BloodyVamp

Ladislav Vaverka

okres Prostějov
El Niňo

• 22.8.2008  12:24
    Helena Trojská (TV film) (2003)

60% za vynikající epickou hudbu Joela Goldsmithe ! Má holt smůlu na průměrné projekty...

• 16.8.2008  14:43
    Miami Vice (2006)

Zklamání. Průměrná krimi se skvělými herci, která se hodně vleče. Ano, závěrečná přestřelka má něco do sebe a Badeltova skladba A-500 je špica. Takže 3 akorát.

• 16.8.2008  14:31

Kdyby takhle vypadal tragický Singerův Superman Returns ! V tomto případě za málo peněz hodně muziky. Grafika je sice oldschool, ale všechno vypadá naprosto senzačně. Superman bojující se superzrůdičkou Doomsday nebo se svým klonem, ničící Metropolis ! Tohle byl nášup ! Zajímavý příběh, sympatické postavy, hlášky (můj oblíbenec ďábelský Lex Luthor), vynikající akce. Další takové filmy ! Mimojiné se seriálem Angelem nemá jen společné 2 ústřední hlasy postav (charizmatičtí Adam Baldwin a James "Spike" Marsters), ale také vynikající disonantně- heroickou hudbu Roberta J. Krala ! Silný náběh na 5 hvězd.

• 16.8.2008  11:54
    Velkej biják (2007)

Jediným plusem se stává dokonalé kopírování hollywoodských blockbusterů včetně prostředí a postav (Narnia, Karlík, Piráti z Karibiku, X Men 3, Šifra...). Člověk až žasne, jak tvůrci daleko došli. Bohužel již od začátku sledujeme pouze smršť samoúčelných nechutností, trapností, nestravitelného humusu... Ze začátku tancující David Carradine (chudák bylo mi ho líto)...už to byl vrchol trapnosti, ovšem tvůrci zašli mnohem dál... Tohle je typický, tragický případ odpadu bez vkusu. Alespoň že Jaymě Mays to slušelo a hudba recyklovala všechna slavná hudební témata z výše zmíněných filmů.

• 15.8.2008  15:34
    Na Západ (TV seriál) (2005)

