Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Ono to je síce pekné, že konečne prišla po dlhej dobe nejaká snaha o sfilmovanie príbehu tradičného slovenského hrdinu, avšak snaha je jedna vec a samotná realizácia druhá. Možno najdlhšie očakávaný filmový projekt v modernej slovenskej ére totiž sklamal na plnej čiare - teda minimálne mňa. Nečakal som, že sa dočkáme výstavného veľkofilmu, na to by trebalo rozpočet v trošku iných cifrách. Čakal som však dielo, ktoré zaujme aspoň svojim príbehom, ktorý mohol čerpať z rôznych prameňov (veď o Jánošíkovi máme "overených" informácii plno) a vyťažiť z nich maximum. To sa však nestalo, Agnieszka Holland to natočila takto a my to musíme akceptovať. Najviac poteší asi prostredie, v ktorom sa film odohráva a s časti možno aj plejáda hercov, tam to nebolo až také zlé. To sa však nedá povedať o samotnom deji, ktorý bol zbytočne naťahovaný (je tu kopu scén, ktoré by bolo lepšie vystrihnúť) a navyše celkovo taký nevýrazný, nemastný-neslaný. Film o asi najväčšom národnom hrdinovi, zbojníkovi čo bohatým bral a chudobným dával by som si predstavoval v úplne inom šate. 35%

Kokain (2001)

V 70. rokoch bol kokaínový trh v Amerike ešte málo rozvinutý. Celé sa to ešte iba formovalo, prichádzali prví odvážlivci, ktorí sa nebáli riskovať a prevážali kokaín z Kolumbie do rôznych amerických miest, kde ho následne predávali. Jedným z nich bol aj George Jung, chalan z malého mesta, ktorý sa dostal do Kalifornie, kde to postupne roztočil vo veľkom štýle. Treba povedať, že ide o film podľa skutočných udalostí, George Jung naozaj existuje a v súčasnej dobe si stále odpykáva trest odňatia slobody vo väzení Fort Dix v New Jersey (von by sa mal dostať v novembri tohto roku). S filmovým prevedením svojho životného príbehu súhlasil a vtipne poznamenal, že keď mu prvýkrát povedali, že ho na plátne stvárni Johnny Depp, odpovedal iba "Who? Who is Johnny Depp?" :-)) .. Ale poďme späť k samotnému príbehu. Ten mapuje Jungov život od 60. rokov, v ktorých sa dostáva do Kalifornie a začína s predajom marihuany, cez prudký vzrast, zoznámenie s Pablom Escobarom, až po tvrdý pád na dno. Musím poznamenať, že film nespadol "iba" medzi plytké drsné žánrovky bez väčšieho významu, pozoruhodná je aj psychológia hlavnej postavy a viditeľné zmeny hodnôt. Johnny Depp v plnej paráde, zvládol aj početné zmeny vo výzore a veku svojej postavy (od mladíka až po štyridsiatnika s rastúcim bruškom), dobrý výkon aj od krásnej Penélope Cruz, ostatní herci sa taktiež nenechali zahanbiť.. objaví sa dokonca aj Ray Liotta, ktorý stvárňuje Georgovho milujúceho otca. Celkovo veľmi dobrý snímok o jednom z prvých kokaínových dílerov, čo to predávali vo veľkom, ktorý mapuje počiatočné éry tejto drogy v Amerike a kultúru s ňou spojenú. Osobne sa už veľmi teším aj na ďalší snímok - Cocaine Cowboys, ktorý bude zachytávať toto obdobie cez iného dílera a pašeráka, ktorého má stvárniť Mark Wahlberg. Uvidíme, kedy sa dočkáme a čo sa z toho vykľuje, Blow však hodnotím na výbornú. 90%

Kamarád taky rád (2011)

Sympatická romantická komédia, ktorá v žiadnom prípade neurazí. Obsahuje pomerne dosť vtipných momentov, pri ktorých sa dá zasmiať, nehrá to zbytočne príliš na city, je to proste tak akurát. Pochváliť treba hlavne skvelý výber hercov v hlavných úlohách. Mila Kunis aj Justin Timberlake podali príjemné výkony, herecká chémia medzi nimi v tomto príbehu o nezáväznom vzťahu s výhodami fungovala. Z vedľajších úloh potešil aj vtipný Woody Harrelson, je vidno, že nejaký ten talent v ňom ešte je, napriek niekoľkým nie príliš podareným filmom (i keď samozrejme treba povedať, že tu dostáva len malý priestor na plátne, čiže ťažko sa hodnotí nejak podrobnejšie). Takéto typy filmov sa točia rok čo rok v hojnom počte, líšia sa len svojou kvalitou. A tento snímok sa radí rozhodne medzi tie lepšie. 85%

Proud času (2003)

