Fitzcarraldo (1982)

Nádhera, aká sa objaví len raz za čas, že zopakovať ODVAHU režiséra a herca, sa už zopakovať jednoducho nedá, a vie to aj TENORISTA ENRICO CARUSO, ktorého počúva a obdivuje hlavný hrdina Brian Sweeney Fitzgerald - 'Fitzcarraldo' , v podaní životnej roly herca KLAUSA KINSKIHO i režiséra HERZOGA. Vidieť tento skvost vo vysokom rozlíšení, je pastvou pre oči, obdivuhodná práca KAMERY, že podujatie sa na výpravu “FITZA” , spolu s posádkou, ktorá aj tak nevydrží až do konca, ba ostanú niektorí na čele s kapitánom, či strojným mechanikom, od ktorého som čakal všeličo, no bol som ako v nemom úžase, keď oddaní, domorodí indiáni pomôžu s kolosom, ktorý vie čarovať na vode, lodný parník sa dostáva do miesta, kedy nastanú krušné chvíle a energetický Fitzcarraldo sa rozhodne tento parník preniesť cez kopec, aby sa dostal na druhý breh ! Váha je to ale astronomická a podariť sa to samozrejme podarí, s poriadnym vypätím síl indiánov, ktorým pretečú všetky nervy, pokiaľ nastane ten okamih a Fitz bude vo vytržení, v akom nikdy v živote nebol, totiž jeho IDEA je taká, že v pralese si chce postaviť OPERU ! Neviem si predstaviť v hlavnej úlohe nikoho iného, okrem KLAUSA, ktorého démonický vzhľad, rozpráva za všetko, vynikajúci herecký výkon odvážneho šialeného dobrodruha, možno blázna, ktorý si myslí, že dokáže čokoľvek, akoby sa pasoval v niektorých pasážach, za samého pána Boha ( nechcem sa rúhať, ale je to tak ), ktorý ide hlavou proti múru, ktorý zničí, prejde, zdolá prekážky, oslobodí sa spod životnej úlohy, aká mu bola zrejme predurčená, má krásnu priateľku MOLLY, v podaní krásnej CLAUDIE CARDINALE, ktorá s ním na výpravu nepôjde, kochať sa jej výstrihom sa môžem len v úvode, vlastne mám tu TRADEMARK, poznávacie znamenie, že začiatok i koniec bude rovnaký, len na inom mieste, s hudobnou zložkou operety. Claudia,,ako som už kedysi spomínal, že nie je dobrá herečka, čo by zahrala heroický výkon, ale je maximálne vhodná ako perfektný doplnok na spríjemnenie kulisy, tak táto krásavica tu má menej priestoru ! Podotýkam, že plné hodnotenie si film, ako celok, skôr nezaslúži, lebo sa sem - tam vlečie, ale ide o to, že filmoví tvorcovia sa podujali na husársky kúsok, a preniesli v reáli KOLOS, bez počítačových trikov, tak najmä preto, ale i pre úžasnú kameru kameramana THOMASA MAUCHA, ktorého zábery drsnej prírody, sú spektakulárne !

Na shledanou, chlapci (1987)

