Počátek (2010)

Napriek tomu, že sa film môže v niektorých aspektoch javiť ako klišé (myslím koncept dejovej zápletky), veľmi ľahko som mu odpustil a užíval si ho od začiatku až do konca. Hlavne vďaka poctivému prístupu, s ktorým bol film vytvorený. To je fakt, ktorý je zjavný už od prvých minút. Opäť raz ma Nolan utvrdil v tom, že v súčasnej dobe patrí medzi najlepších režisérov. To isté platí u DiCapria, ktorého výkony sa mi pozdávajú čím ďalej tým viac. Veľmi dobré výkony podali aj ostatní, či už Gordon-Levitt, Hardy, Watanabe a niekoľko ďalších. Je to jednoducho film, ktorý sa oplatí vidieť. V mnohých aspektoch mi dokonca pripomínal kultovú ságu Matrixu, za čo ma niektorí možno budú mať v zuboch, vopred sa ospravedlňujem :-)) Čo keď je to všetko iba sen? 90%

Kokainoví kovbojové (2006)

Skvelý dokument, mapujúci bláznivé 70. a 80. roky v Miami Beach. Roky plné marihuany, kokaínu, prisťahovaleckých gangov a vraždenia. Ponúka nám detailné pohľad sprevádzaný rozhovormi s troma rôznymi výraznými postavami tejto doby. Jeden bol pašerák, ktorý sa chopil príležitosti v rozvíjajúcom sa miamskom drogovom priemysle a zacítil možnosť, ako sa dá rozprávkovo zbohatnúť. Druhý bol pilotom lietadla prevážajúceho kokaín z Kolumbie, rodák z Miami. No a posledný bol členom medellinského drogového kartelu, vrahom, ktorý si doteraz odpykáva svoj trest vo väzení. Kým prvá polovica sa venovala hlavne spôsobom pašovania kokaínu na trase z Kolumbie až do Miami a následnému šíreniu tejto drogy, druhá polovica je vyčlenená pre krvavé roky, v ktorých sa vybavovali účty medzi kolumbijskými a kubánskymi skupinami. Celkovo ide o veľmi kvalitný dokumentárny snímok, ktorý ponúka ucelený obraz o danom období. Treba pochváliť Billyho Corbena za skvelú prácu a vytvorenie skvelej atmosféry. Takéto veci jednoducho mám rád. 5/5

Klub poslední naděje (2013)

Nespútaný život kovboja. Sex, drogy, alkohol, rodeo. Ron Woodroof si žil svoju idylku, pokým ho pracovný úraz nedostal do nemocnice, kde mu zistili, že má AIDS a zostáva mu možno tak 30 dní života. Celkom šok, čo poviete? Príbeh o mužovi, ktorý behom krátkeho obdobia úplne zmení pohľad na svet, rozhodne sa nevzdať a zabojovať o svoj život a popritom sa pokúsi aj niečo zmeniť. Rozhodne sa zabojovať aj proti farmaceutickým spoločnostiam, ktoré v osemdesiatych rokoch pacientom s týmto ochorením veľa možností neponúkajú. Myšlienka filmu je pekná, celkové poňatie trochu netypické na americké filmy – možno to bude tým, že film natočil kanadský režisér s francúzskymi koreňmi... Matthew McConaughey príjemne prekvapil, definitívne ma utvrdil v tom, že zvládne aj náročnejšie úlohy ako boli tie v ľahkých romantických komédiách. Vyzerá to tak, že mu v najbližšej dobe asi pôjde karta. Za svoje posledné filmové (aj seriálové) projekty si to však jednoznačne zaslúži. Navyše je vidno, že úloha mu dala zabrať – je až nepríjemne vychudnutý, čo ale, vzhľadom na obsah filmu, bolo nutné. Aj tak všetka česť, že sa na to dal. Vôbec by som sa nedivil, keby zato dostal aj sošku, i keď tam má silného konkurenta v podobe DiCapria (uvidíme, ako dopadne tento mikrosúboj, podstatné však je, že sme sa v minulom roku dočkali niekoľko výborných hereckých výkonov). Som toho názoru, že tu sa bude rozhodovať aj o najlepšom filme. Osobne sa síce prikláňam viac na stranu Vlk z Wall Street, no treba podotknúť, že Dallas Buyers Club mal k dispozícii oveľa, oveľa nižší rozpočet. A vzhľadom naň dokázal vyťažiť takpovediac z minima maximum. Rozhodne odporúčam pozrieť, jeden z najsympatickejších filmov za rok 2013. 4/5

Batman začíná (2005)

