• Krátkometrážní

Drive (2011)

Gangsterka, ktorá sa snaží byť "in" a "classy", ale darí sa jej to len pri vraždení protagonistov (a tých je predsa len obmedzené množstvo). Pritom ten, ktorého by som za jeho priblblé ksichtenie a detinské cmúľanie špáratka nechal na začiatku zavraždiť najradšej, sa dožije až konca filmu. A navyše sa mu nejakou záhadou pomocou očumovania a konverzácie na úrovni štvorročného autistu podarí zaujať susedku a vytvoriť s ňou harmonický, dokonale nefunkčný vzťah. To ma ale vlastne teší, lebo ak je Carey Mulligan schopná zahľadieť sa do týpka čumiaceho do blba so zaviazaným jazykom a špáratkom v puse, tak to mám potom u nej celkom dobrú šancu aj ja.↵  Áno, ako vidíte, sprvu som aj kápovi Ninovi fandil viac než riadičovi. Až do začiatku poslednej lúpeže, kedy film dostal konečne spád avšak s ním aj neprehliadnuteľnú dieru (ako sa riadič dozvedel, kde je Cook?). Čudesne vyzerá i to, že kápo, ktorý okráda mafiu, sa neobťažuje nosiť strelnú zbraň - asi si namýšľal, že je druhý Batman. Nuž, nie dlho.↵  Romantické emócie, ktoré riadič nedokáže vyvolať, tu má suplovať pohodová synthpopová hudba; mne to však prišlo dosť umelo narafičené, možno práve preto, že znela až moc dobre.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Rozprávka s fantastickou a tajomnou atmosférou, za ktorú vďačí hlavne hudbe a neobyčajnému prostrediu, v ktorom sa odohráva. S údivom dieťaťa som pozeral na banícky kraj, laputského robota a najmä Laputu samotnú, ktorá je prvotriednym strateným svetom s mystériom, ktoré by mohli závidieť aj Akty X. Príbeh, keď dve deti utečú pirátom a prekabátia armádu, som už síce nezhltol i s navijakom, ale nebránilo mi to fandiť im, keďže energický Pazu i copatá Šíta boli ozaj sympaťáci.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Dystopický komiks, ktorý chce pôsobiť seriózne, ale nemá na to.↵  V prvom rade je príliš hektický a chaotický - každú chvíľu tam niekto na niekoho útočí, no často nie je zjavné, čo ho k tomu vedie a občas ani to, kto je vlastne kto. Avšak nech už bojuje kto chce s kým chce, so všetkými aj tak pozametá Naušika, ktorá je hotová superwoman. Jednak lieta. Ďalej zachraňuje všetko, čo sa hýbe (zvery i cudzincov), je krotiteľkou zvierat, v silonkách odoláva ohňu, pádom a guľometnej streľbe, ktorá zostrelí dopravné lietadlo. No a v neposlednom rade chodí i postrelená do členka, ale to už lezie do kapusty Chuckovi Norrisovi. A temer by som zabudol, že pri tom všetkom zvláda i prírodovedný výskum na elitnej úrovni.↵  ↵  Ak sa divákovi ani nad tým nezastaví rozum, tak je tu ešte pomstychtivý hmyz, ktorý je schopný predbehnúť vrtuľové dopravné lietadlo a úspešne naň zaútočiť, ale keď treba zastaviť obyčajný lietajúci sud (!), tak sa všetok hmyz zrazu záhadne stratí z planéty.↵  ↵  V kine ma dokonca občas bralo na spanie, ale zvládal som to lepšie než niektoré deti, ktoré zadrichmali aj uprostred finálnej bitky. Rozprávka pre deti to teda určite neni, aj keď flóra, fauna a ďalšie (po)tvory sú tu vykreslené s poriadnou dávkou fantázie a umenia.

Pan Smith přichází (1939)

Na prvý pohľad je to jednoduchý príbeh o prostáčikovi, ktorý sa náhodou stal senátorom a potom narazil na tvrdú politickú realitu. Avšak tento pán Smith zámerne nemá charizmu a jeho príbeh nie je žiadna veľká dráma. Takže na druhý pohľad ide skôr o oboznámenie diváka s fungovaním senátu USA a s tým, ako si v ňom udržiava vplyv oligarcha. A tento zámer sa tvorcom podaril omnoho lepšie.↵  Praktiky oligarchu, ktoré žiaľ vôbec nezastarali, sú tu ukázané v plnej nahote, vrátane mediálnej masáže, manipulácie senátorov, diskreditácie nepohodlných osôb či fyzického zastrašovania protivníkov. Toto skvele namazané súkolie drví poctivého idealistu, ktorý sa chabo bráni len s pomocou rokovacieho poriadku senátu. Cieľom je zrejme upozorniť občanov, že neradno nechávať politikov a médiá bez dozoru, práve naopak, treba sa osobne angažovať, aby politici a novinári konali v prospech verejnosti a aby si moc (politickú ani mediálnu) neuzurpovali oligarchovia.

Akta X - Nemrtvý (2001) (epizoda)

Veľký nezmysel, ktorý mnohým zápletkám Aktov X dáva zmysel.

Akta X - Toto nemůže být pravda (2001) (epizoda)

Festovne naťahovaná epizóda, ktorá je plná patetického očakávania Muldera, kecov, ktoré nikam nevedú a stále viac škrobeného Doggeta.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Filmové dielo pre odrastenejšieho fanúšika Star Wars, ktoré ho poškrabkalo tam, kde už dlho nebol poškrabkaný.↵  Film totiž vynikajúco narába s nostalgiou za pôvodnými epizódami, napr. plynulé previazanie na epizódu IV či tvár veliteľa Hviezdy smrti Tarkina. A pritom si vystačil s minimom záberov na Darth Vadera. Zároveň prináša nové postavy ako Jyn, strážca Chirrut Îmwe, jeho kamoš Baze Malbus, pilot Bodhi Rook či extrémista Saw Gerrera, za ktorými mi bude stále ľúto, a ktorým nepochybne tróni skvelý sarkastický robot K-2SO. Oku zase lahodia scenérie, v ktorých sa film odohráva. A hlavu a pätu má i jednoduchý, ale veľmi dobre fungujúci príbeh, ako mladá rebelka nájde poslanie, pre ktoré je ochotná obetovať všetko a k tomu aj partu, ktorá sa do toho vrhne s ňou.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Dobre zahratá gangsterská paródia s pár scénami s ľadovo chladným humorom, ale bez zaujímavej nosnej myšlienky. V Srbsku určite lámala divácke rekordy, akurát z opačnej strany.

Akta X - Per Manum (2001) (epizoda)

Čo je veľa, to je veľa - ženy, čo rodia eMZákov, slúžia ako zámienka na odlákanie Scullyovej od radového konšpirátora k elitnému a od neho vzápätí k ešte vyššiemu. A do toho ešte reminiscencie na Muldera, to je teda guláš.

Někdo to rád horké (1959)

Niekto to rád horúce, niekto nevinne romantické a niekto situačne vtipné. A v tomto filme sa ušlo všetkým. A výborne to funguje i po 60 rokoch. Zrejme jeden z najlepších filmov pre páry, aký kedy vznikol.↵  Najlepšie scény sú jednoznačne tie so Sugar a Joe(sephine), Marylin sa pre túto rolu neodolateľnej naivky narodila a Tony Curtis jej so šarmom odoláva. Pobaví aj kongres mafiánov či vzájomné prekáranie sa oboch hudobníkov.