Pí a jeho život (2012)

Kašlu na to, jestli v podobenství o Pičínovi někdo vidí přehnané a nenaplněné myšlenkové ambice. Je to nádherná odyssea plná uchvacujících záběrů s čarovnou atmosférou (pomáhalo i skvělé 3D), z níž vytrhuje jen občasné nahlédnutí do současnosti. Osobně jsem tomu sežral i tu naivitu jednotlivých promluv a zkrátka bavilo mě koukat na krásné obrázky a přemýšlet u toho o vyřčeném, aniž bych měl pocit, že mě scénárista s autorem předlohy do něčeho tlačí. Jeden z filmů roku 2012!

Philomena (2013)

Čtyři oscarové nominace pro sotva nadprůměrné háelpéčko? Hm. Starý pan režisér Stephen Frears (o pouhý rok a půl starší než mladík Scorsese) natočil předvídatelný a nijak zvlášť režijně vydařený snímek. K dispozici měl oceňovaný (ale jistě ne geniální) scénář podle předlohy reflektující skutečnou událost. Sílu příběhů o "padlých ženách" z Magdaleniných prádelen se nepodařilo patřičně prodat, dílo tak více stojí na podnětnosti dialogových výměn mezi Judi Dench a Stevem Cooganem. Je to dost na místo mezi devíti kandidáty filmu roku? Sotva. Stojí perspektivy chytráckého vládního exporadce a celoživotně vnitřně poznamenané prosté ženy za pozornost. Určitě ano.

Nedotknutelní (2011)

Pohádkové souznění dvou na pohled zásadně odlišných duší, které se vyhýbá hořkosti a zaobaluje nutně konfliktní scénáře komediálně hladivým cukrkandlem. S jistotou zvládnuté řemeslo a vynikající herecká sehranost jsou kvalitami k pohledání, je to ale více komedie z aristokratického prostředí, než životopisné drama osob v sotva představitelně náročné životní situaci, což může vzhledem k "tématu" filmu rušit.

Návrat do Silent Hill 3D (2012)

Zbytečný návrat v pomalém "speedrunu" nejhorší neexistující herní epizody Silent Hill. Režisér Basset si vybral slabší moment, nezajímavé postavy hrají v takřka absentujícím příběhu mizerní mladičtí herci, Radha Mitchell skoro ani nedorazí, zkrátka všechno špatně. Nejvíc mě zamrazila u rozkopnutých vrat do dalších pokračování. Bojím se, že bude pokračovat krácení rozpočtů a sešup kvality po vzoru jiných hororových sérií. Nedůstojné pokračování zajímavé jedničky.

Nádherné bytosti (2013)

Sympaticky hipsterské ústřední duo v ne až tak pitomé teenagerské pohádce, která je bohužel zasazena do nepropracovaného či nedostatečně vykresleného fantasy světa, v němž postupně přestane cokoliv dávat smysl. Režijní vedení ucházející (s pouze jednou bolestně trapnou scénou), nadhled potěšil, v porovnání třeba s Mortal Instruments je to skvost, ale pořád ne dobrý film.

Moje letní prázdniny (2012)

Gibson se jako Gringo otáčí ve vesnické věžnici El Pueblito a jestli odsud vyvázne živý a zdravý je otázka pro hodinku a půl filmařského řemesla, které uteče jako voda. Osvěží, vyšumí, s příjemnou nikterak intenzivní chutí odplaví trochu stresu, nic víc. Snad jen pro fanoušky El Mela by to mohla být trošku působivější dovolená. Gibson ukazuje, že ve třetích Expendables se při troše štěstí ztratit nemusí, pořád na to má.

Miláček (2012)

Dokonale nezajímavá adaptace hýří slibnými hereckými jmény, aby je pak nicotně a povrchně zamázla v průměrném televizním aranžmá. Pattinson má docela zajímavý výraz, ale jakmile se vzteká či trpí, je to bída hlavně pro diváka.

Muži v černém 3 (2012)

Překvapivě stravitelná zábava a mnohem méně nastavená šlichta, než jakou byl díl předchozí. Za nesmyslné peníze vzniklo pokračování, které je sice úplně zbytečné, ale také je vlastně docela fajn. Určitě se radši posedmé kouknu na jedničku, než podruhé na trojku, přesto jsem se nenudil a Will Smith v tandemu s kýmkoliv mě opětovně bavil, pro změnu taky něčím novým.

Méďa (2012)

Ideální matroš pro každýho zastydlýho puberťáka, který sní o kalení, hulení a nadávání se svym plyšákem z dětství. Příběhově ředěný, nikterak šokující, ale komediálně vydatný. Některé špeky (třeba ten s Flashem Gordonem) se povedly extra.

Velký Gatsby (2013)

Luhrmann daleko za hranou. Co mu občasným výskytem pokazilo Austrálii, tedy zjednodušeně kýčovitost gblití, tuhle podívanou už spoutalo docela. Tohle podání zahaluje klasický příběh vyfintěným potahem, namísto aby jakkoliv aktualizovalo či aspoň převedlo na plátno kvality knižního originálu. I tak musím tu rozmáchlost obdivovat. 50%