Barva vítězství (2016)

Takovej klasickej, generickej, sportovně-rasovej kýč... Ale dejme tomu, že ta olympiáda měla nějakou atmošku a postava Riefenstahlové byla sympaticky vzpurná a svéhlavá (a s tváří Carice samozřejmě i zatraceně sexy).. Až se filmaři naučí tyhle příběhy vyprávět více syrově, vrstevnatě, kriticky a bez pathosu, budou to dechberoucí monumenty.

Pohřeb (1996)

Ono je to parádně natočené (osobitá režie a herci snad všichni do jednoho excelentní), ale abych se přiznal, celou dobu mě to tak nějak nebavilo a do čtvrté hvězdy mi to zapadlo až úplně na konci.. Možná je to tím, že ten příběh v sobě má tolik motivů a vrstev(většinou jen naťuknutých či potenciálních), že na té ploše 90minut prostě nemají šanci adekvátně zavibrovat.. Škoda, že v roce 96 nebylo běžné točit kvalitní televizní minisérie, protože alespoň 3 hodinové díly by z toho rázem udělaly malou kultovku..

Strach v New Yorku (1984)

Úchylnej karatista byl sice na hranici nevkusu(nebo spíš parodie), ale jinak je to celé překvapivě stylové, vrstevnaté, chytlavé a osobité.. New York správně zaplivanej.. Erotika, vkusná.. Charaktery barvité... Ferraru budu muset nakoukat detailněji, protože zatím co jsem viděl mělo hlavu a patu..

Palm Springs (2020)

Moc příjemná oddechovka... skoro na 4

Japonsko pod vodou (2020) (seriál)

Rozbředlá kopa hnoje... Pochválím snad jen úvodní první otřesy a překvapivé smrti v prvních dvou dílech, jinak je to trapně bolestivá podívaná.. Kresba hnusná (charaktery jsou nesympaticky navržené.. kreslíři nedokázali sjednotit styl.. Čtrnáctiletá holka je jednou kreslená jako bárbína s nohama 2x delšíma než zbytek těla a jindy zase jako čtyřicetilétá zápasnice MMA... atd.) Animace hrozně laciná, drhnoucí, nedynamická.. neumětelsky sestříhaná... Každá akce je kostrbatá (to už mám radši ty anime co svou lacinost přiznávají a dokážou pracovat se statickými obrazy).. Malý blbeček každou větu prokládající protivnýma engulish vložkama je na zabití.. Proboha, když neumím vyplodit animaci v požadované dynamice, tak snad do děje nevkládám zbytečné DJ, taneční, párty scény které mají být asi jakože cool (jak by řekl ten malej fracek), ale ve výsledku jsou úplně stejně trapné jako hypertrapná rapovací scéna o pár dílů dál.. A do toho pathos všech možných forem a intenzit.. + přiblblá (zase pathetická) reklama na olympijské hry... O nějaké logice v jednání postav, smysluplnosti děje (i s ohledem na to, že je to prostě sci-fi anime), či snad uvěřitelné psychologii, zde nemůže být řeč..... Hrůza, zahozený potenciál, prachy hozené do kanálu.. Nepamatuju si kdy naposledy (a jestli vůbec) mě nějaké anime takhle nasralo..

Naostro (1979)

Praděda schumacherových 8mm hrábnul na rok 79 poměrně hluboko, to se musí nechat... Sice se zde dost humpolácky pracuje s časem (ke konci jsem s údivem zjistil, že jsem koukal na snad čtyřměsíční pátrání) a ta zdůrazňovaná náboženskokonzervativní vrstva byla víceméně nevyužitá/nerozpracovaná (a tudíž zbytečná) ale jinak to má hezky špinavooslizlou (sleazy) patinu..

Souboj Titánů (2019) (pořad)

Ve druhé sérii byl -oproti první- menší (a subjektivně divácky méně atraktivní) počet variací duelů, ale zase na druhou stranu mnohem lépe pracuje s celkovou koncepcí. Soutěžící se už jednorázově nestřídají jako na běžícím pásu, ale určitý soubor charakterů mezi sebou soupeří v průběhu celé série a divák tak má šanci někomu držet palce... Samozřejmě je zde dávka povinného pathosu a steroidů (což se ale většinou podepisuje na výkonu).. Místy je to v rámci TV formátu dost nešikovně stříhané (kdy sestřihy před reklamou mají tendenci spoilovat další dění) a moderátorské vtípky jsou dost laciné... Ale samotnýý DJ to svým charismatem hrozně táhne nahoru a výkony některých soutěžících jsou fakt hodné respektu.. Za mě někde mezi 3 a 4 a těším se na další sérii..

Bez slitování (1977)

Škoda té poněkud rozbředlé prostřední části (roatripová pátračka v ženském doprovodu) protože začátek a konec jsou parádní, syrovou a poměrně hezky a uvěřitelně psychologicky vykreslenou revenge žánrovkou.

Anděl pomsty (1981)

Nakonec z jakýchsi iracionálních sympatií tady tomu vysázím 4 rudé (v rámci subžánru samozřejmě).. Něco do sebe to totiž fakt má... Sice se tady zase jednou potvrzuje jakým pokladem byla svého času Christina Lindberg, která měla v sobě zcela přirozeně to (a mnohem více) o co se tady marně snažila Z. Lund..a celé je to vlastně vykrádačka (nebo pocta) starých (rape´n´) revenge klasik, ale rozumná minutáž, přímočarost, němost protagonistky, fajn hudba a špinavá newyorská atmoška z toho dělají překvapivě koukatelnou a zábavnou záležitost..

Psychiatr (2018) (seriál)

První série má námět plný kulervoucího potenciálu, který ale v průběhu rozředí v nefunkčních vztahovkách, nepřesvědčivých scénáristických kličkách a absenci nějakého tahouna (či třeba jen přirozeného sympaťáka) .. Je to škoda, protože hledání podstaty zla v temných uličkách špinavého New Yorku prolezlého chudobou, korupcí a dětskou prostitucí, mělo z počátku opravdu něco do sebe..