• Thriller

Pátek třináctého (1980)

Začiatok slávnej slasher série v ktorej si tvorcovia po úspešnom Halloweene skúsili znásobiť priamu brutalitu. Mimo dôležitosti v historickom okienku ide o zábavnú vyvražďovačku.

Čarodějnice (2015)

Hrozivé,tiesnivé, atmosferické a subtílne hororové divadlo, ktoré si svoje predstavenie odohrá pod kožou diváka. Obával som sa výsledku, nakoľko je náročné vytvoriť niečo desivé planúce z atmosféry, ale že tu sa to podarilo na jednotku, o tom niet pochýb.

The Dead Room (2015)

Toto je príklad toho, keď film mohol byť 15 min. kraťasom a boli by sme všetci radi. Absolútne nevieme, kto kde je a prečo sa vlastne dej príbehu odohráva. Zrazu sme v dome a hurá, sranda. Spoločnosť nám robia tie najviac stereotypné postavy- vedec skeptik, spirituálna pipka a chlap, ktorý je taký, ako si to situácia vyžaduje. Mimo trápne omáčky tu vśak máme pekné atmosferické a nepríjemné nočné scény, ktoré sa postupom času pretavia do telenovely. Za účelom vytvorenia nejakého twistu v o ničom deji tu máme veľké prekvapko s Dead Room. Je jedno, že to nedáva jediný zmysel so všetkým, ćo sme doteraz videli.. nejaký turntables tu proste potrebovali. Všetko od tohto odhalenia je neskutočné smiešne a nudné, scéna s policajtmi na grcanie dúhy a záverečná scéna je zase tým, čo neznášam a čo som kritizoval v The Forest.. na ktorého Boha dávate na konci scénu s jump scareom a la "príšera si ťa všimla." Je to trápne, nestrašidelné, tupé, smiešne. Nerobte to nikto nikdy.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Tu musím dať za 5. Film, ktorý rúca všetky hororové klišé. Film pri ktorom keď máte pocit "viem, čo sa stane", o 2 minúty vás kopne do rozkroku. Film, pri ktorom keď viete, ako to celé skončí, zhodí vás zo stoličky. Film, ktorý pracuje s napätím a očakávaním diváka. Strach, úzkosť, teror si tu dávajú svoju symfóniu, ktorou diváka privádzajú o orgazmu. Niektorí tvrdia, že záver sa tu príliš nehodil, ale ja nesúhlasím. Vrámci filmu ako projektu "toto ste nečakali" si splnil svoju úlohu aj tu. V pohode sa to mohlo skončiť 15 min. pred koncom a divák by mohol byť spokojný, ale tvorcovia si užívali jazdu a nechceli ju skončiť u seba v garáži, ale ranou do zvodidiel. Škoda, že ten záver, ktorý nechcem prezrádzať, nebol spravený lepšie s očami na detail, ale i napriek tomu som absolútne spokojný. Hororový film roku.

Blood Punch (2013)

Podľa coveru som očakával nejaký pekný gore horor s veľkým body countom, ale dostalo sa mi príjemného prekvapenia obsahujúceho kliatbu spojenú s časopriestorovou anomáliou. Vtipné, svieže, krvavé, sympatické s lyžicou romantiky. Môžem, mňam, ďakujem.

Chňapáci (2012)

Strašne som tento film chcel milovať. Írský alkoholidný humor bol miestami fajn, príšerky boli zlaté, ale celé to bolo nemastné neslané, prázdne padajúce pod svoj potenciál invázie.

The Boy (2016)

Rýchly, napínavý a nepríjemný hororček. Bohužiaľ, pri niektorých klišé momentoch som prevracal oči ako nikdy. Všetko tam zapadalo do známej haunted house predlohy a jediné, čo ju tu robilo prijateľnejšou je veľmi pekne do temnoty zabalený chlapec a záhadnosť rodičov. Druhé bohužiaľ je to- spoiler- že presne ten istý koncept a twist mal film Housebound. Áno, pre niekoho, kto Housebound nevidel to mohlo byť WTF, WTF, WOW, ale vidieť ten twist na konci, spomenul som si na Housebound a začal sa smiať, nakoľko išlo o hororovú komédiu. I napriek tejto kritike išlo o jeden filmov za poslednú dobu, ktorý ma vystrašil a účinne pracoval s tým, čo v sebe mal. To, že príbeh po odhalení pointy nedáva zmysel nejdem spomínať, lebo si na to aj tak nik po skončení nespomenie. Tri hviezdy, lebo je náročné vytvoriť takýto druh hororu bez toho, aby nebol smiešne o ničom.

Hush (2016)

Typický trojkový home invasion horor s rýchlym pádom a príjemným gore. Hlavná hrdinka je hluchá a nemá, avšak v niektorých prípadoch ako keby pozabudne na svoje sluchové postihnutie. Autori filmu si zrejme mysleli, že sluchovo postihnutí ľudia majú problém s priestorovým vnímaním. Len tak sa dá vysvetliť, že si žena nevšimla muža v maske za presklennými dverami, ktorý jej kýval, búchal do dverí a pomocou mŕtvoly robil otlačky. Na toto je novonabudnuté postihnutie avšak zabudli vo zvyšku filmu. Rovnako som nepochopil, prečo nevolala políciu. 7 minút sa túlala po byte, stresovala a zavolať fízlov sa rozhodla v momente, kedy jej zamaskovaný ujo vyhodil elektrinu. No a v neposlednom rade, mrzelo ma, že si dal chlap dole tú masku tak skoro, stratilo to na creep faktore. Koniec bol hrozný taktiež, skôr by som privítal ten z jej predstavy.

The Invitation (2015)

Sorry chlapci, ale len za tri. Dejová predvídateľnosť neskutočná.. a to nemyslím povýšenecky "haha, vedel som všetko vopred", ale keď pustia film sekty o smrti, trošku človeku dopne, kam to smeruje a prečo si zavolali na večeru kamošov, ktorých 2 roky nevideli. Vďaka tomu film stráca na vyvolaní paranoje, keďže je úplne opodstatnená. Aziat Choi bol naozaj slabou režisérskou barličkou v hre na napätie a vyvolanie zvratu, ktorý mal dať všetko vrámci paranoje do normálu. Finále ma sklamalo. Dvojník Tomyho Hardyho čakal na prvú obeť, neviem prečo. Keďze inak by to bola nuda, strčili tam zbraňovú rampage. Ochmonek ideálne vystrieľa pár nepotrebných a nerozvinutých postáv, aby tam zostali tí správni, ktorí samozrejme utečú. Tom Hardy s frajerkou majú navyše super šťastie, že jedná šialená ženská na ktorú som sa vo finále tešil, to vzdá so životom, bývalá žena z časti zmení názor a rozplače sa a tak zostane len Ochmonek a herec z GoT, ktorého "SPOILER" po prdeli zloží postava, ktorú ste celé finále nevideli, lebo sa fajn schovával. Tí, čo prežijú aj pežiť mali, tí, ktorí vám boli ukradnutí zostali v kalužiach krvi. Záverečná scéna bola ale pekná. I napriek týmto chybám, barličkám a nelogickostiam ide o napínavý a temný snímok zaoberajúci sa vysporiadaním sa so žiaľom, smútkom a stratou. Stretáva sa tu viacero svetov a spôsobov zvládania životných rán. Herci sú skvelí, hudba dotvára napätie a strih je eňo ňuňo. Ale moje svedomie mi nedovolí švacnúť 4 hviezdy. 3.5 hviezdy.

Don't Grow Up (2015)

Po dlhšom uvažovaní dávam dve hviezdy, ale aj tak si myslím, že film stojí za pozretie. Tento indie počin rozpráva príbeh o "nechcených" deckách, ktoré sa ocitnú v strede katastrofy. Dospelí sa začnú meniť na nepríčetné vraždiace monštrá. Tento koncept nie je nový, z hlavy si spomeniem na Laymona, ale tento snímok sa pohráva hlavne s do oči bijúcou morálnou filozofickou prčou o dospelých, deťoch a celej myšlienke o tom, kedy sa dospelosť začína. A to je problém tejto indie srandy, snaží sa prekopať niečo, čo je rozhrabané, prekopané a každý tú kopu hliny vidí. Vraždiaci zombies behom chvíle upadnú do úzadia, hororový motív vybledne a sledujete drámu s detskými protagonistami o láske, snoch, budúcnosti v dospeláckom chaose, kde sa každý bojí dospievania, lebo dospievanie mení. Pri hláške o tom, že dospelosť sú skúsenosti som vygrcal klišé kašu s kúskami trápnosti. Niektoré indie hororové kúsky snažiace sa osviežiť hororový žáner môžem a mnohým som zatlieskal. Avšak tu sa tvorcovia sekli... do vlastnej Achillovej päty. Ale detských hercov chválim, utiahli to skvele a ich výkony boli tým, čo ma držalo sa na to pozerať.