Vynikající. Šestidílná sága rodiny Wheelerů si vytyčila za úkol vyprávět tak široké obdoví jako dobyvání americké západu v letech 1820-1891. Rozsah je to vskutku obdivuhodný. Od počátku je ústřední postavou Jacob Wheeler- v prvních dvou dílech sledujeme jeho dobrodružnou cestu Západem, posléze jeho úlohu převezmou synové a vzdálení Wheelerové (David, Robert...). Příběh také sleduje situaci indiánů, vše se točí kolem vypravěče Milován bizonem, který má vizi s příchodem bílých a snaží jí předejít. Jenže vize se čím dál více naplňuje, bílí vetřelci zabírají čím dál více půdy, až je nakonec nahrnou do rezervací. První dva díly jsou ještě docela optimistickým úvodem. Celá cesta Jacoba (výborný Matthew Settle) nna Západ, potažmo do Californie je drsná, dobrodružná, napínavá a má vyjimečný westernovský záběr. Vrcholem je bez debat druhý díl Manifest Of Destiny, seznamuje s množstvím nových postav. Sledujeme zde napínavou cestu kolony do Kalifornie, díky ní jsme svědky mnoha skvěle gradovaných scén a krásných scenérií. Několik jich je vrcholem celé minisérie (strhující sekvence přechodu vozů skrze řeku, spouštění vozů ze strmého kopce) a připočtěme si k tomu nové zajímavé postavy, se kterými bohužel scénář nezachází v rukavičkách (ano, smrti mnoha hlavních postav působí neotřele, Beau Bridges coby "kapitán" kolony excentricky přehrával, ale zazářil v každém okamžiku). Z konce mi spadla čelist- stačil jen záběr na indiány a kořalky. V třetím díle jsme seznámeni se zlatou horečkou v Kalifornii a dovídáme se, jak kolonisté pokročili se záborem nových území. Ano, dočkáme se i pověstných hádek o zlato (které tak kazí lidský charakter jak víme) a jedné povedené smrti hlavního hrdiny. Zde v druhé polovině přebírá po Settlovi úlohu Jacoba veterán John Terry (Jackův otec v Lost) a otěže příběhu spíše svírají v rukou Jacobovy děti. V indiánské části máme první masakr, velmi sugestivně podán a již pomalu přichází deprese (vybíjení indiánů). Díly 4-6 jsou zcela jiné, spíše než na rodinu Wheelerů se těžiště děje orientuje na vyhlazování indiánů a jejich poslední boje (tolik jsem se těšil na pověstný Little Big Horn a nafoukaného generála Custera v podání Jonathana Scarfeho- tak jsem si vždy Custera představoval, ovšem bitva mohla být delší a nepůsobit jakoby z rychlíku). A také proslulá, ale náročná stavba železnice spojující dva oceány (zajímavý Christian Kane v roli Abrahama Wheelera potěšil). Od druhé poloviny pátého dílu jsme svědky stále smutnějších sekvencí- indiáni v rezervacích, zejména kruté "odindiánštění", procesy převýchovy dětí. Nejobtížnější je bez debat poslední díl Ghost Of Dance, plný zoufalství, beznaděje, temnoty... Máme tu po čertech hodně silných a mrazivých momentů, z nichž vyčnívá sugestivní sekvence masakru indiánů u Wounded Knee. Výsledek umocňuje výpravná kamera a působivá (leč neoriginální a repetetivní) hudba Geoffa Zanelliho, který byla odměněna cenou Emmy. Další kapitolou jsou herci, kterých je tu skutečně mnoho a i na malém prostoru jsou působiví (nezvykle drsný Sean Astin z LOTR TRILOGY, přesvědčivý Skeet Ulrich v úloze Jethra Wheelera, Christopher Heyerdahl z SGA, Balthazar Getty z Aliasu atd...). Přičtěme si desítky vedlejších rolí nejslavnějších představutelů indiánských náčelníků. S tím souvisí i skvěle natočené indiánské obřady (Tanec slunce, Tanec duchů). Z toho mála, co by se dalo Into The West vytknout je časté (a zbytečné) střídání herců u stárnoucích postav. Tak se mnohdy stalo, že jednu postavu hráli i 4 herci. Lehce jsem byl zklamán z mála akce, kterou minisérie nabízí, příležitostí má však tolik- slavná bitva u Little Big Horne je odbytá a vyprávěna z "rychlíku". Bohužel se zřejmě nenašlo více financí na pořádné akční sekvence (vzpomeňme si na Bratrstvo). Nejlepší akční scénou se paradoxně stává hned ta první- vyjimečně natočená sekvence lovu bizonů Lakoty (plus velice cool způsob jakým je loví- však uvidítě). Jinak se bezesporu jedná o vyjimečný Spielbergův počin se skvělým scénářem a vypointovanými dialogy. Takhle by měl přívěh z Divokého západu vypadat. 100%.

• 12.8.2008  23:11
    Hancock (2008)

Hancock má u mě tu smůlu, že jsem ho viděl po famózním konkurentovi Temném rytíři. Tomuto majstrštyku totiž nesahá Hancock ani po kotníky. Spíše než celovečerák by se dal Hancock charakterizovat jako solidní (drahý) pilot k připravovanému seriálu. Takhle se jedná o svižnou letní jednohubku, která jen prošumí vzduchem a divák si z ní odnese slušný Powellův motiv, to jak je Charlize Theron pořád sexy, charizma Willa Smithe a vynikajících prvních dvacet minut. Ano, vše se nese v plně komediálním duchu, atypický hlavní hrdina chlastá, mluví sprostě a při potírání hrdinů demoluje vše v okolí. Potom přijde náprava, plno poučujících klišé a jde to z kopce. Celá druhá polovina tak nějak ztrácí kouzlo a působí odflákle, naštěstí však přijde velice rychlý konec a divák si oddechne. Pokud to budete prát jako komiksovou parodii, 50% bude akorát (raděj u tohoto mozek na rozdíl od nového Batmana nechejte doma).