Vždy som si myslel,že Nemci boli najviac zaujatí voči Židom po vzore Führera,ktorý im to poriadne vtĺkal do vymetených hláv.Zistil som,že sa mýlim,lebo francúzska kolaborantská vláda-Milícia bola ešte dychtivejšia voči vlastným obyvateľom,aby ich pochytala ako zajacov a do plynu! Takto sledujem príbeh takmer z konca vojny vo Francúzsku,keď v chlapčenskej internátnej škole prebieha školský rok, po vianočných prázdninách chlapci prichádzajú do školy oddýchnutí po nie až tak svedomitom vianočnom období,samozrejme prežierať sa cez vojnu v Európe,okrem neutrálneho Švajčiarska,ktoré sprostredkovalo nacistom svoje banky,aby mohli okradnúť židov a bezpečne si uložiť svoje “úspory” .,by bolo totálne nedôstojné... Vidím žiakov,ktorí sa bijú,šikana je na dennodennom poriadku a INKOGNITO prichádzajú noví žiaci,medzi nimi je aj žid Jean Bonnet,ktorý má skutočné priezvisko Kippelstein,čo ho predurčuje,že si skôr,či neskôr niekto preň príde,lebo udávanie je vtedy populárne... Jean sa po čase skamaráti so spolužiakom Julienom Quentinom,od ktorého sa mu dostáva priateľstvo a najlepšia scéna filmu je pri pozeraní kina s CHAPLINOM. Na môj komentár nadviažem s výbornými hereckými výkonmi ústredných predstaviteľov Gaspard Manesse a Raphael Fejtö,ktorí nezažijú vojnu ako takú,na vlastné oči,vlastne de-facto sú mimo dosahov vojny v úkryte školy majú maximálne na starosti sa schovať pre sirénami náletov,ale ako postupne sa vojna chýli ku koncu,tak sa aj udalosti na škole menia radikálnym spôsobom...Záverečná scéna sĺz Juliena po odchode kamaráta Jeana s GESTAPOM,skrátka nepriamo ho nabonzoval je kompletným zhrnutím DEJA a histórie Francúzov,ktorí majú nepeknú minulosť po extrémnej perzekúcii židovského obyvateľstva nastali obrovské zmeny! Treba sa po tomto akte pozrieť do hlbšej minulosti,kedy sa o tom nehovorí...Napríklad o likvidovaní pôvodného obyvateľstva Ameriky,keď sa dlho a systematicky likvidovali americkí indiáni...Vtedy bol tiež HOLOKAUST! Brilantná škola a réžia majstrovského Louisa Malleho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Prehnaný, neuveriteľný, svieži, atypický - BLOKBASTER, aký si ani nepamätám, s logickými dierami, absenciou deja, dokonalou vizuálnou stránkou, t. j - doslovnou vizuálnou žranicou s postavami, ktoré sa nevyskytujú často, kde predstaviteľ - NUX, alias - NICHOLAS HOULT, je najlepšie hláškujúcou postavou, že zatieni dve najväčšie hviezdy : THERON a HARDY, vôbec pre mňa určite postava - TOP FIRST CLASS, s peknými babami, modelkami, výpravou, akú nemá ani legendárny - Lawrence of Arabia, spolu s výplachom mozgu, akoby som videl šialenú sériu - Rýchlo a Zbesilo, a tak sa človek presne cíti, keď vychádza von z kina, že dlho tu nič podobného nevidel, od MATRIXU, s režisérom - GEORGOM MILLEROM, ktorý dávno priniesol originál - Šialeného Maxa s Melom Gibsonom... A tento režisér sa tzv. flákal, aby pomaly v 70. ročnom veku, priniesol film, aký robia mladí režiséri, typu - Michaela Baya, keď som mal stále dojem, že akoby z oka vypadol štýlu - Michaela Baya, alebo iného hitmakera ! Film je dôležité vidieť v KINE, kde si divák dosýta vychutná jazdu, naháňačky, výbuchy, prepracovaný vizuál, výborné herecké trio, ale podotýkam, že nadšené recenzie sa mi zdajú trošku nadnesené, prehnané, lebo film nemá dej, len koná tak, že ide z bodu A do bodu B, a potom zmení stratégiu, a ide zase opačne z bodu B naspäť do bodu A. Ak bude budúcnosť takto zdecimovaná, odsúdená apokalyptickou vyprahlosťou, ale najmä, že zatiaľ ju sprostredkujú filmári, ako - George Miller + doplnia kvalitný dej ( scenár ) , tak budem proste rád navštevovať kino, a kochať sa víziou zničenej planéty, v ktorej sa nachádza hŕstka preživších, ktorí sa chcú mať lepšie, ktorí bojujú o to, aby sa tak mali, tak na tom nevidím nič zlého, no dalo by sa to aj bez tej prehnanej akčnej stránky, lebo divák chce vidieť apokalyptickú víziu, ale s dôkladnejším filmárskym vyznením, aby som sa necítil po konci tituliek, že fajn, videl som niečo zaujímavé, ale prečo mám pocit, ako po výplachu mozgu ? ! PS : Rozmýšľal som po celý čas, že tie zbesilé naháňačky, sú extrémne - COOL, že predčia i iné, podobné, ako napríklad Rýchlo a Zbesilo, a to je najväčšia devíza filmu, vidieť na veľkom plátne šialenú vec, ktorú nevidieť v kine, tak film ako celok, by som nechcel vidieť potom vôbec, keď už tak preto udeľujem - MAXIMUM !!! Režisér - George Miller, je frajer, ktorý dokázal nevídané veci, ktoré vytrú pokojne zrak, PASTVA pre oči ! Gigantický rozmer na poli - 2. hodín ! Excelentná záležitosť vizionára, ktorý už nepatrí medzi najmladších, ale hravo, ich prekonal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Purpurová růže z Káhiry (1985)

