Hra o trůny - Poslední ze Starků (2019) (epizoda)

Jen tak přemýšlím, kdo z horkých kandidátů je aktuálně dostatečně silný (duševně i fyzicky) k tomu, aby byl schopný vládnout na železném trůnu. Matka draků se během posledních tří sérií postupně začíná měnit ze sympatické bojovnice za spravedlnost, v afektovanou podrážděnou nevyzrálou fůrii s permanentním PMS, která už má pouze jediný cíl - železný trůn a to za každou cenu, bez ohledu na to, jestli má na něj stále ještě oprávněný nárok. Což definitivně potvrdila způsobem, jakým se postavila k informaci, kým ve skutečnosti je Jon. Ten se pro změnu začíná občas chovat jako pan podpantoflík a tak je vlastně oba dva jejich vztah paradoxně začal oslabovat, oproti logickému očekávání, že z nich bude neporazitelný pár. Oproti tomu spojení Eurona a Cercei se zdá pro oba velmi posilující, na duchu i na těle Dokonce se jim podařilo (jak se zdá) společně vyřešit hlavní nebezpečí jejich nepřátel - což jsou draci. Daenearys je spontánní, občas afektovaná, což ji oslabuje. Cercei je oproti tomu chladná a rafinovaná a nemá prakticky jakékoliv zábrany, obětovat cokoliv a kohokoliv, jen aby dosáhla svého. Euron je v podstatě to samé, takže se k sobě zdánlivě hodí, i když každému je jasné, že v momentě svého vítězství se ho bude chtít Cercei zbavit. Nebo snad ne...? Jinak Šedý červ vypadal docela nasraně, když mu jeho milou vzala ruka Ohařova bratra. Trochu to naznačuje možný závěrečný souboj - aneb kdo sejme Horu. Nebo to bude přeci jen nakonec jeho věčně nasraný bratr? Každopádně v současném nastavení sil, to vypadá spíš na vítezství Cersei, ale to je pravděpodobně záměr tvůrců, aby to tak vypadalo a aby mohl přijít nějaký nečekaný zvrat. No každopádně ať už jakkoliv, doufejme, že nějaké to překvapení opravdu přijde, protože to je to, co dělá GOT tím čím je. PS: Nejlepší dialog Ohař - Araya: To muselo bejt super zapíchnout toho rohatýho sráče. Lepší než umřít...

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Tak máme za sebou předposlední díl série a zároveň celého seriálu a já se nějak nemůžu zbavit, že se cosi kdesi pokazilo. Začalo to bitvou o Zimohrad, kde byla spousta nelogičností, ale dalo se to ještě pořád koukat a trochu omlouvat tím, že přijde ještě nějaké velké překvapení a zvrat, který to všechno nějak vyrovná, opraví a posadí nás na prdel, jak jsme bývali u GOT zvyklí. No po shlédnutí tohoto dílu se obávám veškeré naděje dohasly a je jasné, že očekávaný zázrak se prostě nekoná. Místo geniálního vyvrcholení geniálního seriálu se nám od tvůrců dostává čím dál větší scénáristická tragédie, která celý seriál naprosto pohřbívá. Chytré, sebevědomé a cynicky vtipné postavy se najednou chovají hloupě a bázlivě (Tyrion), Stateční hrdinové se najednou chovají jako zarputilí podpantofláci (Jon). Z bojovných a spravedlivých ochránců chudých a slabých, jsou najednou slabí, žárliví, psychopatičtí tyrani (Daenerys). Tajuplní a významně působící, jsou najednou zbyteční a bezvýznamní (Brandon). Postavy, které měly až fantastické příběhové linie, které slibovaly velké vyvrcholení, najednou ztrácejí dech a ty velké věci se poděly bůhví kam. Nápadité díly plné zvratů a překvapení, jsou pryč, místo toho jsou tu černobílé díly bez špetky invence a překvapení. Ze závěrečné bitvy zbyl jen nesmyslný masakr. Síla Cercei, která byla avizována v předchozím dílu, jakoby najednou neexistovala. Slibovaný velký souboj, nahradil oheň a pustošení. Mimochodem neměla by být královna těhotná? Od první zmínky o jejím těhotenství muselo uběhnout minimálně 5 až 6 měsíců, měla by mít tedy břicho těsně před porodem – kde je? A její trapnou smrt, by mohlo trapností trumfnout už jen její zázračné přežití. A upřímně, celkový dojem z pátého dílu? Vlastně mnohem zajímavější linií než boj o trůn, byla ve skutečnosti tajemná linie Nočního krále a nemrtvých. Ve chvíli kdy tato linie najednou pominula, je otázka trůnu skoro už téměř nezajímavá. Hlavní záporák seriálu zapíchnut malou holkou kuchyňským nožem a hlavní záporačka zasypána kamením. Jedno velké Ach… To ne matka draků začala šílet, ale spíš tvůrci seriálu. …PS: s ročním odstupem, když nad tím přemýšlím, nelikvidovala Daenerys svoje nepřátele nemilosrdně už od začátku? Otrokář od kterého koupila svoji armádu, dothracké vedení spálené na uhel, Samův otec a bratr - vlastně ta reakce není až tak překvapivá...a konec konců natočeno je to opravdu impozantně.

