• Thriller

Tichý společník (1978)

Zdařilá kriminálka s houstnoucím napětím a neodhadnutelným vývojem, Elliott Gould v roli nenápadné šedé bankovní myšky překvapí, Christopher Plummer jako dokonale vyšinutý zloděj bezchybný, já jen netuším, kdo měl na starosti jeho líčení, nalepené řasy nesluší ani transkám.. Každopádně když jsou dva kohouti na jednom smetišti, stojí za to na ně kouknout.. Škoda půvabné slečny a krásného akvárka..

Dobrý den, paní Campbellová! (1968)

Půvabná Gina Lollobrigida je v roli temperamentní „vdovy“ úchvatná, s neplánovaným těhotenstvím si poradila po svém, pravda poněkud netradičně.. V tomto případě mi ani nevadila ta typicky italská ukřičenost, byla to prostě taková ztřeštěná komedie, milá a vtipná, a zejména závěr se nadmíru vyvedl.. No a z tatínků se mi nejvíc zamlouval charismatický Telly Savalas, ten se tedy uměl podívat, plešounek.. U mě spokojenost, příjemná záležitost..

Černý čtvrtek, Janek Wisńiewski padl (2011)

Působivé drama jako řemen, pocitově to je tedy neskutečný nářez.. Prolínání příběhu mladé rodiny se třemi malými dětmi a událostmi z prosince 1970 v několika polských městech hutní atmosféru a celkově dodává snímku reálný pohled.. Dnes večer nemám žádné připomínky, tohle stojí za to vidět, i když z toho jedné vůbec nebylo a není dobře, zapomínat na komančská zvěrstva se prostě nesmí..

Lawrence z Arábie (1962)

Velkolepá podívaná s nádhernou výpravou a výbornými herci, příběh britského vojáka je bez pochyb zajímavý a nepopiratelně se jedná o zcela výjimečnou osobnost, nicméně ta délka snímku ke čtyřem hodinám byla na mne příliš..

Jak to bylo s mostem přes řeku Kwai (2009) (TV film)

Dokument přibližuje divákovi realitu stavby mostu a železnice bez příkras, život zajatců v otřesných podmínkách, drsné zacházení, sužování nemocemi, hladem, vyčerpáním.. Z rozhovorů s těmi, kdo přežili, mrazí a fotografie jsou jen pro silnější povahy, po pravdě šokující..

Most přes řeku Kwai (1957)

Se zpožděním sobě vlastním jsem se konečně dokopala k doplnění tohoto filmového restu a musím otevřeně přiznat, že nelituji, stálo to za to vidět.. Rozehraná psychologická bitva mezi Nicholsonem a Saitem mě doslova vcucla a nenechala mě vydechnout, neb jsem nedokázala odhadnout, kam se snímek posune.. Souhlasím s tím, že válka je šílenství a závěr mi to opět potvrdil, přesto mě to semlelo.. Za zmínku určitě stojí Alec Guinness, byl jedním slovem vynikající..

Divoch (1953)

Zajímavá věcička z mnoha úhlů pohledu, dobová atmosféra velmi pěkná a podmanivá, mladý Marlon Brando jako vůdce motorkářské bandy rebelů skvělý, zejména jeho mužné charisma, půvabná Mary Murphyová je krásnou ozdobou tohoto filmu a její nejednoznačná postava se mi zamlouvala.. Vše má své pro i proti, nicméně tady očividně vyznívá, že násilím se nikam neposuneme a mládí rebelovat bude, tak to prostě je.. Stojí za to vidět, čas není podstatný..

Gillesova žena (2004)

Úplně ze všeho nejdřív chci pochválit vizuální stránku, moc se mi líbil styl vyprávění příběhu manželského páru, kterému se do cesty připletla nevyvedená mladší sestra.. Pak zcela nepochybně stojí za zmínku herecká kreace Emmanuelle Devosové, ona je v roli podváděné manželky strhující, úchvatná a jako matka (lvice-ochránkyně) až neuvěřitelná, obdivuhodně trpělivá a nesmírně silná.. Možný spoiler - s politováním jsem však nucena jedním dechem dodat, že se závěrem nemohu a nedokážu souhlasit/souznít (a už vůbec ne pochopit), kladu si otázku, proč o tu svou rodinu tedy tak urputně bojovala? Kdyby každá podvedená manželka volila tohle řešení, asi by nás tu moc nezůstalo, k tomu se domnívám, že milující máma vydrží víc než zraněná žena a ona měla tři krásné děti, což je obrovská motivace (i zodpovědnost) k životu..

Bláhový sen (1943)

Kadeřnice Žofka je bláhová až na hranici snesitelnosti, její snění o slávě, bohatství a ženichovi šlo celkem mimo můj záběr a ukvapený konec tomu příliš nepomohl.. Celý příběh o jedné lehce „pomatené“ zachraňují  herci na všech frontách a podepírají ho ze všech sil (Jaroslav Marvan, Jaromír Spal, Otto Rubík)..

Okouzlená (1942)

Charismatický Karel Höger mezi krásnými ženami a tentokrát musím přiznat, že mě jeho postava poměrně dost iritovala.. Nataša Gollová jako romantická duše mi sedla a i pro to její okouzlení jsem v sobě našla pochopení.. Příjemným překvapením byli Jan Pivec a Adina Mandlová, moc se mi líbili, no a Marie Glázrová si střihla tu manipulativní mrchu parádně.. Příběh vztahového propletence mě však nijak výrazněji neoslovil..