Kráska a zvíře (2012) (TV film)

Kráska a zviera už po neviem koľkýkrát, pričom najzásadnejším rozdielom je asi to, že táto je nemecká. Žiadne inovatívne či originálne prvky v tom radšej nehľadajte, bolo by to asi zbytočné - v podstate to nijak výraznejšie nevybočuje zo zabehnutých koľají, akurát to pôsobí tak nejak inak, menej umelo (?!) alebo menej dotieravo. No skrátka vidno, že nejde o nijakú hollywoodsku záležitosť, pôsobí to trošku jednoduchšie, čo mi ale po pravde nijak neprekážalo (kulisy sú fajn, zviera zvláštne, jeho služobníctvo úsmevné). Tak či tak mám už podobne ladených rozprávok asi po krk, pretože ani táto ma nedokázala moc osloviť. Každopádne ak bažíte po niečom jednoduchom, akejsi oddychovke na víkend či sviatok spoločne s deťmi, tak táto by asi aj mohla byť, nijak neurazí. Teda aspoň by nemala. 2/5

Krok do tmy (2014)

Znova som naivne dúfal, že práve táto snímka by sa (spomedzi tej hŕstky nových slovenských, ktorých počet za posledné roky našťastie začína stúpať pomerne rýchlo) mohla akosi vryť do pamäte tunajších divákov, že by mohla zapôsobiť, zaujať, potešiť. Ostatne zvolená silná téma o začiatkoch budovania socializmu u nás, prevracanie kabátov viacerých zúčastnených a akési vnútorné vyrovnávanie postáv s traumami z povstavania, tá bola nepochybne dobrým signálom a ohlasovala niečo (snáď) veľkolepé. To sa - žiaľ - nepodarilo stopercentne naplniť, opäť to podľa mňa zlyhávalo na tých, pre slovenskú kinematografiu, už klasických veciach, na ktorých už stroskotali viaceré tuzemské snímky. Nemám síce žiadne informácie o rozpočte tohto počinu, avšak miestami mi to pripadalo lacné, čo nepochybne len a len uškodilo. Jasné, žiadnu výpravnú a megalomanskú sľasť pre oči sa ani čakať nedalo, to by človek musel byť naivný, lenže čosi solídne by sa hádam patrilo - i keď to v rámci vizuálu nebolo úplne najhoršie, kvôli tej téme by si to predsa len zaslúžilo čosi viac (či chcem alebo nie, v tomto smere sa mi opäť núka porovnanie s mojim asi obľúbeným slovenským filmom, a to Nedodržaný sľub , ktorý aj po vizuálnej stránke vyzeral viac než dobre). Prejavilo sa to najmä pri retrospektívnych záberoch z povstania, ktoré boli na môj vkus až príliš tmavé a tým pádom často aj zmätočné. Ale aby som neopakoval vkuse len jedno a to isté, prejdem radšej k obsahovej stránke - scenár síce taktiež nebol úplne najhorší ale opäť musím zopakovať, že keď už sa tvorcovia rozhodli ťažiť z pozadia takejto silnej témy, predsalen by si to zaslúžilo o čosi viac. Trochu slabšia a nedotiahnutá mi pripadala aj tá milostná zápletka, s ktorou si mohli dať viac námahy, ak už mala byť jedným z hlavných motívov. A aby som to uzavrel, prejdem aspoň stručne k obsadeniu - u Marka Igondu sa mi v poslednom čase čím ďalej, tým viac začína potvrdzovať, že patrí k najvýraznejším slovenským hercom spomedzi tej mladšej generácie, čo rozhodne potvrdzuje aj fakt, že dostáva nepochybne najviac úloh v slovenských filmoch a to prevažne hlavných. Nečudo, je jedným z mála takých, ktorí mi spomedzi nich vo filme nepripadajú komicky a nemám ho zaškatuľkovaného len ako seriálového herca. Čiže on bol vcelku obstojný, skvelý bol vo vedľajšej roli Donutil, ženské duo Haasová & Boková tiež neboli až tak zlé (i keď nejak veľa priestoru teda nedostali, hlavne prvá spomínaná), Vlado Hajdu prekvapivo taktiež ukázal, že aj teraz ešte vcelku zvláda takéto vážnejšie úlohy, lenže kto mi vadil, to bol rozhodne záporák Peter Nádasdi - netuším, či to bolo spôsobené tým jeho hlasom alebo celkovo hereckým prejavom, no proste mi tam prekážal. Ale celkovo bolo obsadenie, aspoň na naše pomery, celkom fajn a dalo sa to vydržať. Škoda len tých nevyužitých možností, ktoré tu bez pochýb boli, mohla z toho byť naozaj slušná záležitosť. Takto to podľa mňa pomerne rýchlo upadne do zabudnutia, nestane sa z toho nič, čo by výraznejšie vybočovalo z radu. Chvíľu som sa prikláňal aj ku trom, no nakoniec dávam predsalen iba tie dve s tým, že ak si to zaslúži viac, určite ma to ešte niekedy zláka na opakované pozretie, no a potom sa uvidí. 2/5