Smrt císaře a krále Karla IV. (1978) (TV film)

Inscenace Šotolových her jsou sice zahrané skvělými herci, nicméně jeho pojetí našich dějin se mi prostě nelíbí... Jak by asi stejný námět dopadl dnes? Tedy za předpokladu, že bychom tu měli dnes nějaké herce tohoto formátu a charismatu. Kdo by tak asi dneska mohl hrát Karla IV.?

Království prstenu (2004) (TV film)

Nu pěkný příběh, zabitý tv vizuálem, ne zrovna nejlepším obsazením a celkovou kýčovitostí a béčkovostí zpracování. Ucházející je jen hudba - tedy krom písní do titulků, ze kterých mi bylo poněkud na zvracení. Možná je problém v tom, že jako cílená pohádka ala Rudá Sonia či Nekonečný příběh by to mohlo dopadnout mnohem líp. Snaha vyrovnat se Pánovi prstenů nebo Conanovi ovšem vychází převážně směšně. Velká škoda. Mimochodem první část za tři, druhá bohužel tak za jedna - výrazně slabší...

O Honzovi a Barušce (1977) (TV film)

Docela v pohodě pohádka, nebejt těch nudných zpívánek - muzikálové pohádky mě děsně prudí vždycky. Čest vyjímkám jako Zlatovláska nebo Šíleně smutná princezna... Tohle ten případ ale není bohužel.

Výkřik (1957)

Italský neorealismus není nic pro mě...

Hvozd (2015) odpad!

Ani omylem!

Proposition (2005)

Tak přátelé za mě teda jednoznačné ne. Tahle utahaná slátanina, kde hodinu a půl nic neděje a ve skutečnosti nic není tak jak by mělo být. Záporák vykreslený jako démon všech démonů recituje o lásce, jeho "hodnější" bratr je zevl, jehož postava je člověku úplně u prdele a "šerif" místo aby se vydal sám na lov, sedí doma se svou slípkou a čeká až jeho "práci" udělá někdo jiný. A to tu hrají povětšinu známí herci, které mám velmi rád z jiných filmů či seriálů. Bohužel v tomhle nezdařeném pokusu natočit Mrtvého muže 2, nemají co hrát a je to velká škoda. Navíc upřímně australský "divoký západ" mě baví asi tak o 95 % míň, než ten americký. A nemůžu pochválit ani tu muziku, nebudu chválit jen pro to, že to je Cave. Sorry Nicku, mám tě rád, ale umíš to mnohem líp. Takže celkově jeden z nejblbějších a nejvíc přeceněných westernů co jsem viděl. V tomto ohledu trumfne Proposition asi jen Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, olepené horou hvězdiček ze stejných důvodů. Budu klidně za burana a nebojím se křičet: Král je nahý!

Maršál (1969)

Hodně lidí tu žehrá na přílišnou klasičnost této verze, no já si to naopak užíval, protože v téhle době byly ještě westerny opravdu westerny. Z Johna W. jde síla a respekt, i když se válí na zemi. A Kim Darby je k zulíbání. To děvče od Coenů sice hraje jak o život, ale pro mě je málo výrazný typ bez charismatu, v jiném filmu bych ji ani nepoznal. Nerad srovnávám, nová verze má taky něco do sebe, ale původní verze má v sobě víc srdce, postavy jsou tak nějak lidštější a sympatičtější. Pro Coeny je trojka málo a Maršál si zaslouží o hvězdu víc, takže nová verze za 4 a stará za 5.