Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

"návrat ku kópii VI., t.j. finálny súboj a vyvrcholenie" , ktorý prepadol, ide len a len o trikové úpravy a akciu, všetko ostatné už bolo očakávané a prediktívne a tak to prehltnú len američania či "teens". Žiadna novota a inovatívne veci, pád do nudy.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

možno najnadnesenejší :-) film histórie -- môj názor ( i keď na svoju dobu určite mnohých bavil, no i taký E.T. bol dojímavejší a technicko-dejovo uveriteľnejší ), tu proste pár vecí nahodia a točia si okolo nich hrdinské činy ( trochu kvalitnejšie podané v dieoch V., VI. ), taká druhá trilógia (pt. 1-3) ukázala ako naložiť s trikmi, kvalitným dejom a nalákaním diváka na pokračovanie.

Solo: Star Wars Story (2018)

pekné intro s world building ( nezávislé a nezaujaté od ostatných dielov ) a výborná umrznutá línia súbojov na rýchlovlakoch, ostatné padlo so ľahkého nadpriemeru, no ako vsuvka medzi "hlavnou ságou" prijateľné.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

prequel k novej part VII, a fakticky totožný úrovňovo, no nedosahuje level dielov 1-3, ktoré mi filmovo najlepšie vyhovovali, tu ide o pokusný návrat k "oprášneným ale úsmevne young-adult" slávnym filmom ako dejovo-trikovým dielam. Napriek tomu vďaka niektorým sekvenciám a inovátorstve ( fajn úvod ) živý film s trochu prehnaným záverečným bojom. 3,75

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

"technicky vylepšené repete" zničenia "death star" s väčšou dávkou lodí, efektov, rakiet a menšou "dobovou detinskosťou" , len možno až priveľký náklon k pôvodnej trilógii, a to na túto dobu mi veľmi neseklo, skôr sa mohli viac nechať inšpirovať druhou ( a filmovo, trikovo a dejovo podľa mňa najzaujímavejšou ) časťou vojen. Aspoň ale našli kvalitnú ( a možno jedinú ) charizmatickú hrdinku ženského pohlavia. Celkovo ale neucelené skoky v dejových líniách a rýchly vstup do hrrr akcie bez vyžehleného scénara ( no , možno ak by ich nebolo toľko scénaristov, tak nepôjdu proti sebe pár nezmyslami ).

Na nože (2019)

zdola-hore, nižšie-hore, cez 2 kopce, tak mi "hadicovým grafom" pripadal film, začne mierne dole ( prirýchle dialógy, ťažko sa dostať do deja a pamätať kto čo robí/il a DC len v kľude sleduje a ja som sledoval unikátne vystavaný dom ). Ďalej dej dôjde prvému vrcholu, začne sa vážne pátrať a ukážu sa "dôvody a tajnosti" vedúce k potencionálnym páchateľom a začína to byť priam "zábavné", ešte okorenené "vracajúcou" zdravotníčkou. Vtedy dôjde k útlmu, "vrah-nevrah" je odhalený/á, no film opäť zaberie, lebo dochádza k nečakaným udalostiam ( už som tušil, že bude prequel-vrah ) a v závere sa to pekne ponapája. A DC si to herecky ( ako "dovolenkujúci a vyšetrujúci končiaci 007" ) dôstojne užíval i keď mal hluché a slepé chvíľky, podobne ako narýchlo urobený "nebožtík" a "babka", ktorej rečový výkon nestál ani za babku. ľahké, no svieže 4*

Bokovka (2004)

2,5 no napriek celkom kvalitnej hodnotenej úrovne mi to nesadlo, priveľmi pomalé, priam naivné a i na hollywoodsku Ameriku platonicko-excesívne až devalvujúce skutočnosť. Chlap si "ide užiť", idem mu to ako navoľnobeh a v závere sa ( žiadnym pričinením, či čo i len ukážkou jeho budúcej manželky/ lásky na "stopnutie" jeho slobodného života ) okamžite romanticky vrhne na svadbu. Milesov akt je serióznejší a uveriteľnejší, no spolu to prináša pár fakt vtipných gagov ( hlavne peňaženkový útek, niektoré vínové návštevy barov a naštvaná japonka ), ale mne to z dobrého námetu vyšlo na len veľmi nízku úroveň zábavy a dosť zaostalo aj za nadpriemernou i keď tiež nie ohromnou trilógiou" vtedy po opici".

Street Kings (2008)

len nemálo k 5*, asi naj film K.Reevesa ( herecky ), kde si svoju rolu plne užil a navyše i keď ide o bežnú formulu krimi-akčák-korupcia, tu nedochádza k nudným častiam, ale veci sa hýbu celkom realisticky a vyhrotený koniec dialógu a súboja Reeves vs.Whitaker je ozdobou. ( dám si poldecák pred streľbou a ne-bezpečím, verte mi, stojí to za to byť aj čestným i keď súkromne nesúrodým polišom ).

Ostrov (2005)

klony naše každodenné a vylepšujúce nás ( budúcnosť ?) sú námetom, kde ale z dvoch možných ciest ( ťažko zlučiteľných - určite nie v réžii M.Baya ), či ísť do hlbokej filozofickej a ľudskej podstaty klonov ( film sa toho dotkne len okrajovo ) alebo akčnou rutinou so sci-fi trikmi tu dochádza k náklonu k akčnej ceste. A nedopadne to až tak zle, Scarlett je očarujúca, akcia vyvážená a pútavá aj s mikrodávkou uvedenej povahy "human upgradu" s filozoficky vysokou cenou v tomto prípade prekvapujúco pre "umelé verzie" ako skutočné, ktoré si užívajú "reálny život". Ľahké 4* - ale v réžii R.Scotta alebo Camerona to mohol byť aj nový Teminátor či Blade Runner.

Ponorka (1981)

vojna "v klaustrofobickej zbrani" sa mení na klaustrofóbiu "vo vojne" , výborný film, skvelí herci, atmosféra skľúčenosti z pôvodných hrdinských a mocenských úloh od najvyššie postavených až po posádkových radových členov, nádherne stupňovaný "Gibraltar" a perfektný koniec, 4,5 a smerom hore nad povrch k 5*.