Kick-Ass (2010)

Kiss Fanboy´s Ass. Nedomrlé potácení mezi poctou hrdinským komiksům a jejich zlehčováním, nedomyšlené přepínání mezi realitou a surrealitou, násilí pro generaci online, kterou už nepřekvapí ani mučení a popravy v přímém přenosu. Tam, kde Iron Man boduje ironií, Zombieland hravou dekadencí a Watchmeni přemýšlivým filozofickým přesahem a podvratnými otázkami, se Kick-Ass paradoxně bere vážně a z hry comicsový geek civilním superhrdinou se stává maškarní bez nadsázky. Tak proč tak vysoko? Dvě slova. Chloe Moretz. Něžná dívenka s kolty za pasem, před kterou by couvl i prezident NRA. A sakra rychle.

Iron Man 2 (2010)

Tony Stark představuje nový.... CHICK-KICK. Tak trochu Kick-Ass, tak trochu chick-flick. Iron Man získal hybridní pohon, rockový nátěr, z duše playboye zbyla jen fasáda, ale z osy hlášky-romance-militaria neuhýbá ani o píď. Tradiční comicsové kořeny konfliktů a la otec-syn-staré hříchy-rodinná pomsta sice nevymizely, ale když začnou být repliky příliš automatické, je tu kulomet hlášek Dona Cheadla, roztomilé jiskření mezi Železným mužem a jeho ocelovou magnolií či rudá Sonja Scarlett Johansson s progresivní kopací technikou. A je to překvapivě týmovka, kde Stark je pouze první mezi rovnými, ačkoli jeho bondovské charisma neslábne. Film se nevyhýbá ani reflexi změněné situace mezinárodních vztahů, v níž ukazuje, že jedno mocenské centrum už pro udržení stávajícího řádu nestačí. Na postavě senátora bezpečnostního výboru a armádních generálů nastiňuje pozice amerického vojenskoprůmyslového komplexu, který se pohybuje v poněkud jiném diskurzu. Asi proto, že mě víc než geneze hrdiny zajímá krize hrdinovy identity v pokračování, je pro mě Iron Man 2 zábavnější, ale i podnětnější film než jednička. Koneckonců kde uvidíte duel fyzikálních géniů, z nichž jeden vypadá jako jako zhýralý rocker na výsluní a druhý jako sardonický rocker nad hrobem? Originální verze: 75%. P.P.S. Český dabing je tragikomický, Iron Man mluví jako sedmnáctiletý mutant. Skoda, hlasově patří Downey k mým sexuálním ikonám. Vzhůru na titulky.

Spojenec (2006)

Sofistikovaná hříčka, která stejně jako v případě Dannyho parťáků přinutí diváka usilovně fandit bankovním lupičům v čele s šarmantním Clivem Owenem, jenž ze sebe doluje vynikající herectví i s pytlem přes hlavu. Banky a bankéři vzbuzovali coby oběti pramalé sympatie už před bankovní krizí, filmy jako Spojenec onen efekt ještě umocňují. V tom je kouzlo Spojence, respekt k soukromému vlastnictví fikaně zlikviduje i u ctnostného liberála. Spike Lee si zaslouží mohutné poplácání po zádech za nejpříjemnější překvapení posledního roku, mj. za výběr vizuálně originálního kameramana, se kterým bych šla někdy fotit mrakodrapy na Manhattanu- zvenku. Nebo bankovní sejfy- zevnitř. P.S. Jodie Foster mi v té hře Washington-Plummer-Owen připadala jak čtvrté kolo u tříkolky.

Všichni jsou v pohodě (2009)

Tak do toho šlápni, ať vidíš kousek světa, vzít do dlaně dálku zase jednou zkus, telegrafní dráty hrajou ti už léta to nekonečně dlouhý monotónní blues...Možná až příliš dlouhý a monotónní...

