Temný obraz (2006)

Film zdaleka není jen o drogách! Jsou horší ti, kteří je berou, nebo ti, kteří nás před drogami chrání? Neplatíme za "bezpečí" příliš vysokou daň v podobě ztráty svobody a soukromí? Smíme obětovat jedince bez jeho vědomí, abychom ochránili pár dalších? A gradace a zvrat? Ty tedy rozhodně nechybějí! Po vizuální stránce nevšední a zajímavé, jen místy se přebíjí obraz s rádoby filosofickými myšlenkami. Divák by to myslím pochopil i bez nich.

Jmenovec (2006)

Mně se to nezdálo ani dramatické, ani romantické, a rozhodně ne jako komedie. Celou dobu jsem jen z povzdálí a naprosto bez emocí sledovala životní pouť jedné rodiny. I když musím připustit, že zajímavou. Na závěr jen drobný komentář k uvedenému obsahu: Ashoke a Ashima nebyli ke sňatku donuceni, oba s ním souhlasili.

Gympl (2007)

Část filmu je pravdivá (od srdce jsem se zasmála), část přehnaná (cítila jsem se trapně) a část ukazuje, že tvůrci filmu navštěvovali školu již před drahnou dobou... Herecké výkony některých studentů nebudu raději komentovat.

Snila jsem o Africe (2000)

Při slohu jsem měla vždycky pocit, že ze všeho nejméně mi jde vyprávění. Ale po shlédnutí tohoto filmu zjišťuji, že v tom nejsem sama. Suchý výčet nudných událostí, s absencí jakýchkoli emocí, mě opravdu nezaujal. Občas se mihne krásný záběr africké krajiny a to je také to jediné, na co se dalo dívat.

Harold a Maude (1971)

Každý záběr ve filmu je jako umělecká fotka. Kdybych chtěla kteroukoli z nich vytvořit, chodila bych hodiny krajinou a hledala nejlepší úhel a nejlepší světlo.... Jak dokázali natočit celý film?! A k tomu notná dávka černého humoru, skvělý příběh a vynikající muzika. Dokonalé.

Pochopit Mahátmu (1996)

Trochu plochý výčet skutků Mahátmy Gándhího v Jižní Africe - kolečko zatčení, soudů a propuštění, bez hlubších souvislostí. Taková postava by si také zasloužila charismatičtějšího herce. Rajit Kapoora bych nenásledovala ani na konec ulice, natož do věžení nebo s holýma rukama do boje proti ozbrojencům.

Parzania (2007)

Náboženské rozepře, které ve velké síle provázely dělení Britské Indie, vyplouvají na povrch dodnes. V roce 1528 dal vládce mughalské říše Bábur zbořit chrám postavený v Ajódhji na místě Rámova narození a nechal zde vystavět mešitu. Ta byla hinduistům trnem v oku a roku 1992 se na mešitu vrhli a zbořili ji. Při těchto nepokojích, největších od rozdělení Indie, bylo zabito kolem 3000 lidí, většinou muslimů. Od té doby připravují hinduisté výstavbu nového chrámu. Po deseti letech, roku 2002, přepadl v Gódhře hinduisty vracející se z Ajódhji dav muslimů a vlak podpálil. Tento útok muslimů odstartoval další vlnu nepokojů, při kterých hinduisté napadli muslimské čtvrtě - vypálili domy, rozbíjeli obchody a zabíjeli lidi. Právě tato zatím poslední vlna nepokojů je tématem filmu Parzania. Režisér se bezpochyby musel potýkat s problémy při natáčení i uvedení filmu, vzhledem k tomu, že poukazuje i na laxní postoj policie a vlády, které násilí nečinně přihlížely. Je dobře dozvědět se něco víc o nepokojích ve státě Gudžarát, o nichž se u nás příliš nemluví. Jen škoda, že film je natočený tak prvoplánovitě, což mu ubírá na působivosti. Podrobnější info a dokumentární záběry také zde v sekci filmy.

Iba deň (1988)

Odtnite mu hlavu nech nevytrčá z davu, armáda potrebuje rovné šiky, nebuděme sa maznať s nikým, aby neunikol našim zrakom, aby bol celý v našom zornom poli, aby sa neskrýval v mrakoch aby si nerobil po voly, aby neunikol nášmu právu, odtnite mu hlavu... Jeden den z doby normalizace - vtipně, se smyslem pro detail, bez zbytečných tragických nebo sentimentálních scén, ke kterým by se dalo lehko zlákat. A výborná muzika!

Ram Teri Ganga Maili (1985)

Myšlenka filmu je docela zajímavá - dívka Ganga jako personifikace řeky Gangy. Jak dívka cestuje z hor do Kalkaty, z čistých hor, kde jsou lidé chudí, ale čestní (jak je ve filmu několikrát zdůrazněno...), setkává se se stále větší a větší špínou. Ovšem zpracování je poněkud katastrofální. Tvůrci se zjevně sanžili o hluboký film a v některých okamžicích to na vás z plátna opravdu i dýchne. Použili ale klasické Bolly nástroje - naivní, kýčovitá láska, zpěvy a tance (které by mi za jiných okolností vůbec nevadily). Zejména herecké výkony hlavních postav jsou děsivé. A tak první půku filmu nezbývá, než brát jako parodii na romantické filmy, protože tak se aspoň zasmějete, a v druhé půlce silně filtrovat, co vidíte a slyšíte.

Interview (2007)

Na film jsem se nedokázala dívat jinak než ve stylu: "hledej 10 rozdílů". Některé scény jsou jako přes kopírák z původní verze od Thea van Gogha, některé jsou vynechané, jiné pozměněné. Remake je o něco méně komorní, méně emočně vypjatý, spíš pohodový a místy vtipný, postavy jsou průhlednější, a díky tomu závěr očekávatelný. Odhalené tajemství není zdaleka tak šokující jako v původní verzi a závratná změna charakterů obou postav se nekoná. Film byl ale evidentně dělaný s láskou, jako pocta zavražděnému van Goghovi, na kterého se objevuje odkaz i přímo ve filmu, když fanoušek žádá Katju o autogram a ta píše: "Věnováno Theovi".