• Krátkometrážní

Collateral Beauty: Druhá šance (2016)

Film pre ženy a všetkých ostatných, ktorí sa radi bezcieľne brodia v nie moc zaujímavých emóciach.↵  Ako muža ma v ňom nič neurazilo ani neoslovilo, samozrejme okrem Naomie Harris.↵  Prekvapivé odhalenia na konci podľa mňa boli len preto, aby vôbec niečo na konci bolo, ale vyznenie filmu moc nezmenili a skrytú krásu som v nich nenašiel.

Vinnetou (2016) (seriál)

Črty spoločné pre všetky tri diely:↵  Z vianočnej rozprávky o Vinnetouovi sa stal pochmúrny a realistický príbeh o strete nepripraveného idealistu s krutou realitou, v ktorej belochom na Indiánoch vôbec nezáležalo a viedla ich hlavne túžba za rýchlym zbohatnutím. Okrem realistického poňatia je trilógia modernejšia i v tom, že postavy tu nie sú tak čiernobiele a motívy ich konania sú občas až desivo neprifarbené. Ani Vinnetou tu nie je nejaký intelektuál, ale prchký Apač, ktorý sa postupne učí zo svojich skúseností. Takže táto trilógia sa skutočne príliš nedrží žiadnej predlohy a ide svojou cestou - a vďaka Bohu za to! Poňatím mi pripomína modernú Nolanovu trilógiu o Batmanovi. Všetkým, ktorým to vadí, odporúčam pozrieť sa do kalendára na to, ako dlho už sme v 21. storočí alebo zostať pri pozeraní Mrazíka.↵  Nostalgia sa odráža azda len vo veľmi kvalitnej hudobnej zložke. Vizuálna stránka je na televíziu príliš dobrá, trilógii by svedčalo i kino.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

"Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady."↵  Keby Frič do toho nedal túto sprostú propagandu znárodňovania, mohla to byť podarená crazy rozprávka. A navyše i zábavne vzdelávacia - vďaka skutočným menám len tak nezabudnem, kto všetko žil s Rudolfom II. na kráľovskom dvore. Najviac pobavil Alessandro Scotta, a nielen so svojím leštidlom.↵  Žiaľ, takto je to akurát trójsky kôň, určený na šírenie dobovej propagandy KSČ.

Popelka (1950)

Dosť zidealizovaná rozprávka pre mladé slečny.↵  Popoluška je tu doslova vzorne vykreselná ako na všetkých dobrá večne usmievavá krásavica, ktorú z jej pohody nerozhodí žiaden výmysel jej nevlastných príbuzných. Každý z nás by samozrejme chcel takú mať za kolegyňu, ale pravda je, že taká žena bola len jedna, a i to je bývalý Borg (Sedmá z Devíti).↵  Príbeh sa drží "anglickej" verzie, takže Popoluška síce bola veľká milovníčka zvieratiek, a zvieratká jej dokonca za odmenu i pomohli, ale aj tak si nakoniec všetky zásluhy musela pripísať kmotrička víla, lebo bez nej by sa to tým deckám nerátalo. Že princ ocení na Popoluške len jej krásu a nádherné šaty je univerzálny stereotyp, ktorý sa odvážilo nabúrať azda len duo Vorlíček & Pavlíček.↵  I táto Disneyovka však pridala k príbehu niečo originálne a vtipné, a to naháňačky myšiek s jediným záporným zvieracím hrdinom - kocúrom Luciferom.

Muž jménem Ove (2015)

Po tomto filme sa Hannes Holm môže postaviť tvárou v tvár Bergmanovi, MarenÁde a ďalším a odkázať im: Takto sa robia filmy o zmysle života - vtipné, dojímavé a s pointou! Idioten...

Anděl Páně 2 (2016)

Zdĺhavá a trochu prihlúpla rozprávka, na ktorej sú najzábavnejšie mimovoľné nadávky. Ježiši Kriste!↵  Exemplárnym prípadom je trebárs čakanie na stretnutie s Anežkou vyplnené naťahovaným a nudným orientačným behom čerta s anjelom v snehu. Vydarené postavy sú žiaľ len dve, Bolkov slizký mistr Košťál a najmä Dvořákov veľmi dobrý čert Uriáš.↵  I preto som sa tešil ako malé decko, že ako zlatý klinec by mohla byť scéna v pekle, kde si čert vychutná mikulášsku mafiu, a ono nič z toho.↵  V ostatnom sa stotožňujem s recenziou na Týden.cz.

Duel (2006) (pořad)

Rýchlo odsýpajúca vedomostná súťaž i s prvkami stratégie, avšak s nesympatickým moderátorom Gregorom Marešom.

Dešťová víla (2010)

Taká zvláštna rozprávka, kde o svoju lásku (a krajinu) bojuje žena a muž len statočne čaká, ako to dopadne. I ponaučenie nie je zvyčajné "dobro víťazí nad zlom", ale "víťazstvo dobra nemožno postaviť na hazarde" či "neradno veriť informačným technológiam viac než srdcu". Originalitu nemožno uprieť ani špeciálnym efektom - niektorým i celkom pozoruhodným (dažďová víla, vodné schody, živly).↵  Ďalšou zvláštnosťou sú časté (a občas nepatričné) prestrihy z českej na islandskú scenériu, hraničiace so skrytou reklamou na prírodné krásy Islandu.↵  Nad priemer vyčnieva Donutilove stvárnenie statkára Lakotu - jeho stelesnenie lakomca bolo ešte presvedčivejšie než samotné priezvisko. Na rozdiel od Stašovej, ktorá sa na rolu mamy dostatočne neupokojila.↵  ↵  Asi i kvôli tejto originalite tu absentovalo klasické rozprávkové čaro, dokonca ani zlo nebolo potrestané a film bol skôr takým neučesaným dokumentom o boji za dobro pre všetkých v nie príliš žičlivom prostredí.