• Krátkometrážní

Dark - Tajemství (2017) (epizoda)

Pustina meets Stranger Things. Nebo ne? Rozehrávka atmosféricky dobrá, byť se mi postavy pletly mezi sebou.

Když draka bolí hlava (2018) odpad!

TEROR. Přehlídka nevkusu a mizerně odvedený práce na všech frontách. Pohádkový kouzlo asi stejně velký, jako ve filmech od Cronenberga.

Mandalorian (2019) (seriál)

Prostřední epizody by potřebovaly víc zahušťovadla, jinak se ovšem koná fajnová desperátská jízda s povedenýma postavičkama. Baby Yoda & Mando > Kennedy trilogy.

Bad Black (2016) odpad!

SWAAAAAAZZ!!! (nekonečně super párty film - čim víc sledujících, tim víc SWAAZ hvězdiček!)

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Gagy i pastičky z povinnosti, protože TRADEMARK. Tentokrát někdy vyloženě dementní. Do lepšího průměru táhne tuhle taškařici parta hotelových zaměstnanců v čele s Timem Currym, protože "zaměstnáváme nejlepší idioty z celého New Yorku".

Sám doma (1990)

Člověku po letech ani nepřijde, že proslulá pasáž s domem plným pastí trvá slabou čtvrthodinku. A že si z dětství pamatujem zejména ty pastičky! Za hezký vzpomínky dík, každopádně dnes to mam přesně naopak - nesmrtelnou zábavu tu obstarávaj herci a jejich mikroepizodky, jelikož skvěle obsazený i zahraný jsou snad všechny role, včetně těch nejmenších vedlejších.

Cesta do lesa (2012)

Na týhle cestě jsem se cítil o něco líp, než na agresivním proticivilizačním tripu z města. I přesto, že je ten film přesně o ničem a všechny náznaky příběhu jsou dost děravý / zbrklý. Každopádně jako sonda do života lesní komunity, v níž je každá postavička tak trochu hardcore, funguje film dobře. Neglorifikuje, nezesměšňuje, nepoměřuje. Vztahy a názory všech jsou přesně tak vřelý / amorální / umělý / milosrdný / naivní, jak to zrovna jejich aktéři vnímají a potřebujou, na základě čehož se rovněž mění a kolidujou. Je to až s podivem, jelikož u Vorla jsem byl zvyklej na třeskutý (byť výstižný) karikatury charakterů. Tady jim podobnej přístup pomáhá k sympatický přesvědčivosti. A lesy máme rádi!

The Mandalorian - Kapitola 8: Vykoupení (2019) (epizoda)

Stormtroopeři NETREFÍ, bad-ass kovářka, supercool IG-11, Mando versus TIE fighter, nádherně naznačená zápletka pro druhou sérii a THIS IS THE WAY, kterou Disney nenašel ve filmový trilogii. Gigantický univerzum SW skýtá nekonečný množství potenciálních příběhů a pokud někdo jednou za čas vypotí podobnou desperátskou perlu, nebude to nikdy na škodu. Snad se tvůrci v budoucnu rozmáchnou ještě víc, jelikož víc epických putování po roztodivných světech by určitě Mandalorianovi během pátrání po "nepřátelských mudrcích" slušelo.

The Mandalorian - Kapitola 7: Zúčtování (2019) (epizoda)

Rozčarování ze Vzestupu Skywalkera potlačeno o pouhý dva dny pozdějc - dík! Cool týmovka, která zpětně trochu ospravedlňuje drobátko nanicovatý díly předchozí, šlape ve všech ohledech bezchybně a přidává i nějaký ty bonusy navíc. Humor, akce, špetka emocí, zvrat a cliffhanger jak sviňa - to za 38 minut chceš. Btw, složení ústřední bandy je paradoxně zajímavější a zábavnější, než cokoliv, co dokázala vyždímat poslední filmová trilogie - a to včetně motivací a záhad minulosti.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Ve zkratce, Vzestup Skywalkera je z nový trilogie asi nejzábavnější a zároveň nejmíň působivej, protože... STRAŠNEJ fofr, STRAŠNÁ křeč a vlastně vůbec VŠEHO STRAŠNĚ MOC. Díky tomu si skoro nic neužijete a skoro nic nestihnete nějak prožít. Jsou tu desítky a desítky comebacků, flashbacků, nových postav, nových světů, zvratů, náhod, nehod, nových mytologických rekvizit a nepochybuju o tom, že leckteří fajnšmejkři budou enormní množství podnětů dlouho rozebírat. No. Jako proč ne, nenudíte se, všechno je efektně natočený a Williams ve svým pravděpodobně posledním SW soundtracku úžasně završuje legendární štaci. Jenže když devítku srovnam s často proklínanou osmičkou, tak ta měla jinačí trumfy - odvahu a hned několik ikonických scén (úžasně podvratná rozprava Yody s Lukem, finální střetnutí, rozervaný momentky Kylo Rena, Holdin manévr). Tady není nic. Hraje se na jistotu, líbivost a všechny rány jsou čistě povrchový, což bude mít ten důsledek, že se na tenhle film zapomene nejrychlejc ze všech. Megatemnej Palpatine a nová MEGAZBRAŇ (ano, už zase) působí jako Star Wars karikatury. Postavy, kterým doteď zoufale chyběl prostor, mají prostoru ještě míň, protože.. je tu X nových postav, který taky nemaj prostor. Akce je dobrá, ale moc si v ní neporochníte, jelikož každou epickou momentku vzápětí nemilosrdně utne zběsilý tempo filmu. Příběh Rey a Kyla - OK, dobrý. Ono to celkově není rámcově blbý a v každý scéně jsou mraky potenciálu. Jen je škoda, že se tu dost často jde nejistým krokem po jistý cestě, zatímco se divák ochromuje nekonečným smyslovým bombardováním. Všeobecně tenhle film zoufale rezignoval na poslední šanci vybudovat něco pamětihodnějšího - místo toho trochu až trapně láká na návraty legend (Palpatine, Lando), ignoruje nepopulární tahy z nepopulární osmičky (mj. Rose tu jen milosrdně paběrkuje, aby se Finn mohl vrátit k náznakům románku s Rey) a ve finále má pramálo šancí, jelikož si ukousl šílený množství rozháranýho obsahu a dojíždí na nesoudržnost celý trilogie. Závěrem musim nepokrytecky přiznat, že u prvních tří epizod Mandaloriana jsem zažil víc emocí a tetelivě hřejivýho nerdovskýho nadšení, než u celýho Vzestupu Skywalkera...