Suburra (2015)

Kde bola tá apokalypsa?! Fajn film, ale že by som ho vyzdvihovala na päť hviezd - to nie. Najmä hudbou nápadne pripomína N. W. Refna (od Dílera cez Drive až po tú kravinu, čo som ani nedopozerala). Nazvala by som to zmiešaninou Refna a jeho vlastnej Gomory. Herci super, ale každý z nich nahraditeľný (po psychike veľmi nešiel, zaujímavé, že najhlbší psychologický ponor bol do mafiánskej feťáčky, ktorá to nakoniec vyriešila po svojom, a nevýrazný big boss, ktorého sa vraj všetci boja, sa tam asi päťkrát objavil, a mohol to byť pokojne aj môj starký). Ale celé mi to pripadalo akési patetické, od hudby cez kreslenie prstom po orosenom skle, strachu z mafiánov, cez priveľké egá, až po modliacich sa zástupcov cirkvi. Nemám rada nariekanie! A hlavne ma tam rušil fakt, že tam vkuse spomínali apokalypsu, ktorú si predstavujem úplne inak. Čakala som krvavý Tarantino-Rodriguez-Park Chan-wook masaker, ale zopár výstrelov, zopár mŕtvol a nasraný pes mi apokalypsu zďaleka nepripomínali. Asi preto len tri hviezdy.

Sázka na nejistotu (2015)

Záplava kecov korunovaná čoraz škaredším Christianom Baleom. Všimla som si ho v Zamatovej extáze, kde hral superslizského oflitrovaného onanistu, ale aj tak bol cool, potom bol cool v Batmanovi, ešte viac cool v Mechanikovi, a potom to už išlo dole vodou. Možno by mal prestať hrávať skutočné postavy (možno by si už všetci so skutočnými príbehmi mali dať pohov), a hrať čisto fiktívne, vykreované postavy, ktoré si s realitou ťažkú hlavu nerobia.

Nebe nad Berlínem (1987)

Za scenár by som dala aj desať hviezd, keby sa dalo. Obrazovo tiež dobré, ale cirkus proste neznášam! Inak, s Brunom Ganzom si vystačím v akomkoľvek filme.

Hříšníci (2011) (seriál)

Mám rada filmy, či seriály, ktoré nie sú jasne žánrovo zaraditeľné. Tento seriál iba dokazuje, že herec v tej istej role môže byť tragický a zároveň komediálny. Výborní herci!!! Horko-sladká príchuť sa tiahne už siedmou sériou a je to presne to, čo mi vyhovuje.

Red Road (2006)

Jeden z mála filmov, pri ktorom mi neprekáža, že sa miestami "vlečie". Kate Dickie mi pripomína PJ Harvey, možno aj pre to mám pre ňu slabosť. Je to výborne vykreslené, sú tam zachytené všetky potrebné nuansy v myslení človeka, ktorému sa prihodilo to, čo hlavnej postave. Výborní herci a atmosféra. Čo dodať...?

River (2015) (seriál)

Plný počet za Stellana. Keby tam hral niekto iný, tak je to asi priemerná britská sračka. Ale dualizmus hrozivého psychopatizmu a trochu naivnej láskavosti sa tu proste nedá prehliadnuť. Neviem, či je iba vytrénovaný Trierom, alebo sa taký narodil, ale iný herec by to ťažko zahral takto.

Kung Fury (2015)

Najlepší akčný film, aký som kedy videla, je paradoxne paródia na akčné filmy. Mohla by som tu vyliať všetky tie kydy o tom, aké je to nápadité, originálne a supervtipné, ale predovšetkým uznávam fakt, že režisér je zároveň scenárista a herec a pri práci evidentne nebral veľmi do úvahy to, čo si kto o tomto výtvore pomyslí. Všetka česť!

Viděl jsem ďábla (2010)

Filmy na tému pomsta mám extrémne rada a Min-sik Choi im od Oldboy kraľuje. Tu je však na druhej strane a táto rola mu sadla rovnako dobre. Od tohto režiséra som videla aj A Bittersweet Life, kde sa mstí rovnaký herec. Oba filmy sa mi páčia, ale tento o trochu viac, lebo je priamejší, ráznejší a je tu viac (ako by povedal Alex z Mechanického pomaranča) ultranásilia a pomätených ľudí, o ktorých tento film vlastne je. Nápadité, surové a vizuálne výborné. U mňa 90 zo 100.

Vojna a mír (2016) (seriál)

To je tak, keď sa Briti hrajú na Rusov...! Herecké výkony výborné, ale žalostne tomu chýba Ruský duch. A Napoleon bol vyslovene smiešny. Už aj najškaredší trpaslík, ktorého by som našla, by bol presvedčivejší.

Purpurový vrch (2015)

Dnes som hodnotila aj Faunov labyrint, ktorý som videla už dávno. S purpurovým vrchom sa nedá ani porovnať, pretože aj keď sú efekty modernejšie a veľkolepejšie, ani zďaleka nevytvorili takú atmosféru ako mal Faunov labyrint. Navyše, aj keď mám Toma Hiddlestona rada a zahral to dobre, nič to so mnou neurobilo. Možno bola na vine Wasikovska, ktorá už skazila aj Stokerovcov - všade, kde sa objaví, pokazí film môjho obľúbeného režiséra. Možno by mala hrať kdesi v ústave pre duševne chorých sama pre seba medzi štyrmi stenami, a svet by bol hneď krajší.

Časové pásmo bylo změněno