Mrtev před zákonem (1920)

Pan Bevan načapá nevěrnou manželku se šamstrem a neudrží své emoce na uzdě. Po zločinu z vášně uprchne i se svou dospívající dcerou do Tichomoří, kde naleznou dočasný úkryt před zákonem. Na stopě jim je ale neúprosný inspektor Crane. Griffith film původně točil jen jako bokovku pro společnost First National, u níž byl vázán smlouvou. Nakonec si to ale rozmyslel a po prostřihání a dodatečném natáčení film distribuoval pod nově vzniklou společností United Artists. Z odzívané produkce ale lepší dílko neudělal. Příběh filmu je prostý, herecké výkony nevýrazné. V případě Carol Dempster přímo podprůměrné. Ale jelikož šlo o Griffithovu partnerku, roli dostala. Film zaujme hlavně exteriéry, které se točily na Floridě a na Bahamách. Velmi slabé 3*.

The Jack-Knife Man (1920)

Peter je čistá duše a starý mládenec, který si spokojeně žije v hausbótu na řece. Jednoho večera k němu zabloudí mladá žena s malým kloučkem, a žádá o nocleh. Ráno je mladá paní v pánu a staré dobračisko Peter převezme starost o malého prcka na sebe. A začne mu vyřezávat dřevěné hračky... "The Jack-Knife Man" je jedním z prvních celovečerních filmů budoucího režiserského matadora Kinga Vidora. Zaujme strohým příběhem z nuzných poměrů, jenž je podán velmi lidským a hřejivým způsobem. Hereckou hvězdou filmu je divadelní veterán F.A. Turner, v jehož podání je prostý Peter hlubokou a výrazově pestrou postavou.

The Restless Sex (1920)

Děvčátko Stephanie adoptuje ovdovělý bohatý páprda, který má syna ve stejném věku. Když mladí vyrostou, cítí k sobě přirozenou náklonnost, která ale nikdy nepřekročí vztah bratr - sestra. Jim Stephanie seznámí se svým přítelem Oswaldem a rozjede se milostný trojúhelník. "Neklidné pohlaví" není špatně natočený film a i herci jsou poměrně slušní, ale scénář je tak debilně napsaný, že ústřední trojúhelník vůbec nefunguje. A závěrečné rozuzlení bylo tak pitomé, že jsem z původních slabých 3* znechuceně slevil na podprůměrné 2*. Kromě Marion Davies si tak film budu pamatovat hlavně kvůli "Bálu bohů", jenž se zvrhne v desetiminutovou odvázanou pařbu. Jo v téhle době se mladí lidé uměli bavit přímo bohovsky.

Rozbité hodinky (1920)

Starý Ingmar má mladého syna a taktéž dceru na vdávání. Krásné Karim se dvoří statný Halfvor, ovšem před svatbou se u jejich dveří objeví řádně nadýmený, načež ho Karim bez pardónů odmítne. U Ingmarů nemají pro výpitky pochopení. Karim dá radši přednost Eljasovi, který se všem jeví jako spořádaná partie. Kdyby ale holka věděla... Alkohol je metlou lidstva. To je hlavní motiv adaptace druhé části rozsáhlé novely "Jerusalem", od nositelky Nobelovy ceny za literaturu Selmy Lagerlöf. "Rozbité hodinky" tak navazují na rok starý film "Život předků", jenž mapuje generační ságu rodu Ingmarů. Režie se opět ujal Victor Sjöström, který měl v plánu zadaptovat celou obsáhlou ságu, ale svůj úmysl si po neúspěchu pokračování rozmyslel. "Rozbité hodinky" nejsou špatným filmem, ale na dílo Sjöströmova formátu mi přijdou hodně usedlé a bez invence.

