Psychor

Psychor

Tlustý Tony

okres Karlovy Vary
- hororový režisér a zdejší hlavní hororový expert

112 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Matrix (1999)

 • poster

  Čarodějnice (2015)

  Asi nikoho nemůže překvapit, že hororový expert jako já si zvolí pro komentář k Čarodějnici naprosto příznačné datum - Valpuržinu noc. Noc, během které sledování hororů dostává opravdu magický rozměr a každý zhlédnutý horor je během této doby divákem vnímán mnohem intenzivněji. Zřejmě nebudu příliš daleko od pravdy, když prohlásím, že Čarodějnice je jedním z nejlepších hororů, který kdy byl natočen. Eggersovi se v jeho celovečerním debutu povedl opravdu husarský kousek, jelikož se mu prostřednictvím Čarodějnice podařilo proniknout až k samotné hororové esenci. Všudypřítomný znepokojivý děs vycházející z Čarodějnice se jako had škrtič ovine kolem mysli diváka a svou smyčku bude pozvolna utahovat tak dlouho, než ho nakonec v závěru dočista rozdrtí. Většina popkornových diváků bude pravděpodobně zklamána absencí hororových berliček v podobě záplavy lekaček, hektolitrů krve a kdo ví čeho ještě. Ještě více jich však Čarodějnici nepobere po obsahové stránce. Čarodějnice obsahuje jednak náboženskou tematiku, ale v první řadě pak i spiritualitu v její ryzí formě. Scéna, kdy se Caleb odebírá na věčnost, je opravdu mistrným zachycením transcendentní zkušenosti a opravdové hororové znalce, pro které Eggers především Čarodějnici točil, z ní bude mrazit v zádech ještě několik dnů. Kromě vynikajících výkonů dětských herců či hudebního doprovodu Marka Korvena stojí za pochvalu rovněž použití dobové angličtiny, která ještě více umocňuje autenticitu snímku, který zcela precizně zachycuje způsob myšlení, v kterém reálný svět a nadpřirozený svět jedno jsou. Před režisérem Eggersem je nutno smeknout klobouk. Vybrousil naprosto unikátní hororový diamant, jehož děsivou krásu si nejvíce vychutnají opravdoví mistři hororu.

 • poster

  matka! (2017)

  I am I. Božský poeta Darren Aronofsky využívá filmového obrazu k radikálnímu otřesu divákova myšlení a rozšiřuje jeho vnímání k samotné hranici prožitku, který A. Maslow označuje jako peak experience. Současně ověřuje platnost Jodorowského hypotézy o možné duchovní transformaci lidstva skrze audiovizuální média, jejichž percepce může u náročného publika vyústit v dotek psychedelické zkušenosti. Cesta do Ráje je však lemována permanentní úzkostí, která místy přechází až v intenzivní panické ataky. Mother! zkrátka diváka rozloží na atomy. Jedná se o fascinující mnohovýznamovou alegorii, jež nemá v dějinách kinematografie obdoby, a o výsledek Darrenovy plánovité eklektické činnosti, která je založena na syntéze jeho dosavadní tvorby. Jakožto zdejší hororový expert autoritativně zařazuji toto mistrovské dílo mezi deset nejlepších snímků filmové historie. I am I.

 • poster

  Osvícení (1980)

 • poster

  Vetřelec: Covenant (2017)

  Jakožto největší hororový expert na csfd.cz uznale smekám před Ridleym klobouk, jelikož prostřednictvím Alien: Covenant vrazil mainstreamovému divákovi popkorn přímo do chřtánu a ponechal ho napospas jeho smrtelné agonii. Tento jedinečný filozofický horor, který umným způsobem rozpracovává prométheovskou látku, je určen pouze opravdovým filmovým fajnšmekrům, kteří jsou schopni ocenit Ridleyho sofistikovaný způsob práce s mýticko-symbolickou rovinou. Dlouhých osmnáct let musela kinematografie čekat na snímek, který se v daném ohledu alespoň částečně přiblíží geniálnímu Matrixu. Připočtěme uhraničivý audiovizuál či nefalšovanou vetřelčí atmosféru a zcela po právu vzdejme hold jednomu z nejlepších filmů tohoto milénia.

 • poster

  Prometheus (2012)

 • poster

  Mučedníci (2008)

 • poster

  Vejdi do prázdna (2009)

 • poster

  Atlas mraků (2012)

 • poster

  Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace