• Krátkometrážní

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Starí páprdovia si riešia svoje problémy pomocou bojovej techniky Hviezdnej flotily.↵  Chrena Kirka kvári kríza stredného veku potom, čo bol z bojového poľa povýšený až za stôl s razítkami a veruže sa do kamery mračí, akoby za to snáď mohli diváci. Ozajstná depka naň však doľahne až keď sa dozvie, že má násťročného synka, o ktorého pubertu nenávratne prišiel. To sa už tvári tak kyslo, akoby si bol vedomý aj toho, že okrem neho to nikoho nezaujíma, a už dupľom nie divákov.↵  Chren Chán zas upína svoj prekliato dlhý dôchodok k nenávisti prvého chrena, ktorý zapríčinil jeho biedu (pozn.: nie tunelovaním rozpočtu federácie). Keď mu osud dopraje konfrontáciu s jeho úhlavným nepriateľom, tak na neho vytiahne celý arzenál zlovestných grimás, ktoré si šetril desiatky rokov v exile. Žiaľ, nik z jeho družiny si netrúfne dať mu najavo, že trošku prehráva a divákom bude až na smiech. Ešteže si u diváka vydobyje rešpekt svojou nesmierne premyslenou bojovou taktikou - priblížiť sa na dostrel, začať páliť ako prvý a dúfať, že terč nebude mať zapnutý rozporok, ehm, štít.↵  Okolo týchto zatrpknutých vodcov sa odohráva film, neraz celkom napínavý, i keď najmä kvôli informačnému vákuu, v ktorom sú diváci držaní. Ujde sa im aspoň pár rečičiek, ktoré sa zdali byť tým vtipnejšie, čím väčšími trekkie sú. Žiaľ, ako netrekkie som nechápal prečo v 23. storočí Scotty vyzeral ako dôstojník rakúsko-uhorskej armády a prečo bol McCoy tak nechutne alergický na Spocka - žeby už trénoval na ďalší diel, v ktorom má prísť o rozum? Tiež mi nešlo do hlavy, že v dobe, ktorá dala vzniknúť niečomu tak nerealizovateľnému ako Genesis (BTW, kde sa vzali vodopády uprostred "kusu skaly"?), nebol k dispozícii radiačný oblek pre Spocka a čísla sa zadávali pákovými prepínačmi. Však už na našom rádiu Tesla 816A vyrobenom v ČSSR pred vznikom tohto filmu sme mali dotykové tlačítka.↵  Musím sa priznať, že remake Into Darkness ma uchvátil a pri Spockovom hrdinstve som plakal ako pri krájaní cibule. The Wrath of Khan zo mňa nedostal podobné emócie a i napriek parádnemu kinosálu Planetária a vydarenému súboju v hmlovine som mal pocit, že ide skôr o umelo natiahnutú epizódu TV seriálu než hollywoodsky blockbuster. Dokonale to okomentoval Gilmour93.

Hry bez hranic (1965) (pořad)

Napínavé, zábavné a pestré súťaže v originálnych športových disciplínach, ktoré neraz okrem zdatnosti vyžadovali aj kus umu.

John Oliver: Co týden dal a vzal (2014) (pořad)

Po zvolení Trumpa prezidentom nemohla prísť lepšia odpoveď než John Oliver a jeho trefné, záživné a mimoriadne vtipné odhaľovanie nekompetentnosti Trumpa a jeho administratívy. Len za pár dielov od konca 3. série ho s šikovnou nadsázkou úplne roznosil na kopytách. Keby tak raz venoval nejaký diel aj Ficovi či Zemanovi...

Utrpení mladého Boháčka (1969)

Šikovný mládenec Tonda "Nechci se ženit" Boháček z Číčelic s humorom uzemňuje zúfalú mamičku, ktorá ho na každom kroku tlačí do ženby. S geniálnymi hláškami sa vymaní z každej bizarnej ale pritom tak realistickej situácie, čo sa mu prihodí, keď sa musí vydať na prvú návštevu svojej korešpondenčnej známosti.↵  Ktorý chlap by nechcel byť takým pánom situácie ako Tonda? Pritom ale nepôsobí nijak namajstrovane, ale práve tak bezbranne, aby zaujal každé dievča, s ktorým sa dá do reči. Casanova by mohol blednúť závisťou.↵  Landovský so Zázvorkovou vystupujú tak prirodzene a vzhľadom tak zapadajú do rolí, že som mal pocit, že nesledujem film, ale priamy prenos.

Akta X - Série 8 (2000) (série)

Samostatné epizódy ôsmej série sú stále nadpriemerné, ale mytologické epizódy (1+2, 13-16, 18, 20+21) celkom stratili mieru a ide v nich už len o šponovanie a prekrúcanie zápletky do zblbnutia. Agent Doggett je (s výnimkou pár posledných epizód) veľmi nevierohodný a nesympatický; i agentka Reyesová je oproti nemu dobrá. Je vidieť, že autori z Muldera vytvorili niečo, čo zďaleka nedokážu nahradiť.

