• Thriller

Závrať (1958)

Stárnoucí James Stewart na odchodu z práce u policie po tragické nehodě trpí ohromným strachem z výšek, kamarádí se sympatickou Barbarou Bel Geddesovou, jejichž výměny mě stále baví, a dostává nabídku od bývalého spolužáka, který má obavy o svou manželku a chce, aby na ni někdo dohlédnul.. Mladá a krásná Kim Novaková je jako záhadná Madeleine úchvatná a není tedy divu, že hlavní postava zcela podlehne jejímu kouzlu a bezhlavě se zamiluje.. Postupné odhalování skutečnosti a rozplétání všech nitek příběhu drží diváka v napětí, jak to celé dopadne.. Pomalé tempo vyprávění je místy pocitově dlouhé a pravdou je, že kdyby byl snímek cca o 20 minut kratší, asi by mu to prospělo, samozřejmě míněno mýma očima.. Hodnocení ponechávám tam, kde už roky je..

Topaz (1969)

Pro mě bezproblémově koukatelné, pocestovala jsem po světě, mrkla do Ruska i na Kubu a byla to v podstatě slušná jízda, tedy takhle není to žádný zázrak, na druhou stranu to ale není ani průšvih.. Frederick Stafford sice není kdovíjaký herec, ovšem pohledný mužský to je, takže se mi na něj koukalo dobře.. Vyloženě mě potěšila krásná Karin Dorová, bohužel jen ve vedlejší roli, ovšem působivá i podmanivá.. Příběh tajného agenta v době studené války je s ohledem na rok 1969 celkem pochopitelný, několik zajímavých scén i nápaditých záběrů se určitě najde, tedy ode mne tři pěkné hvězdy..

Rodinné spiknutí (1976)

Tahle žánrová směska od komedie po kriminálku mi sedla, příběh staré bohaté dámy, která si najme mladou podvodnici (roztomilá Barbara Harrisová), aby jí pomohla najít jediného příbuzného, tzn. syna zemřelé sestry.. Divák pak sleduje dva podvodnické páry, jejichž cesty se osudově protnou.. Finále se povedlo, bylo to příjemně napínavé a to mrknutí na závěr mi vyloudilo úsměv na rtech, tedy hodnotím shovívavě..

Lekár umierajúceho času (1983) (seriál)

Po včerejším snímku Svědek umírajícího času jsem byla nesmírně zvědavá na původní dílo, tak jsem k tomu po pravdě řečeno zalehla a nehnula se od toho, chtěla jsem vědět víc.. Jedná se o zdařilé životopisné drama, které se věnuje neobyčejné osobnosti Jana Jesenia a až neuvěřitelným kotrmelcům jeho života... Pochvalu nepochybně zaslouží výborný herecký ansámbl, nádherná výprava, krásné kostýmy a ta dobová atmosféra na mě dýchla a podmanila si mě, ovšem jen jako diváka, být bych tam fakt nechtěla...

Svědek umírajícího času (1990)

Moc pěkné historické drama s krásnou výpravou a podmanivou atmosférou, herecký ansámbl komplet skvělý, no a samozřejmě Petr Čepek výborný, ostatně jako vždy, ve všem.. Tento snímek mapuje pohnutý život lékaře Jana Jesenia, který se narodil příliš brzy na pochopení, svou dobu moc rychle předběhl.. U tohoto snímku je jediná škoda, že to bere letem světem, hopká se rychle a divák neznalý historie tápe..

Nepravý muž (1956)

Tísnivé kriminální drama o zatčení a obvinění nevinného muže, Henry Fonda je v hlavní roli fantastický, mám pocit, že jsem ho neviděla hrát lépe, byla jsem za těmi mřížemi s ním, cítila strach, bezmocnost, ponížení, zoufalství jeho manželky a matčiny obavy na mne hodně zapůsobily, vykolejení celé rodiny bylo výborně zpracované.. Příběh podle skutečné události hudebníka Balestrera mě rozhodně chladnou nenechal, tedy filmová spokojenost s jemným mrazením v zádech..

Já, Alfred Hitchcock (2021)

Musím zcela otevřeně přiznat, že pro tvorbu Alfreda Hitchcocka mám celoživotní slabost, tedy mýma očima se jedná o krásný životopisný dokument.. Cením si to celkové uspořádání - od prvního filmu až k tomu poslednímu, maximum pracovních záležitostí, úžasné postřehy, potměšilé vtípky, ironie, pochyby i pochybení... Pořád si myslím, že mezi těmi plusy a mínusy kolem AH, jeho chování k některým herečkám, bitvy s distributory a producenty, převládají plusy, už jen za snímky Zmizení staré dámy, Mrtvá a živá, Provaz, Vražda na objednávku, Okno do dvora, Potíže s Harrym, Chyťte zloděje atd. atd.

Rychle a zběsile 10 (2023)

S ohledem na to, že na Rychle a zběsile koukám průběžně dvacet let, jsem ochotna i schopna ledacos prominout a v rámci série hodnotím shovívavě.. Devítka byla bídná, desítka je o poznání lepší, Jason Momoa jako vyšinutý záporák parádní, celou dobu na mě působil, že si to nesmírně užívá, k tomu mě bavilo, jak měl připravený plán B, pak záložní plán C a tak dále, fakt dobrý.. Mýma očima solidní výplachovka za tři..

Hypnotik (2023)

Hrátky s hypnózou ve velkém, no není to vůbec špatný nápad, já jsem měla celkem bezproblémově naladěno, Ben Affleck mi do role pasoval, Alice Braga je pěkná ženská i dobrá herečka a William Fichtner zajímavý záporák.. Příběh se rozběhl svižně i poutavě, unesená dcera, přepadení banky, lidé pod vlivem hypnotizéra.. V průběhu filmu pak vyvstanou dvě základní otázky - kde je dcera a kdo koho vlastně hypnotizuje? U mě dobrý, slušné tři hvězdy..

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Třetí díl je přece jen trochu jiný, střídání smutných a vážných pasáží s těmi zábavnými a hravými mi příliš nesedlo, k tomu ta délka snímku, ach jo... Nicméně pokračování příběhu téhle zajímavé party je pořád dobré, všichni jsou ve svých škatulkách (tedy kromě Gamory), místy je to vtipné a funguje to bezvadně, místy to krapítek drhne a není to úplně ono.. Pro mě na jedno kouknutí, na návrat to nevidím, takže za tři hvězdy..