Men (2022)

Mnoho jsem od toho nečekala, vzhledem k celkovému hodnocení a převážné kritiky. Ovšem i tak jsem tomu dala šanci, jelikož je Garland velice zajímavý režisér a jsem ráda, že jsem tak nakonec udělala. Určitě chápu, že lidem co nemusí surealistické projekty tohle nesedne, ale já byla nadšená. Od mysteriozní atmosféry, překrásného soundtracku, prostředí a záběry, po fantastické herecké výkony.  Je jasné, že celý příběh je spíše alegorie se spoustou biblických narážek a s nádechem feminismu nebo-li jak je žena vnímána muži (obrazně řečeno). Za mě tedy povedené a jako vždy jsem ráda, že se stále najdou originální tvůrci, kteří si jedou po své ose bez ohledu na to co je in.

Bledé modré oko (2022)

Na tento film jsem se hodně těšila, ovšem tak od půlky následovalo zklamání z mého prozření, že se začínám nudit. Má to skvělé obsazení, krásné prostředí, krásnou hudbu, dobrou atmosféru a super základ pro mysteriózní detektivku. Tak jak to může nudit? Protože se tam toho vlastně moc neděje. Začátek je solidně započatý s klasickým někdo záhadně skonal a někdo to musí vyšetřit. Jenže uběhne půl hodina a potom další a ono se toho pořád nějak moc neděje. Pak příjde konec záhadě, který moje zklamání 2x podtrhl, ale pak naštěstí přichází opravdový konec, který celý film hodně zachraňuje. Co se výkonů týče, Bale překvapivě snad poprvé nevýrazný. Harry Melling opět skvělý, je to vskutku nadaný a zajímavý herec a tyto netradiční postavy mu sakra sednou. Byl v celé této letargické podívané alespoň nějakým zpestřením. Celé bych to tedy shrnula jako promarněný potenciál.

X (2022)

Ti West se pro mě ofiko zařadil mezi nejoblíbenější režiséry. Já vím, je to pro něj pocta. :D Jeho filmy mě opravdu baví. Od hutné atmosféry, nepříjemný soundtrack, fantastické záběry, po skvěle budovaný děj. Od začátku do konce jsem byla jak na trní a absolutně jsem nevěděla, kam to celé směřuje. Jedná se o velice jednoduchou premisu, která je ovšem tak skvěle provedená, že jsem hltala každou minutu. Tohle je přesně ten typ atmosferického hororu, který mi sedne jak nic jiného.  + skvělá hudba 70tek + opravdu nepříjemný gore

Blondýnka (2022)

No... tento film je těžce kritizován a po jeho shlédnutí musím uznat, že chápu proč. Nejdříve asi k pozitivům. Ana de Armas je fantastická. Sice nevypadá jako Marilyn, ale naprosto vystihla její křehkost a rozpolcenost. Je vidět, že do toho dala opravdu všechno. Je to krásně natočené, sice trochu nechápu to neustálé přeskakování z černobílé do barevné, nějak mi úplně unikalo, proč se takto rozhodli, ale budiž. Dále krásný soundtrack, ale tím bohužel pozitiva končí. Ta délka je opravdu brutálně přemrštěná. Vůbec nemám problém s filmy do 3 hodin, ale musí si to ten film zasloužit. Tady si to nezasloužil, takže se to opravdu táhne. Ale asi pro mě největším zklamáním je, že to vlastně není vůbec životopis, ale fiktivní shrnutí jejího života. Proto se prám, co má tohle člověku dát?? Proč natáčet film o skutečné osobě, inspirovaný předlohou s fiktivním vyprávěním MM života? Nejen, že to ztrácí na pozornosti a zájmu, ale navíc je to celkem urážející, vzhledem k tomu, že se film tváří, jakože to takhle bylo a bude spousta lidí, kteří nebudou mít šajna, že to není pravda. Navíc mi i dost vadilo jak často byla Armas nahá (ne, že by se měla za co stydět), ale zase, důvod? Celkově to na mě působilo že než aby to bylo natočeno i pro Marilyn, takže to bylo spíše proti ní a ukázat jí v co nejhnusnějším světle (např. scény s nenarozenými dětmi apod). Bohužel ve srovnání s nedávným Elvisem tohle tedy není stejná trefa do černého.