Hluboký spánek (1946)

Všetkého veľa škodí - aj Hámfryho Bogarta.↵  Bogarto-centrický film o detektívovi - suverénovi, ktorý do akcie ide bez rozmyslu, často vďaka tomu riskuje život, ale vždy nejak vyviazne, neraz so šťastím. Má tiež prevrátené biorytmy, temer vždy totiž vyráža do akcie za tmy. A keďže sa účastní každej scény vo filme, tak z toho tým pádom vychádza prudko noirový snímok. Nakoniec dopadne tak, že robí prácu, ktorú od neho nik nechce, dokonca za ňu dostane namlátené, a robí to len kvôli jednej namyslenej drevenej škrate (Lauren Bacall), ktorá sa celý čas tvári tak chladne, akoby ste práve povedali uštipačnú narážku na jej postavu. Však si ju skúste vygúgliť a uvidíte, že hypnožaba je oproti nej roztopašné mačiatko.↵  Ak sa tešíte na prestrelky, tak sa zopár dočkáte, ale najväčšiu kanonádu zakúsite pri dialógoch, ktoré vo filme lietajú ako patróny z guľometu a bez prestania. To by mi ani toľko nevadilo, keby do nich nevstupovali osoby, ktoré boli predtým spomenuté len tak medzi rečou pol hodiny dozadu, a ja márne pátram v akej súvislosti to bolo. Tak aby ste boli pripravení: Joe Brody - ten, kto prvýkrát vydieral generála Sternwooda; Eddie Mars - ten, od ktorého si Vivian chce požičať peniaze na dlhy Carmen. Zato istého Shawna Regana tam omieľajú do zblbnutia, a ten sa pritom neobjaví ako je film dlhý.

Spojenci (2016)

Natáčať film, ktorého úspech stojí na tom, či divák bude fandiť hlavnej hrdinke a obsadiť pritom do tejto role vyškerenú Marion Cotillard? Well, good luck with that! Niežeby sa tvorcovia nesnažili, práve naopak. Intenzívne z nej robia statočnú hrdinku a milujúcu manželku - vrcholom je scéna s padajúcim lietadlom :) Iste vsadili na to, že ak divákovi na Marianne nezačne záležať vtedy, tak potom nikdy. Žiaľ, keď divák Marion moc nemusí, tak prvé dve tretiny sú preňho moc zdĺhavé. Na konci sú však napínavé scény naskladané jedna za druhou a pozerá sa na ne dobre. Nejeden divák si ale kladie otázku, či sa toto nemohlo odohrať omnoho skôr - v oboch zmysloch: či tie scény nemohli prísť skôr a či to, čo sa v nich udeje sa nemohlo udiať o rok skôr.

Krotitelé duchů (1984)

Prečo len v 80. rokoch mali také zábavné a uletené filmy so skvelou hudbou ako Ghostbusters?↵  Vo filme je najprv nastolená bizarná premisa (ideme loviť duchov do termosky), ktorá je braná smrteľne vážne (až tak, že si na to vezmeme úver v banke), len aby si z nej a zo seba (a z účtovníkov) mohli účinkujúci po zvyšok filmu robiť srandu. A to celkom korenistú. A tak sa mi to páči. V odborných kruhoch sa tomu vraví skvelá paródia. Sigourney Tkáčová sa pre svoju rolu Dany narodila, obsadenie Billa Murrayho mi prišlo trochu ako risk, ktorý sa naozaj vyplatil. Hudba Elemera Bernsteina bola skvelá od prvej noty po poslednú a trochu mi pripomínala Silvestriho hudbu k Návratu do budúcnosti.↵  ↵  Po návšteve kina pri čakaní na metro sa začali diať divné veci - najprv na nástupište pritancovala skupina mladých ľudí s vlastnou reprodukovanou hudbou. A zašli za čiaru (bielu prerušovanú) tak moc, že staničný dozor ich musel krotiť sirénou! Vzápätí na to sa mi prvýkrát v živote zasekol Android! To veru nie je s kostolným poriadkom! I think, I'm gonna call Ghost busters!

Doznání (1970)

Dokumentárna retrospektíva monstrprocesu so Slánského skupinou z pohľadu jedného z menej dôležitých účastníkov.↵  Preto žiaľ neuvidíte úvod do situácie ani to, o čo vlastne v procese šlo ani výsluch Slánského či Clementisa - akoby ste naozaj boli samotný Artur London. Dokonca aj zoznam a funkcie obžalovaných sa dozviete až na konci filmu, už nie však informácie o ich ďalších osudoch. Väčšina francúzskych divákov zrejme mala politickú situáciu v ČSSR v malíčku, ale ja by som predsa len tieto informácie uvítal.↵  Silný realizmus sa prejavuje i veľmi úsečnými dialógmi pripomínajúcimi skôr štekanie a temer úplnou absenciou hudby. Napriek tomu film dokáže diváka postupne vtiahnuť a vytvoriť obstojné napätie. Veľmi výstižne ukazuje ako salámovou metódou vymámiť priznanie k hrdelnému zločinu od nevinného človeka. Tiež dáva jasnú odpoveď na to, prečo by žiadna skupina osôb (a už vôbec nie sovietskych "poradcov") nemala mať neobmedzenú právomoc.↵  Najväčším sklamaním je, že film síce odhaľuje nechutné zneužívanie moci, ale ako zodpovedného menuje len Stalina, nie však žiadneho z československých politikov, ktorí to pripustili (Gottwald, ...). Táto priposratosť by bola ospravedlniteľná snáď len enormným politickým nátlakom zo strany ZSSR, no o ničom takom som sa na internetoch nedočítal.