WOODY ALLEN ma upútal svojim scenáristickým nápadom na Purpurovú ružu z Káhiry už len z toho dôvodu,že mám možnosť zhliadnuť FILM VO FILME,kedy postava z plátna vystúpi VON k hlavnej hrdinke,cinefilke Cecilie,ktorá film videla X-krát,servírka,ktorá je jej profesia ju deptá,deprimuje,padajú jej taniere,a tak šéf má toho dosť.Ide sa odreagovať do kina na svoj obľúbený film s fiktívnou filmovou postavou Toma Baxtera...Manželstvo jej neklape,muž hrubian,sedliak nemá k nej pochopenie,týra ju ako sa len dá,ponižuje ju ešte vehementnejšie,kedy sa povestný pohár raz a navždy pretiekol... Výborné herecké výkony,Mia Farrow,ktorá hrala v nebezpečnom filme Romana Polanského: Rosemariino dieťa,má tentokrát iné trampoty ako vtedy. Jeff Daniels v Dvoj/role herca Tom Baxter/Gil Shepherd podáva svoj perfektný herecký výkon ešte rannej kariéry. Najväčší tromf má režisér a scenárista Allen v scenári,atmosfére Ameriky 30 rokov,keď bolo veľa chudobných,štýlovej hudbe...Je to jeden z najlepších filmov Woodyho Allena bez Woodyho Allena,ale stále niečo tomu chýba. Možno som ešte stále nedocenil workoholika ALLENA? Jeho filmy prinášajú určitú inšpiráciu...

Ex Machina (2014)

Extrémne krásna Alicia Vikander,dvojica chalanov Domhnall a Oscar,ktorí budú onedlho hviezdiť v siedmych STAR WARS,tak najmä kvôli TROM sústredeným výkonom a DEBUTE scenáristu ALEXA GARLANDA,ktorý písal pre DANNY BOYLA,a ja by som sa čudoval,keby si zvolil za svoju režisérsku prvotinu iný žáner ako science fiction,nemám sa prečo,lebo Alex s tvorcami prichádza s komorným,z časti kontroverzným filmom,v ktorom hrajú zamestnanec a zamestnávateľ+ AVA robot/android.TOTO sú mojou osobou nespochybniteľné dôvody pre návštevu kina! A na osamotenej luxusnej vile má stráviť Caleb celý týždeň,kde si pôvodne myslí,že to exkluzívne vyhral,pričom má testovať špičkového robota,ktorého rozoznať s úchvatnými rysmi skutočného človeka nebude vôbec možné,keď príde na vec.Spomínate ešte na film Petra Weira: THE TRUMAN SHOW,kde Jim Carrey ako Truman Burbank bol testovací subjekt pod drobnohľadom kamier,aby ho snímali 24 hodín denne a vysielala sa veľkolepá REALITY SHOW v brutálne rozsiahlom komplexe s hercami,ktorí predstierajú skutočný priebeh života.Veľký brat ťa vidí... Tak Ex Machina,čo znamená Boh zo stroja je niečo na ten princíp Trumana Burbanka len v menšom merítku,pravdaže Garlandov debut je pozoruhodným štúdiom vzťahov dvoch ľudí a robotov s dokonalou umelou inteligenciou,čo za pár desiatok rokov bude úplne bežným javom stretnúť na ulici človeka/robota. Film sa môže pochváliť hustou znepokojivou atmosférou,kde najlepšie zábery sú v podaní Caleba a Avy,kedy majú spoločné sedenia,keď ju testuje na príkaz Nathana,ktorý sa spíja do nemoty,aby postupom času Caleb zistil,ako sa majú veci naozaj! Nie je to pre každého,ale určite každý si to môže pozrieť,len po projekcii budú pocity u každého jedinca rôzne...