• 11.8.2008  21:30
    Strážce duší (TV seriál) (2005)

Hrátky s nadpřirozenem mám rád. Pokus o české Akta X ovšem nevyšel. Ovšem co předvádí ústřední duo je tragické...Koncept při luštění záhad imho vždy stejný, Norrisová je pouze pro ozdobu, Vaculík většinou sice tápe, ale i tak je jedním z největších kladů seriálu. Kvalita dílů je silně nevyvážená, pamatuji na dva, tři co měly nějakou úroveň. Bohužel, na opravdový tuzemský mystery seriál se vším všudy si musíme počkat...

• 11.8.2008  21:21
    Přízraky mezi námi (TV seriál) (2000)

Průměrný seriál pro teenagery, který má místy docela slušnou atmosféru. Je také ale pln klišé všeho druhu, známí čeští herci většinou přehrávají ostošest, ústřední duo je zahráno mizerně. Nepříjemně je vidět malý televizní rozpočet, díky čemuž díly ztrácí feeling. Přízraky mezi námi měly potenciál být mnohem lepší...

• 10.8.2008  19:55
    Wyatt Earp (1994)

Skvělý western s mnoha hvězdami ve vedlejších rolích. Nikdo ovšem film nekrade Kevinu Costnerovi, který má potřebnou dávku chlapského charizmatu. Celý příběh je uvěřitelný, dialogy nešustí papírem a je velice svižně vyprávěn. Musím pochválit slušnou akci a hlavně hudbu Jamese Newtona Howarda, který snad ani neumí šlápnout vedle.

• 7.8.2008  08:50

Je to bezesporu pecka, kterou jsem počas dětství hltal a litoval, když mi unikl jediný díl. Přes nespornou naivitu, která k danému žánru patří jsem si užíval tuto nedostižnou jízdu napříč světem. Vrcholem byl pro mě poslední díl, který využívá dané pointy a byl jsem velmi mile překvapen. Musím zde pochválit sympatické postavy, cool záporáky a na osmdedátá léta skvělou animaci. Vydařil se taky český dabing.

• 5.8.2008  21:04

Před devíti roky jsem byl z tohoto akčního nářezu na větvi, teď za nostalgii dávám slabší 4 hvězdičky. Ono náboj to stále má, výsledku moc pomohla božská hudba Hanse Zimmera. A Travolta dal vzniknout dalšímu cool záporákovi, který se prostě zapsal to filmové historie. Jeho hlášky, gesta, chování... Děj je stupidní, má spostu nelogičností, ovšem akce brilantní (ale není jí tolik co bych čekal). Bohužel herecky pokulhává Christian Slater, Samantha Mathis s neustále vykuleným výrazem také na věrohodnosti nepřidá. Přesto to má kouzlo moderního westernu. 70%.

• 5.8.2008  14:20

Jeden z nejlepších česko- slovenských filmů poslední dekády. Prim hraje skvěle vykreslené prostředí na "ostravsku" plné deprese, beznaděje...a to díky skvělé kameře. Je to taková sonda do duší několika obyčejných lidí. A věříte jim všechno, převážně díky dobře napsaným postavám a uvěřitelným dialogům (ano je tu taky prostor pro humor, několik nezapomenutelných hlášek). Ale největší podíl mají skvělí herci. Nejlépe je na tom můj oblíbený Oldřich Navrátil, který je charizmatický snad v každém projektu, kde hraje. Velice je na tom přesný Igor Bareš, za zmínku stojí Petra Špalková a Anna Šišková. Více takových příjemných překvapení...

• 3.8.2008  00:32
    Mechanik (2004)

Příklad typického existenciálního filmu se skromným rozpočtem, pomalým tempem, vynikající atmosférou (kamerové filtry došediva, v mnoha okamžicích bez barevného spektra výborně charakterizuje Trevorovo bloudění světem a nechopnost rozlišit realitu s halucinacemi) a režií. Tento film je tak ponurý a depresivní už od prvních sekund, že se mi po půlhodině chtělo vypnout film. Nicméně, vše je působivé až do zcela normální pointy, která skutečně diváka nešokuje a je zcela logická. Bohužel si nejsem jist, zda do sebe všechno zapadá tak jak mělo (mnoho souvislostí jsem nestačil pochytit). Herecký koncert tu předvádí Christian Bale, jehož dvacetikilový podvyživený Trevor Reznik je zcela atypickou hlavní postavou, a sympatie diváků si zřejmě získá až při rozuzlení. Je to velmi zvláštní film, zcela nevhodný pro masy. Musím srovnat s Nahým obědem Cronenberga, který mě taky nikterak neuchvátil. Hodnocení je značně problematické, tento film asi patří do kategorie, která by se neměla hodnotit. Opravdu nevím, zda se mi film líbil nebo ne. Proto střední cesta.