Knižnú predlohu som nečítal a na samotný film som narazil tiež iba náhodou. Ďalší z rady filmov o cestovaní v čase (do minulosti), tentokrát v početnej výprave študentov. Obsadenie celkom obstojné, spomeňme aspoň nedávno tragicky zosnulého Paula Walkera či napríklad herca Gerarda Butlera. Príbeh sám o sebe však nie je ničím zaujímavý, je to viacmenej klišé. Skupinka sa dostane do minulosti aby priviedla späť svojho profesora, ktorý tam uviazol. Ako sa dalo čakať, nastanú nejaké komplikácie, zaslúžia sa o nejaké tie historické udalosti a tak ďalej... Film nič moc, avšak nie je to až taký prúser, ako sa môže zdať. Existuje dokonca šanca, že to dopozeráte až do konca bez nejakých väčších trápení. Pre mňa podpriemer, raz stačilo. 45%

Mafstory (2006) (seriál)

Prvý slovenský seriál z mafiánskeho prostredia. Nečakajte však nič zložité, ide o komédiu od začiatku do konca, ktorá je určená plnoletým divákom len kvôli početným vulgarizmom. Napriek tomu je však seriál - na slovenské pomery - obstojný a aj pozerateľný, dá sa pri ňom niekedy aj zasmiať. Seriál mapuje absurdné a vtipné situácie, do ktorých sa dostáva mafiánsky klan Molnárovcov z Veľkého Medera. Na jeho čele stojí Ali (Peter Sklár), jeho pravou rukou je Banán (Peter Batthyany, hrajúci aj Banánovu mamu tetu Márgit). Ďalšími členmi rodiny sú ešte večne opitý doktor Béla (Martin Vanek), mierumilovný účtovník Milan (Igor Adamec), Aliho manželka Pipina (Gabika Dzuríková) a taktiež málovravný a vždy bejsbalkou vyzbrozený Prco (Ivan Macho). Tieto postavy tvoria hlavnú kostru tohto sitcomu, ktorý je príjemným osviežením medzi slovenskými seriálmi a ktorý si okamžite našiel svojich fanúšikov. Seriál sám o sebe prináša humorné scény a tiež niekoľko podarených hlášok, pri ktorých sa nedá nesmiať. 55%

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Absolútna klasika medzi rozprávkami, kto z nás v detstve nesledoval Toma a Jerryho? Je to veľká srdcovka, seriál, na ktorý nedám dopustiť.. niekedy mi je až ľúto, keď vidím aké sa v dnešnej dobe točia seriály pre deti, väčšina z nich sú hotové frašky a nemajú to čaro, ktoré mali rozprávky kedysi.

Kobra 11 (1996) (seriál)

Kobra 11, diaľničná polícia. Komisár Semir Gerkhan a komisár xy. Prvé pravidlo: v tíme sú vždy dvaja, jedným je Semir, nízky Turek a ten druhý sa proste mení... ten prvý je však večný, to si proste zapamätajte hneď na úvod! Je to až smutné, koľkých partnerov za tie roky už Semir musel pochovávať. Raz darmo, nie každý herec má rád stereotypy. Erdogan Atalay však asi áno, bez neho si jednoducho tento seriál môjho detstva predstaviť neviem :-)) Ale prejdime k samotnému obsahu. Tento nemecký seriál je jednoducho výnimočný. Na televíznej obrazovke sa drží už 18 sezón. A presne taký istý čas sa drží svojej zabehnutej schémy. Možno vám teraz prekazím čaro seriálu - odpusťte mi to - ale po pár epizódach by ste na to prišli tak či tak.. Incident na diaľnici, neúspešné prenasledovanie páchateľa, vyšetrovanie a hľadanie, ďalší stret a konečná naháňačka. To všetko okorenené ešte všadeprítomným ničením aút - to je to, v čom je tento seriál asi najviac originálny - spôsoby, ako rôzne sa dajú naaranžovať búračky a nehody na cestách. Neviem čím to je ale tento seriál mi svojim spôsobom prirástol k srdcu. Viem, ide v podstate, z pohľadu deja o absolútnu frašku ale svojou ťažko opísateľnou atmosférou a v prvom rade faktom, že som Kobru 11 sledoval ako dieťa, mi to tak nejak prirástlo k srdcu. Či už ústredná dvojica komisárov, či duo "menej schopných" Hotte a Bonrath, jazdiacich na Porsche alebo Andrea, šéfka... Síce už ani zďaleka nehltám epizódu za epizódou, keď však na "mužov z Kobry 11" narazím večer pri prepínaní TV kanálov, občas si to pozriem a rád si zaspomínam. Čo sa týka samotných sérií, najlepšie sú asi prvé 3-4, tie sú ešte tak milo neohrabané a nie naplno spútané stereotypom, avšak celkovo si myslím, že série sa kvalitou príliš nelíšia, iba pôsobiacimi efektmi. 50%

Hooligans (2005)

