• Mysteriózní

13 minut: Ve víru tornáda (2021)

Názov je presný, lebo vo filme sa tornádo ukázalo nanajvýš tých trinásť minút, ale aj to nieje celkom presne, lebo bolo iba vidieť zdevastovane mesta a jedna scéna s prevrátenými autami, inak tornádo tu bolo len ako doplnok. Riešili sa tu vzťahy, životne problemy a bolo vidieť, že režisér chce šikovne zakryť to, že finančná stránka filmu nie je vobec štandardná a tak sa musí sústrediť na ine veci a bolo to vidieť. Dialógy hlúpe, niektoré sceny tiež a herci, to zhrniem jednou vetou ,, za málo peňazí, malo muziky" a aj keď tam hralo niekoľko známych tvári, tak kvalitu to aj tak nezlepšilo. Slabé 2*.

Otec (2020)

Chvíľku mi trvalo si zvyknúť na obsahový smer filmu. Lebo niektoré sceny sa viackrát opakovali, len sa zmenili  niektoré momenty v tých konkrétnych scénach. A tu som váhal alebo som bol trocha zmätený či sa jedná o stareckú demenciu alebo len o to zbaviť otca svojprávnosti a majetku. Už to, že divák rozmýšľa nad viacerými alternatívami príbehu ukazuje na to, že to diváka zaujíma a je pozorný na všetky skutočnosti, ktoré sa vo filme deju. A tak je rozhodne pútavý, chytí za nejedno srdiečko, lebo príbeh rozoberá starobu rodiča a bezmocnosť dieťaťa, ktorý sa musí prizerať na rozklad osobnosti otca a zabrániť tomu nejde. Na konci filmu som bol rozhodnutý dať filmu 3*, ale ako som si to cele nechal niekoľko dni uležať v hlave som pochopil, že film je štýlom i posolstvom jedinečný a tak som vedel, že si film zaslúži odo mna silne 4*. A rozhodne aj pre bravúrny výkon Anthony Hopkinsa a Olivie Colman, fakt podali dokonalý herecký výkon.

Hold (1980)

Jacka Lemmona mám veľmi rád a obdivujem ho, že do každej svojej role vedel dať úprimné srdce. Keď mal byť excentrickým bláznom, tak takým rozhodne bol , ale keď ho rola stavala do pozície emocionálne nevyrovnaného chlápka, razom sa zmenil na neho. Bol to úžasný herec a svojim štýlom v tomto filme mi veľmi pripomínal herectvo Woodyho Allena. A tu jednoznačne ťahal celý film a bez neho by to určite nebol až tak skvelý zážitok. Jedine čo mi tu trocha vadilo bola postava jeho syna, nielenže mi prišiel rozmaznaný, ale aj bezcharakterný či tvrdohlavý. Ťažko som si na tuto postavu zvykal, ale v konečnom dôsledku aj táto postava tu mala svoje miesto aj priestor. Hneď od začiatku si film určil pravidla, ktoré mi veľmi vyhovovali. Tak začiatok je divoký, stred extrémne živelný a už ku koncu to má aj citovú hĺbku, tak u mna bez debát velká spokojnosť.

Studio 666 (2022)

Tento film som dlhšie odkladal a pozrel som ho len na základe toho, že idem po hororových stopách Jenny Ortegy, ktorá sa tu ukázala len na začiatku a chvíľu na konci. Je to hlavne o kapele Foo Fighters, ktorú som v minulosti trocha registroval, ale vzťah som si k nim nevytvoril. Je to taká celkom v pohode jednoduchá jedno hubka, kde skvelý Dave Grohle postupne prechádza na sólovú dráhu a tak tu je ukážkovo vidieť ako sa dá skončiť s kapelou bez hádok a hnevu. Je to do cela krvavé a aj keď sa nejedna o žiadnu ukážkovú gore jazdu, tak aspoň sa dá na to celkom dobre pozerať. Vtipné to nie je až tak, ako si tvorcovia mysleli, že to je, ale aj tu sa da nájsť niekoľko humorných momentov. Žiadny zázrak to nebol, ale aj od prúseru to malo veľmi ďaleko.

Vřískot 6 (2023)

Aj po rokoch je jasné, že killer z tohto filmu vie veľmi dobre utekať, to mu vždy išlo a práve tento druh vrahov nemám rad a musí to byt každému jasne prečo to tak je. Lebo keď je bezbranná obeť a nečakane na ňu zautočí z je King, ale keď sa naňho chystá tažká ofenzíva, tak zaleze ako voš pod chrastu, taký je to frajer. Neprišiel som nikdy celkom na chuť tomuto killerovi a pokračovania to ešte viac prehlbujú. Čakal som ako v predošlom diely, že sa tu objaví niekto so zostávajúceho dua Sidney či Gale. A jasne, že killer bude mať na vrch, ako to bolo v predošlom diely, takže nič nove, jedine keby naša hviezda útok frajera prežila, ťažko zranená, ale živá i to je súčasť tejto serie. Na začiatku som tento film aj žral , lebo sympatický herci a dve pôsobivé vraždy, ale potom to bolo už len účelovo zaujať a tak jedna chyba či kopírovanie z predošlých častí sa striedala s ďalšími ešte viac hlúpymi či komickými. Už dávno táto séria nie je zaujímavá a okrem krutého a nemilosrdného vraha, ktorý svoje obete vraždí s veľkou nenávisťou, naozaj už nemá čo tato prázdna séria ponúknuť. A keby tu nehrala úžasná Jenna a krásna Melissa, tak by som film ani nevidel, nezaujímal ma pred tým a ani po tom. Ale kvôli týmto dámam som mu dal šancu a kvôli týmto dámam dám aj tu slabú, ale aspoň 3* i keď kvalitatívne sa séria nikde neposunula, práve naopak, už len stále napodobňuje stokrát videné a dúfam, že už to niekomu dôjde, že nemá zmysel to ďalej naťahovať. A už po druhej časti som sa začal strácať v rodokmeni tých všetkých Ghostfaceov a už pri tomto diely toto som radšej ani neriešil.

Quo vadis, Aida? (2020)

I keď je samozrejmé, že som vedel o konflikte, ktorý mapuje tento príbeh, ale som čakal, ako to režisér pojme. Či to bude niečo podobné ako Katyň, Volyň alebo sa režisér nevyberie smerom krutosti a bezcitnosti, ale pôjde smerom beznádeje a zúfalstva. A naozaj som v tomto prípade dúfal, že film pôjde druhým smerom a tak aj bolo a to som bol naozaj rád. Je to celkom reálne znázornené a záchrana životov svojich blízkych je tu podaná neskutočne emotívne a citlivo. Herecky to bolo ukážkové a aj vedľajšie postavy ako keby boli vzaté z tej doby v ktorej sa venuje film. Naozaj celé mi to prišlo nepredstierané a skutočné a tak bolestivé i znepokojivé, že takéto zverstva sa môžu stáť aj v civilizovanom svete a nikto tomu nechce zabrániť, lebo dotyčných sa to nedotýka a  je to rozhodne smutné. Silné 3*.

Náš přítel (2019)

Je to rozhodne silný príbeh, ktoré vie vytvoriť iba život. Čakal som, že tu bude niečo také emotívne ako napríklad Druhá alebo prvá, ale na ten film sa tento vobec nechytal. Vadil mi hlavne ten rozhádzaný a neusporiadaný dej, kde sa skákalo z jednej dejovej linky, do druhej a už mi to prišlo v niektorých fázach trocha chaotické a i keď som sa v dejovej linke nestrácal, to asi len preto, že to bolo cele také jednoduché a skoro bez silných dramatických momentov. Ale najviac na filme mi vadil  Casey Affleck u ktorého som zvyknutý na jeho mdlý postoj a aj keď tu mal vyzerať skľúčený a zronený, neveril som mu to, vyzeral ako vždy len znudený a znechutený a hlavne kvôli jeho trápnemu výkonu som zvažoval 2*. Ale koniec to aspoň trocha emocionálne roztočil, ale to už bolo veľmi neskoro, aby celok stál za viac ako  3*.

Odsouzeni zemřít (2006)

Keď je to podľa skutočného príbehu, tak kto o nom povedal ďalej, to malé dieťa to asi nebolo. A usudzovať, že sa to mohlo stáť takto bolo celkom naivné, jedine by na palube boli najhlúpejší ľudia na planéte, lebo inak neviem pochopiť spravenie postav. Som si vedomý, že zložite situácie sa málokedy zaobídu bez vypätých momentov, ale tú práve kvôli primitívnym konaniam postav vyzneli nie dramaticky, ale až trápne. Naozaj to mohlo byt o žralokoch či o mimozemšťanoch a hádam by to bolo aj uveriteľnejšie ako tato kravinka, ktorá sa tvárí veľmi dôležito a pritom je to len chabý a stupidny pokus o atmosférickú jedno hubku, no nepodarilo sa to. Slabé 2*.

Americký masakr (2022)

Nič som o tomto filme nevedel a z hľadiska výsledku to bolo určite len dobre. Určite na komédiu je to malo vtipné, tam som čakal väčšiu energiu, ale ani ako horor to nebola žiadna veľká sláva. Lebo toho gore je tu veľmi málo, ale film útočí inými zbraňami a to hlavne tajomnosťou, lebo dlho je to celé otvorene a až na konci to ukázalo svoju tvár. Ale najviac ma bavila dravosť postav, nielenže boli sympatický a to  samozrejme na čele s Jennov, tak aj vedľajšie postavy mali aspoň niekoľko sekúnd svojej slávy vo filme. Je to energické, má to slušnú pointu a nudných momentov je tu veľmi malo a to mi naozaj vyhovovalo. Nemá to bláznivosť Scary Movie ani šarm Zombielandu, ale ma to svojsky štýl, ktorý mi bol celkom sympatický a v pohode mu silne 3* dám.

Karetní hráč (2004)

Tento film som odkladal roky a to kvôli prečítaní obsahu, ktorý ma vobec nezaujal. Ale vedel som, že raz si toto Argentove dielko budem chcieť pozrieť a práve teraz nastal ten správny čas. Ja netvrdím, že je to nejaký zázrak, ale videl som od Argenta toho už veľa a tak u mna sa až o takú tragédiu nejedná. Mne menej ako tento sadli, napríklad taký Vrah prichádza v noci alebo Čierne okuliare. Film celkom v pohode ubieha a aj keď sa vrah dá uhádnuť o dosť skôr, tak film ma dosť svižne tempo a to si vždy cením, žiadna zívačka z mojej strany nehrozila. Ide i o dosť originálny námet a aj keď to pán režisér mohol viac zdramatizovať, tak niektoré sceny mali hustú atmosféru i vypätie. Ako som už napísal, že sa nejedna o Argentov skvost, tak podľa mna sa nejedna ani o prepadák, slabé 3*.