• 1.8.2008  14:15
    Wanted (2008)

Zabij jednoho a možná zachráníš tisíc. Non stop zábavná cool jízda, která odsýpá rychleji než nedávný Speed Racer. Bekmambetov má velice našlápnuto již od začátku a servíruje nám krvavé přestylizovaná jatka sice s přímočarým příběhem (alespoň to tak v prvních 2/3 filmu vypadá) a skvělými vizuálními triky. Scény, kdy vidíme do sebe zpomaleně narážet náboje, či ohýbat střely z hlavy dlouho nedostanu. Stejně jako famozní vygradované finále. Takhle má vypadat komiksový akční film, tempo je přímo šílené a dialogy vypointované. Proč 4 ? Měl jsem problémy s úvodní půlhodinkou, kdy jsem moc nechápal oč vlastně jde a nedělaly mi moc dobře zvuky bušícího srdce. Všechno to příliš připomíná Matrix- četnými zpomalovačkami a herci McAvoyovi jsem prostě proměnu z ušlápnutého úředníčka do sebejistého zabijáka nevěřil.V druhé půli byl už ok. K hereckému obsazení nemám výtek, pochválil bych Thomase Kretchmanna, který na malém prostoru dal vzniknout kvalitnímu charakteru a účastí bývalého Nejvyššího kancléře Nové republiky Valoruma (Terence Stamp v úloze Petewarskyho). Všemu vévodí výborná Elfmanova hudba, která výsledek povyšuje ještě někam výš.

• 1.8.2008  00:11

Tak tohle mi nejde na mysl. Nejen že David Hewlett dokáže fantasticky hrát (jeho nesporný komediální talent prokázalo ztvárnění McKaye v SGA), ale i výborně napsat a režírovat tuto absurdní, ulítlou černohumornou taškařici. Je radost sledovat jeho počínání před kamerou i za ní. Ano, je to za malé peníze natočená komediální zábava, která si neklade vyšší ambice než pobavit (všichni zúčastnění jsou s SGA, proto neustálé parodie na scifi). A to se jí daří výborně, navíc bez zaškobrtnutí v tempu. A závěrečná pointa je výborná ! Je vidět, že se všichni zúčastnění výborně bavili (netradiční velice vtipný Christopher Judge a sebeparodická Rachel Luttrell), musím vyzdvihnout oduševnělou, velice sympatickou Kate Hewlett. Příjemné překvapení nejen pro fanoušky SGA. 90%.

• 30.7.2008  23:28
    Speed Racer (2008)

Takhle vtažen do obrazu jsem nebyl od třetího Bourna. Bratrům Wachovským se povedlo něco neuvěřitelného. Pomocí nejmodernějších technologií natočili revoluční snímek, který zase posouvá film jako takový o pár sáhů dál (pomocí nejrůznějších prolínaček jednotlivých záběrů, až přepáleně barevných kamerových filtrů a dynamického střihu). Kapitolou samou pro sebe je triková stránka filmu- ještě jsem neviděl tak dokonalé skloubení 2D a 3D prostředí s živými herci. Režie Wachovských je super, nedělá jim problém během závodu vyprávět flashbacky a navíc je veškerá akce přehledná. Herecké výkony jsou slušné, ovšem nejzajímavější postavou je tajemný Matthew Fox, který hraje skvěle snad všude. Hudba Michaela Giacchina ještě podtrhuje výsledný dojem nahoru. Je adrenalinová a strhující, rozhodně stojí za to sehnat si soundtrack. Bohužel film se nevyvaroval drobným vadám na kráse- a to především tempo v první polovině (do začátku závodu Casa Cristo), které bohužel drhne. Další výtkou je snaha být za každou cenu cool a místy přepálená stylizace, který krapet pokazí výsledný dojem. Mám na mysli všechny ruční souboje. Dále je na škoda infantilní dvojka bratra Speeda a šimpanze, kteří slouží coby úlitba dětskému publiku. Díkybohu mnoho prostoru nemají. Ano, děj je naivní a snadno předvídatelný, tohle ovšem ke komiksu patří. Zápletka mi sedla. Vizuálně nejnabitější a nejvíce strhující pecka, co jsem měl tu čest vidět. Kdybych měl 10 let, byl bych bez sebe. Takto se mi splnil po Transformers další dětský sen. Jen tak dál ! 90%.