Ako to asi môže dopadnúť, keď sa amík-hobit (no dobre, v tomto prípade Elijah Wood stvárňuje Matta Bucknera, slušného študentíka z Harvardu) dostane do Londýna a pripletie sa medzi chuligánov, ktorých najväčšou vášňou je futbal (žiaden soccer, toto je skutočný futbal, ty sprostý amík!) a s ním spojené výtržnosti? Zapadne do skupiny vedenej švagrovým bratom Petem (Charlie Hunnam, známy aj zo seriálu Sons of Anarchy) alebo ho čaká tvrdý pád? Môže takáto skúsenosť zmeniť jeho pohľad na svet? A ako asi dopadne dlho očakávaný stret dvoch znepriatelených skupín? Z môjho pohľadu ide o výborný napínavý film, ktorý nám umožňuje nahliadnuť na obrovskú vášeň anglických fanúšikov a ich bezhraničnú oddanosť svojmu klubu. Na mužov, ktorí sú cez týždeň bežnými pracujúcimi ľuďmi, no cez víkend sa menia na futbalových chuligánov, ochotných vykričať si hlasivky za svoj klub, potom rozdať či inkasovať nejaké tie rany a nakoniec sa poriadne opiť v bare (Pete Dunham - vodca hooligans West Hamu, no zároveň aj učiteľ telocviku a histórie na základnej škole pobaví :-)) .. Celkovo nemám filmu príliš čo vytknúť, i keď samozrejme by sa našli nejaké chybičky (kde nie?), vzhľadom na celok to však zas na kvalite toľko neuberá. Elijah Wood zahral celkom obstojne (nakoľko som si ho nevedel v tejto úlohe vôbec predstaviť) a Charlie Hunnam bol skvelý a maximálne uveriteľný (je vidno, že postavy drsných chlapíkov mu nerobia žiaden problém, svojej role sa chopil na výbornú) S čistým svedomím môžem film odporučiť, pokiaľ máte radi napínavé drámy a nejaké tie ostré strety s trochou krvi vás neodradia, toto je to pravé. 90%

Ring volný (2004)

Tento film ani zďaleka nie je taký známy ako iné snímky o boxe (Rocky, Million Dollar Baby, Raging Bull atď...), rozpočtom sa im tiež určite nemohol rovnať, nespolieha sa ani veľké herecké hviezdy (Meg Ryan v hlavnej úlohe je odvážny ťah, keďže ide o viacmenej priemernú herečku, to isté Omar Epps, ktorý je pre mňa známy hlavne zo seriálu Dr. House). Napriek tomu však dokáže zaujať svojim príbehom, aj keď po pravde to nie je nič originálne - klasický príbeh z ringu "zdola hore", s hlavným účelom motivovať. Netočí sa to však celé len o samotnom boxerovi, hlavnou postavou je totiž jeho manažérka, ktorá sa ho snaží dostať na vrchol a sama túži po sláve. Takže suma sumárum, tento film ani nešokuje ale ani neurazí, je to taký šedý priemer. Poteší asi hlavne fanúšikov snímkov o tomto športe. 60%

Casino (1995)

Pohľad do hazardného sveta Las Vegas - kde vládnu peniaze - prepojeného s mafiou v osemdesiatych rokoch minulého storočia, navyše vychádzajúci zo skutočných udalostí. A pohľad je to vskutku elegantný, na úrovni. Presne taký, aký by sa od režiséra Scorseseho kvalít očakával. Herecké obsadenie na výbornú - De Niro v roli veľkého hazardného hráča a bývalého stávkara dohliadajúceho na celkový chod kasína (Listen to me very carefully. There are three ways of doing things around here: the right way, the wrong way, and the way that I do it. You understand?), Joe Pesci ako výbušný (a kurva štýlový!) mafián (Peek-a-boo, you fucks, you!) prichádzajúci do Vegas s cieľom rozbehnúť vlastné kšefty a popritom polámať všetky možné kosti/nosy/lebky, no a v neposlednom rade aj jedinečná Sharon Stone v úlohe nevyspytateľnej, no zároveň i čertovsky neodolateľnej polovičky. Scorseseho (zďaleka nie prvá) mafiánska klasika opisujúca vyberané spôsoby kasín, ľudí ťahajúcich v tomto odvetví za nitky, či napríklad praktické využitie pre rozľahlé púšte v Nevade. V tých je miesta dosť - na čokoľvek. Stačí si len vybrať. Avšak nezabúdajte, treba to mať pripravené už vopred! Výborný dojem umocňuje aj fantastický sprievodný komentár hlavných protagonistov Sama „Ace“ Rothsteina a Nickyho Santora, ktorí nám objasňujú dianie na plátne vo veľkom štýle. Treba k tomu snáď napísať niečo viac? Tento film je jednoducho absolútnou klasikou, v podstate povinnosťou pre filmových fajnšmekrov... A ozaj - kasíno vždy vyhrá! 100%