Titanic (1997)

Zatím nejvelkolepější zpracování této nejslavnější zkázy odehrávající se na vlnách moří a oceánů. Všechny klady už byly dávno řečeny: vynikající herecké obsazení (vedle L. DiCapria a K. Winslet mě zaujala i Frances Fisher a Gloria Stuart), mistrovská hudba a naprosto dokonalé vizuální efekty, oslňující a vybraná kamera a dojemný příběh na pozadí velké katastrofy. V kině to byl pro mnohé jeden z nejsilnějších zážitků, které si s sebou člověk dlouho nese. Přesto mě tak trochu zaraží, že James Cameron nechal ve filmu takových chyb, které by nebylo vůbec těžké napravit. Na první podívání si jich samozřejmě vůbec nevšímáte, ale po dalším shlédnutí už sem tam nějaká vykoukne. Třeba ta scéna kdy Rose rozbíjí sklo, aby se dostala do vitríny se sekerou - sklo se prvně skoro celé vysype, ale po střihu to vypadá úplně jinak. Takové prkotiny že by si James Cameron nevšiml. Ale nikdo nejsme dokonalí a nějaká ta chybička se najde všude. Titanic si však zaslouží velkou úctu a údiv. Samotné potopení bere dech a už ho asi nikdo lépe nenatočí.

Dr. T a jeho ženy (2000)

Tento zdánlivě zajímavě vypadající snímek se z nepochopitelných přičin nevyvedl jak se asi tvůrci zřejmě domnívali. Herecké obsazení je nadmíru vynikající a i režie Roberta Altmana by měla být zárukou zajímavého zážitku, ale ten se jaksi (aspoň u mě) nějak nedostavil. Měl jsem co dělat abych to vůbec dokoukal. Tragické příběhy doplněné sem tam komickými situacemi mi nevyzněly vůbec dobře. Myslím, že daleko lepší by bylo vynechat ty směšné komické prvky a raději to uvést celé jako drama. Ale dva v jednom v tomto případě rozhodně selhalo. Není to ani dobré drama a ani dobrá komedie. Základní myšlenka snad byla dobrá, ale konečný výsledek je podprůměrné cosi... Jediné co si z toho pamatuju je, že mě to nudilo a to se potom nějaké klady hledají těžko.

Taková rodinná romance (2001)

Tato komedie, která se drží hodně při zemi, mi vůbec nepřipadá jako z roku 2001, ale spíš z roku 1991. Herecké obsazení je při¨tom výtečné, samá slavná jména: oscarové Goldie Hawn a Diane Keaton, rozpustilá Andie MacDowell a v malé roličce i Nastassja Kinski. Jenomže scénář je tak mizerný, že ani tito herci s tím nic nenadělají. Pár vtipných místeček se zde najde, ale těch je opravdu zoufalee málo. Výbuch smíchu jsem zaznamenal jen v ten moment, kdy na vozíku přijela filmová matka A. MacDowell Marian Seldes a spustila spršku dost vulgárních nadávek, které mistrovsky nadabovala Jaroslava Obermaierová. To bylo naproti dosavadnímu vlažnému tempu dost nečekané. Ani dobrá hudba to bohužel nezachránila. Opravdu velká škoda, nebýt toho mizerného scénáře, mohla se z toho vyklubat solidní komedie.

Hazard (2006)

Až tak dobře věrohodně a realisticky zpracované drama na toto téma jsem nečekal. Ve většině snímcích se v různých podobách nebo v rozličných druzích vyskuteje hazard, ale těch, v němž hraje tu nejdůležitější roli a točí se kolem něj okolní svět po celou dobu jeho délky, není zas tak moc. Tento snímek nakonec ukázal bohužel tu špatnou stránku hazardu: vydírání, sebevražda, vražda, dluhy, stres, závislost atd. Bohužel ve většině případů to asi tak probíhá a asi i končí. Jen málo komu se daří stále, nakonec ho hazard polapí a ani si to neuvědomuje. Ale vždy je nablízku nějaká pomoc a na obzoru naděje... Film tyto slasti a strasti hazardních her a hazardování se životem vykreslil velmi zdařile a působivě. Osvědčení herci byli zase jednou na těch správných místech. Kdo by si pomyslel, že někdy uvidí Kim Basinger a Raye Liottu jako filmové manžele? Ale kupodivu k sobě pasují skvěle. A Kim jako spisovatelka závislá na automatech, která postupně ztrácí svou rodinu? Hazard jí nepřinesl nic dobrého, snad jen novou naději...Bravurní výkon. Danny DeVito jako kouzelník zažívající lepší časy, zní to při nejmenším komicky, ale do této role by se nikdo nehodil lépe. Forest Whitaker byl přirozený a jeho výkon bezchybný. Ostatní herci podávají taky zajímavé výkony, např. odpudivý Tim Roth. Silný příběh, plný emocí, zoufalství, bezmocnosti, naděje, víry... Maličko mi tam chyběla výraznější hudba, která by děj více okořenila. Byla zvolena spíše klidnější nota, která nezastiňuje samotné příběhy. Jako celek byl pro mě Hazard příjemným překvapením. Myslím, že na podruhé se můj dojem ještě prohloubí, protože najednou si všech detailů všímat nejde.

