• Krátkometrážní

Pohádky pro Emu (2016)

Vianočná romantická komédia, ktorej najväčší klad, žiaľ, spočíva len v posolstve, a to: "Nezadaní všetkých krajín, spojte sa a obstarajte si dieťa - je to tá najsamlepšia vec na svete."↵  Nepôsobí totiž ako nejaký ucelený príbeh, skôr ako súbor sladkých či uletených scénok, ktoré sú povinnou súčasťou zimnej romkom. Dosť sa spolieha na nelogické jednanie postáv (prečo si nespraviť test otcovstva, keď môže dať do ruky silnú zbraň proti sociálke) a humor spočívajúci v tom, že zrelý muž sa chová ako exot, proti ktorému je aj autistický matfyzák príjemným spoločníkom.↵  Linky s dedom a sociálkou sú určite príjemným spestrením, ale i z nich mám pocit ako z celého filmu, totiž že možnosti, ktoré príbeh dával, zďaleka neboli využité.

Miranda - Mé nové já (2010) (epizoda)

Dnes představím své nové já:↵  Bude ze mě jedna z těch žen, co vyskočí z postele, udělají tohle [zavrtí hlavou] a mají dokonalý účes. Pak si dají domácí muffin z puntíkované plechovky na keksíky a vyrazí do práce, na sobě tenisky a sukňový kostým, aby bylo vidět, že právě vešla ženská síla. Nevadnou jim pokojové rostliny. V košíku jim nehnijí 3 týdny staré hrušky, protože ony ovoce fakt jedí. Mají denní kabelky, večerní kabelky a psaníčka. Na svačinu do sebe hodí jogurt a ten jim vystačí na zbytek dne, přestože si místo oběda šly zaběhat a bavilo je to, protože nemají maso, které na nich povlává nezávisle na pohybu kostry. A večer si luští křížovky na baru, kde k nim přijde chlap, kterého sbalily noc předtím, a říká: "Ahoj. Včerejší noc byla skvělá."↵  Chápeš? Tak taková budu.↵ [originální verze]

Miranda - Season 1 (2009) (série)

V prvých dvoch dieloch trápne, a neraz až detinsky trápne momenty (chvastanie sa výmyslami, pády na hubu, dohrávanie ad absurdum) prevažujú nad príjemnými a vtipnými chvíľkami, akoby tam chýbalo trochu nenútenosti. Od štvrtého dielu sa skóre obráti v prospech zábavných momentov pestrej škály - od situačného humoru, cez škodoradosť, bizarné okamihy až po zopár šikovne vypointovaných scén.↵  Prepis jednotlivých epizód: https://subsaga.com/bbc/comedy/miranda/series-1/

Dobrý voják Švejk (1956)

Toto už v dnešnej dobe nemá koho pobaviť, leda tak diváka superarbitrovaného pre blbosť. Mám pocit, že som pri sledovaní filmu dokonca trochu ohlúpol.↵  Zábava totiž spočíva akurát v lámanej češtine arcikňažnej, šaškovaní opitého farára a jednaní iniciatívneho blbca Švejka, ktorý berie autority "prehnane" vážne, a tým ich má zosmiešňovať. To je síce dobrý zámer, ale v tomto filme to možno fungovalo pred 60 rokmi, nie dnes, naopak to vyznieva nudne až úboho so štipkou absurdity. Asi akoby sa niekto snažil napodobniť Monty Pythona, ale nedokázal by napísať ani vtipný dialóg.↵  Jediným prínosom filmu sú aspoň pekné zábery na Prahu.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Dokonalý biják na valentínsky večer! Teda pochopiteľne za predpokladu párneho počtu divákov ;-)↵  Racionálnejšia časť publika bude neraz doširoka otvárať oči a dovysoka dvíhať obočie, zatiaľčo nežnejšia časť si bude neskutočne užívať, že konečne niekto prikladá vôňam taký význam ako aj ony. V príbehu o hľadaní krásy netvorom tí morbídnejší budú dúfať v krutý a nešťastný koniec, romantickejší sa naopak môžu nádejať v happyend - a všetci sa nakoniec dočkajú! Diváci, ktorí sa filmovaním živia, zas budú nadšene diskutovať o tom, ako sá točila tá či TÁ scéna. Výbornú správu mám i pre tých, ktorí viac než očami a nosom vnímajú ušami, pre nich bude v pozadí znieť výborná hudba. A zúfať si nemusia ani tvrdí alkoholici destilujúci vlastné pálenky, lebo najmä im tento film vzdáva hold.↵  Vďaka tomuto sa s čistým svedomím dá oznámkovať ktorýmkoľvek z hodnotení od jednej až do piatich hviezdičiek, ale najviac by si zaslúžil zaviesť úplne nové hodnotenie: "Čo do šľaka som to práve videl?"↵  ↵  P.S.: Tento kúsok si vyslovene žiada o hackerský remake. Akoby som už videl scenár. Chudobný, no vysokým IQ obdarený Wang Li, absolvent obchodnej akadémie, ktorý bol školený len vo Visual Basic.NET, narazí na úžasnú počítačovú hru, ktorá je však chránená najpokročilejším DRM. Pokus o obídenie DRM je neúspešný a vyústi v stratu inštalačky. Li začne snívať o prelomení toho DRM a preto sa vydá na vandrovku do najbližšej hackerskej skupiny. Aby si vyslúžil ich rešpekt, tak pred nimi v hexadecimálnom editore na prvý pokus disasembluje SecuRom a nakódi jeho emulátor v Smalltalku. Jeho hackerská hviezda vystrelí do neba a maník reverzinžiníruje jedno DRM za druhým, až sa z nich stane najznámejšia skupina hackerov. Nakoniec však prichádza najväčšia výzva - FIFA 17 chránená Denuvom. Podarí sa mu release skôr než skončí aktuálna futbalová sezóna?

