Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Horor
  • Krátkometrážní
  • Animovaný
  • Komedie

Poslední recenze (451)

plakát

Černý telefon (2022) 

Nikoliv horor, nýbrž duchařský thriller, ze kterého je již na první pohled zřejmé, že scénáristé neví kudy kam. Tolik chyb, nesmyslů a nereálných situací se pohromadě jen tak nevidí. Hned v úvodu diváka nejspíše zarazí neschopnost policie. Vždyť únoscovu černou dodávku by za normálních okolností musel vypátrat i obyčejný pochůzkář při pravidelné obchůzce svého okrsku. Chování postav navíc velmi často nemá žádnou logickou návaznost, čímž děj ztrácí na srozumitelnosti. V jedné scéně kupříkladu Finney drží sluchátko, načež mu antagonista s ledovým klidem oznamuje, že telefon nefunguje. O několik desítek minut později ho však totožná situace rozzuří k nepříčetnosti. Proč? Čekal jsem, že nám scénáristé alespoň odhalí nějaké střípky z jeho života či přinejmenším vágně naznačí jeho motivaci, ale bohužel. Divák si musí všechno domýšlet. V úplném závěru ještě svítala naděje na překvapivý twist, kterým by si scénáristé částečně zachránili svůj krk, ale nakonec vše vyústilo do předvídatelného a vnitřně nesoudržného finále, během něhož celá příběhová linie Finneyho sestry a jejích jasnovidných snů vyšuměla do ztracena. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku The Black Phone uděluji pouhou jednu silnější hvězdu.

plakát

Zločiny budoucnosti (2022) 

Cronenberg sliboval návrat k hororovým kořenům a divácky nepřístupné kinematografii, jenže jeho Crimes of the Future připomíná obyčejný kompilát, v němž se dotýká témat, která již zpracoval o poznání nápaditěji a mnohem komplexněji v rámci svých dřívějších filmů (Videodrome, Dead Ringers či Crash). Snímek tak působí poslepovaně a postrádá nějaký výraznější emocionální náboj či překvapivé myšlenkové vyznění. Tempo vyprávění je zbytečně pomalé, až přímo meditativní, s čímž se bohužel pojí i zvolený přístup ke zkoumání těla a narušování jeho integrity, který má spíše podobu chladné vědecké observace než estetizace předváděného. Trochu jsem se obával hereckého obsazení, zvláště pak přítomnosti Kristen Stewart a jejího nebývale chudého mimického rejstříku, ale katastrofa se naštěstí nekonala, jelikož v porovnání s Mortensenem či Seydoux dostala na plátně jen minimum prostoru. Ve výsledku však převažuje zklamání. Možná by měl Cronenberg zauvažovat nad tím, zda-li evoluci náhodou nepodléhá i jeho tvorba a dát subžánru body horror definitivní sbohem. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Crimes of the Future uděluji dvě slabší hvězdy.

plakát

Men (2022) 

O nejlepším filmu letošního roku již asi není pochyb. Hned v úvodu však podotýkám, že se jedná o folk horror pro vysoce náročné a neskonale inteligentní publikum, které dokáže racionálně analyzovat a posléze i dekódovat použitý symbolický jazyk. Snímek od počátku vyvolává reminiscence na Aronofského Mother!, ale na rozdíl od něho není v užitých metaforách tak doslovný a popisný, díky čemuž provokuje diváky k přemýšlení a ponechává prostor k různým interpretacím. Alex Garland se snaží vyprávět zejména obrazem a slovy nevyřčené myšlenky přetvářet do vizuální podoby. Zakládá si na trpělivém budování tísnivé, až přímo klaustrofobické atmosféry, kdy se dobře známý svět postupně rozpadá a transformuje v místo nepředvídatelného chaosu. Není co vytknout. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Men s radostí udělím zasloužených pět hvězd.

Poslední hodnocení (3 898)

Westworld - Auspicia (2022) (epizoda) (S04E01)

27.06.2022

Psychedelic Mysticism: The Good Friday Experiment & Beyond (2015)

21.06.2022

Watcher (2022)

19.06.2022

Černý telefon (2022)

19.06.2022

Benedetta (2021)

11.06.2022

Veneciafrenia (2021)

11.06.2022

První krev (2022) (seriál)

odpad! 11.06.2022

V objetí tmy (2006)

07.06.2022

Zločiny budoucnosti (2022)

04.06.2022

Reklama

Poslední deníček (3)

Hororový debut

Vážení, přináším fantastické zprávy. Bezpochyby jste si povšimli, že byla csfd.cz v poslední době ochuzena o mé expertní příspěvky a odborné komentáře, za což se omlouvám. Pod mým vedením však byly mezi tím úspěšně položeny základy k ojedinělému hororovému projektu, který již co nevidět spatří světlo světa. Snímek režíruji, produkuji a podílím se i na tvorbě scénáře. Získali jsme velmi slušnou finanční podporu a s distributory vyjednali i uvedení v kinech. V dohledné době spustíme oficiální kampaň, kde budou představeny veškeré detaily. Žebříčky nejlepších hororů se otřesou v základech, za to dám ruku do ohně. :)

Psychor, režisér

Hororový debut

Reklama

Reklama