Predátor: Kořist (2022)

Nooo, tak kupodivu, přes moje koukání na trailer škvírou mezi prsty, se opravdu jedná o celkem povedenou záležitost. Není to rozhodně dokonalé a ani náhodou to není první Predátor (to je prostě nepřekonatelné). Ale rozhodně to předčilo očekávání. Obzvlášť po všech těch nekonečných a marných navázáních a posledním výblitku v podobě Predátor Evoluce, tfuj. Sice se mi v začátcích trošku těžce zvykalo na ten děj nebo spíše zasazení mezi Indiány, ale rozhodně to není tak katastrofické, jak to zpočátku působilo. Dokonce se nám dostává celkem pěkných výkonů, pěkný soundtrack (který sice trošku místy působil až přespříliš dobrodružně), hezky vypadající Predátor (až na jeho obličej, který od dob Predátora 1 a 2 nikdy netrefili tak, aby se mi líbil :D ) a hlavně Predátor, který není příliš. Není není dokonalý, není to stroj, je prostě perfektně ztvárněný jako začínající lovec, který se trénuje a adaptuje. A  opravdu veškeré akční scény a jeho bitky, byly fakt skvělé. Co se hlavní postavy týče, tak se zde díky bohu nehraje na "podívejte se na mě, jsem silná nezávislá žena a dokážu se fyzicky vyrovnat jakémukoliv muži". Je to prostě obyčejná holka, které co chybí do fyzické síly, dokáže vynahradit pozorností a inteligencí. A navíc zde máme i nějaké to selhání, motivaci a zasloužené vítězství. Takže i v tomto ohledu to opravdu mile překvapilo. Jediné mínus bych asi viděla v začátku, kdy to i lehce nudí a kdy to mohlo být určitě trochu svižnější, ale jakmile se dostaneme k prvnímu lovu, tak se to začíná rozjíždět a nepoleví do konce. A samozřejmě tedy co se efektů týče, tak ta zvířata vypadají fakt hrozně o tom žádná :D, ale vše ostatní bylo zvládnuto skvěle. Takže mohu určitě v klidu doporučit, přeci jen Predátor 2018 a ono i ty předchozí počiny nastavili laťku sakra nízko, takže tohle je opravdu po hodně dlouhé době takový paprsek světla v nekonečné tmě pro mého milovaného Predátora.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál) odpad!

Bože za co opravdu. To snad mám ještě se slzou vzpomínat na tu příšernou srajdu z minulého roku anebo snad na Milu, co vykopne ze vzduchu padající sklo do psa s držkou jak Demogorgon? Proč to musí neustále tak prznit, proč! Nejen, že se nám opět opakuje moderní soutěž "kdo obsadí nejvíce rolí kýmkoliv jiným než bělochy", takže se dočkáme něčeho tak neuvěřitelného jako je černý Albert Wesker, ale ještě to je k uzoufání opět tak dementní. Co má tohle s předlohou společného? Ruku na srdce, herní RE (když bereme opravdu jen originál do 3. dílu) nemá extra komplexní příběh. Je to víceméně jen přežití v nakaženém Raccoon city, ale oni prostě nejsou schopní ani natočit to, aniž by do toho nervali nějaké nesmysly anebo totálně nepředělali nějaké části. Jak si opravdu všichni tihle scénáristi a režiséři můžou myslet, že můžou překonat jakoukoliv předlohu? Vylepšit? Proč ne. Ale úplně si to překopat k obrazu svému, kdy vlastně nemám žádný pořádný anebo nápaditý nápad a jenom na to dát nálepku RE, protože to lidi znají, to je opravdu ubohost.