Selma (2014)

Hraný dokument o tom, ako "snadno a rychle" vybojovať ľudské právo krok za krokom.↵  Názorne je ukázané, ako treba mobilizovať ľudí a tým i verejnú mienku za účelom dosiahnutia silného politického tlaku na výkonnú a zákonodarnú moc. Žiaľ, úplne zamlčané je to, že prezident a King nestáli proti sebe, ale spolupracovali na vyvíjaní tlaku na zákonodarcov na prijatie zákona, ktorý bol pripravený v predstihu. Je tiež fajn, že King tu nebol glorifikovaný ale bolo vidieť, koľko ľudí sa na tej iniciatíve podieľalo (hoci nápad s otočením pochodu tu je nesprávne pripísaný Kingovi). Vidieť aj odvrátenú stranu Kingovej popularity - strach o život svoj, svojej rodiny i ostatných protestujúcich, aj to ako jeho rodina trpela podobnými obavami. A to napriek tomu, že scény s rodinou vyznievali strašne škrobene.↵  Alarmujúca je aj ukážka utrpenia bežných ľudí kvôli skostnatelosti južanských politikov, ktorí si ani pod tlakom prezidentskej administratívy neboli schopní pripustiť, že doba nadradenosti bielych definitívne končí - podobne, ako si niektorí dnešní politici stále nedokážu pripustiť a riešiť napríklad globálne otepľovanie, starnutie populácie či rómsky problém.↵  Uvítal by som popisy s uvedením času na začiatku jednotlivých scén.

Akta X - Empedoklés (2001) (epizoda)

Opäť diel, ktorý sa okrem prípadu venuje i vzťahu Muldera a Scullyovej.

Nebeští jezdci (1968)

Začína to ako veľká švejkovina, nie však moc zábavná - hádzaním fliaš z bombardéra chcel režisér asi zaujať aj puberťákov, len potom neviem, komu bola určená tá dvojnásobná scéna so sraním a čomu poslúžila. Vzápätí sa totiž režisér rozhodol zmeniť žáner na drámu, ale je ťažké byť presvedčivý potom, čo si naseriete do bombardéru. A je to priam nemožné, keď sa k tomu pridá ešte tragická zvuková stránka, výrazne uberajúca dramatickosti, ako trebárs špliechanie v umývadle nahrádzajúce vlnobitie mora! Nezachránia to už ani skutočné zábery z leteckých bitiek.↵  No predsa sa z toho stala ukážková trpiteľská dráma! Spoločne pri nej totiž trpeli hlavní predstavitelia ako aj diváci, lebo veď s kým sa majú identifikovať? S nesympatickým zakrsnutým Švejkom? Či so študentom v depresii, ktorý chce zomrieť? Alebo so slovenským kapitánom, ktorý nedostal moc priestoru? Či nebodaj s nábožným Kanaďanom Tommym?

Česká cesta (2015)

Ozaj relevantný dokument, ktorý prináša niektoré zaujímavé fakty a ukazuje súvislosti.↵  Pre väčšiu zrozumiteľnosť by bolo dobré rozdeliť ho na bloky po jednotlivých etapách, ktoré viedli k privatizácii, napr. Jak se Klaus stal ministrem. Viac by som tiež zdôraznil hlavné príčiny, ktoré k privatizácii viedli, trebárs, že to bol politicky tak ľúbivý nástroj, že nebola ani otázka či, ale v akom rozsahu k nej dôjde. Veľmi by som uvítal aj popisky a časové určenie jednotlivých scén.↵  Hodnotím ako záslužný počin preto, aby sme lepšie pochopili fungovanie našich politikov v minulosti. O mnohom vypovedá najmä fakt, že Klaus ako hlavný hýbateľ kupónovej privatizácie, sa vôbec neodhodlal pre tento film vyjadriť o svojich pohnútkach.

Všichni mají pravdu? Karel Floss a ti druzí. (2015)

Univerzálna pravda je tá, že tento film je priveľmi dlhý. To nik nespochybní. Autorka v ňom ale beztak nehľadá pravdu. Iba ukazuje bizarne poskladané panoptikum svetonázorov niekoľkých ľudí a spôsobov ich vyjadrenia. Žiaľ v tejto koláži krížom-krážom mieša kultivované prejavy rešpektovaných ľudí (nemyslím Klausa) s vykrikovaním morálnych úbožiakov (myslím i Klausa), čím ich (úmyselne?) akoby dáva na rovnakú úroveň. Keby to malo aspoň nejaký pozoruhodný efekt, tak som ticho, ale ono je to naopak čím ďalej, tým únavnejšie. Paradoxne najhorším bol francúzsky filozof Badiou, ktorému sa ako jedinému podarilo skĺbiť nudu, otravnosť a ku koncu i nezmyselný obsah. Jediné sdělení, ktoré som bol schopný odhaliť, je to, že spoločnosťou sa šíri rozčarovanie, a ak sa nič zásadne nezmení, tak bude ještě hůř. Ohromné je akurát to, ako to vyznenie korešponduje s diváckym dojmom - publikom sa šíri rozčarovanie, a ak sa nič zásadne nezmení... tak sa režisérka filmárinou neuživí.