Bez slitování

• USA Rolling Thunder (více)

Major letectva, Charles Rane, se vrací z vietnamské války, kterou prožil v zajateckém táboře. Zjišťuje, že život jeho rodiny se za sedm let, kdy byl pryč, značně změnil, ale ve svém městě je hrdinou, kterému je hodno prokazovat úctu. V rámci jednoho z ceremoniálů mu místní firma daruje kufřík stříbrných dolarů, jako odměnu, za jeho statečnost. Právě tento kufřík se však stane středem zájmu několika lupičů, kteří při pokusu o jeho získání zabijí Raneovu rodinu a jeho samotného postřelí a zmrzačí. Major se tak vydává na cestu za pomstou... (Jenda)

LiVentura

Oprvadu skvělé akční drama o "vietnamském syndromu"... válečnému hrdinovi se podaří utéci z dlouhého zajetí Vietcongu a dostat domů do USA, tady mu banda brutálních chadnokrevných zločinců zabije ženu s milovaným chlapcem a jeho zraní.. po rekonvalescenci se dá hlavní hrdina na cestu pomsty, která je vyřešena brutální přestřřelkou na konci snímku. W.Devane mne velmi mile překvapil.. :-) ()

dobytek

Z vietnamskýho zajateckýho tábora se po 7 letech vrací typickej americkej pablb, kterej neustále omílá nějaký stupidní fráze o tom, jak mu pomohlo přežít to, že měl u sebe malou americkou vlajku, u který si občas potichu zazpíval hymnu. Na tenhle americkej patriotismus mam alergii, takže jsem se tim začátkem vyloženě prokousával. Pak film naštěstí nabere na obrátkách a začne celkem slušný 70's Béčko o pomstě, kde hlavní postava většinu času mlčí a likviduje záporáky jak na běžícim pásu. Jinak ale kromě těch mrtvol, krve a násilí film nic moc jinýho nepřináší. Na jedno zkouknutí to ujde, ale znovu to vidět nemusim. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný thriller. Má dosť dobrý príbeh o vojnovom veteránovi, ktorý sa po rokoch strávených v zajateckom tábore vracia domov, kde je považovaný za hrdinu a okrem rešpektu a uznania všetkých miestnych dostane aj slušný obnos peňazí. Ale raz ho doma napadne skupina zločincov, ktorí chcú tie peniaze a pri ich vymáhaní ho pripravia aj o ruku a keď ich dostanú, zastrelia jeho aj so ženou a synom. Ale on to prežije, ich totožnosť si nechá pre seba a chce ich nájsť, aby sa im pomstil. Spracovanie ma ale veľmi sklamalo, podobné zápletky mám veľmi rád bez ohľadu na to, či sa jedná o čistokrvný akčný film alebo skôr thriller v štýle Bronsona, ale toto sa moc nevydarilo. Spočiatku nemám žiadny problém, privítanie hlavného hrdinu, vzťah s rodinou, jeho všadeprítomné uznávanie a ešte aj prepad sú v poriadku, takže všetko je pripravené na drsnú cestu pomsty, ale potom sa to už prakticky po celý čas zaradí do ničím výrazného priemeru, hlavný hrdina je aj neskutočne pasívny, celý čas sa tvári, ako keby mu to bolo úplne jedno a pritom pred jeho očami mu zabili syna a aj ženu a tak jeho cesta nemá ten správny náboj, nevyužitý zostal aj celkom zaujímavý a v rámci žánru pomerne originálny prvok, hlavný hrdina, ktorý kvôli rokom v tábore plného mučenia takmer ani necíti bolesť, čo ma v prvej tretine zaujalo, ale potom to už nemalo žiadny priestor, hlavný hrdina si k sebe vezme mladú ženu, ale prišla mi skôr zbytočná a tak zvyšok filmu prebiehajú buď nejaké obyčajné dialógy, alebo hlavný hrdina získava informácie na nebezpečných miestach, kde sa ale aj tak nič výraznejšie zaujímavé nenájde, čo je veľká škoda. Až záverečná desaťminútovka je už celkom slušná, ale to je tak všetko. Určite to nie je zlé, dá sa na to pozerať, ale len predsa od filmu s touto tématikou očakávam niečo výraznejšie. Akcie je tu veľmi málo, ale nie je zlá. Za celý film sa nájdu len dve, tri maličkosti, kde padne nejaký ten úder alebo výstrel, takže nič zaujímavejšie, akčnosť filmu aspoň trochu zachraňuje záver v nevestinci, v ktorom nechýbajú brokovnice, obstojný počet zabitých a síce chýba nejaký originálnejší nápad, ale vynahradzuje to slušná krvavosť. Herecké obsadenie je skôr sklamaním, hlavný hrdina William Devane je príliš nevýrazný, na takúto úlohu sa moc nehodí, skôr ma bavil Tommy Lee Jones, ale má len málo priestoru a k tomu priemerní, ničím výrazní záporáci. Réžia a technická stránka sú celkom dobré, slušná práca v štýle sedemdesiatych rokov. Škoda, mohol to byť výborný film na tému pomsty, kľudne aj v štýle parádneho béčka, hlavný hrdina, ktorý má miesto ruky hák a takmer necíti bolesť na to ponúka slušný priestor, ale scenár to neumožnil. Dobrý film na jedno pozretie, nič viac. 58% ()

EdaS

Jeden z nejoblíbenějších Tarantinových filmů je důkladně rozebírán i v jeho zbrusu nové knize Cinema Speculation. Zmiňuje v ní i to, že původní scénář byl opravdu zevrubně přepsán a sám Schrader se od něj znechuceně distancoval. Tak jak tak zůstává Rolling Thunder solidním revenge akčňákem, který by si milovníci sedmdesátek neměli nechat ujít. A ideálně o něm dopředu moc nezjišťovat. ()

Chrustyn

Prakticky neznámá, akčně dramatická "sedmdesátka" o jednorukém veteránovi, který se vydává na cestu pomsty za smrt své rodiny. Díky scénáristovi Schraderovi (častá spolupráce se Scorsesem) rozhodně nečekejte akční jízdu, jako spíše pomalý thriller se závěrečnou přestřelkou připomínající Peckinpahův "Útěk". Jen bez zpomalovaček. ()

• Rolling Thunder patrí medzi 12 najobľúbenejších filmov Quentina Tarantina. Uviedol to pre britský filmový magazín Sight and Sound. (dom1niq)