• Pohádka

Polská krev (1978) (TV film)

Polská krev vyniká velmi povedenými kulisami a kostýmy. Hrají v ní vynikající čeští herci, takže to ani nemohlo dopadnout jinak než dobře. Já ale operet moc neviděl, tohle je vlastně má druhá. A příznivcem jich ais nezůstanu. Jen málo co zpěvákům rozumím. František Filip však ty historické věci umí. Jako zajímavost uvádím, že když Kateřina Macháčková jako služka nosí na stůl, tak se dveře samy otevírají, neboť má plné ruce. Zajímavé ale je, že se i samy zavírají.

Zlá minuta (2005) (TV film)

Na mě skutečně z příběhů s detektivem Klubíčkem dýchá atmosféra první republiky a do zabrání státu nacisty ještě něco příjemného na té době. Ovšem co se děje v příběhu, nad tím mi opravdu zůstává rozum stát. Objevená mrtvola si leží v bedně a postupně se na ni chodí dívat všichni z okolí. Ještě, že jde kolem inspektor Klubíčko, jinak by asi zůstala k objevení ještě zbytku Prahy. A pokračuje to dál. Než se vůbec začne vyšetřovat, řeknou si všichni, co kdo kdy a kde dělal a pak se trochu vyšetřuje. Začátek je nesmírně zdlouhavý a konec naopak strašně jednoduchý. Vše vlastně zařídí výslechy a brilantní dedukce inspektorova. Chybí napětí.

Byl jednou jeden polda II - Major Maisner opět zasahuje! (1997)

Já teda nebudu tvrdit, že dvojka je horší než jednička. Podle mě jsou úrovní na stejno. Major Maisner je v Byl jednou jeden polda inspirován POlicejní akademií, ale v Byl jednou jeden polda II - Major Maisner opět zasahuje! jsou americké westerny. Jinak ovšem druhý díl je více méně bez nějaké várazné dějové linky stejně jako v úvodním díle. Faktem ale je, že zatímco v jedničce Maisner alespoň měl nějaký cíl, ve dvojce je jím pouze převzít vedení, což mu ovšem do klína padá skoro náhodou. Vtipy jsou opět na úrovni inteligenčního kvocientu Kuřete. Jediné co se dá ještě ocenit je fakt, že není moc filmů, které by se zčásti odehrávaly v zahraničí. Filmařům se asi vyplatilo vypravit se do USA. Anebo poslali na dovolenou jen Ladislava Potměšila a nechali mu k dispozici kameru, kdo ví, alespoň tak na mě ty záběry působí. I tak je to ale v Česku spíše výjimečná záležitost.

Pastýřská pohádka (1980) (TV film)

Je to sice opět studiová specialita, ale pan Brodský a jeho hlas se do pohádek vyloženě hodil a lidové písničky taky neurazí. Zrovna ty songy jsou další důkaz, že netřeba vymýšlet bůhví jakou hudbu, když už mnoho pěkného pro děti složeno bylo.

Už vám není dvacet, paní Bláhová (1980) (TV film)

To je vůbec nejhorší, když je v rodině obětavá matka, babička a působí vlastně jako služka a najednou služkou být přestane. A rodina se může zbláznit. Jen díky výraznému obsazení si hra zaslouží tři hvězdy, ale jinak jsem se zase příliš nebavil. Nicméně televizní komedie není dlouhá.

Kolotoč (2007) (TV film)

Hned úvodní barevné titulky ve mě iniciovaly bláznivou komedii či film pro homosexuály. A ani jedním snímek není. Je to směsice příhod na téma mateřství, rodičovství anebo co se může všechno stát. Typická česká matka je ta, která strašně touží po dítěti, aby byla vzápětí nehorázně překvapená, že dítě znamená dost povinností a práce a jí to vlastně nebaví. Ať žijí babyboxy a dětské domovy - v tom lepším případě. V tom horším skončí dítě jinde. Zlatá střední cesta jsou pak výčitky manželovi, že se stará doma a užívá si v práci pohodičku, zatímco žena je sedřená do úmoru. A následuje stesk po práci. Pak to muž vezme do svých rukou a jede to jako po másle. Tak nevím, vyjmenoval jsem všechny klišé zobrazená ve filmu? Jen by mě zajímalo, kolik žen to doma opravdu nebaví a kolik mužů ví, kde mají doma plínky. Zcela jistě se v tom nějací lidé najdou, ale jinak je to spíše průměrný film nepřinášející nic nového ani velikou zábavu. A k tomu střih jak na horské dráze.

Zoufalci (2009)

Zajímavá sorta herců se sešla jako parta přátel. A k tomu jsou zajímaví charakterově. Každé období - dekáda - desetiletí, v našich filmových dějinách je nějaké. Toto období by se dalo charakterizovat jako období filmů o třicátnících nebo obecně lidech středního věku, kteří nevědí co se svým životem. Podobných filmů se v té době natáčelo dost. Tento snímek působí od počátku jako dokument, což mu dává jistou věrohodnost. Například i výpovědi jednotlivých aktérů, zatímco děj běží nebo přímo do kamery, je zajímavý. Spojené jsou s tím i záběry zírající do budoucnosti postav. Bohužel musím souhlasit, že čím víc svobody tato doba nabízí, tím víc zoufalí lidé - a nejen mladí, jsou. Neví jak dál. Co s životy. Co chtějí v životě dělat a jak žít. Hodně se přemýšlí o smyslu života a čím život vyplnit, aby skutečně byl naplněn. Smutnější je fakt, že snímek dostává každým rokem větší a větší logiku než v době natočení.

Obchodníci (2013)

Určitě má film svou hodnotu hlavně na poli morálky. Je vlastně o takových novodobých šmejdech. Jenže Richard Nedvěd není zrovna velký herec a Patrik Ulrich také ne. V efilmu hraje celá řada jinak kvalitních herců, ale díky hodně podprůměrnému scénáři a navíc ještě místy hroznému střihu film ztrácí řadu kvalit.

Film Johnny: Chaplin jaký byl před 20 lety (1914)

Byl to zkrátka první rok Chaplinových filmů a tedy první krůčky. Na jedné straně můžeme sice vidět dobovou práci ve filmových ateliérech, což tehdy muselo být zajímavé. Na stranu druhou dnes už to zajímavé není ani náhodou a těch vyloženě humorných situací také moc není.

Filmové písničky Karla Hašlera (2016) (pořad)

Tentokrát jdu s hodnocením dolů. Nejprve neskutečně iritující střih. Za jedno vyprávění mezi písničkama se vymění pohled na moderátora Petra Martináka asi desetkrát. A tohle je normální? To musel dělat asi nějaký schizofrenik. A hlavně to vůbec nedává smysl. Martinák se točí jak holub na báni anebo slepice na extázi. Oceňuji mnoho neznámých písní a filmů, přeci jen jsem jich neznal mnoho, ale faktem je, že zatímco písničky a filmy Vlasty Buriana zná i dnešní střední generace, filmové písničky Karla Hašlera, hlavně ty uvedené, již dneska málo komu a málo co řeknou.