Gran Torino (2008)

Silný příběh válečného veterána, který má rád svůj klid a chce v klidu v sedě dožít v houpacím křesle na své verandě. Ovšem tuto idilu mu čím dál víc narušují noví sousedé původem z Asie, kterými hlavní hrdina vyloženě pohrdá i se silnými náznaky xenofobie. Jedná se opět o jeden z filmů, ve kterém hlavní hrdina zažívá přerod ze zapšklého, protivného a nesnášenlivého starce v muže, který se opět naučil žít mezi jinými lidmy a objevil v sobě už dávno zapomenutou lidskou stránku a schopnost pomáhat druhým. Přes všechny tlaky okolí ví co musí udělat, aby vyhrál svůj malý osobní boj s nepřítelem a díky té nejvyšší oběti tak přinese svým novým přátelům vytoužený klid a jednu nablýskanou káru.

Sedm (1995)

Film jsem poprvé viděl asi v 15 letech a přiznám se, že přesto jak jsem si myslel, že jsem v nejpubertálnějším věku vyspělý a připravený na všechno, na tohle jsem nebyl. Už od prvních minut mě film táhnul do děje, možná už jen díky skvělému hereckému obsazení. Při prvním setkání s následky psychopatického vraha, kterému tak fantasticky vdechnul život Kevin Spacey, se mi dělalo nevolno a jímala mě hrůza. Když si film pustím po letech, už se nebojím, ale dojmy zůstávájí a každou minutu sleduji s napětím a očekáváním, stejně jako před lety. Fincher je mistr misteriozity, kterou podtrhuje místy až děsivě skvěle trefený hudební doprovod. Je to opravdu přehlídka hereckých hvězd se skvělým scénářem a vynikající režií. Plusové body patří samozřejmě i za NOhappyend. Myslím, že v tomto žánru se určitě jedná o pomyslný filmový Olymp a ostatním obdobným filmům v tomto žánru (např. Vraždy podle jidáše, Purpurové řeky apod.) chybí nějaký ten krůček, aby stanuli po boku tohoto díla shodně na prvním místě.

Schindlerův seznam (1993)

Příběhy z prostředí holocaustu a 2. světové války obecně mám velmi rád. Ne snad, že bych se s těmi hrůzami nějak ztotožňoval, ale zajímá mě to spíše z historického hlediska. Schindlerův seznam mě svou syrovostí a vykreslením hrůz, které židé a ostatní vězni v koncetračních táborech zažívali, naprosto zasáhl. Zejména jakýsi lidský vývoj hlavního protagonisty Oscara Schindlera, který se z lehce ignorantského ziskuchtivého podnikatele, kterého zajímá jen vlastní prospěch stal velký osvoboditel a bojovník proti kruté nacistické tyranii a také symbol lidskosti 2. světové války, kterých v této pohnuté době nebylo mnoho. Liam Neeson byl výborný a skvěle svou težkou záporáckou roli vyšinutého maniaka ztvárnil i Ralph Fiennes, byť mu na surovosti a psychologických ústřelcích scénáristé oproti realitě dost přidali a historická fakta tak úplně nesedí. Společně s Pianistou jsou tyhle snímky pro mne vrcholem tohoto žánru.

Strážci Galaxie (2014)

A opět jedna novinka od Marvel, která pobaví. Tak trochu jiní hrdinové určitě vnesli novou krev na už trošku monofóní, byť kvalitní scénu Marvelovských komiksových remaků. Zejména Rocket a Groot jsou parádní :). Typické Marvelovské podívané nechybí napětí, akce, skvělé efekty a bohatě zastoupený humor a nově také trocha dojemnosti. Zkrátka všechno, co by člověk od takového filmu a žánru očekával. Zajímavé bylo i setkání se Sběratelem, kterého známe už z Thora, resp. Avengers.

