Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Ja viem, ja viem. Lajno podobného rázu si tri hviezdičky nezaslúži, ale tie bojové scény ma fakt dostali. Kniha to mohla byť dobrá (skôr nie ako áno), budiš ako film by lepšie pôsobila komédia, aspoň teda podľa mňa, aj keď samotná postava Abrahama Lincolna je v tomto filme parodovaná až až.. Snažili sa dokonca aj o ukážku jeho historických počinov, ktoré úzko súviseli z jeho antiupírskou minulosťou, čo je samo o sebe komediálne.

Agatha Christie's Poirot - Opona - Poirotův poslední případ (2013) (epizoda)

Napriek predvídateľnosti a toho, že som to na gauči vyriešila skôr než nám odhalenie Poirot v liste naservíroval, ma uchvátila dokonalá atmosféra zločinu, ktorý sa dial za oponou, aj keď Poirotova náhla zbožnosť ma akosi prekvapila.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Ludský mozog v robotickom tele. Jedna vec, ktorú sme už na plátnach kín mohli vidieť v podobe Ghost in the shell. Podobný koncept, úplne iný výsledok. Ak pominieme fakt, že tento film je ukážkou geniálnej technologie a v dejinách má už určite svoje právoplatné miesto, ide bezmála o strhujúcu, napínavú a emocionálnu jazdu, ktorú však u mňa vyvolal aj Ghost in the shell. Hlavnú hrdinku si okamžite obľúbite, držíte jej palce a spoločne spoznávate svet, v ktorom ste sa spolu s Alitou ocitli a ktorý nepoznáte. To je najväčším ťahákom. Skvelá práca s kamerou, a správne rozmiestnenými spomalenými zábermi, s ktorými to nijako neprehnali. Scenár neznel hlúpo ani nijako depresívne, ako sme to videli v Ghost in the shell. Na rozdiel od tohto filmu bola Alita skôr pozitívna, jej svet nebol tak temný a pochmúrny. Od jej prebudenia ide však všetko akosi rýchlo. City, ktoré k sebe hlavná ústredná dvojica začne okamžite prechovávať je trochu násilná a uberá na uveriteľnosti, ale vrámci pojatia filmu kde sa isté veci museli udiať, Alita potrebovala dostatočný dôvod a vo filmovom svete nie je nič opodstatnenejšie než láska. Čo však film kazí a zároveň ho robí tak skvelým je samotná animácia Ality. Na jednej strane si chcete užiť film, ale stále hľadáte na digitálnej Alite chyby, ktoré (ak nepočítame anime oči) nenájdete, alebo ak áno (mechanické telo z lode) nie sú až tak neznesiteľné. V konečnom dôsledku u mňa Alita prešla na výbornú.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Pri prvom Amazing spiderman mi nevedelo napadnúť, čo vlastne ten film robí takým slabým. Je to jednoznačne hudba, ktorá nie je zapamätateľná a celkovej tvári filmu skôr škodí. Nie je to zimmerovka na ktorú som u Hansa zvyknutá. Ako tomu bolo aj pri jednotke, tak aj dvojka chce ukázať že nie je film len o superhrdinovi, akcii a vizuále, ale je aj dramatickým dielom, ktoré diváka chytí za srdce. Rovnako ako jeho predchodca, aj tu sa snažia násilne v očiach diváka vyvolať súcit, čo sa im však vôbec nedarí a všetky Peťkove slzy sú zbytočné. Amazing spiderman je iba vizuálna bomba na nedeľný večer. Kvitujem však humor, ktorým Spajdy oplýva, čo u predchádzajúcich starých spidermanoch chýbalo.

Amélie z Montmartru (2001)

Krásny vo všetkých smeroch. Nechýba svojský vtip, originálna kamera, neskutočná hudba, jednoduchý príbeh, ktorý nie je nevýhodou ba práve naopak, vedľajšie postavy nie sú obraté o svoj čas pri čom nenudia a neskutočne zlatá Audrey Tautou ako Amélia je skrátka dokonalá.

Anihilace (2018)

Skvelý námet! To je však vrámci superlatívov všetko. Už od počiatku z filmu cítiť amaterizmus, žiadnemu z hercov ich role nesedia (možno okrem Oscara Isaaca). Natalie Portman ako biologička/vedkyňa nie je ani za mak uveriteľná a ostatné herečky rovnako. Sem-tam hodili nejaké to vedecké slovíčko čo im ani do úst nesedelo, spracovanie sa viac podobná Sharknádu nech niečomu serióznemu. Námet tak zaujímavý, ktorý stojí za zamyslenie si zaslúžilo omnoho viac času a prípravy. Škoda. Ďalšie spackané scifíčko, ktoré malo toľko potenciálu.