Gran Torino (2008)

Či chcem alebo nie, ten Eastwood ma opäť raz dostal, už neviem koľkýkrát. Komorne pôsobiaca psychologická dráma o zatrpknutosti, pohŕdaní, xenofóbii atď., odohrávajúca sa - obrazne povedané - na malom "piesočku", nič megalomanské, nič pridávané zbytočne pre efekt. A predsa ide o pamätnú záležitosť, ktorá ma svojim spôsobom hneď na prvý pohľad očarila. Má to vskutku silný príbeh, charizmatického veterána (Clint bol skvelý, to nepochybne, no ani ostatní, menej známi kolegovia sa nedali nijak zahanbiť), plno úderných hlášok, atmosféru, no a navyše to tak nejak dokázalo človeka chytiť za srdce a donútiť diváka hlavným postavám po celý čas naplno fandiť. To sa každému nepodarí, Gran Torino je nepochybne pozoruhodnou snímkou (v dnešnej dobe určite), do ktorej - ako tu už niekto spomínal - je veľká šanca, že sa na prvý pohľad zamilujete. Ja som v tom až po uši. 95%

Orlie pierko (1971)

Kvalít Medenej veže to síce nedosiahlo, nebolo to ani tak poetické, ani až tak silné po príbehovej (+ dramatickej) stránke, no skrátka i keď to nedosiahlo ten status výnimočnosti ako prvá časť, tak si myslím, že aj toto voľné pokračovanie rozhodne malo čosi do seba a v žiadnom prípade by som nad ním nelámal palicu. Práve naopak, bolo mi sympatické, že sa tvorcovia tentokrát rozhodli ísť o trochu viac humornejšou cestou a teda nekopírovali predošlé postupy. A hoci sa to muselo zaobísť bez účasti Kvietika a Vášáryovej, táto papierovo obrovská strata vo výsledku až takým problémom nebola - dvaja Ivanovia zahrali opäť bravúrne (najmä teda Rajniak, rola Valéra bola nepochybne jeho životnou, podobne ako v jednotke aj tentokrát bol priam fantastický a jeho hlášky stoja za to), o trochu viac priestoru pre Vlada Müllera taktiež potešilo, no a Čunderlíková, tá bola zas krásna a pôsobila skutočne príjemne. Ostatne tak na mňa pôsobilo Orlie Pierko aj ako celok - príjemne a z času na čas aj úsmevne (v tom dobrom slova zmysle). Nech už sa práve odohrávalo čokoľvek, malo to taký ten nezameniteľný pozitívny náboj, ktorý už dnes žiaľ vo filmoch vidno len zriedkavo (a v tých slovenských je to tým dupľom raritou). No a také tie faktory ako vynikajúca hudba, krásne prostredie Vysokých Tatier a tak ďalej, tie sú samozrejmosťou a právom sa radia k hlavným zbraniam snímky. 4/5

Ztraceni (2004) (seriál)