Černý telefon (2021)

Jedno se Derricksonovi musí nechat, jeho filmy mají vždy skvělou atmosféru a i přesto, že bych tohle neoznačila za horor, protože až na pár vydařených lekaček je to spíše thriller, tak i tak to má napínavou atmosféru. Ovšem celé tomu láme vaz nedotažený scénář. Doufala jsem, že se dozvíme o hlavním záporákovi mnohem víc. Že nám osvětlí nebo alespoň nasvítí, proč dělá co dělá. SPOILER Proč unáší jen kluky? Proč je chce trestat za to, že jsou zlobivý? Proč nespí? Proč ta maska? Proč ty černé balónky? KONEC SPOILERU Bohužel se nedozvíme zhola nic, můžeme max spekulovat. A tak se dostaneme k urychlenému klišé konci, kdy mi přišlo, že už nevěděli co s tím, tak to honem utneme. Určitě to mělo potencionál, Ethan Hawk měl mnohem víc co nabídnout, hlavní dětský představitel byl také skvělý, ovšem takhle z toho zůstalo jen nevýrazné nic, na které člověk do dvou týdnu zapomene.

Elvis (2022)

Austin Butler musí být Elvisovým klonem, jinak si to neumím vysvětlit. Jelikož co ten kluk předvádí, je naprostá dokonalost. Kam se hrabe Rami s jeho Freddym, protože tohle je jeden z nejlepších castingů a výkonů v životopisném filmu, jaký jsem kdy viděla. A dále musím vypíchnout Toma Hankse, který je také naprosto skvělý. A celkově je to opravdu krásně zpracované. Nic není zbytečné, natahované anebo že by to moc tlačilo na pilu, je to celé skvěle vyvážené. Rozhodně bych nečekala, že se pro mě jedním z nej filmů tohoto roku stane film o Elvisovi, but here we are.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Po super Ragnaroku je tohle značně, značně slabší. Moc jsem se na to těšila a to i kvůli Christianovi Baleovi, ale bohužel mě to zklamalo. Celý děj se motá hlavně kolem nudné Jane a její mega love story s Thorem, která se vzala nevím odkud. Naposledy jsme je viděli spolu v druhém díle a poté jen občas někdo někde prohodil její jméno, ale tím to haslo. Takže si opravdu nejsem moc vědomá, že by to bylo tak vážné a silné pouto, jak se tenhle film snaží prodat. Co se Baleovi postavy týče, tak naprosto promarněný potenciál. Vzhledově vypadá skvěle a hraje to Bale a oni mu dají asi tak celkem 15 minut z celého filmu. Humor také ne vždy padl na úrodnou půdu a z celého filmu jsem měla pocit hrozné prázdnosti. I teď den poté mám problém si vzpomenout co přesně v jaké části bylo, jak mdlé to celé je. Bohužel tudy cesta nevede.

Seveřan (2022)

Eggers určitě patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a to i přesto, že tohle je teprve jeho třetí film. Jeho styl mi neskutečně sedí a audiovizuální stránka jeho filmů je prostě dechberoucí. A zde tomu rozhodně není jinak. Opět má fantastické obsazení. Alexander Skarsgård naprosto úžasný, určitě se jedná o jeho nejlepší výkon a i když jsem ráda, že konečně dostal pořádnou roli, kde mohl jeho talent vyniknout, tak na druhou je hrozná škoda, jak málo je obsazovaný. Skvělí Ethan Hawk a Willem Dafoe si střihli bohužel malé role, určitě bych byla radši kdyby měli více prostoru, ale což. Anya Taylor-Joy krásná a skvělá jako vždy. A jediný kdo v tomto celém epickém eposu skutečně vyčníval byla Nicole Kidman. Miluju jí, je fantastická herečka a má skvělý vkus v rolích, ale tady jde spíše o její vzhled. Bohužel se z ní stává odstrašující reklama na plastické operace a pokaždé když jsem jí viděla, tak mě to úplně vytrhlo z děje. Určitě zvláštní volba obsazení v jejím případě. Ale jinak jsem si film neskutečně užívala. Je to nádherné, brutální, špinavé, prostě co by člověk od filmu s Vikingy čekal. A když jsem opět koukala na videa z natáčení, tak jsem jen nevěřícně kroutila hlavou. Kolik práce si s tím vším dali a jak moc se Eggers opět snažil, aby vše bylo perfektní a historicky správně, bylo opravdu obdivuhodné.