• 28.7.2008  16:02

Zatím poslední článek dosavadní trilogie Resident Evil se mi jeví jako nejzdařilejší. Můžeme za to vděčit převážně režijně zkušenému Russellovi Mulcahymu a v rámci žánru solidnímu Andersonovu scénáři (hloupé dialogy a průměrní herci ovšem zůstali, ale o ně až tak nejde). Po vlažné půlhodince nabere Extinction velice slušné tempo, můžeme se kochat propracovaností zručně natočených akčních scén (nezapomenutelná scéna s havrany či stylové probití skrze stovky zombies ke konci. Díky otevřenému závěru se můžeme těšit na čtvrté pokračování. Svižná akční jízda, která strčí jedničku i dvojku do kapsy. 70%.

• 28.7.2008  12:02
    Dr. Horrible's Sing-Along Blog (TV seriál) (2008)

"I have PHD from horribleness." Joss je génius ! Vynikající komiksový muzikál, udělaný za minimální peníze. Jednou bude mít kultovní status. Velmi dobré obsazení seriálových hvězd současnosti (Harris, Fillion), kteří se evidentně při natáčení bavili. Velmi překvapivé je vlastní muzikálové spektrum- chytlavé písničky, které napsal sám Joss a pěvecké nadání ústřední trojice. Není tu nouze o absurdní děj, pověstné hlášky a na žánr atypický závěr, ze kterého zamrazí. Bavil jsem se od začátku do konce, tohleto je pecka !!! Chci další pokračování !

• 20.7.2008  12:43
    Point Pleasant (TV seriál) (2005)

Výborná mystery/drama minisérie, která měla potenciál stát se bezmála kultovním seriálem. Bohužel však (podobně jako u Miracles) v USA seriál narazil na odpor a kvůli nízké sledovanosti byl posléze Foxy zrušen. Absolutorium si zaslouží nápaditý scénář, kombinující prvky těch nejlepších rodinných dramat se zajímavým nadpřirozenem. Postavy jsou napsány velice dobře a casting se podařil na výbornou. Dodnes můžu slintat nad vnady hlavní představitelky, "andělsko- ďábelské" Elizabeth Harnois, která vypadá, jako by se promenádovala na módní přehlídce. Nicméně úlohy "dítěte temnoty" se chopila víc než dobře. Nepokulhávají další představitelé hlavních rolí, z nichž jednoznačně na sebe pozornost upoutává cynický, hláškující záporák Lucas Boyd (výborný Grant Show), nezaostává ani Dina Meyer či půvabná Aubrey Dollar. Esem v rukávu je potom cameo Roberta Kneppera. Pochvalu si rovněž zaslouží výborná kamera, úvodní Elfmanova znělka a hudba Roberta Duncana (7. série Buffy). Poslední díl svou otevřeností a nedořečeností sice naštve, ale samotný závěr na druhou stranu není klišé a zanechá z Point Pleasantu velice příznivý dojem.

• 13.7.2008  02:38
    Mlha (2007)

