Americká fikce (2023)

American Fiction je povedená satira, která je dostatečně chytrá a sebeuvědomělá aby ji člověk mohl brát vážně, ale zároveň vlastně velice snadno stravitelná pro méně zkušeného diváka, který si ji zapne, protože je nominovaná na Oscary. A to právě hodně oceňuji, že se příliš nenaklání ani jedním z těchto směrů a nachází mezi nimi rovnováhu. Navíc je skvěle zahraná a výborně napsaná a zrežírovaná debutujícím Cordem Jeffersonem. Možná sice lidem, co viděli například seriálovou Atlantu nepřinese něco vyloženě nového co se stylu i témat týče, ale i přesto je to film přinejmenším velice kvalitně vyrobený.

Ostrov lebek (2023) (seriál)

Fajn doplnění MonsterVerse. Líbilo se mi, že to sice bylo propojené s a velice volně navazovalo na Kongův stejnojmenný film, ale zároveň to mělo vlastní příběh a všechno. Samotný příběh lidských postav vlastně až tak zajímavý nebyl, ale mohl by být slušně rozveden v druhé sérii, která doufám někdy dostane zelenou. Postavy mi k srdci nakonec celkem přirostly, tak bych byl nerad, kdyby to skončilo takhle. Rád jsem prozkoumával Kongovu historii a obecně titulní ostrov, animace byla příjemná, atmosféra většinou fungovala… alespoň ještě jedna série je podle mě povinnost. Ocenil bych nějaké propojení s Monarch a celkově širším světem MonsterVerse. 7/10

Argylle: Tajný agent (2024)

Argylle je za vlasy přitažená akční jízda, která rozhodně nebude fungovat pro každého, a nemůžu ji s čistým srdcem doporučit lidem, co čekají něco seriózního (najde se vůbec někdo takový?). Pokud se ale na film chystáte jít s tím, že jste připraveni na dobře natočenou, lehce nahlouplou šílenost s fajn obsazením a dobrým soundtrackem, tohle by mohlo být něco pro vás. Bryce Dallas Howard a Sam Rockwell coby spisovatelka a agent tvoří fajn duo, záporák v podání Bryana Cranstona je zábavný, a skvělé obsazení doplňují hvězdy jako Henry Cavill, Samuel L. Jackson, John Cena, Richard E. Grant či Dua Lipa. Akce si nemůže dovolit tolik krve a brutality jako u Vaughnových Kingsmen, to ji ovšem nedonutí ubrat na stylu a nápaditosti, dokonce do té míry, že se naprosto vymyká realitě. Scénář je asi nejslabší článek filmu, protože dlouho se člověk vlastně nedozví skoro nic a najednou se dozvídá všechno, je toho moc, pořád se dějí nové a nové věci, a divák moc nemá čas na to, aby to všechno zpracoval. Já osobně jsem od filmu vlastně moc nečekal, a proto jsem příjemně překvapen. Je to prostě zábava, nic víc, nic míň. Detailnější recenze zde. Mimochodem, pokud se na film rozhodnete podívat, zůstaňte v kině na mezititulkovou scénu, stojí to za to.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Přijde mi neuvěřitelné, že Hans Zimmer slyšel píseň od Imagine Dragons a řekl si "Ano, z tohohle udělám jednu ze nejlepších skladeb celé Kung Fu Panda série." A taky to udělal. Začnu negativy. Humor se už vážně začíná opakovat, ne vždy vtipy úplně dobře vyjdou, a bohužel mi přijde, že se kvůli komedii často zapomíná na lekce, které se Po naučil v minulých dílech. Vždy je na nějaké lekci založena celá pointa filmu, minule se dokonce fyzicky naučil využívat "vnitřní klid" k odrážení nepřátelských útoků, v jednu chvíli dokonce vypadal, že je v harmonii s elementy (vodu), a tady se na to prostě zapomnělo, není o tom ani zmínka, natož aby to k něčemu používal. Jinak ale vlastně moc výrazných výtek nemám. Animátoři se tentokrát vážně překonali, protože na tenhle film je vyloženě radost se dívat. Líbí se mi také stylizace některých částí: vizuálně podmanivá jednoduchost designu říše duchů je skvělý kontrast s propracovaným světem smrtelníků, navíc na prakticky jednobarevných pozadích dobře vynikají souboje; a dále klasická tréninková montáž je obzvláštněna vizuály připomínajícími ikonický pop-artový plakát Beatles, je to fajn nápad a dobré provedení. Kai v podání J. K. Simmonse je opět velice povedený záporák, líbí se mi jeho příběh a jeho nadpřirozená moc. Jen si myslím, že jeho schopnost proměnit nepřátele ve své zombies a využívat je i jako své oči mohla být využita lépe, stejně jako mohl být hlouběji prozkoumán ten emoční konflikt, když Po musí bojovat proti svým přátelům. Rád jsem byl i za to, že Tigress měla větší roli, vedle Poa a Shifu je mojí oblíbenou postavou série. Kromě Simmonse se k obsazení přidává Bryan Cranston coby Li Shan Poův biologický otec, a jednalo se o fajn dějovou linku, která ze mě sice nevyždímala tolik emocí, kolik asi chtěla, ale fungovala. No finální boj byl skvělý. Líbí se mi, že pokaždé je finále v naprosto odlišných lokacích: v prvním dílu to byl Jade Palace, ve dvojce červené město na vodě, a tentokrát napůl v zelené vesničky uprostřed zasněžených hor a napůl v dozlatova zbarvené říši duchů. Kung Fu Panda 3 pro mě určitě není lepší než jednička, ale užil jsem si ji upřímně víc než dvojku, a těším se na čtyřku. 7.5/10

