• Krátkometrážní

Jáma a kyvadlo (1961)

Poctivý kus filmařiny staré hororové školy. Žádná extáze děsu se sice nekoná, ale práce s atmosférou, napětím a stavbou filmu je víc než obstojná. Obrovský kýč v podobě záběrů na temný, děsivý hrad na kopci, za divokého příboje vln a zuřící bouřky, má málokde takové kouzlo jako tady. :)) A ten poslední záběr je výbornost.

Posel budoucnosti (1997)

Zajímavý námět zabíjí zoufale nezáživné, rozvleklé a nenápadité zpracování.

Transformers (2007)

Pokud se pokusím ignorovat klukovské nadšení, s jakým je třeba Transformers sledovat, žádná bomba se nekoná - natož aby vybuchovala. Zůstává samozřejmě triková nabušenost, skvělá hudba, dobře obsazené role a halda frenetických demoličních sekvencí, vedle toho ale taky slaboučký scénář, po Bayovsku ukřičený humor, který nemusí sedět každému a něco málo momentů, které probourávají hranici vkusnosti patosu. Závěrečné skolení záporáka - WTF? Ale co, šlape to, šlape to!

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Největší atrakce dobrodružného žánru, jež se pevně drží právě slova atrakce - a je to neskutečně zábavný kus filmařiny, které nechybí šmrnc a vkus. Hláškování, gagů a narážek je taková přemíra, že by si z ní vybralo několik komedií; nechybí klasická hudba, na svou dobu prvotřídní triky a bájo chemie mezi Fordem a Connerym. „Indiana, let it go.“

Zombi Holocaust (1980) odpad!

Ačkoliv jde o trash nehorázných rozměrů, přece jen by ho každý hororový fanda měl vidět. Vznikl ve stejném roce jako Zombi 2 a Cannibal Holocaust, nicméně vydělávání na případné záměně názvů je to nejmenší, co dnes diváka může trápit. Především - filmu rád odpustím nedostatky, pokud je přebije svými klady. V tomhle případě by člověk čekal úchylnou porci gore, ale dostane jen porcování srandovních paňáců, figurínu s ulomenou rukou a statisty (srandisty?) s bramborákem v obličeji místo zombíků. Všechno se topí v nudě, odfláklosti, lacinosti a stupiditě, závěr je megaklišé.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Je mi líto... čekal jsem levnou a na koleně splácanou, nicméně taky hyperzábavnou a brutální řež, která se nekonala... Jistě, jsou tu šílené momenty, vtip nechybí a na rozdíl od italských laciných prasáren se tenhle film nebere ani trochu vážně - významné plus. Brutalit a nechutností není příliš, zaujmou spíše díky upgradům v oblastech vynalézavosti a neuvěřitelné uhozenosti (viz scény s rozseknutou lebkou a venčícím se mozkem - s jejím majitelem je zábavy vůbec nejvíc), ale... možná jako odkojenec Raimiho ranou tvorbou asi neumím kanibaly řádně brutálně ocenit. Jackson každopádně býval prvotřídní úchyl. (:

Jurský park (1993)

Dinosauři. Dříve než film na mě zaútočily komiksy a legie propagačních tiskovin - Jurský park byl v první polovině devadesátek totálně nepřehlédnutelný fenomén. Samotný film jsem poprvé viděl tuším v deseti letech a následky byly osudové: figurky dinosaurů, vystřihování obrázků, shánění a půjčování knih k tématu. Slintal jsem nad každým propagačním suvenýrem s logem Jurského parku. Dodnes mám někde schovaný sešit, kam se mi tehdy podařilo s pomocí mnoha knih sepsat kolem tisícovky druhů a poddruhů dinosaurů. Prehistorická mánie mi vydržela do nějakých patnácti let, pozitivní vztah k tématu jsem si uchoval dodnes. Není už tohle pro film úspěch? Když u kluka dokáže vzbudit dlouhodobý zájem o libovolné téma? Jurský park se přitom neohání přehnaně přesnou znalostí dinosaurů, některé prvky byly (nenásilně) upraveny pro potřeby filmu. S trochou nadsázky se dá říct, že Jurský park znamená pro vědy o dinosaurech to samé, co McDonald's pro odbyt hranolek a hamburgerů. Nádherná, velká, zábavná show. Láska k tématu z ní teče bohatým proudem - hezky barevným, aby to přilákalo všechny z okolí, nicméně tady to vážně vůbec nevadí. Krom toho, Jurský park je technicky dokonalý film. Triky vypadají stejně úchvatně jako kdysi, role si nedokážu představit vhodněji obsazené, dialogům nechybí vtip ani nějaká ta myšlenka. Stále jeden z top blockbusterů.

Esmeralda (1997) (seriál)

Esmeralda přišla v době naší puberty a stala se nám primárním zdrojem všemožných vtípků a narážek. Popularita zelené barvy mezi námi poklesla a o Esmeraldě se mluvilo každý den. Když po závěrečném díle největší fracek a šikanátor naší třídy pronesl slova "..ale měli pěknou svatbu", éra Esmeraldy pro nás skončila. Inu, týnejdžři...

Kassandra (1993) (seriál) odpad!

"Moje rty už nejsou panenské!!!" HOLY SHIT!!!!

Orka zabiják (1977)

Samozřejmě, je to hovadina, což snad bystřejšímu divákovi dojde už po přečtení názvu. Kosatka zabiják? Kosatka mstitel? Pohádka pro pokročilé. Tvůrci naštěstí opatřili své dítko solidní atmosférou a několika sugestivními momenty, díky nimž tahle báchorka spolehlivě dokluše až do cíle. Především "porod" mi v dětství způsobil slušný základ pro nejednu noční můru. Zápletka je jednoduchá: sviňská kosatka vs. sviňskej velrybář, až do morku kostí, až na konec světa, na život a na smrt. Jednu hezkou myšlenku film má - ona by pytlácká a velrybářská verbež potřebovala občas dostat pořádně přes řiť právě od svých trofejí.