tu nekonali. Je tu krátka stopáž, čo je rozhodne na úžitok, lebo ako náhle spoznáme podozrivých, mŕtvych pribúda a tak asi od polovice je tu celkom svižný dej, kde na jednej strane pátra detektív a na strane druhej pátrajú aj potencionálni vrahovia. Ja som spokojný, na rok natočenia sa nehrá na nič, na čo nemá. Slabé 4*.

Zlo si umí počkat (2023)

Tak na tento počin som sa začal tešiť, keď som zistil, že moji kolegovia sú týmto filmom nadšený. Začalo to fakt super, dvaja bratia, jedna hnilá poduška a závan niečoho hrozivého a keby sa to cele dialo na menšom priestore, tak by film od sceny ako vstúpili do mesta, nevyzeral trocha chaotický až bezradný. Lebo od tej chvíle to bolo často uškriekané a aj zmätočné. Na začiatku mi to trocha pripomínalo 100 Bloody Acres, kde tiež dvom bratom sa to celé vymklo spod kontroly a tu to bolo podobné, len oveľa v efektnejšej rovine. Je to surové, kruté a zabíja sa tu všetko, čo dýcha a pokým iní tvorcovia kamerami uhýbajú, tu je všetko detailne nasnímane. V tom spokojnosť vidím, ale zas niektoré dialógy, chovanie postav či neprehľadnosť niektorých scén mi pochuti neboli. Čakal som aj nejaké vysvetlenie, prečo sa to cele deje a hlavne ako je možné, že o tzv. " hnilobe" všetci vedia a aj tak sa nenájde nikto, kto by s tým niečo urobil, až prídu dvaja borci a .... Krvavosť rozhodne úžasná, ale mne to už dávno nestačí, film ma musí chytiť aj niečím iným a tu okrem tej surovej gore efektnosti, som nič neobyčajné nenašiel. Celkom som si myslel, že tento film bude v mojej topke naj hororov tohto roka, ale u mna tie ambície nenaplnil. Tak zatial v tomto roku u mna dominuje Evil Dead: Vzostup zla a myslím si, že do konca roka ho už z trona nik nezosadí. Silné 3*.

Ching nu yu hun (1960)

Gotický horor z Hongkongu som ešte nevidel a ešte je natočený v tom istom roku ako slávna La maschera del demonio od majstra Bavy. Hneď na začiatku som si uvedomil, že film sa príbehovo začína podobať na  A Chinese Ghost Story, len som dúfal, že nebude tak poblaznený až chaotický. Ale nie, aj keď Chinese Ghost Story si z tohto filmu vzal príbeh, ale nie tú uhladenosť a ľahkosť akou si ma film získal. Chinese Ghost Story je nadupaný, akčný, je toho tam veľa, ale tento sa viac sústreďuje na postavy, ich city a do toho všetkého diania sa prebíja úžasná atmosféra s vynikajúcou ponurou hudbou, ktorá sa do tej atmosférickej nálady úplne hodila. Presne takto si predstavujem film z Ázie. Plný emócii, bez uškriekaných a preafektovaných postav a kde zlo nemusí byť vždy monštruózne efektné, aby aj tak zaujalo. Toto je taká ľahká romantika s nádychom mysteriózna s úžasným temným prostredím celého spustnutého kláštora aj jeho okolia. A aj po vizuálnej stránke to bolo dokonalé. Všetko užasne nasnímané aj zahrané a už som nečakal , že po toľkých gotických hororoch,  ma ešte môže nejaký tak veľmi zaujať a ešte aj z tohto obdobia. Myslel som si, že všetky dôležité gotické horory som už videl, ale tento mi predviedol, že som sa mýlil.

Delírios de um Anormal (1978)

Keby som si nepozrel Marinsove predošlé filmy, tak by som bol filmom nadšený. Takéto silno psychedelické snímky mám rád, len keby si Marins až tak veľmi nepomáhal z predošlými filmami a to hlavne O Ritual dos Sádicos a niečo aj z Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver. Preto to na mna pôsobilo už trocha neoriginálne a formálne. Je fakt, že je to od začiatku až do konca riadna divočina a tých strihov, zostrihov a krátkych scén je tu neuveriteľne množstvo. A z veľkou eleganciou sa tu reže, bičuje a morduje všetkými dostupnými prostriedkami. Tak príde aj na kanibalizmus a utrpenie žien a mužov a so všetkých strán počuť len krik, nárek, ston či mrazivu hudbu. Takto znázornené peklo som naposledy videl v Hotelu Inferno 2: The Cathedral of Pain a ten, ako by sa hlavne tou všade prítomnou hrôzou a surovosťou inšpiroval práve týmto snímkom. Lenže na mna to už nejako nefungovalo, keď som videl O Ritual dos Sádicos a tak tento už beriem len ako skompletizovanie  filmov od José Mojica Marins, aspoň tých, ktoré majú titulky. Toto je už číri úmysel vzbudiť u diváka pohoršenie až hnus, ale len u tých divákov, ktorí takéto filmy nepozerajú alebo ich pozrú len náhodou, ale u tých, ktorí na takýchto filmoch šľapú často nemá ich čím Marins už šokovať. Divadielko dobré, ale tá strojenosť  Zé do Caixao už bola prehnaná. Ale aj tak by som si rad od neho pozrel aj iné filmy, ale zatial okrem O Estranho Mundo de Zé do Caixăo a Finis Hominis som nenašiel zadný iný, ktorý by mal cz alebo sk titulky. Takto aspoň velká vďaka Hladasovi, ktorý spravil na tieto zabudnuteľné skvosty titulky. Slabé 3*.