• Krátkometrážní

Machete (2010)

Já jsem nejspíš nadšen :-) Pokud někdo stvoří snímek, který dokáže být kuchyňským robotem 10 v 1 od Horsta Fuchse ale s tím rozdílem, že funguje, musí to být zákonitě génius. Co to sakra bylo? Hovadina. Ale neuvěřitelná. Testosteronová školka, o které sní pudový trpaslík v každym druhym klukovi s prvními chlupy v podbřišku a nejspíš i v těch, kteří se jich už pravidelně zbavují, páč to teď frčí. Já měl pár snů, ve kterých jsem byl takovej tupej frajer jako pan Machete (sakra, jak ty ženský uměj to slovo krásně vyslovit!) a myslim, že je z mý hlavy Rodriguez ukradl - minimálně úvodní scénu. Neutočí na nás ale naštěstí jen béčkovost, mimochodem dohnaná do extrémů. Není to jen archetypální chlap co málo mluví, je tupej ale rovina zjizvená dušička, ženský co z něj na první nádech tečou, jsou krááásný bitches, který sice respect man, ale hlavní je přecejenom ta vagína a kozy (tento pohled na ženy se mi samozřejmě, jakožto pokrokovému člověku hnusí...když se soustředim). Film je hlavně svěží. Nemůžete s jistotou tušit nic jiného, než že machete prostě všechno přežije a všechny pozabijí. Je tu také obrovský nadhled nad všeprostupující záměrnou debilitou nejenom filmu ale i tématiky, kterou krásně absurdně vykresluje. Závěr, to je nezapomenutelná chvilka, kdy svátek bláznů vrcholí a král je korunován. Škoda tak jen nudnější třetí čtvrtiny a pár míst, kdy nesežeru vysvětlivku ,, To vypadá blbě, protože jde schválně o Bčko'' Pro mě mnohem lepší, než Postradatelní. 4,4*

Constantine (2005)

Partizánská válka Nebe a Pekla na třecí ploše - Zemi. Moc cool a osobitá záležitost.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Příběh který se nestal.. a nestal se náhodou poměrně pěkně. Dobré koření, ale vařil horlivý kuchta Newell - když už dá správné, tak mu pravidelně ujede ruka k přehnané korektnosti a dodavatel těch nejdražších z ingrediencí, Bruckenheimer, prozměnu toho oblíbeného koření sype všude takový tuny, až se spálej papily a vytrácí se pocit jakékoliv chuťové dynamiky.. Přehnaná pompéznost - když hluboká jáma, tak ta nejhlubší, když smrtelná past tak ta nejvícnejsmrtelnější - a cestování protivně vyšlapanými cestičkami pro takové neosobité režiséry, jako je právě Newell - nemá cenu dávat příklad, protože on z té pěšinky nesejde ani na okamžik. Celý film je jeden velký příklad - jsou tak hlavními mínusy filmu. Odkazy ke hře, i ty podprahové, potěší. Hlavní postavy, kostýmy, parkour, hudba.. Moc dobrá popcornová zábava. Prince of Persia má ale na víc. Těžko říct jak to bude s dvojkou, ale méně korektnosti, více šílenství, Gyllenhaal a Dahaka... sakra sakra to by bylo. Btw: všímáte si, jak si filmaři poslední dobou zjednodušují práci na detailnosti akčních scén zběsilým ,,hej tohle je vážně promakaná bojová scéna co má drive'' střihem?

Predátoři (2010)

Hloupé hlášky, hloupí hrdinové (Yakuza ale rules), hloupé archetypy, né až tak hloupý scénář, pár hezkých odkazů na předchůdce a moc hezká Alice Braga. Standart. S tím se počítá. Predátoři nám ale za ta léta dost vyměkly.. a to, se neodpouští.

Hlídač č. 47 (2008)

Vizuálně hezká koncentrace deprese a nudy, prokládaná dvouminotovými úseky soulože. Nic se neděje, je to fakt divný a všichni jsou tak nějak svině. Bomba.

Single Man (2009)

http://www.youtube.com/watch?v=Zm5pbLMn8j8 Otevřít oči a probudit se ze sna. Noc za nocí se topíš. Tlak tě trhá na kusy. Není jak se nadechnout. Není jak najít směr kterým se vydat a najít hladinu. Sám uprostřed oceánu a voda kalí rozhled. Chceš žít. Chceš aby to bylo jako dřív. Vždyť plavat bylo tak příjemné. Dnes už ale ne. Protože oceán ve kterém jsi, je mrtvý. Stejně jako ty. ____ Probudíš se. Přišlo tím snad vysvobození? Ne.. Je to mnohem horší. Každý předmět, běžná rutina, vuně. Vše ti připomíná toho, jehož součástí jsi byl. Jenž součástí byl tvou. A ty oči. Krásné oči těch kteří žijí. Nenávidíš je za to! Za ty oči. Za to že žijí. A pro to pohrdáš sebou. Jsi již dávno mrtvý ale ohleduplnost k okolí a jeho očekávání tě nutí být navenek se vším smířený. Špatné divadlo. Všichni to cítí. Ale bojí se. Bojí se sdílet tvou bolest a ty se bojíš jim kousek předat. Nemají na ní právo. Je to tvá bolest! Jak zoufale zkoušíš začít od znova. Věnovat city jiným, u kterých víš, že bys toho snad kdysi byl schopen. Nevíš jak. Bojíš se. Jsi odpad. Ten který okolí vysává. Ne pouze postradatelný. Ale přímo svou existencí pobuřující. Chtěl bys být součástí. Už nikdy nebudeš schopen. V dříve prázdném místě mysli se postupně ukotví jasně dané řešení. Šeptá. Naléhá. Nakonec křičí. Polibek smrti je to, co tě opět naplní. Co ti dovolí znovu dýchat. Uvědomíš si opak? Prohlédneš včas skrze temný povlak na očích? Mnohým se to povedlo. Mnohým nikoliv. ____ PS: Dlouho jsem si nepřečetl tolik dementních komentářů jako u tohoto filmu.