Byl jsem zvědav, jak si Frank Darabont poradí s adaptací Kingovy hororové povídky. Můj názor je značně rozporuplný. První polovina na tom není špatně, Darabont buduje tísnivé napětí ve stísněném supermarketu a dostavuje se pocit klaustrofobie. První scéna s chapadly mě doslova přikovala o obrazovce, napětí je gradováno na maximum a hustá atmosféra mlhy jako by se dala krájet. Na napínavou scénu s provazem jen tak z hlavy nedostanu. Hodně drsné scény taky potěší, krví se tu rozhodně netěší. Škoda jen, že druhá půle je jak scénáristicky, tak režijně (až na překvapivý závěr) zcela odfláknutá. Jednak za tento fakt může iritující postava náboženské fanatičky přehrávající do absurdna a nelogické chování postav. Na druhou stranu film si udržel jisté napětí až do konce díky davové hysterii a psychóze lidí, kteří jsou si navzájem nepřítelem horším, než nestvůry. Ano, trikově mají určitě jisté mezery, nicméně s designem monster si trikaři pohráli (z pavoukovitých zrůd jsem měl noční můry a ty větší byly dostatečně působivé zdálky). Ovšem s přibývající stopáží jde i atmosféra pomálu do háje a citově mě ani nezasáhla dramatické scéna úprku ze supermarketu. Ovšem skvěle gradovaný závěr plný zoufalství a beznaděje mě odrovnal. Jak tu někdo vzpomínal, posledních 10 minut je jedinečnou audiovizuální žranicí a diváka spolehlivě dostane. Nicméně mám stejně pocit, že to všechno byla vykonstrovaná scénáristická berlička, jak dostat diváka. Musím pochválit dobře funkční hudbu Marka Ishama (ženský vokál a táhlé smyčce na konci), herce (Thomas Jane hrál asi nejlíp, potěšil William Sadler z Wonderfalls), střih i kameru (díky ní má film atmosféru). Darabontův počin funguje díky depresivní a temné atmosféře, napětí, nicméně druhé půli by prospělo zkrácení stopáže okleštění scénáře od mnoha logických lapsů. Ale i tak, vcelku příjemná hororová pochutina v rámci žánru, zatím ale lepší 3*.

• 12.7.2008  15:41

Nebudu zastírat, že jde o velice příjemné překvapení. Bál jsem se, jak si Ben Affleck poradí se svým režijním debutem. Výsledek je nad očekávání. Snímek táhnou spolehliví herci- slušný Casey Affleck, charizmatičtí muži na straně zákona- Ed Harris a Morgan Freeman či nejen do počtu půvabná Michelle Monaghan, kterou můžu již od jejího krátkého štěku v Constantinovi. Jedná se o zručně natočené kriminální drama, které nenechá diváka chladným. Přestože první polovina je mírně rozvleklejší a zajímavější, ta druhá tento nedostatek bohatě kompenzuje. Z hlediska napínavosti scén na mě zanechala největší dojem přestřelka s pedofilem v domě, nebo například scéna u lomu. Velké morální dilema na konci ve mě hlodá doteď, je silné, je uvěřitelné a neměl jsem pocit, že by mě chtěl Affleck citově vydírat. K velice slušné atmosféře přispívá velmi povedená hudba od Harryho Gregson- Williamse, která od prvních sekund příběh vypráví. Po druhém shlédnutí možná půjde mé hodnocení ještě výše.

• 12.7.2008  13:07

Na české poměry vůbec ne špatná kriminálka. Zejména ústřední trio záporáků jsi zasluhuje absolutorium. Ti mají charizmatu na rozdávání. Ať již je to zdráhavý Michal Dlouhý, šílený Jan Dolanský či úlisný Richard Krajčo. Nezaostává ani ženské osazenstvo, kterému vévodí má oblíbená Alice Bendová z Rodinných pout. Vizuálně nepochybně pecka, máme tu několik velice odvážných erotických scén, naturalisticky ztvárněný porod, trochu svižné akce...Výtku bych měl v množství postav, občas pokulhávající dramaturgii a přílišné délce. Jinak ok.

• 12.7.2008  13:06
    Rain Man (1988)

Rain Man je krásný film. Absolutorium si bezesporu zasluhuje herecký výkon Dustina Hoffmana v netradiční roli autisty. Jeho mimika, dikce, chování, opravdu na výbornou. Jeho sekundant Tom Cruise se sice snaží seč může, nicméně na Hoffmana nemá. Dojem umocňuje citlivá režie veterána Barryho Levinsona a podprahová, seč dokonale funkční Zimmerova kompozice. Pří dalším shlédnutí možná půjde hodnocení ještě výše.

• 12.7.2008  13:05
    Světla pasáže (TV seriál) (2007)

Další extrémně nevydařený pokus Novy o natočený právnického dramatického seriálu. Průser na všech frontách, který z vod seriálového bahna nevytáhnou ani jakž takž sympatičtí herci v čele s Monikou Hilmerovou a Jiřím Dvořákem.

