Smrtonosná zbraň (1987)

Že jsem tento film dosud neviděl jsem chápal jako svůj dluh létům osmdesátým a když jsou ty Vánoce, tak jsem se na něj vrhnul. Protože dluhy se maj přece platit o Vánocích, že jo? Mel je sympaťák, s Gloverem jsou dobrá dvojka a první cirka polovina filmu mě v podstatě bez výhrad slušně bavila, vtipné dialogy a celkem neotřelé seznamování... Jenže spolu s prvním příletem vrtulníku přiletěla i klišoidní akce a po příletu druhém už mi děj nenabídnul snad nic na čem bych si s gustem pochutnal. Nicméně dluh je splacen (respektive alespoň jeho část:)). Aha, ale ono je to vlastně jinak, sliby se maj plnit o Vánocích... tak třeba druhý díl. Lepší tři.

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Nový York a Liptákov, moje obce nejmilejší. Pravda, "Liptákov, I Love You" si na svoje zpracování teprve čeká, takže NYILY musím porovnat s povídkovým filmem z vísky jiné, nějaké Paříže. Asi pojmenované po salátu:) Hlavní baštu rudé Francie vystřídalo město jazzu a jeho taxíky, cigaretový kouř, pouliční zlodějíčci, herečky-coury, coury-herečky, Central Park... Některé povídky přirostly k srdci víc, některé míň, jedna zcela a naprosto... jejich jemné prolínání mi také vyhovovalo. Nebo je fakt, že se mi NYILY líbil mnohem víc než PYLY dán jen tím, jak mám rád samotná města? Kdo ví.

Dozvuky (2012)

Závažné téma, které je blízké asi nám všem sdílejícím středoevropský prostor... A je třeba nezapomenout. Film nabízí především postupné odkrývání mrazivého tajemství a poukazuje na "dobrotu" bližních, ale i pár humorných momentů (autobusové zastávky v poli jsou zkrátka předurčeny k ukojení choutek vandalů:)). Polské filmy jsou mi v poslední době po chuti a tento nebyl vyjímkou, za čyři.

Poznáš muže svých snů (2010)

Standardně příjemná Woodyovka, k jejíž zhlédnutí mě nalákala především přítomnost Naomi Watts. Zápletky minipříběhů hlavních postav jsou správně ze života a bylo z nich vydolováno i dostatečné množství humoru. Jen bych příště preferoval v audiu angličtinu před španělštinou...:) Tři a půl.

Bird (1988)

Velmi dobrý film o výborném muzikantovi a nádherné hudbě. Přiznám se, že v časových rovinách jsem lehce plaval a to mému zážitku zcela jistě něco málo ubralo. V mnoha scénách je tma a černo (haha, vtip:)), z nebe padají skoro nepřetržitě provazce deště... zkrátka nic veselého. Těsně pod čtyři hvězdy a za pár let určitě repete.

Millerovi na tripu (2013)

Třikrát hurá, konečně velmi dobrá současná komedie! Poměru vtipu k trapnosti bych odhadoval na přibližně 9:1, což je v porovnání s drtivou většinou konkurence neuvěřitelné číslo.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tak především jsem rád, že jsem se přes tento seriál dostal ke knižní předloze. Té se seriál drží skoro 100%, soudě aspoň dle toho, kam jsem se v četbě zatím dostal. Filmové zpracování látky se mi líbí, preferování dialogů před akcí kvituji, stejně tak jako skromnější výpravu (i když skromnější... to je asi diskutabilní). Přestože celkově se mi asi první dvě sezony líbily víc, tak vrchol zatím přišel ke konci třetí sezony, z toho jsem byl uplně perplex! No, aspoň je nač se těšit. P.S. Charles Dance je tu perfektní, doufám, že ho zase nesežere vetřelec;)

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Nesouhlasím sice s názorem, že by se všechna domácí videa měla zveřejňovat, ale u tohoto kousku jsem (přes nízké hodnocení, které bude následovat:)) docela rád, že se dostalo vně party;) Budu asi zajedno s většinou, která kritizuje jednoduchost a kanalitu dialogů, nicméně jako parodie na katastrofické filmy Apokalypsa celkem funguje a proto jí taky ty dvě hvězdy udělím.

Muž bez minulosti (2002)

Další z Kaurismäkiho citlivých filmů o záhybech lidského života. Rukopis je jasný - zalíbení v "dřevním" rocku, postarších vozech, jídlu, pití a dýmu, oblíbená množina herců, ... Pomalé tempo a svérázné dialogy (které někoho nudí, ale jiný - třeba já - si je vychutnává a zdají se mu, mimo jiné, vtipné:)), jakási stydlivost a opatrnost romantické roviny, krásná kamera... Pro mix toho všeho nemůžu jeho filmy nemilovat. Snad jediné, co Muž bez minulosti lehce postrádá, je údernost snoubící se s kratší stopáží, jakou měla například "Taťána", film podobný a přesto úplně jiný. Čas navíc ale nepřišel nazmar a o to detailnější svět nám režisér/scénárista nabízí... Čtyři a půl.

Spring Breakers (2012)

No, přiznám se, že nakonec jsou pro mě Spring Breakers celkem příjemným překvapením. Čekal jsem úplnou kravinu a dostal jsem film, který celkem svérázně popisuje (kritizuje?) generaci kráječů života, hledačů úniku ze známa, nudy, a stereotypu, ... Z prázdna do prázdna aneb Cesta tam a zase zpátky. Kam až dojdou, než pochopí, že stačil pouhý krok stranou hned na začátku? Jenže - toho opakování bylo na mě až moc a zhruba od poloviny filmu už nebylo moc co říct. Slabší tři hvězdičky, ale mám pochopení pro odpad až pět hvězdiček od ostatních diváků.