Tak konečne môžem povedať, že som videl celých Nezvestných pokope a v relatívne krátkom časovom rozpätí. Zámerne píšem slovíčko relatívne, pretože mi to predsalen trvalo zhruba polroka. Úplne prvýkrát som na tento seriál natrafil okolo roku 2006, keď ho začali vysielať na jednej našej komerčnej stanici - vtedy to bol obrovský hit, avšak po dvoch (alebo troch?) sériach to bolo stopnuté a nahradené niečím iným. Následne som mal dlhú pauzu, počas ktorej som naň však aj tak z času na čas natrafil, no a priznám sa, v tom období som sa nestačil čudovať a aboslútne som nevedel, čo to má znamenať - kvantá nových (mnou dosiaľ nepoznaných) postáv, odlišné prostredie, čas, no skrátka všetko. Nakoniec som sa teda odhodlal a pustil sa do toho pekne po poriadku, odznova. Prvú sériu som si ešte relatívne pamätal, tam som si väčšinou len pospomínal, pripomenul zabudnuté. Prvá séria bola fajn, no mne osobne sa ešte väčšmi pozdávala druhá, ktorá mi pripadala ešte o čosi napínavejšia a možno aj tajomnejšia. Nápad v zmysle "tí druhí" sa mi skrátka páčil a na každú ďalšiu časť som bol takpovediac nažhavený (k čomu dopomohla aj neskrývaná stratégia tvorcov, keď na konci dielu vždy ponúkli niečo prevratné, vďaka čomu divák mohol preklínať, že na objasnenie musí čakať až do ďalšieho dielu - pričom ani to nebolo isté, keď prišli niektoré tie časti "z odlišného pohľadu", kde sa dej neposúval dopredu, šlo ma s prepáčením priam drbnúť). Po veľkom finále prišla séria tretia, ktorú osobne považujem oproti prvým dvom za o čosi slabšiu, no stále to malo čo ponúknuť, šmrnc sa nestratil. Štvrtá séria už pre mňa osobne znamenala predzvesť niečoho nedobrého, cítil som akési odlišné smerovanie seriálu, ktoré sa vôbec nezhodovalo s mojimi predstavami a očakávaniami, no predsalen som sa už od toho odtrhnúť nevedel (teda skôr nechcel). Stále ma zaujímalo, čo za zvrat to vlastne nastane, že som počas tých rokov absolútne nevedel, čo a ako, no a seriál som absolútne nespoznával, nestačil sa čudovať. Piata séria mala byť akýmsi objasnením, avšak prvé časti ma, priznám sa, moc nefascinovali. Následne, keď sa to celé tak nejak ustálilo to už bolo o čosi lepšie, no stále sa musím priznať, čakal som čosi viac, to počiatočné tajomno a napätie z prvých dvoch až troch sérií bolo už dávno "v čudu" a nahradil ho akýsi iný kurz smerovania (fantasy? dobrodružné? ťažko povedať, no ak to malo byť mystické, čakal by som čosi predsalen viac...). Moja spokojnosť teda rapídne klesala, avšak keďže už som bol tak ďaleko, dopozerať som to chcel, predsalen zas taký prúser to nebol a v rámci seriálov šlo stále o akýsi nadpriemer. Čiže posledná séria, tam už som bol s tou premenou zmierený a tak teda nezostávalo nič iné, len to sledovať a čakať na samotný koniec, ktorý ma cez to všetko stále značne zaujímal. A keďže nechcem nijak napovedať ani prezrádzať, vrhnem sa už rovno na celkové bilancovanie. Môžem povedať, že ideálnym riešením by podľa mňa bolo, ak by sa nejakým spôsobom zmenila tretia séria (prepísala) a seriál by sa uťal už tam, najneskôr štvrtou. Chápem ale aj to, že kvôli enormnému úspechu sa priam núkala možnosť nejako to ešte predĺžiť, natiahnuť. Aj za cenu mierneho kvalitatívneho úpadku. Ten (aspoň v mojich očiach) nepochybne nastal - zaujímalo by ma, ako veľmi sa výsledné smerovanie seriálu zmenilo od toho pôvodného, ktorí tvorcovia zamýšľali. Čo by som ešte možno vytkol, okrem prílišného naťahovania, je určite vcelku dosť nových postáv, ktoré mi prišli nejakým spôsobom nedotiahnuté, len načrtnuté, i keď potenciál mali väčší (napr. Mikhail Bakunin, Radzinsky, Eloise či tiež Jacob). Z tých pôvodných mi vadilo napríklad neskoršie smerovanie Bena či Locka, ktorí v druhej polovici mohli byť riešení aj inak (lepšie). Nič to, ako celok to však stále považujem za pozoruhodný počin, navyše aj celosvetovo úspešný - v rámci takýchto komerčne založených seriálov ide podľa mňa za posledné roky o jeden z najzaujímavejších vôbec. Päť hviezdičiek je možno málo kritických a neobjektívnych, avšak minimálne za prvú polovicu si to tento seriál rozhodne zaslúži a napokon, ani tá druhá nebola až taký prúser, ako sa podľa môjho komentára možno môže zdať, to zas nie. Moje zmiešané pocity vyplývajú len z toho, že som od toho asi - vzhľadom na pozoruhodný štart - očakával až príliš, neviem. Každopádne konečne si môžem s čistým svedomím sám pre seba povedať, že to mám kompletne celé za sebou. 90%