Moderné filmové zobrazenie Batmana, ktoré – po predchádzajúcich nie príliš vydarených kúskoch – určite poteší komixových nadšencov. Svojou stavbou však dokáže osloviť oveľa širšie publikom. Môže za to hlavne fakt, že film je natočený v modernejšom, realistickejšom prostredí, čím sa vyhýba mnohým zbytočnostiam, na ktorých stroskotali posledné batmanovské pokusy. Nolan jednoducho vie čo robí! A Bruce Wayne v podaní Christiana Balea je rozhodne skvelou voľbou, nehanbím sa povedať, že zatiaľ najlepší v úlohe tohto komixového superhrdinu. Takisto potešila aj celková temná atmosféra Gothamu, ktorá sa k Batmanovi naozaj hodí. Dobré podmienky vytvorené máme, môže sa ísť do akcie. V prvej polovici sa nám Bruce takpovediac zaúča, pripravuje sa na plnenie svojich úloh, ktoré prichádzajú v druhej polovici. Postupne spoznávame záporných hrdinov, ktorých bude treba poraziť a tempo filmu graduje k veľkému finále, k záchrane Gothamu. Tento film vytvoril skvelé východisko pre kvalitnú batmanovskú ságu, ktorá sa nehodlá uspokojiť iba s jedným filmom a svojou precíznosťou si priam žiada ďalšie pokračovanie, ktoré je na konci filmu v podstate aj potvrdené – predstavením ďalšieho Batmanovho súpera. 80%

Ve jménu krále (2007)

Uwe Boll je naozaj zvláštny režisér. Nechápem, ako môže vzhľadom na svoju tvorbu, dostať na projekt taký rozpočet a pritiahnuť také herecké obsadenie. Hlboko podpriemerný svojský režisér + Statham, Liotta, Reynolds, Perlman... to ako vážne? Aspoň stručne k filmu, je to celkom fraška, aspoň z môjho pohľadu, ničím to príliš nezaujme, dej je viacmenej stupídny. Dokáže zaujať maximálne tak po vizuálnej stránke, hoci pri takomto rozpočte sa dalo natočiť aj niečo oveľa viac oku lahodiace. Celkovo to však hodnotím ako silný podpriemer, film, pri ktorom je možné, že ani nebudete mať trpezlivosť dopozerať ho do konca. 1/5

Zpátky do ringu (2013)

Snímok, ktorý naplnil túžby mnohých divákov. Rocky a Zúriaci býk spoločne v jednom filme. A čo viac, spoločne v jednom ringu, tvárou v tvár. Napriek tomu, že De Niro ani Stallone už nie sú najmladší, šli do toho. A to je jedine dobré. Vďaka tomu sme dostali túto sympatickú komédiu zo sveta športu, plnú nostalgie za našimi detskými hrdinami. Akokoľvek som sa filmu pred uvedením do kín obával (bál som sa, že to bude fraška), mýlil som sa na plnej čiare. Samotný dej sa odohráva viac mimo ringu, ako v ňom samotnom, vďaka čomu vidíme pekný príbeh o nenávisti dvoch dlhoročných rivalov, ktorí sa líšia v podstate vo všetkom. Jediné čo ich spája, je žena - Kim Basinger, ktorá tu tiež celkom oprášila herecké umenie. V neposlednom rade treba vyzdvihnúť výkon Alana Arkina, ten chlapík je proste nenahraditeľný! O početné gagy sa staral aj Kevin Hart, i keď niektoré sa príliš nevydarili, občas tlačil na pílu až príliš. No a samotné boxérske scény nakoniec nie sú až tak zlé, hoci je vidno kontrast medzi Slyovou kondíciou a De Nirovým bruškom. To však nie je podstatné, hlavné je, že sme sa dočkali príjemnej športovej komédie s hereckými legendami. 4/5

Love (2011)

Mladý slovenský režisér Jakub Kroner a jeho druhý celovečerný projekt. V porovnaní s Bratislavafilmom je vidno, že Lóve, napriek tomu, že sú stále určené v prvom rade pre mladších divákov, sú komerčne oveľa prijateľnejšie. Majú potenciál zaujať širšie publikum. A to aj napriek tomu, že sa tu opäť stretávame s odvrátenou stranou hlavného mesta, ako tomu bolo tiež v Kronerovej prvotine. Je to však viac v norme, dotvára to dôstojnú atmosféru k hlavnej dejovej linke vzťahu dvoch mladých ľudí. Príbeh sám o sebe nie je ničím extra výnimočný (podobne vystavaných zápletiek tu bolo už nespočetne), zaujímavé je však skôr prevedenie, ktoré je tunajším divákom pochopiteľne bližšie a dá sa s ním ako tak stotožniť. Je vidno, že tvorcovia sa pohybujú v prostredí, ktoré aspoň sčasti dôverne poznajú a preto film pôsobí vcelku autenticky, narozdiel od mnohých iných tunajších súčasných snímkov. Vyzdvihol by som aj herecké výkony, na svoj vek podali Nemtuda aj Svarinská obdivuhodné výkony. Odporúčam pozrieť, minimálne na priblíženie dnešnej mladej generácie, na ktorú sa tento film primárne sústredí. Pre mňa osobne možno najlepší slovenský film za posledné roky (ale priznajme si to, v poslednej dobe sa ich u nás zas toľko nenatočilo). 70%

