Klan Gucci (2021)

"Quality is remembered long after price is forgotten." Na Ridleyho veľkolepý comeback v roku 2021 som sa  neskutočne tešil. Posledný súboj som mal možnosť vidieť v kine a stálo to za to. Už mesiac na to prichádzal do kín Klan Gucci, ktorý mal ešte hviezdnejšie obsadenie a trailer vyzeral vskutku sľubne. Nakoniec som sa naň (ne)priazňou osudu do kina naň nedostal a vzhliadol ho až s odstupom na HBO Max. A tentokrát som rád, že som ušetril na vstupnom. Dve a pol hodiny nudy, prehrávajúcich hercov a tupých dialógov. Ak sa Ridley snažil túto známu rodinu divákovi z nejakého dôvodu znechutiť, podarilo sa mu to dokonale. Zhruba po hodine som sa musel premáhať, aby som to dopozeral a každá ďalšia minúta bola len utrpením. Taký absolútny nezáujem o osud ktorejkoľvek z postáv ako teraz si pri sledovaní Ridleyho film vážne nepamätám. Čo na tom, že to má nálepku natočené podľa skutočných udalostí? Sklamanie roka 2021.

Dr. House - Sokratovská metoda (2004) (epizoda)

Oukej, takže odteraz vždy keď sa doktori z Housovho tímu budú vlámať do pacientovho bytu strhnem z hodnotenia jednu * oproti tomu, ktoré by som epizóde inak dal…

Peacemaker - Season 1 (2022) (série)

Veľmi príjemné prekvapenie. Suicide Squad od Ayera bol tragický film, pokračovanie od Gunna bolo lepšie, ale ani náhodou som z nebol unesený. K Peacemakerovi som tak pristupoval prakticky s nulovými očakávaniami. O to viac som sa bavil, napriek tomu, že šlo o zjavný low-cost projekt. Je to praštené, ale tým správnym spôsobom, napriek absencii hviezdnych mien podarene zahrané a prakticky všetci pôsobia nenuteným dojmom, takže ich postavičky sú netradične autentické a nie patetické. A čo je najdôležitejšie, chémia v rámci tímu tragikomických postavičiek naozaj je. Jednoduchý humor fungoval tentokrát tiež, aj keď som sa zďaleka nesmial na všetkom, asi v každej epizóde sa Gunnovi podarilo ma naozaj rozosmiať. Akcia ušla, snáď prvá séria presvedčila HBO dostatočne na to, aby v prípadnom pokračovaní dostal Gunn väčší budget a mohol to roztočiť ešte viac...

Peacemaker - Přečtený Murn (2022) (epizoda)

Tak to bol nárez. Naladil som na správnu vlnu a Peacemakera si užívam každou ďalšou epizódou viac a viac. Gunn to tentokrát naplno rozbalil. Invázia započala, prestrih medzi motýľmi a KKK s hudobným podmazom She's a monster bol geniálny.

Nepravý muž (1956)

Na jednej strane sa majster thrillerov ani tentokrát nezaprel a svoj filmársky kumšt Hitchcock predvádza po drvivú časť filmu. Či ide o stiesňujúce zábery vo väzení alebo prepad manželky do spárov šialenstva, ťaživá atmosféra na diváka dopadá prakticky neustále. Napätie by sa dalo krájať, noirová atmosféra v čiernobielej farbe fantastická. Na druhú stranu mi však výsledný dojem pokazilo priam banálne vyvrcholenie v závere. Na rozdiel od iných Hitchcockových filmov jednoducho chýbal povestný vau moment. Zrejme dôsledok snahy o autenticitu príbehu. Aj napriek výhrade ide však stále o nadmieru podarenú filmarinu.

Sladký pták mládí (1962)

Podobne ako v o 4 roky staršom filme Mačka na rozpálenej plechovej stene sa stretli Brooks a Paul Newman vo filmovej adaptácii divadelnej hry Tennessee Williamsa. Tentokrát sa ale žiadna veľká sláva nekoná. Dve hodiny sa aj kvôli nie príliš úderným dialógom dosť vlečú. Pokým v Mačke nimi dokázal Brooks strhnúť, tentokrát som bol prakticky celý čas len pasívny pozorovateľ, ktorému bolo totálne jedno čo sa s tou-ktorou postavou stane, len aby to už čo najskôr skončilo. Ústredný trojuholník zanechá len zabudnuteľný dojem. Newman rutina, Geraldine Page nie je Liz Taylor a Shirley Knight to odohrá s prakticky jedným výrazom. A tak zaujmú aspoň správne slizký politik v podaní Boss Finley (Ed Begley), či jeho bokovka Miss Lucy (Madeleine Sherwood). Priemer.

Peacemaker - Superprimát (2022) (epizoda)

"Eat peace, motherfuckers." Tieto akčnejšie ladené epizódky Peacemakera môžem. Plus k tomu všetkému klapal ešte aj teambonding.

Melodie podzemí (1963)

Krimi štandard po francúzsky. Ťaží najmä z charizmy Gabina a Delona, inak je dejovo rozťahaný a okrem záveru chýbajú zapamätateľné scény. Ani atmosféra Francúzskej riviéry v čiernobielej farbe nijako extra nevynikla. Jedenkrát stačilo.