Příběh Glenna Millera (1954)

Trošku slabší Stewart i samotný film,ktorý je dôstojnou Millerovov biografiou s výbornou hudbou,scenárom,či oceneným oscarovým zvukom.June Allyson je opäť pôvabná ako v The Stratton Story,vtedy si zahrala tiež ženu hlavného hrdinu! Glenn Miller bol nadaný človek ako jeho herecký predstaviteľ,ale Glenn mal leteckú nehodu,pri ktorej zahynul,a tak nestihol pokračovať v rozbehnutej kariére,čoho James stihol viac ako požehnane! Vo filme vystupuje aj slávny černošský trubkár,spevák,skladateľ LOUIS ARMSTRONG,s ktorým má James vystúpenie. Tak potom vo filme je možnosť vidieť viacero zvučných MIEN. Preto to netreba premeškať,ale samotný film nefunguje tak dobre ako Glennove Millerove čísla.

Pád Třetí říše (2004)

SILA filmu DER UNTERGANG spočíva vo výkone BRUNA GANZA,ktorý „študoval” dôkladne pohyby,gestá,mimiky tváre Diktátora ADOLFA HITLERA,Führer,VODCA s veľkou predstavivosťou,ešte väčšími činmi,likvidáciou židovského obyvateľstva,celosvetovým konfliktom,chaosom,panikou,jednoducho toto je Druhá Svetová Vojna! Snímok začína 20 apríla 1945,keď má Führer už 56 narodeniny,kariéra nabieha strmý pád,pár dní je do konca vojny a Hitler ešte prijíma novú sekretárku... Volá sa Traudl Jungová a na začiatku filmu i na jeho konci dostane jej tvár CAMEO,aby povedala niečo na Margo veci. Bruno Ganz je bravúrny,film som videl v českom dabingu a verím,že v originálnom nemeckom znení by bol film ešte lepší,vôbec je „sympatické” pochopiť a uvedomiť si zámery nemeckých filmárov vypovedať o posledných dňoch ríše,lebo len oni by mali najlepšie vedieť sprostredkovať udalosti spojené s najhorším konfliktom v dejinách,čiže ak by som videl americký film s americkým hercom,tak si pomyslím načo? Nemecko vyvolalo konflikt,tak natočiť film o tom bola ich priama povinnosť. CASTING je dobrý LEN v troch prípadoch! A to Bruno Ganz ako HITLER,Corinna Harfouch ako Magda Goebbels,oddaná fanatička,ktorá neváha obetovať svojich 6 detí tak,že ich otrávi sama vlastnoručne,behal mi mráz v tej sofistikovanej známej scéne,či Juliane Köhler ako manželka EVA BRAUN,ktorá spĺňa moje požiadavky vo všetkých smeroch,NAOPAK Ulrich Matthes ako minister propagandy Joseph Goebbels je mimoriadne otrasný casting,že v každom zábere mi liezol na nervy! FILM stojí a padá na výkone Bruna,ktorý sa snaží maximálne stelesniť najhoršieho a najzlostnejšieho diktátora všetkých čias v nemeckom 2 a pol hodinovom filme,ktorý má svoje slabiny,napríklad divný strih,ten kazí dojem,ale v každom zábere,keď vidím HITLERA a svedomitú rekonštrukciu posledných dní,kedy sa páchajú samovraždy,že ani tak rýchlo nepadajú jablká zo stromu,tak si poviem,že už asi nikdy neuvidím takúto výpoveď spojenú s TRAUMOU vyvolania prvej svetovej vojny v 20 storočí,čo druhá bola predohra spojená s krachom na BURZE,nebyť toho možno by nikdy nevznikla? Ak by nenapadol rusov mohla sa vliecť oveľa dlhšie? Alebo,že Hitler nespáchal samovraždu a zdrhol do Argentíny? Tomu neverím,verím,že sa zastrelil,aby ho poliali benzínom a spálili,lebo rusi by ho mali vyvesený ako nejaký artikel...! PS: 20 storočie je zrejme najnebezpečnejším storočným trvaním,kedy sa diali odpudivé veci...!