Ant-Man (2015)

Po opätovnom pozretí a hlbšom preskúmaní som dospela k záveru, že je to najnekomixovejší komixový film všetkých doterajších čias. Dôvod: komixová časť je jasná. Chlapík má super oblek, ktorý ho dokáže zmenšiť na veľkosť mravca, musí to byť práve on čo si oblečie super oblek lebo je super zlodej, ktorý vďaka svojej superzlodejskej zručnosti a super obleku môže ukradnúť oblek jeho podobnému (len vylepšenému o lietanie a zopár lejzre strieľajúce pohyblivé pinzety) aby tak zachránil svet. Tá nekomixová časť filmu je však omnoho lepšia, ktorá však komixovej časti neuberá z ničoho, práve naopak. Keď sa tieto dva svety zmiešajú, vznikne realisticko-nerealistický sci-fi film. Nechýba humor, ktorý príjemne odľahčuje dej, máme tu síce klišé s dcérou, ktorú tatko nemôže vídať lebo je kriminálnik, ktorý sa chce zmeniť, čo by mohlo byť otravné ak by tatka nehral Paul Rudd, ktorý má kukuč obyčajného chlapíka s obyčajnými problémami. Dôvod, prečo práve on, len on a iba len jedine on si musí nasadiť oblek a ukradnúť iný, omnoho vymakanejší oblek je tak krásne reálny, že sa na to nedá ani hnevať. Otec, ktorý potrebuje oblek si najme zlodeja, aby tak ochránil svoju dcéru, ktorá je síce schopnejšia ukradnúť suprovejší oblek, ale otecko sa o ňu bojí, tak si musí zohnať niekoho iného. Nie je to vojak, ktorý je neznesiteľne patriotický, ani znudený milionár, ktorý sa rozhodol vyrobiť zbraň aby len on sám mohol chrániť svoje mesto, ani severský boh, ktorý.... no... je boh, ani nie je chytrý mladík, ktorého pohrízol geneticky upravený pavúk a zapáčilo sa mu zachraňovať ľudské životy, či osudom nezmierený profesor meniaci sa na kričiaci, zelený šuter permanentnej zúrivosti. Ant-man je najnekomixovejšia komixová komixovka posledných rokov. Pochybujem, že sa takýto počin niekedy vo svete komixu ešte niekedy zopakuje. Komix... komix... komix....komix.... koľkokrát som to slovo v tomto komente vôbec napísala? Začína to byť otravné. Do zkomixovania, priatelia. Komix.

Automata (2014)

Veľmi slabé. Dobrá myšlienka, ale akoby sa s tým nevedeli viac pohrať. Príde mi to príliš jednoduché na to, o čo kráča.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak ako inak, je to vizuálna bomba! Od začiatku do konca vôbec nevnímate, že je to vlastne kreslené, pretože je to skrátka tak neuveriteľne realistické. Je nezvyklé vidieť niečo tak extrémne nerealistické vyobrazené tak ale tak realisticky. Vidieť od prevej scény, že efekty sú úplne na inej úrovni. Keď si porovnáte Avatar (2009) a tento počin, je to jasné od prvej sekundy. Hudba je geniálna, perfektne dopĺňa dané scény a umocňuje ich. Niet čo dodať. Ako vizuálne dielo s pokročilou technológiou sa tomuto nič nevyrovná a to bez debaty. Jediné k čomu mám výhrady je príbeh. Je to naozaj krásne a emočne zahrané, o to vôbec nejde. Príbeh sám osebe je však bez nápadu a ničím neprekvapí. Máme vykreslené úžasné prostredie Pandory aj dokonalý raj, ktorý pre postavy musí skončiť. Presúvame sa inam, kde sa to znova poserie a ideme od začiatku. Neviem si predstaviť, že z tohto má byť ešte päť filmov, keď už teraz je to tak nenápadité a dokola sa opakuje to isté. Ak sa na to pozriem samostatne, film je skvelý no bez nápadu pre príbeh. Ak sa na to pozriem ako na ďalší film z budúcej série, samozrejme sme nechali niekoľko vecí otvorených, aby príbeh pokračoval, ale zase veľmi predvídateľne.  Toto je pre mňa veľkým sklamaním.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Skvelý letný blokbaster, v ktorom sa je na čo pozerať. Komixovka na úrovni ostatných komixoviek posledných 4-6 rokov (okrem pár nevydarencov samozrejme). Ničím prekvapivé, avšak dobre pozerateľné. Najväčšou chybou je Ultronova výhovorka na zničenie sveta, ktorá pre mňa nie je dosť dobrá, stále sa snažiaci Hawkeye, ktorý sa nás stále snaží presvedčiť, že je nepostrádateľný a zbytočné dvojčatá, ktoré tam boli len z jediných dvoch dôvodov: aby sa marvel zbavil quicksilvera, aby v budúcnosti nezavadzal, a aby nacpali do nového tímu novú členku. V každom prípade omnoho lepšia než jednotka.