Adaptace (2002)

Napsat nějaký smysluplný komentář k příběhu v Adaptaci, to je nad moje síly. Tady by pomohl jen Charlie Kaufman sám, protože tak zamotaný děj jsem neviděl co moje paměť sahá. Jediné co mohu posoudit, jsou skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů. Ještě k tomu ději. Dostalo mě, jak se film po celou dobu co scénář ve filmu píše Charlie Kaufman (vypadá to, že už se do toho začínám zamotávat) tváří jako těžká intelektuálština a ve chvíly kdy mu začne se scénářem vypomáhat jeho dvojče Donald (nová hvězda na hollywoodském scénáristickém nebi) se film rázem změní na těžký hollywood. Fakt dobré.

Soupeři (1977)

Velmi vydařený debut Ridley Scotta s výtečně vykreslenou atmosférou Francie počátku 19.století. Pojednává o dvou důstojnících napoleonské armády, které spojuje vzájemná nesmyslná rozepře, kvůli níž se po dobu 20 let neustále střetávají. Film začíná poměrně nezáživně, ale s každým dalším soubojem se stává čím dál více fascinující sondou do myslí spoutaných vášní, nenávistí a svou vlastní představou cti.

Znásilnění (1988)

"Znásilnění" patří k těm několika filmům, jejichž úroveň stojí a padá s hereckým výkonem hlavního představitele. A protože nikdo nemůže zpochybňovat herecké kvality Jodie Foster, nemůže také zpochybňovat kvality tohohle filmu. Jestli má "Znásilnění" nějakou slabší stránku, tak je to především jalový výkon Kelly McGillis v roli obhájkyně znásilněné Sarah.

Vražda v Orient expresu (1974)

Herecký "dream team" ve vydařeném filmovém zpracování jedné z nejznámějších detektivek od Agathy Christie. Uzavřené prostředí. Skupina lidí. Hádejte, který z nich je vrah? Přesně takhle to mám rád. Hercům kraluje Albert Finney - hrozně se mi líbí jakým způsobem Poirota zahrál.

Příběh z Bronxu (1993)

Příběh o dospívání chlapce, které je utvářeno pod vlivem dvou vzorů. Otce, snažícího se žít podle svých morálních zásad a mafiánského bosse. Největší klad filmu jsou her.výkony Roberta De Nira a Chazze Palminteriho. Trochu jim to kazí představitel dospívajícího mladíka, který je především ve společných scénách naprosto nevýrazný. Moc se mi líbila vedlejší dějová linie soustředící se na vztah mladého taliána k místní černošce. Jako De Nirův debut je to slušný film. Divím se, že si od té doby dal tak dlouhou režijní pauzu. Ale na jeho další film "The Good Shepherd", který bude mít premiéru v roce 2005 se už moc těším.

Olověná vesta (1987)

Full Metal Jacket není nejlepší protiválečný film co jsem kdy viděl. Nicméně první polovina, odehrávající se ve výcvikovém středisku americké armády, která se soustředí na zobrazení buzerace a vymývání mozků, nemá konkurenci. Je dokonale neosobní a pokud se v ní přece jenom oběví náznak citu, je okamžitě tvrdě potlačen i ze strany "napravených" adeptů námořní pěchoty. Cože si to zpívají na konci filmu ty vymyté hlavy? - "M.I.C.K.E.Y. M.O.U.S.E." Cože jim tam hraje za píseň? - "Paint it black" od Rolling Stone.

Švindlíři (2003)

I velcí režiséři mají právo natočit si malý filmeček jen tak pro radost. Může z toho vzniknout docela příjemná zábava s poměrně nečekanou pointou - alespoň mě teda překvapila :-). Sam i Nicolas předvádí svůj standartně vysoký nadprůměr, ale na to děvčátko stejně nestačí. Slečno Alison - značím si vás ! ;-).

Trio z Belleville (2003)

Moc pěkná animace, která si až na pár okamžiků vystačí bez digitálních berliček. Zajímalo by mě co říkali američani na to, že jsou zde vykreslení jako národ prasátek před porážkou. Asi nic hrozného, když bylo Trio nominované na Oscara. Pro labužníky děvčata z Belleville předvedou žabky na dvacet způsobů. Sportovci si užijí při pohledu na Tour de France, kde ze sebe každý vydá maximum. A milovníci animáků zase při sledování snímečku, který by brášku mezi kreslenými filmy hledal asi těžko.

Ti druzí (2001)

Napínavé a strašidelné od začátku do konce. Díky výbornému scénáři člověk vůbec neví, čím ho každá další scéna překvapí. Herci (včetně dětí) jsou bezchybní. Prim hraje samozřejmě ledově krásná Nicole Kidman. Režisérovi stačilo k vybudování tak husté atmosféry jen sedm lidí a jeden opuštěný dům...

V pravé poledne (1952)

Úchvatný Garry Cooper (jako ztělesněná spravedlnost a lidská důstojnost) se postaví před občany malého westernového městečka a před blížící se hrozbou ze strany nemilosrdných zabijáků bude zpytovat svědomí každého z nich jak se k téhle situaci postavit. Na svou dobu snímek překvapí velmi dobrou prací s reálným filmovým časem. Grace Kelly stvrzuje své postavení nejkrásnější herečky jakou kdy filmové plátno spatřilo.