• 12.7.2008  13:05

Dynamicky natočené drama je v druhé půli tak napínavé, že člověk při sledování ani nedýchá. Dvě hodiny sledujeme spor dvou mužů (herecká esa Hackman versus Washington) o to, zda odpálit, či neodpálit jaderné hlavice během nejisté situace. Jakmile se dostaneme do ponorky, napětí graduje a graduje a divák neví, komu fandit dřív. Nelze než pochválit skvělé vizuální zpracování- užívání kamerových filtrů (na Scotta standart), rychlý střih a výbornou hudbu Hanse Zimmera, který zde podal jeden ze životních výkonů v pozici hudebního skladatele (hlavní téma se dostane rychle do krve). Bohužel se zde také potkáváme s mírně překombinovaným scénářem a krapet úsměvným situacím (neustálé střídání obou mužů v pozici kapitána).

• 12.7.2008  13:02
    Slzy slunce (2003)

Dobře napsané a natočené africké drama o jedné genocidě s morálním podtextem. Věčně zachmuřený Bruce Willis ve své netradiční roli odvádí slušnou práci, sekunduje mu krásná Monica Belluci, která je tu však hlavně pro ozdobu. Akční scény mají šmrnc a napětí (musím pochválit práci s kamerou) a velice smutná Zimmerova hudba nepatří k nejoriginálnějším kompozicím, ale dokonale spoluvytváří atmosféru. Scénář sice je místy povrchní, ale závěrečný drajv vše vynahrazuje.

• 12.7.2008  13:00
    Z pekla (2001)

Výborná moderní detektivka často balancující na hraně kýče. Musím vyzdvihnout neotřelé audiiovizuální zpracování- bratři Hughesovi používají všechny možné finty s kamerou (zrychlovačky a zpomalovačky) a barvami. Hudba Trevora Jonese je vynikající, je temná, melodická a působivá i bez obrazu. Pro příběh o Jacku Rozparovači sedí jako ušitá. Z herců vyčnívá můj oblíbený Ian Holm či Robbie Coltrane. Hlavní postavy se imho moc nevydařily- přesto stojí za zmínku křehká Heather Graham a chodící troska Johny Depp, který však lepší výkony podal v jiných snímcích. Stojí za to vypíchnout do detailu vypiplané, depresivní prostředí špinavého Londýna.

• 12.7.2008  12:58
    Wonderfalls (TV seriál) (2004)

Wonderfalls je velice zajímavým počinem, který se bohužel dočkal pouhých 13 dílů (kvůli nízké sledovanosti byl zrušen). Zápletky jsou zajímavé a neotřelé, díly velice svižně odsýpají a postavy jsou opravdu dobře napsané. Ovšem to, na čem stojí tento seriál, je typický cynický, sarkastický humor a plno suchých hlášek. A to jak hlavní hrdinky, tak její celé povedené rodiny a dalších postav. Doporučuji všem, co není ulítlost a humor cizí.

• 12.7.2008  12:55

Působivě natočené válečné drama, kde vítězí forma nad obsahem. K neotřelému vizuálnímu zpracování: pseudo-dokumentární těkavá kamera je výborným prostředkem, různě zabarvené kamerové filtry dodají tu správnou nebezpečnou atmosféru a milisekundový střih napětí. Hudba Hanse Zimmera je se rovněž velice vydařila, hodí se však spíše pro potřeby filmu nežli na samotný poslech. Scottova režie je nepochybně vynikající, herecké hvězdy současnosti pod nánosem válečného maskování ani nepoznáte (stěžejní je trio McGregor, Bana, Harnett). Průběh válečného pekla ulicemi Mogadishu je patřičně sugestivní, nešetří se krví a brutalitou. Akce je podána ovšem špičkově, vychutnáte si každou sebemenší přestřelku. Musím pochválit i zvuk- doma na kvalitní soustavě si budou rachot užívat i sousedi. Přesto nemohu dát plné hodnocení- snad pro přílišnou délku.

• 12.7.2008  12:54
    Šílení (2005)

Švankmajerův nadčasový snímek nemá konkurenci, je to pozoruhodný, originální opus se vším všudy. Nic takového jste neviděli.