Interview podle van Gogha (2003)

Celých 85 minut jsem sledovala emocemi nabitý souboj mezi rozmazlenou, namyšlenou sexbombou se silikonovým zevnějškem a seriózním, inteligentním, citlivým novinářem. Hádky se střídaly se smírem a lichotkami, chvíli měl navrch jeden, chvíli druhý. Nikdy ale nebylo pochyb o tom, komu fandit. A pak přišlo posledních pár minut filmu a všechno bylo jinak. Jednoznačně intenzivní zážitek se šokujícím závěrem a skvělými hereckými výkony.

MP3: Mera Pehla Pehla Pyar (2007)

Film o náctiletých, ale pro koho, to je otázka. I přes to, že trvá pouze dvě hodiny, což je na idnický film velmi krátké, neuvěřitelně se vleče. Ačkoli Rohan vždycky něco provede, když se už už schyluje k velké romantické scéně, nejzvědavější jsem byla na to, jak bude vypadat Eiffelovka v Praze...

Hotel Rwanda (2004)

Filmu jsem bez přemýšlení dala 5 hvězdiček a souhlasím plně se všemi chválami, které tu už byly zmíněné. Jen ale pro úplnost jednu výtku musím uvést. Pokud bychom chtěli film sledovat ne pro příběh obdivuhodného a statečného Rusesabaginy, ale jako dokument o válce mezi Tutsiji a Huty, dozvíme se jen velmi malý střípek z rozsáhlé tragedie. Války mezi těmito skupinami obyvatel nezačaly zdaleka v roce 1993, ale už o mnoho let dříve, přičemž ani jedna strana nemá té druhé co vyčítat. Svou troškou do mlýna samozřejmě přispěli i bývalí kolonizátoři, tedy Německo a následně Belgie, když Tutsie nadřazovali nad Huty a také jim po opuštění kolonie předali vládu. Část historie, se kterou se ve filmu seznámíme, je jen vyvrcholením všech těchto svárů, které přetrvávají až dodnes. Podrobnější info a dokumentární záběry také zde v sekci filmy.

Umrao Jaan (2006)

Tento film se určitě bude líbit každému obdivovateli krásných idnickcýh zdobených sárí, hudby a tance, obzvlášť v provedení Aishwaryi Rai. Těmi je film nabitý, hlavně první půlka. Příběh až tolik silný není. I když ze začátku vypadá nadějně, ke konci vyšumí do prázdna. A nekoná se ani šok v podobě nečekaného špatného konce (jako např. ve filmu Devdas), atypického pro bollywoodské filmy, protože špatným koncem film začíná. Celé tři hodiny pak tedy jen krásná Umrao Jaan vypráví, jak k němu došlo. Samozřejmě za to může mužská ješitnost, jak jinak :-)

Strach Fay Grimové (2006)

Asi nejlepší parodie na špionážní filmy, jakou jsem kdy viděla. Neuvěřitelně neuvěřitelné zápletky, odhalení, intriky, kdo s kým, pro koho a proč vás nenechají ani na chvilku odtrhnout oči od plátna. No a Parker Posey je špionka jako vystřižená :-)

Inland Empire (2006)

První část filmu dobrá, prostě Lynch. Popsat se to nedá. Dokonce mi to v té mé soukromé skládačce docela zapadalo a dávalo smysl. Zato druhá část byla horší. Když už kino pomalu začínalo šumět nadějí, že nastává kýžený konec, odebrala se Laura Dern do další roviny svých fantazií, a zatímco šťastně nacházela, co hledala, já se začala pomalu ztrácet. Tohle se zopakovalo asi třikrát, dokud jsem se neztratila úplně. A ze všeho nejhorší byli králíci! Asi tomu dám druhou šanci a uvidím, jestli mému unavenému zraku něco neuniklo, ale moc nadějí do toho nevkládám.

Šťastné míle (2007)

Tak konečně jsou v Austrálii! Ale jak se dostat z té zatracené pouště? Řekli jim, že za kopcem je autobusová zastávka, mezitím je nejbližší město vzdáleno několik dní pěšky. Každý z nich to řeší po svém. K tomu jim šlape na paty místní jednotka vojáků se špičkovým domorodým stopařem. Ví všechno, i to, kolik dnes bude stupňů. A jak? Protože to říkali v rádiu...

Můj bratr je jedináček (2007)

Acci, nejmladší ze 3 sourozenců, vystřídá seminář za fašistické hnutí, to za komunistickou stranu. Vždycky to myslí dobře, horlivě, nekriticky, až se člověk musí smát.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Obdivovatelé Tarantina si užijí o něco více než druhá část publika, protože těm druhým uniknou narážky na předchozí Tarantinovy filmy, kterých je tu poměrně dost. Že klukům připadají ty babský kecy přiblblý, chápu, protože jim to tak připadalo vždycky, holky se můžou oproti tomu zasmát, protože si vzpomenou, že v pubertě byly taky takový telata. Teda ne, že by herečky byly v pubertě, ale to už je holt Amerika... Takže já jsem si užila dost!

Divoká krása (2007)

Miluju Julianne Moore, a i tentokrát hrála prostě skvěle! Tedy skvěle vyšinutě. Ale co naplat, když kromě toho a pár sexuálních skandálů na diváka už nic nečeká. No ano, ještě jsou tu ty vraždy, ale věřte, ty jsou ve srovnání se sexuálními praktikami rodiny Beckeland naprosto zanedbatelná věc.