Qualdezar

Qualdezar

Pavel Kechajov

okres Brno
duchem polopřítomen


22 bodů

Moji oblíbení režiséři

 • foto

  Andrej Tarkovskij

  U jeho filmů jako by se mě dotkla sama múza. Ať už je umění ve skutečnosti cokoliv, z jeho filmů tento nekonkrétní a neurčitý pojem docela konkrétně a určitě prýští. Jestli má pravda nějakou poetiku, tak Tarkovský tvoří přesně v jejím duchu, obsahově je potom pro mě režisérem lidskosti a hluboký estetický filosof. Vizuální krása a meditativní atmosféra jsou už jen třešničkou na dortu.

  Nejoblíbenější film: Solaris

 • foto

  Peter Greenaway

  Obrazový virtuoz, u nějž je každý záběr mistorvské dílo hodné malířských mistrů. Avangardní a opulentní génius tvořící filmy plné intelektuálních her a originálních nápadů, bořící hranice a zažite stereotypy nejen v ději ale celkově v tom, kde všude může mít film konzervativní hranice. Díky čemuž se z nich stávají "filmy z úplně jiného světa". Takové "jiné filmy" nebo filmy "tak trochu jinak". Spolu s Davidem Lynchem a Richardem Kellym, nejlepší postmoderní režisér co znám.

  Nejoblíbenější film: The Cook the Thief His Wife & Her Lover

 • foto

  David Lynch

  Možná trochu blázen a intelektuální, psychoanalytický onanista. Ale jeho styl je unikátní. Estetika divnosti a symbolismu, postavená na originalitě a dovedená k dokonalosti. Psychoanalitický pro mě není jen kvůli zkoumání podvědomí, ale i kvůli zkoumání psycho atmosféry :-) Jeho filmy jako by netočila bytost z této planety. Mistr hypnotické intenzity. Režisér, který mě kdysi jako první donutil nevnímat film pouze jako zábavu.

  Nejoblíbenější film: Mullholand Dr. (nejlepší je Eraserhead, ale to už nechci nikdy vidět :-D)

 • foto

  Stanley Kubrick

  Absolutní perfekcionista, který všechno dělá precizně a většinou déle než všichni ostatní. Každý detail promýšlí a nic nedělá jen tak. Díky tomu dokáže vytvořit něco na prahu dokonalosti a nebo něco úplně nového a nevídaného. Mnohdy i obojí zároveň. Zároveň jsou ale mnohá vodítka pro nepoučeného diváka dobře skryty, díky čemuž nevidíme našima očima celou genialitu filmu, pouze nějakou část , což  ve finále vytváří trochu jiný film. Indície a důkazy jsou ale ve filmu nepopiratejně rozesety a dohromady dávají konkrétní smysl, čímž film v sobě obsahuje cestu, jak vidět to, co opravdu natočil Kubrickc(většinou filosofický/spirituální film o znovuzrození, osvícení apod.). Tedy formálně posmoderní a obsahově objektivně idealistický film?

   

  Subjektivně na mě v jeho filmech mluví něco velmi podobného, jako ve filmech Hanekeho, akademicky intelekuální chlad. Projevuje se to sice jinak, ale má to stejnou esenci. Říkejme tomu třeba "Filmovost". Jeho filmy jsou pro mě samostatný svět, které žijí svým životem, podle Kubrickových vlastních, esteticky perfektních a pečlivě vyměřených pravidel. Jeho filmy jsou doslova na milimetr přesné. A to je ta evidentnější rovina jeho filmů. 

  Nejoblíbenější film: 2001: A Space Odyssey

 • foto

  Ingmar Bergman

  Nejen dokonalý znalec lidské duše, který o ní dokáže skrze film filosofovat. Ale i režisér, který lidskou duši dokáže otisknout ve filmu. Režisér, který tvoří film jako umění v té pro mě nejbližší a nejčistší podobě. Bez nutnosti rozebírání a analyzování a to přesto, že jeho filmy jsou filosoficky velmi hluboké. Spolu s Tarkoským pro mě nejpoetičtější režisér všech dob. A jestli Tarkovský pro mě vystihl poetiku pravdy a lidskosti, tak Bergman vystihl intimní poetiku samotné duše, se vší její krásou i smutkem.

  Nejoblíbenější film: Persona

 • foto

  Quentin Tarantino

  Umění může vypadat různě. Třeba tak, že dokážete brakový žánr povznést na vyšší úroveň a přitom zachováte jeho původní kouzlo. Nedegradujete ho na trend ani modu a přesto se ve své brakovitosti líbí i širšímu publiku. Začne ho totiž chápat. Umění může být, když tvůrce dokáže svou vnitřní vizi sdělit divákovi, on ji pochopí a ztotožní se s ní. Když dílo samo sebe obhájí takové jaké je. Tarantino toto s brakem umí mistrně.

  Nejoblíbenější film: Hanebný pancharti / Kill Bill / Pulp Fiction (asi fakt mistr :-P)

 • foto

  Joel Coen

  Dokonale vystylizovaný styl, víc už to asi nejde :-) Originalita a překvapivé pointy i v úplných detailech, boření zažitých klišé a filmových stereotypů. Náhoda a inteligentní cynizmus. To vše z bratrů kohenu dělá mystrné vypravěče jak po formální, tak po obsahové stránce. A umí vytvářet styl, to už jsem říkal? (Tím nemyslím že jsou cool, ale to co to slovo opravdu znamená).

  Nejoblíbenější film: The man who wasn't there / Blood Simple (nerozhodně)

 • foto

  Christopher Nolan

  Podle měně Intelektuální génius, který dokáže oslovit i masy a maže tak hranici mezi uměním a komercí. To dnešní doba velmi potřebuje, jak intelektuální filmový snobi jako já, jak povrchní konzumní masy :-) Je to Hitchcock moderní doby s trochou na milimetr přesného Kubricka. Téměř nikdy se nesplete a když už si myslíte že už sám sebe nemůže překonat, tak vás překvapí. Osobitý styl postavený na jasné, promyšlené vizi spolu s nesporným talentem promění takřka vše na co sáhne ve zlato, při nejhorším ve stříbro (a to jen proto aby k němu potom připojil dokonale padnoucí přívěšek z bílého zlata). Jeho filmy jsou skládačka která do sebe přesně pasuje a to lze říci o málokterém režisérovi, stejně jako to, že neustále posunuje hranice filmu dál. Někdy jen o píď, ale neustále posunuje. A posunuje se i on sám, takže se snad pořád budeme mít na co těšit. Vše jako by dávalo nějaký větší smysl. Uvidíme...

  Nejoblíbenější film: Inception

 • foto

  David Fincher

 • foto

  Steven Spielberg

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace