Amélie z Montmartru (2001)

25. 1. 2011 - Pro mě stále jeden z nemilejších a nejoptimističtějších filmů. Krásná hudba, vynikající výkon Audrey Tautou a fantastické zachycení snílkovského chápání světa (fiktivní TV zprávy:)). Jasných pět.

Vetřelec (1979)

24. 1. 2011 - I po těch letech stále parádní zážitek. Jasně, člověk tam teď najde spoustu drobných nejasností, ale čert (vlastně vetřelec:)) to vem, já ten film miluju a hodnocení nechávám na pěti.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Líbily se mi výkony herců, čas od času chytré dialogy, ale čekal jsem víc. První Wall Street jsem zatím neviděl (ale nezdálo se mi, že by to byl nutný předpoklad pro užití si WSPNN), čili ani nemám s čím srovnat. Dějově nic moc, což je ještě zvýrazňuje délka filmu. Slabší tři.

Vrať se do hrobu! (1989)

16. 1. 2011 - Vrať se do hrobu! řadím mezi nejlepší české komedie, Šteindlerův první celovečerní film a jak už to tak někdy bývá, v podstatě jeho nejlepší (zatím:)) - upřímný, syrový, nadmíru vtipný s prozrazením nejedné životní pravdy. Fotr je debil:) Nechávám na čtyřech, které jsem mu kdysi přidělil.

Mravnost nade vše (1937)

Z předválečných komedií mám raději jiné, ale i Mravnost nade vše je příjemným filmem, která má pořád co sdělit a hlavně umí naladit na vtipnou notu. Tři a půl.

Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace (2010)

Na tenhle dokument jsem se opravdu těšil. Ale nakonec nevím, co mě rozčarovalo nejvíc - zda hnusný obraz, povrchnost sdělovaných informací a styl jejich prezentace (že by dokument byl určen žákům vyššího stupně ZŠ?), trapnost (většiny) pokusů o odlehčení, legraci... Zklamání. Tak aspoň vím, co se na tamním stadionu děje teď, to mě při občasných cestách kolem zajímalo. Slabé dvě hvězdičky. P.S. Jo, a ještě zpětně jsem dešifroval další věc, která u mě hodně pokazila výsledný dojem - z toho, že Jan Gottwald pracoval před rokem 1989 na nějaké vyšší pozici v pobočce Mototechny se vyvodilo, aniž by o tom byl podán nějaký důkaz (obecný trojúhelník maso-exotické ovoce-automobil za důkaz tvůrci doufám nepovažují:)), že v tom "uměl chodit" nejen po revoluci, ale i za předchozího režimu. A za tyto nepoctivé peníze dotáhl fotbalisty do druhé ligy... Ano by to asi nebylo tak šokující, kdyby tunel a praní špinavých peněz vedli jen o jednu ligu výš s nakouknutím do pohárů, že?

Ďábel (2010)

Tak jsem se zase po nějaké době pustil na tenký strašidelný led a... zase tak strašidelné to nebylo. Naštěstí ani hrozné ne:) Že bude kladen důraz na audiovizuální stránku divák pozná již při úvodních titulcích (moc pěkné). V první půli filmu tvůrci dokázali vyždímat ze zajímavého nápadu opravdu hodně, i atmosféra se mi líbila. Jak ale čas plynul, začínají se vynořovat čím dál zoufalejší dějové konstrukce... Škoda, dávám slabší tři.

Prokletý ostrov (2010)

Ale, nakonec čtyři dám. Při závěrečných titulcích jsem si říkal, že to bylo moc pěkně udělané, zahrané atd., ale že v tom bylo moc kalkulu a ne všecho mi přesně sedělo a chtěl jsem dát tři hvězdičky. Ovšem pak jsem se přistihl další a další den na Prokletý ostrov myslet a i takhle zpětně odkrývat další detaily, vybavovat si chování a reakce postav... Těším se na druhou projekci, slibuje hezký zážitek!

Poslušně hlásím (1957)

Podařené převedení Švejka na filmové plátno - spousta legrace a fantastický Rudolf Hrušínský.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

1. 1. 2011 - Pěkná pohádka s dobrým scénářem (Drdovu předlohu jsem nečetl, čili nevím, jak moc se jí film drží). Dobro je dobro, zlo je zlo (a přestože se pitvoří, je to v rozumných mezích a zlem stále zůstává), k tomu krásný hrad Bouzov (a zřícenina Frýdštejn u Malé Skály, kterou si tímto slibuji někdy v budoucnu navštívit:)). Nejlepší Troškova pohádka.