Láska na vlásku (2014)

Tak na túto rozprávku som bol skutočne zvedavý, to sa priznám. Zaujímalo ma, ako dopadne po mnohých rokoch rozprávka v našom podaní, so súčasnými mladými hercami (aj nehercami), tým pádom ako sa s rolou vysporiada taká Buckingham, či z toho nevznikne trapas, či to nebude pôsobiť lacne... No skrátka, bol som plný očakávaní. Dve hviezdičky nie sú veľa, ja osobne ich prideľujem zväčša filmom, ktoré nie sú úplnými prúsermi ale na druhej strane ani ničím výraznejším, je to niečo, nad čím sa netreba nijak zvlášť zamýšľať a po skončení to okamžite vyšumí z hlavy. A to je aj prípad Lásky na vlásku, žiaľ. Nie je to prepadák, to by som tvorcom krivdil, i keď na druhej strane nepopieram ani to, že pokiaľ by nešlo o domáci produkt, v hodnotení by som bol pravdepodobne o čosi prísnejší a menej by som bral ohľady. Ohľady na čo? No tak napríklad na absolútne neherecký prejav od Celeste, ktorá vzhľadom na to, ako ju promovali a ako pomerne dôležitá bola jej postava, predviedla skutočné minimum (= zopár stručných viet, toť vše), na pomerne nevýrazný a na môj vkus aj zle vystavaný scenár (ktorý mi pripadal tak naivne, že ani deti, čiže viacmenej cieľová skupina filmu, nemohli z kina/obývačky odchádzať príliš spokojné) atď. Dialógy boli doslova a do písmena otrasné - hoci sa nedalo čakať nič svetoborné, mohlo to mať aspoň akú-takú úroveň, teda aspoň si myslím. Navyše tá výmena prišla podľa mňa až príliš neskoro, bolo tam až moc obkecávačiek a tak na hlavné gró filmu nezostal takmer žiaden čas, napríklad tie romantické linky boli hrozne uponáhľané a plytké. Z hercov mal čo hrať vlastne iba Samo Spišák (ktorý sa osvedčil už pred pár rokmi v Nedodržanom sľube, tentokrát to však žiaľ bolo z jeho strany o poznanie slabšie, avšak pod to sa nepochybne do veľkej miery podpísal aj scenár atď.), ostatní ani moc nie. Ženské osadenstvo bolo nevýrazné, jediní kto ešte ako-tak potešili boli herci vo vedľajších rolách ako napr. Čálik... Čiže ak to mám celé zhrnúť, Láska na vlásku ma viacmenej minula, šlo pre mňa teda len o akúsi jednohubku, ktorú si asi ani netreba nikdy viac opakovať. Každopádne je to aspoň akýsi pozitívny signál smerom k slovenskému filmu celkovo (a teda dôkaz, že aj tu sa dá niečo - bez ohľadu na výslednú kvalitu - natočiť, dokonca aj takýto finančne o čosi náročnejší žáner), keď už nič iné. 2/5

