• Krátkometrážní

Rodinná oslava (1998)

Uf, co jsem to vlastně viděla? Vinterberga, který výjimečně zasáhl do černého i u mě. Neskutečně silné rodinné drama o starých stále hnisajících ranách. Potvrzení toho, proč mám "dogmatiky" ráda, tenhle styl zdá se mi hodně šťastným. Mohla bych dumat hodiny, ale stejně nepřijdu na nic, co bych mohla tomuto snímku vytknout.

Doživotní renta (1972)

Rozverná komedie, v níž perlí Galabru. Jeho doktor má v předpovědích ještě menší úspěšnost, než průměrný meteorolog. Aspoň že ta kráva vyšla.

Štěstí (1965)

Nesmírně krutý film, Vardová zachází až za samu komfortní zónu diváka, občasným zběsilým střihem ho zraňuje v nejcitlivějších chvílích. Chladnokrevnost hlavního hrdiny vynikne závěrečné idilické scéně krásné rodinky kráčející podzimním lesem. Dokreslení jeho povahy pomáhá i typová shodnost obou dívek. Barevné variace odpovídající fázím roku pomáhají lépe vnímat ubíhající čas. A to vše škádlivě doprovází lehkonohá Mozartova hudba.

Past (1999)

Minimálně v hlavách filmových scenáristů dokonalá loupež existuje. V hlavách castingových specialistů zase existuje dokonalý pár. V tomhle filmu nám tvůrci naservírovali obojí. Connery na prahu sedmdesátky působí extrémně charismaticky i přitažlivě. Zeta-Jonesová coby prakticky jediná zástupkyně něžného pohlaví je na tom vyjma věku naprosto stejně. Akční scény jsou logické a uvěřitelné. Romantická linka není nikterak přepálená, takže nejen že neruší, ale spíše zpestřuje film.

QT8: The First Eight (2019)

I z Quentinova okolí tryská nadšení, se kterým on točí filmy.

Antropocén: Epocha člověka (2018)

Levicové ekologické hnutí se pokusilo tímto dokumentem zvednout varovný prst a pohrozit lidstvu. Bohužel dokument nemá patřičný spád, a tak chvílemi nudí.

Sarajevský atentát (1975)

Libuška je krásná, Fišerova hudba také. Film je natočen rutinérsky, bez špetky napětí, nudně, nezajímavě. Korbelář je sice dokonale obstarožní císař, ale musím konstatovat, že právě tohle jsem vidět nepotřebovala. Zcela popravdě jsem si jista, že celý tento nepovedený film jsem vidět nepotřebovala. Očekávám, že velmi záhy si z něj naprosto nic nebudu pamatovat.

Dívka s perlou (2003)

Jsou filmy, v nichž příběh ustoupí do pozadí a forma jej zcela zastíní. Zde se podařilo nebývale dobře obojí propojit, takže vzniknul formálně velice zdařilý snímek, který svého diváka baví od samého začátku až do konce. Výborná práce se světlem, skvělé rámování, sympatická hudba, luxusně navržené kostýmy a výborné herecké výkony tvoří krásně kompaktní celek hodně dobrého filmu.

Hráč (2002)

Potkalo klišé sentiment a užili si spolu vášnivou noc. Z jejich spojení se narodil tento film. K tomu se přidává Quaidova zdravý rozum decimující mimika. Společně tvoří hrůzný divácký zážitek.

Ztracený víkend (1945)

Jeden z mnoha filmů o opilcích, ničím převratný, vybočující z řady snad jen až nepochopitelnou snahou mladé dámy o záchranu ztoskotance.