Zmizelá (2014)

Vynikající drama s originálním a neotřelým dějem a pro mě osobně velmi příjemný způsob vyprávění příběhu. Opravdu klobouk dolů před scénáristy, protože ukočírovat takovýto dějový "zamotanec" bez jediné logické nebo dějové chyby je vskutku impozantní výkon. Dokonce i mnou ne příliš oblíbený Ben Affleck se mi svým hereckým výkonem zavděčil a ukázal, že nemusí hrát jen v přeslazených psaudoválečných filmech, ale umí i jiné role. A myslím, že by se měl dramatu držet, byť by zřejmě přišel o miliony fanynek, na kterých jeho kariéra stojí. Nicméně při sledování jsem cítil napětí a zvědavost v podstatě od začátku až do konce a co tedy jiného by mělo být zárukou kvality a spokojenosti? Během promítání jsem se jaksi lidsky ztotožnil s hlavním hrdinou a začal nenávidět hlavní hrdinku, ovšem pro upřesnění, je to myšleno jen v pozitivním slova smyslu a je to ten nejlepší efekt, jaký to na mě mohlo mít. No a vyvrcholení příběhu bylo také úplně jiné, než jaké jsem si asi 3/4 času myslel že bude, což jsou také plusové body. A odpustím i to, že v reálné světě by Amy taková manipulace, podvody, lži a vražda nikdy beztrestně neprošly.

Soudce (2014)

Myslím, že Robert D. Jr. konečně svým kritikům dokázal, že není jednožánrově založený herec a kromě superhrdinů nebo detektivů mu skvěle sedí i dramatické role. Jeho egoistický, jemně morálně rozpolcený, přesto však charismatický a chytrý právník mě velmi bavil. Příběh má zajímavou zápletku i děj a divák si tak nějak pořád není jistý, kde se skrývá pravda a co se ve skutečnosti stalo. Snímek je velmi dobře obsazený a ani chvíli nenudí. Nejsem pokrytec a tak mi ani trochu nevadí, že byť je film označován jako drama, nechybí mu vtipné hlášky a humorné situace, které se velmi jemně prolínají s drsnými fakty a skutečnostmi. A Robert Duvall i Billy Bob Thorton jsou taktéž výborní.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Tak trochu jiný příběh o Drákulovi, než na který jsme za ta léta zvyklí. Tady není moc co hodnotit, od děje jsem téměř nic nečekal, takže se dá říct, že byl lepší než jaký jsem ho očekával. Na film jsem se vydal hlavně kvůli efektům, na kterých se dá očekávat, že bude film tohoto žánru a ražení od základů postaven a v tomhle ohledu jsem byl spokojen. Navíc mám poslední dobou hodně rád Lukea Evanse. Jako fanoušek sci-fi a fantasy žánru, to pro mne byla tak trochu povinnost. Vyloženě nelíbila se mi snad jen final battle scéna (která by ale bohužel pro film logicky měla být tím nejlepším vyústěním), která nudila a připadala mi vyloženě zbytečná. Tak mocná bytost jako Vlad narážeč alias Drákula, by se přece s chlápkem ve stanu, byť plném stříbra, měl i tak snadno vypořádat... 3*

Interstellar (2014)

Asi jeden z nejočekávanějších filmů roku 2014. Už poutavé trailery a vědomí, že se na filmu podílejí Nolan a Zimmer, tak nějak předurčovali k velkému očekávání. A já za sebe prohlašuji, že ta má byla naplněna. Velkolepé, mysteriózní a místy složité dílo, kde se mísí ve správný okamžik použitý nenucený a příjemný humor s nekončící dávkou nadějě a odhodláním přežít a zvítězit a na druhé straně syrovost beznadějě, strachu a pudu sebezáchovy, která nutí člověka přežít za každou cenu, i za cenu ztráty lidskosti. Mattew McConaughey je výborný herec a tahle role mu sedla náramně. Ostatně i výkon Anne Hathaway byl výborný. Tomuhle kousku prominu i bez 11 minut tří hodinovou délku, která je u většiny filmů už dost vražedná. Nicméně svižný děj mi ty tři hodiny dost usnadnil 4/5

Chalupáři (1975) (seriál)

Také seriál mého dětství. Pamatuju si, jak jsem se na něj dívával s babičkou když mi bylo asi 8 let. Dnes o 20 let později už se bouhužel s babičkou dívat nemohu, ale na Chalupáře koukám stále moc rád. Pánové Sovák a Kemr jsou naprosto skvělí, opravdu páni herci, jaké dnes už dávno nemáme a tyto komediální role jim skvěle padly.

Ajťáci (2006) (seriál)

"The button for the internet? Jesus Christ"! Další super kousek britské produkce, tentokráte z prostředí malého zaprášeného suterénu nádnárodní společnosti, kde své každodení strasti a radosti prožívají dva IT odborníci a jedna manažerka mezilidských vztahů. Viděno v originálním znění a naprosto bez chyby.