Zorro mstitel (1940)

Hrdinský elegán TYRONE POWER ako neohrozený ZORRO pomstiteľ,po vzore slovenskej legendy Juraja Jánošíka,alebo ešte pred ním anglickej legendy Robina Hooda,kde ich MOTTO ZNELO:„Bohatým brať,chudobným dávať...” Naozaj extrémne šľachetné GESTO,ktoré by som zaviedol do súčastnosti,lebo slovenský národ by potreboval hrdinu ako bol seňor Don Diego de la Vega,,ktorý by nepodporoval darmožráčov ako remeň,zobrať spravodlivosť do vlastných rúk,no nie je to dnes možné! A to je škoda,lebo chudoba,ktorá tu vládne by sa zmenila,chudobní by boli práve tí právom,tí skorumpovaní čerti!!! Don Diego prichádza domov do Kalifornie,kde je menší chaos po výmene nového starostu,ktorý sa vyznačuje ako tyran,od miestnych vyberá nepekne vysoké dane,a tak z nich robí ešte chudobnejších ľudí. Donovi sa to nepáči,vytvára si dvojitú identitu,jednak ako zhýčkaný zbohatlík,ktorý nevie čo sebou,ktorý sa zamiluje do atraktívnej mladej starostovej netere Lolity Quintero,ale aj ako novodobý spravodlivý hrdina,ktorý nasadá na koňa,rúti sa robiť poriadky,potom sa ešte podpíše pod svoje dielo: Z ! Naháňa,šikanuje,deprimuje starostu,aby sa vzdal funkcie,pričom by sa vrátil staronový,Diegov otec,ale problémy sa automaticky dostavia,bude sa dvoriť Lolite,čo zaváňa určitou pedofíliou,či sa ponúka vynikajúci šermiarsky súboj medzi Donom a kapitánom Estebanom Pasqualeom! Po atletickom štýle,neustálom pohybe,akcii,... starostovi docvakne,že Don Diego je ZORRO! Chytia ho a zvolajú všetkých ľudí,aby sa pozreli,čo idú s ním akože urobiť...Nastane vzbura... Zrejme najlepšie spracovanie filmového ZORRA,zabudnite na BANDERASA,TYRONE POWER je génius,vyrovná sa mu maximálne ERROL FLYNN,ktorý má vehementne dobré skúsenosti! Roubenová réžia zaujme mňa už len preto,že som mal obtiažny pocit pri sledovaní jeho excelentného Dr.Jekylla a pána Hydea,a tento je tak uvoľnený,že sledovať Tyronove eskapády je únikom z reality,tzv.utopistický i eskapistický!

The Stratton Story (1949)