Dámy v letech (2004)

Film, který vás okouzlí svou zváštní atmosférou. Obdivuhodné je především herecké duo Judi Dench a Maggie Smith, které jsou jako vždy hodně přesvědčivé. Zajímavý je především silný vztah, který mezi sebou mají, a jeho následný vývoj poté co na pláží objeví "svého" trosečníka. Ne příliš náročný děj zasazený do roku 1936 přináší divákům nevšední podívanou jak po stránce hereckých výkonů, kostýmů a výpravy, ale také výtečná hudba dělá mnoho. Komicky zde působí role obtloustlé hospodyňky ve výtečném podání Miriam Margolyes. Trošku mi vadil dabing (Jana Hlaváčová by se raději měla věnovat své profesi - herectví a dabing přenechat osvědčenějším osobám), ale i tak to byla na sobotní odpoledne jasná volba.

Noemova archa (1999) (TV film)

Když vezmu v potaz, že se v tomto snímku sešli 3 oscarové hvězdy (John Voight, Mary Steenburgen a James Coburn), tak jsem očekával trošku přesvědčivější herecké výkony. Ale zase na druhou stranu, televizní filmy bývají o dost horší než tento. Triky sice nejsou nějak moc působivé, ale podrůměrné taky nejsou. Koukatelné to bylo a pro většinu planety jistě i poučné...

Jádro (2003)

Tenhle "malý" nápad mi přišel až moc neskutečný, na můj vkus tu bylo až moc vymožeností a přitom obyčejné věci byly přecházeny. Scénář taky působí tuctově, ale až na závěr se to dalo nějak vstřebat. Ten konec mi tam vůbec neseděl, rozhodně jsem si ho představoval jinak. Celé toto průměrné sci-fi či co to mělo být od propadáku zachránilo herecké obsazení, které bylo dost na úrovni. Ale na Amieleho PAST nebo NÁVRAT SOMMERSBYHO to rozhodně nemá.

Ztracený svět (1999) (seriál)

Tento seriál nebyl zas tak špatný. Jeho úrověň však dalšími řadami o dost klesala a zápletka každého dílu se začala podobat té druhé, jak je tomu např. v To je vražda, napsala! :-) Ale první řada byla docela povedená a děj napínavý. Herci byli také snaživý, výprava byla na seriál také docela působivá a kupodivu i realistická. Hudba byla pokud si pamatuju originální a rytmická.

Útěk do Mexika (1994)

Originál jsem neviděl a ani ho snad vidět nechci. Tato verze mi plně vystačila. Ústřední dvojici nemohl vystihnout nikdo lépe než novopečení manželé Kim Basinger a Alec Baldwin. Spolu jim to sluší, herecky se k sobě hodí a dobře so doplňují, že si říkate, že jim to asi dobře dopadne. Ale jak je vidět, zdání klamalo... Ostaní herci hrají docela slušně. Atmosféra napínavá a svižná. Kamera i hudba na úrovni. Vcelku dobrá zábava. No problema...

Řím (2005) (seriál)

Velmi věrohodné pojetí nejslavnější a mnohokrát zpodobňované doby legendárního Římského impéria. Období plné intrik, zvratů, krveprolévání a mocichtivosti. Seriálové zpracovaní se v tomto případě vyplatilo a rozhodně nebylo na škodu, přeci jenom se tu dostává daleko více prostoru než ve dvouhodinovém filmu. Mohlo by se zdát, že na historický seriál obsahující i politické praktity tu pro diváka nebude dost zajímavých míst, které by ho udržely v napětí a zaujaly jeho pozornost až do posledního dílu. Ale alespoň v mém případě se to podařilo. Dějové zpracování se mi zamlouvá daleko více než v nějakém filmu, který nestačí pochytit všechny souvislosti a snaží se upozornit jen na to "nejdůležitější". Proti hereckému obsazení zatím také nemám žádných výhrad. Zdá se, že všichni byli na svých místech umístěni s velkou pečlivostí a své role zvládají výborně. Tentokrát se povedlo i české znění. Hlas Césara byl pravděpodobně také tou poslední významnější úlohou v oblasti dabingu pro vynikajícího Borise Rösnera. Všechna čest za jeho výkon. Na pozadí mocenských a politických zvratů je také velmi vhodně umístěno několik milostných či rodinných příběhů. Výprava a hudba působí také velmi dobře. Kostýmy jsou také velmi působivé. Nevím zda by se v televizi v pátek ve 22 hodin našel lepší pořad...