Veľký rešpekt (2008)

Je z toho až príliš cítiť amatérsky rukopis, tvorcovia sa ešte musia veľa učiť. Taktiež výkony hlavných postáv neboli nijak zvlášť oslnivé, kontrast medzi ich výkonmi a výkonmi ostrieľanejších slovenských hercov je viditeľný, čo sa však dá pochopiť. Oceňujem v prvom rade snahu natočiť film pre mládež, i keď podľa môjho názoru to nie je skutočne nič extra, povedal by som dokonca že silný podpriemer. Tadeto cesta asi nevedie, takýto projekt sa s úspechom jednoducho v takomto prevedení nestretne. 15%

Bratislavafilm (2009)

Nezvyčajný zjav v slovenskej kinematografii. Tak by sa dalo stručne pomenovať. Skutočne, slovenskí diváci sú ešte stále dosť konzervatívni a nie všetci prijmú tento film. To bolo hlavným dôvodom, prečo sa stretol s toľkými kritickými ohlasmi u verejnosti. Tá nebola spokojná s množstvom vulgarizmov a štýlom, akým je zobrazené naše hlavné mesto. To je vlastne aj podstatou celého filmu. Ukázať odvrátenú stránku hlavného mesta. Šedá, ponurá atmosféra špinavých sídlisk plných starých panelákov, ľudia v neustálej depresii, aj to je Bratislava - hoci do turistickej príručky sa to asi nehodí. Atmosféra je vo filme zachytená prostredníctvom viacerých postáv, ktoré naoko nič nespája (taxikár, mladý díler, mafián, človek plný ideálov cestujúci za prácou). Dôležité je, že celý príbeh sa odohráva iba v jednom dni, čo vlastne znemožňuje širšie rozvinúť dej - to však ani nebolo zámerom tvorcov, išlo skutočne o tú atmosféru, opísať život v Bratislave. Čo ma však zaujalo je, že tento film dostal taký priestor v médiách, naozaj bol v čase premietania celkom dôstojne promovaný. Môže za to asi fakt, že sa tu stretli nádejní filmári na čele s Jakubom Kronerom (syn Jána Kronera, ktorý si tu zahral tiež minirolu). Taktiež sa tu objavuje kopu známych slovenských hercov ako Batthyany, Kostelný, Fialová, Roth... osobne ma však zaujal hlavne Michal Nemtuda, podľa mňa naozaj talentovaný mladý herec, veľká škoda, že pri súčasných možnostiach slovenských filmárov moc šancí asi nedostane. Vyzdvihol by som ešte nezvyčajnú kameru, ktorá film ešte viac odlišuje od ostatných kúskov a tiež hudobný sprievod, zložený z hiphopu, hudby, ktorú obľubuje dnešná mládež. Ako som už však spomínal, je to film, ktorý pravdepodobne nezaujme širšie publikum (viacerých asi aj pobúri), rozhodne však kvalitne uvádza do sveta filmu mladého talentovaného režiséra Jakuba Kronera. 45%

Bathory (2008)

Juraj Jakubisko sa rozhodol zaplniť dieru v slovenskej kinematografii (i keď v tomto prípade ide skôr o medzinárodný projekt) a sfilmovať zaujímavý príbeh Báthoryčke, výraznej a rozporuplnej postave slovenských národných dejinách. Čachtická pani ako námet na film je preto zaujímavá voľba, bol som zvedavý, ako sa s tým Jakubisko popasuje... A dopadlo to tak, ako sa dalo čakať. Vo filme bol kladený veľký dôraz na výpravu - dobové kostýmy, či celkovú ponurú atmosféru. V tomto ohľade bol film na slovenské pomery brilantný. Zaujímavé bolo aj medzinárodné herecké obsadenie, anglická herečka Anna Friel v úlohe uhorskej grófky pre mňa osobne pomerne dobrý výber, to isté sa dá povedať o Karlovi Rodenovi. Čo ma však sklamalo bol samotný dej. Naozaj, keď chceme konečne nejaký poriadny film, treba prepracovať aj dejovú líniu! Tu to vyzeralo naozaj zmätene, ani náhodou vás to nevtiahne do deja, nie je to to pravé. A je to rozhodne škoda, vyzeralo to celkom sľubne. 35%