Počátek (2010)

Neviděl jsi film - nečti. Oživit vlastní sny. Říkáte krásná představa. Pro mě rozhodně ne - Jsem jedním z těch, kterým vlastní já ve snu hází klacky pod nohy, ve spánku nic nevychází, všechno je děsivé, pistole nestřílí, tělo pomalu utíká.. Dost opruz. Co ale mít možnost uvést v realitu sny, které člověk sní s otevřenýma očima? To už zní lépe. Někdo poskytne paletu, jiný dodá barvy a ochotný umělec dokončí dílo. Otevírá se nám svět, vesmír, nekonečných možností. Jak já bych si zablbnul!____ Drogy. Po celou dobu jsem viděl stejnou touhu a podobnou cestu, kterou drogy nabízí. Dokonce i podobný pád, který na takto zvolené cestě za sny hrozí. Vyměnit realitu za sen. Bez toho se cítit prázdný. Možnosti, které nabízí a které člověka pomalu připravují o potěchu z toho, co opravdu existuje a o schopnost být si jistý tím, co existuje. ____Proč možnosti Nolanem nastavené ale nejsou ukázány v plné míře? Putovali jsme ve snovém světě. Proč pár vteřinek věnovaných repetitivně záběrům na padající dodávku-výtah-pevnost nenahradil ukázkou práce uvolněné fantazie někoho tak v imaginaci nadaného, jako byli hlavní hrdinové. Škoda nastavených mantinelů tak, aby vše bylo ,,nechutně'' reálné. Byl bych rád i jen za pohled na to, jak reálně jevící se snová realita pokulhává při zpětné vzpomínce.____Koncept byl opravdu jak se často zmiňuje krásně jednoduchý. Chytrý film pro průměrnou masu lidí. Nutno ale podotknout, že svůj materiál na přemýšlení dostanou i ti do větší hloubky se nořící. Pan režisér jednoduše naservíroval porce přehledně pro všechny možné sorty diváků a to neuvěřitelně celistvě. Neměl jsem pocit, že film útočí základním tématem nějak silně na mou inteligenci. Aby se člověk ztratil, chce to notnou dávku nepozornosti._____Provedení na můj vkus překombinované a nesloužilo účelu. Vím, že jsem se měl cítit ztracený, nejistý, kde je realita. Vím, že jsem měl být napjatý a do poslední chvíle nevědět, jestli se dočkají splnění jejich cíle. Způsob ale, který byl zvolen, ve mně ten efekt nevyvolal.___ Proč museli být zase všichni super střelci. Mám si to vysvětlit snovou realitou? Mám si za ní schovat všechna ale? Mělo silnější smysl náhlé střihnutí a rychlá návaznost na dění v letadle při Cobbově cestě z pustiny nebo odlišnosti první a záverečné verze scény z Limba? Film vyvolává krásné množství otázek a minimálně u poloviny bych na ně hledal odpověď v nedotaženosti, kdyby Nolan nebyl tím, kým je. ___Poslední vadu na kráse vidím v neustálém omílání vztahu Cobba a Mal. Po pár flashbacích a příliš okatých vysvětlovačkách pro mě ztratil většinu tragického kouzla.___ Vím, že převážně vyčítám a polemizuji. Jde ale o tak komplexní téma, které nabízí tak silný zážitek, že se cítím výsledkem trošku podvedený. Opravdu jen trošku. Proto hodnotím i přes remcání na 4.4*. Edit: Film musím vidět znovu. Několikrát.. Čím víc se mi usazuje v hlavě, tím silnější mám pocit, že né všechno chápu. A že mi toho uniklo víc, než bych si přál :-)

I Love You Phillip Morris (2009)

Nikdy mě ani nenapadlo přemýšlet o tom, že vznikne film o homosexuálovi protloukajícím se životem, který mi příjde neuvěřitelně sexy. Hravý, vtipný, svižný. Plný emočních zvratů. Samotná homosexualita je tu pak na jedničku podána tak jak má: jako něco absolutně přirozeného. Jako běžný a né zvlášť významný prvek filmu. Bez nutnosti nějakého zásadního prostoru navíc nebo agitátorských scén plných nepochopení. Kluci se do sebe při natáčení snad opravdu zamilovali, protože to jak se na sebe koukali. Krásný film neparazitující na ,, šokující '' gay orientaci hlavních postav, ale těžící z toho, že je jednoduše moc dobrý. .. Jak ale má někdo, kdo neexistuje, zůstat při životě?

Lucia (2007)

[kráťas] Netroufám si soudit, zda přeměna pokoje plně podporuje postup vyprávěného příběhu a nebo jen lacině dotváří temnou atmosféru šeptaného vyprávění.. Na mě to ale působilo. Na mě ale asi bude působit šeptající španělská holčička děsivě, ikdyby vyprávěla o mráčcích a zmrzlině http://www.youtube.com/watch?v=FGj74CRn8xo