Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Nápaditý a do detailu prepracovaný kokteil cimrmanovských superlatívov v jednom vtipnom životopisnom zázname rámcovanom návštevou Múzea peria v Liptákove, ktoré je vlastne maskovaným múzeom svetového českého velikána. Produkcia tu nemá veľa práce, pretože všetko stojí na skvelom svěrakovsko-smoljakovskom scenári a výbornej práci hercov. Svoju prácu si však robí dobre, takže komicko-vážna atmosféra cimrmanovského uťahovania si z histórie českého národa a priľahlých území, naplňuje každú scénu. Môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme o tom polemizovať, ale to je asi tak všetko čo s tým môžeme urobiť. 90%

Zkouška ohněm (2018)

Priemerná dráma nespravodlivo odsúdeného na smrť, ktorá svojou skôr televíznou produkciou približuje úrovňou skôr televíznym seriálom C.S.I. a tematicky podobnému Obhajcovi nevinných sa atmosférou nepribližuje. Napriek tomu, že väčšinu hereckého obsadenia sú mne málo známi herci, sú ich výkony dobré, ale nepresvedčili ma úplne o svojej autentickosti. Jedinou hviezdou je tu vlastne Laura Dern, ktorá sa však objaví až v polovici filmu. No aj vďaka nej som mal pocit, že som neustále citovo manipulovaný a nedokázal som si k hlavnému hrdinovi vybudovať silnejší vzťah.

Vanishing Point (1971)

Skvelý crosover Bezstarostnej jazdy a Konvoja pôsobí ako oslava slobody a romantizujúcej nespútanej americkej voľnosti. Príbeh vodiča a automobilového pretekára v atmosfére éry hippies, ktorý hoci nikomu neublížil, skončí pre drobný priestupok v súkolesí policajnej mašinérie. Romantizujúcim prvkom je tu rozhodnutie hlavného hrdinu obetovať na piedestál (svojej) slobody všetko. Kritika systému má aj rasovú zložku, keď spojencom hlavného hrdinu je moderátor lokálnej rozhlasovej stanice KOW Super Soul s tak trocha mystickými schopnosťami. Produkcia je vynikajúca s originálnou chronológiou rozprávania a takmer westernovým úvodom. Sprevádza veľmi dobré herecké výkony dobovou hudbou takže vytvára slušnú dobovú atmosféru, do ktorej príbeh výborne zapadá.

Zámek (1968)

Celkom dobrá dráma snažiaca sa sprostredkovať pocit bezmocnosti jednotlivca v súkolí byrokracie autokratickej spoločnosti. Hlavný hrdina sa tak stretáva so všetkými prejavmi takejto spoločnosti hoci sa k samotným vládcom ani nepriblíži. Korupcia, pätolízačstvo, autocenzúra, klebety a ostrakizovanie, a to všetko len v náznakoch bez prejavov vonkajšieho násilia. Produkcia je dobrá aj keď snaha o dramatizáciu nie je veľká. Atmosféra stavia skôr na podivnosti postáv a samotného príbehu. Väčšinu práce však musia odmakať herci, ktorí svoje postavy stvárňujú veľmi dobre a Maximilian Schell v hlavnej úlohe vychádza v porovnaní s Anthony Perkinsom z o pár rokov staršieho Procesu, veľmi dobre. Za zmienku stojí ešte prekapivé účinkovanie Ivy Janžurovej. 70%

Tenká červená linie (1998)

Vynikajúci vojnový film so silným humanistickým a protivojnovým posolstvom. Prostý hoci nie jednoduchý príbeh dobytia jednej kóty, čím pripomína Hamburger hill, je prepletený filozofickými úvahami o vojne, zabíjaní a zle všeobecne. Popri tom je divák samozrejme konfrontovaný so všetkými hrôzami vojny čím sa ocitá v kategórii s filmami Apokalypsa a Čata. Tie sa síce odohrávajú v inej vojne, no posolstvo je rovnaké. Príbeh akoby ani nemal hlavného hrdinu a každý prispeje svojím aj keď nie rovnako významným dielom. Produkcia je špičková a herci zvládajú psychologicky aj fyzicky náročné úlohy výborne. 90%