Pani herečka Agnes Moorehead,pre zaujímavosť spomeniem,že si zahrala aj „MATKU” v najlepšom filme všetkých čias CITIZEN KANE,kde stelesnila mamu hlavného hrdinu Charlesa Fostera Kanea,ktorého si s chuťou strihol ORSON WELLES. Áno,ctižiadostivosť ju bude sprevádzať aj u iného filmového syna Jamesa Stewarta,alebo energetickí sú skôr filmoví synovia. Už dlhú dobu som premýšľal nad jednou vecou:„Kedy dám opäť film s velikánom kinematografie Jimmom Stewartom...?” Tie najlepšie som takpovediac videl,na westerny zatiaľ nemám náladu,tak niečo klasické,kedy podával najlepšie výkony,odhodlaný byť na pomoci slušnosti. Vypátral som THE STRATTON STORY,na motívy skutočných udalostí o hráčovi baseballu,ktorého postretla nehoda,z ktorej sa dokázal spamätať a pokračovať ďalej... JIM ako MONTY STRATTON,slušný amatérsky nadhadzovač v baseballe,ktorý pochádza z vidieku,naskytne sa mu príležitosť sa vypracovať v Kalifornii,lebo agent mu ponúkne angažmán v profesionálnej lige,kde s postupným zoznamovaním sa s okolím,sa zoznámi i s geniálne šarmantnou milou elegantnou pôvabnou sexy Ethel,s ktorou sa ožení,ktorá mu bude oporou,ktorú nesmie stratiť,lebo zanevrieť na rodinu by sa nemalo,totiž po tej nešťastnej nehode nemá chuť do života,ale vďaka Ethelinej vytrvalosti sa začne nálada zlepšovať... Elegantne milá dvojica JAMES STEWART a JUNE ALLYSON,ktorú sledovať je extrémne pokojná záležitosť,zabudnutie na starosti,zmierenie sa so životnou situáciou každého z nás,aspoň sa dokážem na čas povzniesť nad všetkým,čo ma serie,lebo herci,námet.spracovanie je na takej vysokej úrovni,že nenachádzam sakra,že mojich pútavých slov. Existujú všelijaké hollywoodske i nehollywoodske filmové dvojice,ale neviem si spomenúť,ktorí z nich majú vo svojich očiach to,čo Jim a Junne.

Cesta naděje (2014)

Myslím si,že vo filmovom priemysle by mali platiť jednoduché pravidlá: Režisér by mal byť režisérom,Herec by mal byť hercom.Za kamerou,pred kamerou.Výnimka potvrdzuje pravidlo a neplatí to vždy.Clint Eastwood,či Woody Allen sú tzv.lepší režiséri ako herci,alebo Ben Affleck nie je dobrý herec,tak o to lepší režisér.Oscarový Gladiátor Russell Crowe je niečo medzi tým,herec výborný,režisér? Jeho DEBUT o bolestných udalostiach Austrálie,ktorá bojovala v obidvoch svetových vojnách,tu v prvej,kde pri tureckom Gallipoli zahynuli tisícky austrálčanov,taktiež synovia farmára Joshui Connora.Matka synov prepadla veľkým depresiám,siahne si na život,kolaps v živote farmára,ktorý chce nájsť v Turecku hroby synov.Ale je nádej,že všetci nie sú mŕtvi.Tak prichádza do Istanbulu,kde ho nevítajú s otvorenou náručou...Má to svoje svetlé stránky,lebo stretne ženu,do ktorej sa zamiluje,ale nebezpečenstvo číha na každom kroku.Russell sa opiera o kameru Andrewa Lesnieho,ktorý má dostatočné skúsenosti s epičnosťou,a práve najväčšie grády réžie sú vo flashbackoch,kde sú synovia v extrémne nebezpečných situáciach.Bohužiaľ, Andrew nedávno zomrel.škoda a strata brilantného OKA,česť tvojej pamiatke.Ešte si prizval hlas Lise Gerrard,tak nostalgia je tu.Herci,okrem Russella,ktorý tu hrá ako o dušu,tu mám i krásnu Oľgu Kurylenko,ktorá nemá prakticky čo hrať,ale ani čo pokaziť.Film ako celok je dôstojným spracovaním látky o farmárovi,obyčajnom človeku,ktorý sa zmieta v žiali a strachu,chce nájsť pozostatky synov,ako to sľúbil žene,priviesť domov a pochovať.„Budúci režisér” Crowe má nábeh,že v ďalšom filme sa vráti ako lepší herec,skúsenejší režisér,ale nový Costner v Tanci s vlkmi,asi len ťažko?