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Keď som si tak čítal komentáre od mojich obľúbených uživateľov, zaujal ma najmä ten od kleopatry. No a keďže neviem, čo obšírnejšie k tomuto filmu napísať, pristavím sa pri jej myšlienke. S Formanom bez Nicholsona / bez Formana s Nicholsonom / či bez DeVita alebo ostatných, nebolo by to už skrátka ono. Takto je všetko presne tak, ako má byť a vďaka tomu sme svedkami jednej (minimálne pre tunajších určite) filmovej klasiky, ktorej nemôže uškodiť ani zub času, skutočne nie. Kto by to bol povedal, že Prelet už budúci rok bude "oslavovať" štyridsiatku? Ja teda určite nie, ide o pamätnú záležitosť doslova preplnenú (samozrejme v dobrom slova zmysle) životnými výkonmi. 5/5

Láska nebeská (2003)

Musím povedať, že ide o jednu z najlepších (možno dokonca úplne najlepšiu) romantických komédií, aké som za posledné roky mal možnosť vidieť. Láska nebeská je svojim spôsobom výnimočná, skutočne. Táto výnimočnosť sa skrýva najmä za neskonale pozitívnu a príjemnú atmosféru, ktorá z toho celého tak nejako prirodzene vyžaruje, no a tiež za veľmi sympatické herecké obsadenie, kde všetko funguje tak ako má a zdá sa, že herci si svoje role aj náležite užívajú (no a to malé cameo Rowana Atkinsona, to ma pobavilo ozaj na výbornú). Jasné, vzhľadom na rôzne dejové línie a vysoké množstvo postáv je scenár trošku jednoduchší a nič extra prekombinované sa v tom nájsť nedá, avšak pýtam sa, vadí to vôbec? Myslím si, že naozaj nie, aspoň mne vôbec. Dôležité je, že aj napriek značnej gýčovosti (ktorá mi v drvivej väčšine iných snímok prekáža) je tento film čímsi výnimočný. Dokáže človeka na viac než dve hodiny odtrhnúť od všadeprítomného stresu a zhonu, nechať ho vychutnávať okamih, no a obrazne povedané aj tak nejak pohladí na duši. Verím tomu, že práve tento film sa rokmi môže stať akousi klasickou záležitosťou, ktorou si mnohé domácnosti každoročne spríjemnia vianočné sviatky. 5/5

Vítejte v KLDR! (2008)

Čo sa týka informačného hľadiska, tak tento dokument má prakticky skoro nulový prínos. Žiaľ. O krajine ako takej sa toho dozvedáme ozaj len minimum, vlastne takmer nič, a miesto toho sa to po celý čas zameriava skôr na českých turistov, ktorí sa daného výletu zúčastnili - a poviem vám, nájdu sa tam všelijaké indivíduá. Nápad síce za pozornosť stojí, čiastočne by sa ho dalo označiť aj za odvážny, avšak samotný výsledok je z môjho pohľadu značne rozpačitý. Bodíky dávam viacmenej len za nápad + za pár (dosť málo) záberov na krajinu a architektúru, ktorá sa miestami až nápadite podobá tej "našej" spred ´89. Inak ale nič moc. 2/5

S tebou mě baví svět (1982)

Krásna československá komédia, ktorá ma už niekoľko rokov takmer pravidelne sprevádza vianočnými sviatkami. Vynikajúce obsadenie, pamätné hlášky a momenty, no a taktiež skutočne pozitívna energia, ktorou je (aspoň podľa mňa určite) celý tento film nabitý. Chápem, že nie všetkých to natoľko zaujme a majú pre zmenu iné staré československé "srdcovky", na ktoré nedajú dopustiť, no k tým mojim sa nepochybne radí aj tento kúsok. „Ježišikriste, von jede taky Mates!" 5/5