Kung Fu Panda 2 (2011)

Vím, že pro hodně lidí je dvojka ještě o něco lepší, než jednička, ale já se musím přiznat, že to tak nemám. Dal jsem sice oběma čtyři hvězdy, a dvojka je podle mě stále opravdu skvělý film, ale v mnoha aspektech preferuji jedničku. Začněme ale tím, co mi zde přijde lepší. Zaprvé je to animace - od minulého dílu uběhly tři roku a technologie se posunuly, a výsledkem jsou propracovanější detaily, plynulejší a přirozenější pohyby, a celkově animace hezčí na pohled (i když už v prvním dílu byla animace vážně hezká). A dále (a hlavně) se mi více líbí ponaučení, které se film snaží předat divákovi, Jednička byla o tom, že neexistuje žádná speciální přísada, že si musíte jen věřit a pak dokážete cokoliv. To je fajn, ale bohužel realita není vždy taková. Proto se mi více líbí poslání tohohle dílu, které je vlastně dvojí: zaprvé - není až tak důležité, kým jste byli v minulosti, vždy se můžete vydat na správnou cestu, a záleží na tom, kdo jste teď; a zadruhé - rány se zahojí, možná vám po nich zbydou jizvy, ale to je v pořádku. Vážně krása. Jinak celkově pro mě film kvalit toho původního nedosáhl. Gary Oldman jako Shen je sice skvělý, a na papíře se mi vlastně líbí, že tentokrát má záporák osobní spojitost se samotným Poem a ne mistrem Shifu, jak tomu bylo jedničce s Tai Lungem, ale v reálu pro mě bohužel nefungoval tak dobře, vůbec jsem z něj neměl nějaký pocit nebezpečí nebo hrozby, a dokonce i jeho armáda byla vlastně docela neschopná, a celkově vzato jsem z něj byl spíše zklamán. Snímek navíc dělá to, co většina pokračování akčních filmů, a to že se snaží být ve všech ohledech větší, než jeho předchůdce. Více lokací, více postav, větší akce atd., a tím pro mě tak trochu ztrácí jedinečnost a osobitost prvního dílu, a film mi i přes všechny snahy přišel méně zábavný a méně vtipný, i když, přiznávám, emocionálně mnohem vyspělejší a funkčnější. Mistr Shifu mi zde také velice chyběl, jeho dynamika s Poem je jedna z nejlepších částí celé série a v tomto filmu prostě po začátku téměř nebyl a byl don jisté míry nahrazen postavou The Soothsayer ztvárněnou Michelle Yeoh, která je sice fajn, ale mistr Shifu je prostě jiná liga. I přes všechny moje výhrady je ale Kung Fu Panda 2 skvělá zábava a rozhodně se nejedná o nijak veliký downgrade. 7/10

