Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Horor
  • Krátkometrážní
  • Animovaný
  • Komedie

Poslední recenze (449)

plakát

Men (2022) 

O nejlepším filmu letošního roku již asi není pochyb. Hned v úvodu však podotýkám, že se jedná o folk horror pro vysoce náročné a neskonale inteligentní publikum, které dokáže racionálně analyzovat a posléze i dekódovat použitý symbolický jazyk. Snímek od počátku vyvolává reminiscence na Aronofského Mother!, ale na rozdíl od něho není v užitých metaforách tak doslovný a popisný, díky čemuž provokuje diváky k přemýšlení a ponechává prostor k různým interpretacím. Zastavit se můžeme již u castingu, kdy Rory Kinnear ztvárňuje všechny mužské role. Jaké významové implikace tato skutečnost přináší? Jasné a vystižné odpovědi nečekejte. Alex Garland se snaží vyprávět zejména obrazem a slovy nevyřčené myšlenky přetvářet do vizuální podoby. Zakládá si na trpělivém budování tísnivé, až přímo klaustrofobické atmosféry, kdy se dobře známý svět postupně rozpadá a transformuje v místo nepředvídatelného chaosu. Není co vytknout. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Men s radostí udělím zasloužených pět hvězd.

plakát

Occhiali neri (2022) 

Věk nezastavíte. Samozřejmě existují vzácné výjimky typu Ridleyho Scotta, který naopak kráčí s duchem ke kreativitě, ale v drtivé většině případů přináší proces stárnutí klesající mentální výkonnost a s tím související kvalitativní úpadek tvorby. V případě Argenta se bohužel jedná o volný pád. Troufám si tvrdit, že Occhiali neri vůbec nelze považovat za giallo film, jelikož zde zcela absentuje prvek tajemství (vrah je nám dosti předvídatelným způsobem představen po deseti minutách). O atmosféře ani nemluvě. Giallo snímky se vyznačují bohatým vizuálním obsahem, kdy je využíváno barevných akcentů, optických efektů, fetišistických detailů či třeba rafinovaných úhlů pohledu kamery, avšak u Occhiali neri bych za stylisticky vyvedenou označil asi jen úvodní sekvenci zatmění Slunce. Jinak na filmu opravdu není co chválit. Spíše bych ještě mohl lamentovat nad topornými hereckými výkony a místy neskrývanou hloupostí scénáře, kdy Argentovi kupříkladu nedochází rozdíl mezi vodícím a služebním psem. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Occhiali neri uděluji jednu slabší hvězdu.

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022) odpad!

Vpravdě groteskní snaha. Nemohu točit pornografický film a zároveň zcela tabuizovat sexualitu, stejně jako nemohu točit horor a ignorovat vlastní smrtelnost. Smrt je obsáhle a významně zastoupena v našem nevědomí, a právě sledování hororových snímků nám dává možnost postavit se strachu ze smrti, plně si jej uvědomit, a tím ho i překonat. U marvelovských filmů však hororovou hrůzu již z principu pocítit nemůžeme, jelikož jsou primárně určené dětem, a možná i proto smrt důsledně popírají a vyhýbají se jí. Zdejší protagonisté mají zakázáno zemřít, a když už tato situace výjimečně nastane, tak v následujícím díle nastoupí na jejich místo dvojník z paralelní dimenze. Scott Derrickson zavčasu rozpoznal, že se jedná o sebevražednou misi a z projektu urychleně vycouval, Sam Raimi už takto důvtipný nebyl a celá hororová sterilita tak padá na jeho hlavu. Obdobně kriticky lze pohlížet i na scénář. Samotný koncept multiverza není ve snímku uspokojivě rozpracován a de facto slouží pouze jako živná půda pro jednotlivá camea. Co se vizuální stránky týče, tak méně mnohdy znamená více. Za tímto pestrobarevným ohňostrojem je totiž skryta neschopnost vystavět koherentní příběh a pracovat s emocemi. Jakožto zdejší hororový expert tudíž musím snímek Doctor Strange in the Multiverse of Madness ohodnotit odpadem.

Poslední hodnocení (3 887)

Men (2022)

25.05.2022

Top Gun: Maverick (2022)

24.05.2022

Halo (2022) (seriál)

21.05.2022

Love, Death & Robots - Jibaro (2022) (epizoda) (S03E09)

20.05.2022

Love, Death & Robots - V klenutých sálech pohřbený (2022) (epizoda) (S03E08)

20.05.2022

Love, Death & Robots - Masonovy krysy (2022) (epizoda) (S03E07)

20.05.2022

Love, Death & Robots - Roj (2022) (epizoda) (S03E06)

20.05.2022

Love, Death & Robots - Tým zabijáků (2022) (epizoda) (S03E05)

20.05.2022

Love, Death & Robots - Noc mini mrtvých (2022) (epizoda) (S03E04)

20.05.2022

Reklama

Poslední deníček (3)

Hororový debut

Vážení, přináším fantastické zprávy. Bezpochyby jste si povšimli, že byla csfd.cz v poslední době ochuzena o mé expertní příspěvky a odborné komentáře, za což se omlouvám. Pod mým vedením však byly mezi tím úspěšně položeny základy k ojedinělému hororovému projektu, který již co nevidět spatří světlo světa. Snímek režíruji, produkuji a podílím se i na tvorbě scénáře. Získali jsme velmi slušnou finanční podporu a s distributory vyjednali i uvedení v kinech. V dohledné době spustíme oficiální kampaň, kde budou představeny veškeré detaily. Žebříčky nejlepších hororů se otřesou v základech, za to dám ruku do ohně. :)

Psychor, režisér

Hororový debut

Reklama

Reklama