• Thriller

Taking Off (1971)

Forman se asi ve svém prvním zámořském filmu necítil příliš jistý v kramflecích, a tak si trochu vypomohl a použil jako rámec prvky z českého "Konkurzu". Zajímavé je, že tak, jako v českém Konkurzu výrazně vyčnívá Yvonne Přenosilová, tak v Taking Off oslní tehdy neznámá Kathy Bates. Beru to jako plus, že dal oběma budoucím hvězdám možná jejich první příležitost. A to ve chvíli, kdy on sám musel zvažovat, jak dál...

Landru (1963)

Elegantní svádění, a našim očím utajená likvidace zámožných žen, působí v načechraných secesních kulisách sice velice efektně, ale zároveň velice nezaujatě. Celé mě to lehce minulo.

Interiéry (1978)

To, co mám na Allenovi ráda, je jeho humor a nadhled. To, s jakým sarkasmem a ironií dokáže popsat vážné věci, aniž by se svým hrdinům vysmíval. Allen bez vtipu je nejen méně zábavný, ale i méně tolerantní ke slabostem svých postav.

Jidášův polibek (1998)

Když nic nečekáte, může se vám stát, že budete mile překvapeni. Černá krimikomedie možná nepůsobí nejoriginálněji (taky už je 20 let stará a kolik podobných únosů a podrazů jsme už viděli?), ale má švih, vtipné dialogy a je obsazená skvělými britskými herci. Za to, že jsem se výborně bavila, a za kouzelnou Carlu Gugino, klidně hvězdu přidám.

Jezinky a bezinky (1944)

I když mám Cary Granta jinak docela ráda, jeho přehrávání mě iritovalo tak moc, že ovlivnilo celkové hodnocení. Co to proboha dělal s těma očima? Všichni ostatní vedle něj vypadali, jako že hrají naprosto civilně.

Andrej Rublev (1966)

Vizuálně jeden z nejkrásnějších filmů jaké jsem kdy viděla. Ovšem také jeden z nejnáročnějších na pozornost a soustředění.

Pět hrobů u Káhiry (1943)

Billy Wilder má opět můj velký obdiv, protože se mu podařilo udržet celý film i jeho vyznění v sympatické rovině. Bála jsem se, že díky době, ve které ho točil, půjde o patetickou vlasteneckou agitku. Nestalo se. Má to šmrnc, má to vtip, Němci nejsou za idioty a úvodní scény tanku v písečných dunách jsou esteticky dokonalé

Gosford Park (2001)

Stejná hierarchie, které se podřizuje panstvo v horních patrech, se odráží i na těch, kdo jim slouží. Detailní pohled, nesmlouvavě satirický a velice zábavný, je okořeněn vraždou, která je pro většinu přítomných stejnou nepříjemností jako skvrna na saku anebo pozdní příchod na večeři.

Experimenter (2015)

Velice zajímavé téma a velice nepříjemná zjištění o lidské povaze. Snad jen forma mi tak úplně nesedla, film působí až příliš jako naučný dokument. Vtipné je, že zrovna dnes jsem narazila na článek nazvaný "Dvě třetiny lidí mají sklon k poslušnosti a vedou nás charismatičtí psychopati, říká známý psychiatr."

Elvíra Madiganová (1967)

Vzpomněla jsem si, že už jsem Elvíru kdysi viděla. A i když na takovou zničující lásku nevěřím, okouzlilo mě její zpracování - nádherný obraz a hudební doprovod navozují atmosféru, které se nedá odolat.