Vládcové nebes - Část první (2024) (epizoda)

Velice solidní díl. Hlavní postavy jsou převážně sympatické a dobře zahrané, i když trochu stereotypické v rámci žánru. Austin Butler stále zní jako Elvis, ale vlastně se to k jeho postavě i docela hodí. Seriál (nebo zatím alespoň tato epizoda) dobře zobrazuje bratrství pilotů ale zároveň se vůbec nesnaží prezentovat válku jako něco romantického, naopak ukazuje její krutost a hrůzu. Ta klasická dějová linka ve smyslu “šéf nás chce zrušit ale já to nedopustím, tak se snažte kluci” mi přijde ohraná, je to celkem levný a často používaný způsob jak uměle zvýšit pocit, že je v sázce všechno, takže nemám úplně radost z toho, že je to i tady. Ale je to teprve první epizoda a zatím to zde nemělo velkou roli, tak třeba s tím vůbec problém mít nebudu. Jinak vážně super, i po technické stránce. 8.5/10

Smysl pro tumor - Epizoda 3 (2024) (epizoda)

Další týden, další dobrý díl. Jsem rád, že i Filipovi rodiče mají v seriálu hodně prostoru a líbí se mi, že stejně jako na Filipův stav je kladen důraz na stav jeho rodiny, jak se s tím vypořádávají, a zároveň i na jejich problémy které nezpůsobila Filipova rakovina, ale které jsou starší a hlubší.

Smysl pro tumor - Epizoda 2 (2024) (epizoda)

Ještě o něco lepší, než první díl. Místy se trochu táhl, tempo nešlapalo tak dobře jako minulý týden, ale stylově je vyváženější a konzistentnější. Postavy jsou napsány a zahrány skvěle, a opět chválím režii, kameru a střih. 8/10. Česká televize začíná rok 2024 skvěle.

Smysl pro tumor - Epizoda 1 (2024) (epizoda)

Za mě velice solidní pilotní díl. Na české poměry dobře natočený a nastříhaný, režie je velice jistá, herci hrají dobře, šlape to a má to energii. Některé postavy jsou trochu nepříjemné, v tom se zdejšími komentáři souhlasím, ale doplním: viděli jste někdy v životě něco? Víte co znamená osobní vývoj? Charakterový oblouk? Za pár dílů budete mít Filipa rádi :) A naprosto nechápu kritiku, že je seriál depresivní… jestli jste čekali, že pořad o rakovině bude samé sluníčko a duha, to je asi na vás…

Vánoční ulička (2023)

Kdybych měl korunu za každý streamovací film z tohoto týdne ve kterém mají protagonisté sobecké přání, které nakonec málem zkazí Vánoce a vlastně životy celé rodiny, kde kouzelná osoba předá rodině důležitou lekci, kterou zrovna všichni potřebují, kde v příběhu dcery hrají nějakou roli hledači talentů mezi sportovci, o kterých rodiče nemají vědět, a kde se objeví nějaká relativně populární hudební skupina, měl bych dvě koruny, což není moc, ale je zvláštní, že se to stalo dvakrát. Viz Rodinná rošáda (2023). Tohle je ovšem na horší z těch dvou.