Hrdina smutné postavy (1920)

Richard Marshall pochází z dlouhého rodu neotesaných pravověrných američanů, ovšem sám už dlouhá léta v Americe nebyl a stal se z něj zušlechtěný pravověrný evropan. Když se v přímořském Monte Carlu potká s krajany z daleké domoviny, nechá se jimi zlákat k návratu domů. Netuší ale, že se stal trnem v oku bídáckému překupníku s diamanty, který ho považujuje za tajného agenta, jenž je mu v patách. "The Mollycoddle" vznikl ve stejný rok jako  Fairbanksův slavný "The Mark of Zorro" a je tedy tak trochu neprávem skryt v jeho impozantní záři. Je to ale možná i proto, že "The Mollycoddle" svým způsobem pomalu uzavírá Dougovu ztřeštěnou komediální éru z let desátých. Zatímco romantický "Zorro" odstaroval Dougovu éru chvástavě dobrodružných velkofilmů let dvacátých, jež je z dnešního úhlu pohledu pochopitelně nepoměrně známější. Byla by přitom škoda ""The Mollycoddle"" přehlížet. V režii Victora Fleminga se totiž jedná o prvotřídní a štědře výpravnou dobovou zábavu. Vedle Douga filmu vévodí i charismatický Wallace Beery, v roli proradného Von Holkara. Zaujme i krátká animovaná (!) sekvence, jež přehledně osvětlí záporákův důmyslný zločinecký aparát.

Humoresque (1920)

Oslava prostého života a mateřské lásky. V první části se seznámíme s početnou přistěhovaleckou rodinou, jež žije v chudinském ghettu v New Yorku. Idylické scény z tvrdého prostředí mají výbornou atmosféru a zábavně vykreslují každodenní sladkohořký úděl městské spodiny. Vše se točí kolem devátých narozenin talentovaného Leona, jenž si jako dárek na mámě vybrečí violu. Následuje střih a z Leona je po letech úspěšný hudebník, jenž celou rodinu pozdvihne do nóbl společnosti. Druhá polovina filmu už tak zábavná není a utápí se v sentimentu. Frank Borzage byl ovšem šikovný filmař a i přes klacky, jež mu pod nohy háže patetický scénář, se s látkou vypořádal ještě pořád na úrovni.

Romeo und Julia im Schnee (1920)

Nenáročná lidová komedie na motivy proslulé divadelní hry. "Dcerušky pana Zajíčka" ze stejného roku, a rovněž na motivy Shakespearea, se mi líbily mnohem víc. Schválně jsem se podíval kolik filmů daný rok Lubitsch natočil. Bylo jich pět, včetně dvou velkorysých velkoprodukcí. To se slabší chvilka najde hned. A i přes pár slušných piškvořících se humorných scének nejsou "Romeo a Julie na sněhu" ničím víc než právě mistrovou slabší chvilkou.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Tak konečně. Po patnácti letech stačilo. Dominantní éře komiksů můžeme udělat pápá a uvítejme novou éru videoherních adaptací. Symbolicky ji v plné parádě odstartoval film pro tu nejmladší generaci. Money talks.

Algol - Tragödie der Macht (1920)

Formálně pozoruhodné, sociálně kritické drama. Film řeší témata třídních rozdílů, vykořisťování chudých a hrozbu absolutní moci. Témata, která po Velké říjnové revoluci jistě silně rezonovala nejen Výmarskou republikou. "Algol" je fantaskní dystopií, která časově obsáhne dvě desetiletí, ovšem ve výsledku vyznívá jak dějově tak i myšlenkově hodně povrchně. Logické díry, či spíše krátery, radši neřešit. Film se naštěstí dočkal výborné restaurace, díky níž vynikne jeho nápaditá výprava a dekorace. "Algol" mi překvapivě dost rychle utekl a i přes výše zmíněné výtky nenudil.

The Toll Gate (1920)

Ikona amerického westernu William S. Hart v roli Blacka Deeringa, vůdce lupičské bandy. Black je rozhodnut skončit s černotou a chce rozpustit svůj gang. To se ale nelíbí jeho společníku a rivalovi Jordanovi. Ten na Blacka při poslední fušce ušije past. Na veskrze správňáckého Blacka tak čeká dlouhá a trnitá cesta, než unikne z pařátů zákona a najde vnitřní i vnější pokoj a klid. Lehce nadprůměrný dobový western s áčkovou produkcí. Dlouhán William S. Hart je zde přesně taký, jakého ho lidi měli rádi. S pomalu se blížícími šesti křížky na krku, už ale lehce začínal vyklízet pole a kovbojské ostruhy po něm přebírali mladší a pružnější herojové.