Nafukovací panna (2009)

Žádný pygmalionovský mýtus se nekoná, Air Doll je existenciální až do morku plastikových kostí. Japonsky zvrácená, civilizačně odcizená, smutně vtipná. 70%

Umění lhát (2009)

Řekni sýýýýýýýýýýýr. Gervais.

Chůva v akci (2010)

Globální ekonomická krize zasáhla i akční hrdiny asijské rasy a důchodového věku, takže z muže, který dělal protivníkům au, je najednou au-pair. Je to parodické, sebeparodické nebo nechtěně parodické? Od všeho trochu. Ale takové filmové céčko nemá smysl trápit racionálními nároky, protože Jackie Chan, elitní tajný agent , ze sebe ve jménu lásku dělá idiota před třemi dětmi, ňufacím mikroprasátkem a kdysi oddaným publikem, které mu za mladých let baštilo kopy s otočkou . Anžto do poslední množiny ani omylem nepatřím, přišlo mi to nezáměrně a ukrutně vtipné, ale když jsem si v ojedinělém záchvatu empatie představila, jak bych se cítila, kdyby můj milovaný spisovatel začal psát sériové harlekýnky, úplne do smíchu mi nebylo:) 50%

Nejhorší obavy (2002)

Phil Alden Robinson dokázal transformovat průměrnou ghostwritervskou clancyovku v film, kde a) Ben Affleck výtečně hraje b) Morgan Freeman ani v mentorské roli není sebeméně otravný c) ruský prezident je fyzicky atraktivní d) střih na hudbu a závěrečná sekvence s prostřihem na výstřely a podpisy (pen is mightier than sword?) je geniální e) dokáže i po konci bipolarismu vykřesat uvěřitelný, napínavý boj mezi uranovými velmocemi f) starosvětská olsschool atmosféra parádně kontrastuje s technologicky vyspělým lookem a videoklipovým střihem g) i ti nejvyšší hodnostáři CIA mají smysl pro humor. Phile, koukej se probudit ze zimního spánku. Jack Ryan už podupává před trailerem a já před kinem, protože sledovat práci analytika mi připadá stokrát zajímavější než koukat, jak agent v terénu sprintuje a střílí:)

Škola života (2009)

Ondro, měl jsi pravdu. My hornbyovci jsme sice nevychovatelní a nevzdělavatelní, ale možná právě proto jsme vhodný materiál pro vědu- a samozřejmě Education, ačkoliv naše racionální slupka se zdráhá uvěřit tomu, že existuje někdo, kdo by odhodil Oxford kvůli nějakému floutkovi. Jen škoda, že ne Cambridge:)

Ženy v pokušení (2010)

Ženy v harašení, další vztahová komedie přesně mířící na své vieweghovskými čajíčky odkojené publikum. Stejně jako Líbáš jako Bůh se netají přítulností k nevěrám, sexuálním eskapádám všech generací a slabým mužským postavám. Na film nahlížíme hédonistickou životní optikou hlavní postavy, uberšik babičky, (výtečná, nepřehrávající Balzerová), která je českou verzí mužsky živočišné Samanthy ze Sexu ve městě, až na to, že je tak trochu ekonomická pijavice. Paradoxně jde o jedinou funkční a komplexní postavu, zatímco chování zbytku osazenstva jako by pouze otrocky naplňovalo režisérovy erotické fantazie, od sexu s černoškou až po .... Vzhledem k solidní herecké práci a řemeslnému standardu Vejdělkovo dílko vysloveně neuráží (až na záběry z manželské poradny- proč české filmy dělají z jakýchkoli psychologů a pacientů psychopaty?), jen je mi prostě tenhle typ "dělání humoru" a vidění světa dokonale cizí- romantický či komediální náboj nula celá nula. Cílovou skupinu nicméně uspokojí, navzdory tomu, že tento navenek "estrogenový" film je samý testosteron. 45% P.S. Komunikační kanál kadeřnic JE geniálním marketingovým tahem.