Skandál po anglicku (2018) (seriál)

Existujou zfilmování pravdivejch příběhů, kdy je třeba nad zpracováním zahmouřit oko a říct si, že jde o důležitý téma, takže slabou filmařinu můžeme odpustit. To naštěstí není případ tohoto Frearsova miniseriálu. Skvělej historickej materiál a k tomu báječně zpracovanej. Všechny tři nominace na Golde Globes jsou zasloužené. Hugh Grant je úkaz!

Never Steady, Never Still (2017)

Překvapení podzimu. Jsem dycky nadšenej, když objevím něco úplně novýho, jinýho než jsem kdy viděl. A tahle pomalá, mrazivá deprese z kanadskýho severu mě dostala. Nedělní večer schoulenej v posteli jak se patří.

Stát vs. Fritz Bauer (2015)

Film pro mě táhne parádní výkon Burgharta Klaußnera a skutečné události, kolem kterých se vše točí, vč. queer "kultury" Evropy 50. let. Taková témata zpracovávat! Čistě filmařsky je to poněkud slabší, ale na prima večer v letňáku dobrý.

Na konci světa (2017)

A refreshing queer love story without the tragic queer narrative and rural stereotypes. Ooh la la, tak na tohle mě bavilo koukat! (Jak banální tvrzení a jak málokdy ho lze říct!) Pro mě originální příběh, nádherně nasnímaný, plus neuvěřitelný herectví. Parádní ilustrace toho, jak bohatá je filmová řeč a co všechno lze říct obrazem bez tun textu. Jo a Josh O'Connor je pro mě objev. PS: Pokud by někdo namítal, že je to nějaké prvoplánové a že kdyby to bylo ve straight verzi, nikdo si toho filmu nevšimne. S tím nesouhlasím, ono si stačí všimnout už jen toho, jak když jsou v gay filmu sexuální scény, jak se o tom pořád mluví. To je zábavný/otravný, protože bejt tohle příběh o chlapovi a ženský, nikoho by ani nenapadlo ty scény zmiňovat... A navíc do tohohle příběhu ten sex zapadá, posouvá děj dál, není to jen samoúčelná vějička do traileru. A Francis Lee nám servíruje neotřelej pohled na queer love. Žádnej coming out, žádná homofobní venkovská rodina nebo spolužáci, žádná nelegální homosexualita. Kromě trochy bahna tu mnoho společného s Brokeback Mountain nehledejme. PPS: Už teď se k tomu filmu rád vracím a mám ho v hlavě. Tohle teda jen tak neprošumělo.

Všechno bude (2018)

Je mi sympatická tahle obrazová poetika a při některých kompozicích (děda na kolečku na jezu) až mrazí. J.F.Uher hraje tak divně (slabě?), až mu vlastně toho nemotorného teenagera věříte. Policistka Lenky Vlasákové je naopak báječná. Celkově: asi na to nebudu vzpomínat.

Jsem božská (2018)

The message is clear. I love Amy Schumer.

Taekwondo (2016)

Jako "sociopsychologická sonda do heteronormativity" (jak tady píše thommas) to není špatné, ale teda neoslovilo mě to. Utahaný, snad lyrický "příběh", mno nevím... Berger má výkyvy, jeho Plan B je podlě mě špička.

Alex Strangelove (2018)

Netflix má za mě palec nahoru, šíře záběru jejich tvorby na poli LGBT je obdivuhodná. Craig Johnson dostává taky palec nahoru za to, jak si po svém zpracovává témata, která ho baví (byť Skeleton Twins byly větší terno). A do třetice fajnovej soundtrack. Čili tři hvězdy - za to, že tu máme další (!) feel-good queer teen rom-com, za kterou se nemusíme stydět.

Dej mi své jméno (2017)

Když jsem před deseti lety četl knížku, nějak zásadně mě to neoslovilo. Byl to takový příliš dlouhý milostný dopis a já k tomu nemohl najít cestu. Filmový zpracování je musím uznat povedený - a téměř doslovný podle předlohy. Film líbil, víc takovejch. // Update po čtyřech letech (březen 2022): Film jsem si znova pustil a zvedám hodnocení ze 4* na 5*.