Flashdance (1983)

Divné účesy, divná hudba a tak pomalé tempo, že by i existenciální drama ze středoasijské stepi bledlo závistí:)

Na tuhle nemám (2010)

Sáhněte do kapsy pro devítku, protože vaše vyvolená je desítka:) Stereotypy, škatulky, stupnice, známky, pravidla: namísto mantry "rules are made to be broken" ale spadne tohle dílko přesně do toho nejklišoidnějšího generalizování a notně si v něm vymáchá čumák. Svým způsobem ale přesně zapadá do postmoderní situace: když problémy nemáte, je nutno je rychle vykonstruovat. Třeba divák přijde na to, jaký je rozdíl mezi (být) nulou a jedničkou.:)

Hra (1997)

Podvratné, paranoidní a hravě zlomyslné, přesně tak, jak to mám od Finchera ráda.

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Neverending /toy/ story- popis klasického životního cyklu jako z kvalitní, chytré (ale přeci jen) učebnice.

A-Team: Poslední mise (2010)

Over the top, over the gun, over the Top Gun:) Takhle nějak by vypadali Dannyho parťáci bez kravat. Nebo teamová Die Hard mezi armádními mozky. Nebo...Ne, přirovnání jsou k ničemu. A-team stojí a padá s vlastní výlučností, s vědomím, že tohle je těch pár správných chlapů, kteří patriotismus nepovažují za mizernou ctnost, s nekorektním, klukovsky rozpustilým humorem a zakutaným staromódním sentimentem, jenž je usazen v podhoubí nekompromisního drivu. Chemie ctí zlaté pravidlo týmovek "suma je víc než celek částí" a přemíra nápadů (nejreálnější 3D projekce ever, fantasmagorické pokusy šíleného pilota) potěší každého správného blázna. Daní za tu ohromnou švandu je Carnahanův akčnědigitální Kocourkov, pro který by se hodilo několik párů očí navíc, retardér záběrů a rozplétavač končetin, ale když se jede na turboobrátky, občas se okolní svět slije v jednu barevnou šmouhu. Tuhle káru ale kočíruje ta nejzábavnější čtyřka na letošním filmovém nebi, takže odložte fobii z létání a proleťte se tankem.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Bylo nebylo. Nebylo... Zelená idea je v krizi. Koncept rodiny je v krizi. Není divu, že se zelenou famílií to jde z bláta do p..lenek. Krize mužské role ve společnosti, kde se muž z lovce mamutů promění v taťuldovskou postavičku, zasáhne i Shreka. A přesune jej do alternativní reality, ve které se první tři díly nestaly, protože se smrdutý zlobr nenarodil. Což je sen všech hollywoodských tvůrců, kteří cosi zbabrali a mají šanci něco vymazat a přepsat historii. Zatímco Shrek zůstane oním domestikovaným mazlíkem, v němž se jen váhavě ozývají někdejší dravčí pudy, jeho milá Fiona se stane profesionální odbojovou Amazonkou vedoucí podzemní hnutí proti machiavellistickému skřítkovi a i ostatní známé postavy ve vývoji svých charakterů prokazují, jak mesiášský vliv na ně Shrek měl. Celé se to odehrává ve stylu "jeden zlobr změní svět", humor je čerpán zejména z nekonečných odkazů a running jokes. A samozřejmě z druhých námluv lásky na první políbení. Reparát se zdařil, žák nepropadl.

To byl zítra flám (2010)

Prcičky po dvaceti letech před třiceti lety. Kdo stejně jako já osmdesátky nepamatuje, může mu to připadat jako nejzvrácenější éra ever. Nebýt zbytečných trapností, fekálií a tělesných tekutin (vracet=zvracet), byla by to parodiemi a odkazy napěchovaná bromance s nostalgickým štychem a kolektivní chemií. But it soo isn´t:)

Sex ve městě 2 (2010)

30%...BRANDS over BRAINS. Co se stane předtím, než zazvoní zvonec a pohádky je konec? No přece "žili šťastně až do smrti." A co se stane poté? Davy divaček zboří box-office rekordy a dříve nebo později dostane romantická komedie pokračování na téma: jak vypadá ono "happily ever after" Soudě podle sequelu k Bridget Jones a nyní i Sexu, nastane globální katastrofa. To, co v rámci seriálu fungovalo (metropolitní atmosféra New Yorku, ironie, romance) vystřídal trapný výlet do rádoby exotické pouště , v níž každých osmnáct vteřin žena středního věku ječí, piští, kvílí a hýká nad luxusním autem, luxusním sluhou a všudypřítomným luxusním kýčem. Osoby mající simultánní orgasmus při každém pohledu na pozlacené tretky by měly být urychleně vykázány z filmového provozu. Čtveřice vcelku oduševnělých postav se proměnila ve stádečko kravek na velbloudech, ve kterých by ani policejní vyšetřovatel nepoznal ty lehce střelené, rozmazlené, arogantní, ale přece jen životné charaktery ze seriálu. Dokonce ani fashion-porn už nemá ten dekadentní štych doby před krizí a Samantha se z Amazonky proměnila na politováníhodného otroka hormonů. Coby seriálový fanda hodlám po zbytku života předstírat, že Sex v poušti nikdy nevznikl. A dva černobílé klenoty na ploché obrazovce z dob, kdy se dialogy mezi muži a ženami nezaobíraly botami na gauči, to opravdu nezachrání. P.S. Než mi začnete spílat, podívejte se, jak hodnotím seriál a první díl:)

Tři dny Kondora (1975)

Tři dny Kondora je další do sbírky papírových favoritů (Sydney Pollack, hvězdné obsazení, zápletka se CIA, sedmdesátky, velezajímavé povolání hlavního hrdiny), který u mě brutálně a překvapivě pohořel. Ani s odstupem neumím zhodnotit, jak moc k té nudě přispěl šílený dabing a obludný timing, ale chyběla mi chytrá pointa i poctivě budované napětí, přebývala ochotná náruč Faye Dunaway...Úplně nečekaně se z toho vyklubala ptákovina větší než celý naivní Případ Pelikán:)