Titanic (1997)

28. 8. 2009 - Patřím k té části publika, která na Titanicu obdivuje druhou polovinu filmu - pečlivé a velmi věrné vylíčení katastrofy lodi (samo o sobě aspoň za šest hvězdiček). Milostná zápletka mě moc nechytla (působí na mě hodně nepřirozeně a vyumělkovaně), stačí ji trošku pozorněji sledovat a můžete se smát její občasné trapnosti... (vinou scénáře, ne herců) proto taky nemůžu dát pět. O kvalitě ostatních komponent správného filmu nemá vůbec cenu polemizovat. Cameron umí a jeho rukopis je cítit každou chvíli (kolikrát já si u Titanicu vybavil Vetřelce...;)), Horner jakbysmet, titulní píseň na jedničku, hercí dobří, ..., čtyři hvězdičky a ani o chlup méně!

Dívčí válka (1991) (divadelní záznam)

13. 7. 2009 - Po dlouhé době jsem Dívčí válku opět viděl a snižuji o hvězdičku hodnocení. Hra mi přijde dost nevyvážená, jak po stránce hereckých výkonů, tak i po stránce scénáristické. V obou případech bohužel kolísá od vysoké kvality po trapas. Jistou porci zábavy však Dívčí válka přináší a jiné ambice ani nemá, takže za tři hvězdičky s doporučením ji aspoň jednou za život vidět.

Troja (2004)

23. 8. 2009 - Na druhé zhlédnutí žádná změna (poprvé viděno v kině)... Trója je průměrný velkofilm s dlouhou stopáží (Director's cut bych asi nepřežil), naleštěným zevnějškem, nevýraznou hudbou a nevyrovnanými hereckými výkony. Trojskou válku tvůrci uchopili po svém, což mi nevadí, divák aspoň nezná komplet děj hned od začátku. Nejvíce se mi líbila dvojka Hektor, Achilles a i jednotlivé duely byly udělané pěkně (narozdíl od záběrů z hromadné bitvy), bohužel po emocionální stránce film selhal a k žádnému soucítění k postavám u mě nedošlo. Lepší tři hvězdičky, škoda, z takového pěkného tématu šlo vytěžit mnohem, mnohem víc...

Memphiská kráska (1990)

29. 8. 2009 - Komornější válečný film o posledním bojovém letu amerického bombardéru. Žádná bomba to není, ale kdo má aspoň trošku rád vzdušné boje a letadýlka druhé světové války, na své si určitě přijde. Příjemná cca hodinka a půl za tři a půl.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Film odehrávající se v mé domovině, namluvený jazykem mého kmene v době mého dětství. Dodnes nemůžu zapomenout na pštrosa pobíhajícího v jedné ze zahrad v Olšanech, zvídavost mých kamarádek (cca desetiletých), které se v nevědomosti připojily ke komparzu babek čumících přes plot... Film, ve kterém po každém zhlédnutí (a že už jich bylo) najdu nový detail, který ho dělá ještě vtipnějším. Vynikající komedie, vynikající herci a pozoruhodná práce režisérky s neherci, které vybičovala (a jak jsem ji tak viděl na place tak asi i doslova:)) k velmi přirozeným výkonům.

Predátor 2 (1990)

9. 11. 2009 - Snižuji hodnocení na (lepší) tři hvězdičky. Jednička byla lepší, ale i dvojka se dá, s výhradami. Film se trošku pomaleji rozjíždí, ale závěr už pěkně šlape. Nejraději mám masakr v metru, ten je hodně pěkně udělanej! A pár luxusních hlášek: "Ti ptáci tu chyběli...", "Měli byste to omezit":)

Predátor (1987)

19. 10. 2009 - Klasika, která snad ani nestárne. Jeden z těch filmů, jsem viděl víc než desetkrát a vždy jsem se výborně bavil. Kvalitní prostředí, kvalitní hudba, kvalitní charaktery, víc než kvalitní nestvůra (hlavně ta "hnusná držka" je úžasná;)), kvalitní stavba příběhu (a to myslím vážně). Téměř není co vytknout. Čtyři a půl, čtyři a půl (to byla ozvěna:)).

Vetřelec vs. Predátor (2004)

13. 7. 2009 - Asi před měsícem jsem se podíval na oba AvP a nezbývá než přehodnotit svůj názor. Zvyšuju na dvě hvězdičky, není to tak strašný film... AvP: Requiem je totiž ještě horší;)

Vetřelec ³ (1992)

22. 1. 2009 - Tak konečně jsem měl možnost vidět SE... Na původní versi jsem byl v době vzniku filmu v kině a od té doby ji viděl ještě přibližně pětkrát, takže času na vypořádání se s tímto dílem bylo dost... a film u mě rozhodně obstál. Ne tolik jako první vetřelec, možná ani ne jako druhý (ale to stále nejsem schopný rozsoudit). SE se mi líbila ještě víc. Třetí vetřelec má zvláštní atmosféru (v kladném slova smyslu), nádhernou výtvarnou stránku a jen o chlup slabší hudební. Některé scény (namátkou proklad úvodních titulků událostmi na Sulacu, pitva Newt, pohřeb/zrození vetřelce, rozsekání ventilátorem se střihem na Rip, sfouknutí svíček, otevření pasti) jsou luxusní. Vítám i jiný typ humoru (srážka dvou chlapů při náhánění vetřelce - báli se sami sebe, "letecká" kukla při pokusu o znásilnění, konec správce věznice), ačkoliv ten ve stylu "spletli si tě s chlapem?" nás (bohužel) také opět neminul. Takže čtyři hvězdičky, lehce slabší.