Proti slunci (2015)

Veľmi dobrá stroskotanecká dráma, ktorá by sa mohla volať aj Traja muži v člne uprostred Pacifiku. Príbeh tak pripomína Všetko je stratené, V srdci mora, Pi a jeho život či Stroskotanca. Hrdinami príbehu sú však vojaci tvoriaci posádku zblúdilého amerického lietadla.  Slnko, more, hlad, smäd a žraloky vytvárajú smrtonosnú zmes, ktorá je dobrým základom atmosféry a produkcia na nej dokáže stavať. Herecké obsadenie je minimalistické (nie však minimálne viď Všetko je stratené). Trojicu hlavných hrdinov dopĺňa len predstava Tonyho sestry a všetci herci, vrátane Toma Feltona, hrajú svoje úlohy výborne. 75%

Don Carlos (1986) (TV film)

Dobrá televízna dráma, ktorej však divadelná predloha trčí z topánok. Príbeh dvorných intríg, historických  zmien, lásky a obety má takmer shakespearovské rozmery. Herci svoje postavy hrajú výborne, no produkcia je televízne plochá a herci bez jej podpory z príbehu nevytlačia viac ako slušné divadelné predstavenie. 70%

48 hodin (1982)

Dobrá krimi dráma s komickými prvkami, na ktorej jasne vidieť pôvod v 80-tych rokoch. Príbeh drsného policajta Jacka Catesa, pre ktorého je práca všetkým a nedáva si servítky pred ústa ani na päste. Parťáka mu robí zlodej Reggie, toho času na Jackovu žiadosť na vychádzke z väzenia. Produkcia je dobrá a Nick Nolte s Eddiem Murphym odvádzajú dobrú robotu. Nick je správne drsný a Eddie si ide svoje fóriky. Ešte to síce nie je Policajt v Beverly Hills, ale už tam cítiť ten charakter, hoci je to jeho debut. Dohromady tvoria párik pripomínajúci Smrtonosnú zbraň, no toľko vtipov tam scenáristi zasa nedostali. 75%

Páni kluci (1975)

Nádherný príbeh detských dobrodružstiev a rôznych chlapčenský lapajstiev Tomáša a jeho kamarátov niekde v zapadákove, kde aj vlak zastavuje len niekedy. Produkcii sa podarilo vytvoriť vynikajúcu uvoľnenú atmosféru podporenú skvelou hudobnou témou Petra Hapku. No okrem výborného scenára má na celkovom dojme zásluhu česká herecká elita, ktorá perfektne vystihla komický rozmer postáv či už je to Janžurová, Somr, Nárožný, Lohniský, Lábus alebo niekto z detských predstaviteľov, pre ktorých to bol väčšinou debut.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Zdá sa, že marvelovský Spider-man Jona Wattsa, začína pomaly dospievať. Jeho pubertálne akné pomaly mizne a nahrádza ho Peter Parker, ktorý sa začína podobať na svojich predchodcov. Scenáristi znovu pripravili akčnú jazdu, do ktorej šikovne zakomponovali multiverzum a svety nie len oboch predchádzajúcich adaptácií ale aj najnovšie animované filmy. Spidy tak bude musieť čeliť naraz niekoľkým zloduchom naraz, ale našťastie mu okrem obvyklých parťákov pomáhajú jeho paralelní dvojníci a dokonca Doktor Strange. Produkcia je špičková a výborne pracuje s atmosférou, takže vymačká emócie kde sa dá, ale väčšinou nepreháňa. Efekty sú veľkolepé a dokonca aj vtipy celkom fungujú. Herecké obsadenie je prvotriedne. Teda až na tú pubertálnu trojku, no ani tá sa nedá zahanbiť. 75%